Connect with us

Region

“POLAKO NAM OTIMAJU SVE”: Srbi sa Kosova u strahu zbog ukidanja dinara

Kako da živimo ako nam ne daju da podignemo svoje penzije i plate? Ne preostaje nam ništa drugo nego da se iselimo.

vako većina Srba sa Kosova i Metohije komentariše uredbu Centralne banke Kosova o ukidanju dinara koja je 1. februara stupila na snagu.

Priština je odložila kaznene mere i najavila da će postojati prelazni period da se građani što pre prilagode, a kao jedno od rešenja da Srbi na KiM nastave da primaju plate i penzije u evrima pominje se model po kome Albanci iz Preševske doline dobijaju pomoć od vlade u Prištini u dinarima.

Prvog dana primjene uredbe o ukidanju dinara među Srbima na Kosovu i Metohiji vladaju strah i neizvjesnost.

Praktično niko ne zna kako će od sada Srbi na KiM primati plate, penzije, dječiji dodatak i socijalna davanja.

Stanka Smiljić plaši se za svoju djecu jer, kako kaže, stari su se već navikli.

– Ja sam se već pripremila odavno, znam da polako sve nestaje. Polako uzimaju sve Srbima. Ja sam stara, penzionerka, ali za mlade, a imam sina, nema perspektive. Idem za Prištinu i brinem kako ću, nemam sa kim da progovorim. Ali šta je tu je – rekla je Stanka Smiljić za “Kosovo online”.

Plaćanje u dinarima do daljnjeg

A kako će izgledati poslije ukidanja dinara svakodnevna kupovina Srba u prodavnicama, restoranima, kafićima na Kosovu?

Ista situacija je i u centralnom Kosovu.

Živojin Rakočević iz Gračanice kod Prištine kaže da je za sada sve uobičajeno.

– Baš jutros sam kupio hljeb u dinarima. Možemo i dalje da podižemo dinare u Poštanskoj štedionici, ali ne možemo u NLB Komercijalnoj banci koja je zatvorila svoju poslovnicu. Mislim da se ništa neće promijeniti dok se fizički na administrativnim prelazima ne zabrani ulazak dinara. Do tada će se vjerovatno naći neko rješenje – navodi za “Blic” Rakočević.

Zvanična najava o ukidanju dinara stigla je iz Prištine prije dvije sedmice, a zamjenik kosovskog premijera Besnik Bisljimi pokušao je da “spusti loptu” posljednjeg dana januara, dan uoči primjene uredbe.

Zatvorene poslovnice banke

Mnogi Srbi posumnjali su da se “nešto ozbiljno sprema” još kada su krajem prošle godine dobile poruku da NLB Komercijalna banka zatvara svoje poslovnice na KiM od 1. februara.

NLB Komercijalna banka na KiM
FOTO: JOŠIDA MASANORI / RAS SRBIJA

NLB Komercijalna banka zatvorila je 31. januara sve svoje poslovnice na Kosovu i Metohiji

Tada je onima koji su imali račune u ovoj banci u Gračanici kod Prištine stiglo obavještenje da će im od 31. januara 2024. godine “račun biti prebačen u Kuršumliju, a da će ugovori usluge, brojevi računa i platnih kartica ostati nepromjenjeni”. S druge strane, Srbe na sjeveru Kosova NLB Komercijalna banka je obavijestila da će im račun biti prebačen u Rašku.

Prištinski model

Mejdi Bektaši, profesor ekonomije na Univerzitetu u Prištini smatra da je “potrebno malo više vremena za primjenu odluke o zabrani gotovinskog plaćanja u dinarima”.

Kao eventualni model rješenja navodi primjer kako je vlada u Prištini novčano pomagala pripadnicima albanske zajednice u opštinama na jugu Srbije: Preševu, Medveđi i Bujanovcu.

– Ta pomoć u većini slučajeva ide putem Centralne banke ili poslovnih banaka. Pošto kosovska vlada nema dinare, transakcije su obavljene kroz Centralnu banku (Narodna banka Srbije), gdje je evro konvertovan u dinare. Opštine u Preševskoj dolini su sredstva (pomoć Vlade Kosova) dobile u dinarima – objasnio je Baktaši za “Radio Slobodna Evropa”.

Sokolj Havoli, bivši zamjenik guvernera Centralne banke Kosova, smatra da će biti moguće deponovanje dinara na bankovne račune ili njegova zamjena za evro.

Kako kaže, nikome ne bi trebalo da bude zabranjeno da primi platu u bilo kojoj valuti ali da će se “za transakcije koristiti evro”.

– Valute koje nisu u evrima mogu da dođu na Kosovo u valuti koja je ugovorena, a onda kada ih povučete za kupovinu, moraju se konvertovati u evre, jer je evro zvanična valuta – ocejnjuje Havoli za RSE.

Kako dodaje, Srbija bi mogla da isplaćuje plate svojim radnicima na Kosovu “ukoliko se dvije strane oko toga usaglase”.

Region

Marko Đurić razgovarao sa Karen Pirs i o KiM

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić sastao se u Dejtonu sa specijalnom izaslanicom Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske za Zapadni Balkan Karen Pirs, a značajan deo razgovora bio je posvećen situaciji na Kosovu i Metohiji.

Đurić je konstatovao da su bilateralni odnosi Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva dobri, kao i da postoji značajan prostor za njihov dalji razvoj, što je konstatovano i tokom nedavne posete britanskog šefa diplomatije Dejvida Lamija Beogradu, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.

Šef srpske diplomatije izrazio je zadovoljstvo zbog zainteresovanosti britanske strane za proširenje formata bilateralnih konsultacija i inicijative da one obuhvate više segmenata saradnje.

Značajan prostor u razgovoru posvećen je situaciji na Kosovu i Metohiji, gde se, kako je konstatovao ministar, svakodnevno pred očima međunarodne javnosti odvija sistematsko kršenje ljudskih prava Srba i u opasnost dovodi stabilnost regiona.

Đurić je sagovornicu detaljno informisao o poslednjem talasu jednostranih akcija Prištine na severu Kosova i Metohije, naglasivši da bezbednost Srba u našoj južnoj pokrajini, kao najugroženije nacionalne zajednice u Evropi, mora biti apsolutni prioritet.

Na sastanku su razmenjena i mišljenja o političko-bezbednosnoj situaciji na Zapadnom Balkanu, a ministar Đurić je i ovom prilikom poručio da je Srbija stub stabilnosti i napretka regiona, te da dosledno sprovodi pozitivnu političku i ekonomsku agendu prema svojim susedima.

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ O BLOKADAMA! Studenti i profesori RUŠE ZNANJE – SRBIJA NA UDARU!

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić smatra da je neko smišljeno radio na blokadi obrazovanja blokadom univerziteta i škola, a ceh će da plate i djeca svojim neznanjem kao i roditelji.

Vučić je ocijenio da je cilj blokda da se zaustavi rast znanja u Srbiji, da ima nesposobnu čitavu generaciju.

On je istakao da će odgovornost da snose oni koji su sprovodili obojenu revoluciju, a to su profesori i nastavnici, jer je strašan zločin počinjen protiv Srbije.

– Plaši me da je jedan od razloga blokada što njihove pristalice nisu htjele da dozvole promjenu u obrazovnom sistemu u Srbiji, da dođu strani fakulteti – istakao je Vučić za Televiziju Pink.

O namjerama blokadera da blokiraju Gradsko saobraćajno preduzeće i centar Beograda, Vučić je rekao da narod ne treba da brine i da će država da toleriše do posljednjeg trenutka, a kada dođe vrijeme, reagovaće.

Ukoliko neko bude ugrozio vitalne sisteme, Vučić je istakao da će biti priveden “k poznaniju prava” i odgovarati.

Ponovio je i da ga više ne zanimaju zahtjevi studenata u blokadi i opozicije, te da nije dobio zvanično nikakav zahtjev za vanrednim izborima, kojih će biti kada dođe vrijeme.

Vučić je rekao da je čisti nacizam i nepatvoreni fašizam to što je rekla aktivistkinja NVO Nataša Kandić o Srbima iz Republike Srpske koji borave u Srbiji.

Prema njegovim riječima, to je rasna teorija prema Srbima i Republici Srpskoj, da su oni niža bića koja nemaju šta da traže u Srbiji, čak ni da studiraju.

On je ponovo najavio da će 15. septembra u Srbiji biti održana najveća vojna parada u istoriji ove zemlje, te da će doći i strani gosti da pokažu svoje vojske.

Vučić je rekao da ga evropski zvaničnici poštuju i zato će Srbija da gura svoju evropsku agendu, ali da zna limite i teškoće sa kojima se suočava, te dodao da neće da prizna nezavisno Kosovo i da ne želi da ruši prijateljstvo sa Kinom i Rusijom.

Za 28. jun je najavio otvaranje auto-puta do Požege, te da će uskoro i u Nišu i Beogradu početi izgradnja novih porodilišta, a do sredine 1. jula očekuje se otvaranje pruge Beograd – Subotica.

Kada je riječ o platama, Vučić je rekao da je, uprkos blokadama koje su razorile ekonomiju zemlje, ideja da do 1. januara minimalna zarada bude povećana sa 457 evra na 550 evra, kao i da penzije rastu ne manje od osam odsto.

Plan je da prosječna plata u Srbiji sa 923 evra u decembru bude 1.000 evra, a 1.174 evra do decembra 2026. godine.

Nastavi čitati

Region

STVARI IZMIČU KONTROLI! Svaki četvrti učenik u Sloveniji bio žrtva nasilja

Svaki četvrti učenik u Sloveniji barem jednom je bio žrtva nasilja, svaki šesti je bio nasilnik, a svaki treći posmatrač, pokazali su podaci o vršnjačkom nasilju u okviru projekta “Znanjem protiv nasilja u školama”.

Konačan uzorak studije obuhvatio je 1.652 učenika sedmog i devetog razreda, a istraživači su završili prikupljanje podataka u martu.

RTV Slovenija navodi da je ovo prvo istraživanje te vrste sprovedeno poslije više od 20 godina.

Prema ovoj studiji, 19 odsto učenika se sedmično susreće sa nasiljem, 16 odsto je nasilno, a 32 odsto su prolaznici.

Većina žrtava, tačnije 72 odsto, prijavljuje verbalno nasilje, dok najmanje žrtava, 21 odsto prijavljuje nasilje na internetu.

Polovina žrtava priznaje da i same djeluju kao nasilnici, što znači da igraju dvostruku ulogu.

Među prostorima gdje učenici najčešće doživljavaju nasilje su hodnici i predvorja, a u manjoj mjeri su to učionice.

Predsjednik Udruženja direktora i pomoćnika direktora Slovenije Milena Mihelič rekla je da su školska djeca veoma ograničena propisima i autonomna kada je u pitanju rješavanje vršnjačkog nasilja.

Ona smatra da se učestalost vršnjačkog nasilja može smanjiti samo uz saradnju svih zainteresovanih strana.

Nastavi čitati

Aktuelno