Region
“POLAKO NAM OTIMAJU SVE”: Srbi sa Kosova u strahu zbog ukidanja dinara

Kako da živimo ako nam ne daju da podignemo svoje penzije i plate? Ne preostaje nam ništa drugo nego da se iselimo.
vako većina Srba sa Kosova i Metohije komentariše uredbu Centralne banke Kosova o ukidanju dinara koja je 1. februara stupila na snagu.
Priština je odložila kaznene mere i najavila da će postojati prelazni period da se građani što pre prilagode, a kao jedno od rešenja da Srbi na KiM nastave da primaju plate i penzije u evrima pominje se model po kome Albanci iz Preševske doline dobijaju pomoć od vlade u Prištini u dinarima.
Prvog dana primjene uredbe o ukidanju dinara među Srbima na Kosovu i Metohiji vladaju strah i neizvjesnost.
Praktično niko ne zna kako će od sada Srbi na KiM primati plate, penzije, dječiji dodatak i socijalna davanja.
Stanka Smiljić plaši se za svoju djecu jer, kako kaže, stari su se već navikli.
– Ja sam se već pripremila odavno, znam da polako sve nestaje. Polako uzimaju sve Srbima. Ja sam stara, penzionerka, ali za mlade, a imam sina, nema perspektive. Idem za Prištinu i brinem kako ću, nemam sa kim da progovorim. Ali šta je tu je – rekla je Stanka Smiljić za “Kosovo online”.
Plaćanje u dinarima do daljnjeg
A kako će izgledati poslije ukidanja dinara svakodnevna kupovina Srba u prodavnicama, restoranima, kafićima na Kosovu?
Ista situacija je i u centralnom Kosovu.
Živojin Rakočević iz Gračanice kod Prištine kaže da je za sada sve uobičajeno.
– Baš jutros sam kupio hljeb u dinarima. Možemo i dalje da podižemo dinare u Poštanskoj štedionici, ali ne možemo u NLB Komercijalnoj banci koja je zatvorila svoju poslovnicu. Mislim da se ništa neće promijeniti dok se fizički na administrativnim prelazima ne zabrani ulazak dinara. Do tada će se vjerovatno naći neko rješenje – navodi za “Blic” Rakočević.
Zvanična najava o ukidanju dinara stigla je iz Prištine prije dvije sedmice, a zamjenik kosovskog premijera Besnik Bisljimi pokušao je da “spusti loptu” posljednjeg dana januara, dan uoči primjene uredbe.
Zatvorene poslovnice banke
Mnogi Srbi posumnjali su da se “nešto ozbiljno sprema” još kada su krajem prošle godine dobile poruku da NLB Komercijalna banka zatvara svoje poslovnice na KiM od 1. februara.

NLB Komercijalna banka zatvorila je 31. januara sve svoje poslovnice na Kosovu i Metohiji
Tada je onima koji su imali račune u ovoj banci u Gračanici kod Prištine stiglo obavještenje da će im od 31. januara 2024. godine “račun biti prebačen u Kuršumliju, a da će ugovori usluge, brojevi računa i platnih kartica ostati nepromjenjeni”. S druge strane, Srbe na sjeveru Kosova NLB Komercijalna banka je obavijestila da će im račun biti prebačen u Rašku.
Prištinski model
Mejdi Bektaši, profesor ekonomije na Univerzitetu u Prištini smatra da je “potrebno malo više vremena za primjenu odluke o zabrani gotovinskog plaćanja u dinarima”.
Kao eventualni model rješenja navodi primjer kako je vlada u Prištini novčano pomagala pripadnicima albanske zajednice u opštinama na jugu Srbije: Preševu, Medveđi i Bujanovcu.
– Ta pomoć u većini slučajeva ide putem Centralne banke ili poslovnih banaka. Pošto kosovska vlada nema dinare, transakcije su obavljene kroz Centralnu banku (Narodna banka Srbije), gdje je evro konvertovan u dinare. Opštine u Preševskoj dolini su sredstva (pomoć Vlade Kosova) dobile u dinarima – objasnio je Baktaši za “Radio Slobodna Evropa”.
Sokolj Havoli, bivši zamjenik guvernera Centralne banke Kosova, smatra da će biti moguće deponovanje dinara na bankovne račune ili njegova zamjena za evro.
Kako kaže, nikome ne bi trebalo da bude zabranjeno da primi platu u bilo kojoj valuti ali da će se “za transakcije koristiti evro”.
– Valute koje nisu u evrima mogu da dođu na Kosovo u valuti koja je ugovorena, a onda kada ih povučete za kupovinu, moraju se konvertovati u evre, jer je evro zvanična valuta – ocejnjuje Havoli za RSE.
Kako dodaje, Srbija bi mogla da isplaćuje plate svojim radnicima na Kosovu “ukoliko se dvije strane oko toga usaglase”.
Region
VUČIĆ PORUČIO: Srbija će proći kroz još mnogo muka, ali ćemo uvijek čuvati svoju zemlju i narod

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da će Srbija “proći kroz još mnogo muka”, ali da će srpski narod, kako je istako, uvijek biti zajedno kao i da će čuvati svoju zemlju.
– Hoću da se zahvalim ljudima u Srbiji na ogromnoj podršci, na ogromnoj ljubavi, na tome što su izdržali sedmomjesečni teror. Na tome što su pokazali kako se Srbija štiti, kako se Srbija čuva, kako se Srbija brani. Hoću da se zahvalim cijelom našem narodu i u Crnoj Gori i u Republici Srpskoj, svuda gdje žive, posebno na jednom dijelu teritorije Srbije, na Kosovu i Metohiji, da se zahvalim našim ljudima na ogromnoj podršci i da im kažem da ćemo proći još kroz mnogo muka, još kroz milion problema, ali da ćemo uvijek biti zajedno i da ćemo čuvati i svoju zemlju, svoju državu i svoj narod, da ćemo opstati i da ćemo živjeti sve bolje i da ćemo da radimo vrijedno”, rekao je Vučić sinoć gostujući na TV Informer.
On je poručio da će koalicija oko SNS-a pobediti opoziciju na sljedećim izborima ubjedljivije nego na prethodnim, a kako kaže, ti izbori će biti najvjerovatnije “u nekom decembru – ovom ili onom”.
Najvjerovatnije su u nekom decembru – ovom ili onom. Kad nadležni organ bude donio odluku o tome. Uređena pravna država, u njoj samo nadležni organi donose odluku, a ne kontejneri – poručio je Vučić.
Naveo je da srpski narod mora da razumije da treba da bude strpljiv i da čeka svoj trenutak, kako kaže, ne trenutak za rat i sukob, već trenutak da može da ostvaruje svoje političke ciljeve.
– Moramo da pratimo šta se zbiva u svijetu, kako stvari u svijetu idu. Moramo da gledamo, da sebe čuvamo, da izbegavamo sukobe, da izbjegavamo ratove, da čuvamo elementarne nacionalne interese, da nam ekonomija ide napred, da vraćamo ljude iz inostranstva – zaključio je Vučić.
Predsjednik Srbije je istakao da država nikada neće dati “zeleno svjetlo” policiji da oštrije reaguje prema blokaderima već samo uz minimalnu upotrebu sile i u krajnjoj nuždi.
Region
GLUMAC BRANE VIDAKOVIĆ U BOLNICI: Mediji tvrde da se predozirao, on sve pripisao vrućini i debljini!

Glumac Branislav Bane Vidaković završio je večeras u bolnici. Njega je na podu u stanu potpuno dezorijentisanog našao rođak koji ga je odveo na kliniku.
Mediji su prenijeli da je primljen je na toksikologiju jer se predozirao metadonom i buprenorfilom (u slengu bupom), nakon čega se glumac oglasio. On je otkrio kako se sada osjeća, ali tvrdi da je u pitanju drugi problem, prenosi Pink.
„Ma ne, kolabirao sam samo od vrućine, ništa, sve je u redu. Dobro se osećam, sve je u redu. Još sam debeo i to je to“, rekao je glumac u šali pa dodao:
„Kući sam pušten. Kolaps je bio pošto imam višak kilograma. Pozdravljam vas, sve najbolje“.
Prema navodima izvora Pinka, Vidaković je primljen u bolici u veoma lošem stanju, a u jednom trenutku je izgubio svijest.
„Nije bio sposoban da da podatke o tome šta, koliko i koje tablete je uzeo. Nakon nekoliko sati došao je sebi i ispričao ljekarima da je popio dvije kutije metadona u kombinaciji s bupom. Izvor kaže da je glumac svjestan onoga što je učinio i da je sve moglo fatalno da se završi. Već neko vreme Bane je na lečenju bolesti zavisnosti. Na početku mu je dobro išlo, davao je sve od sebe da uspe u toj borbi, ali ipak je poklekao. Izgleda da je osetio veliku krizu, pa je uzeo veliku količinu lekova koju mu je inače propisana za odvikavanje od narkotika. Imao je sreće što ga je pronašao rođak na vreme, jer u takvom stanju je svašta moglo da mu se desi. On je sada već bolje. Isti dan kad je došao u bolnicu, oko ponoći je razgovarao sa svojom emotivnom partnerkom, požalio se da se ne oseća dobro i da ima bolove u stomaku“, kazao je za Pink izvor blizak glumcu.
Region
ZA TRI KUGLE 15 EVRA! Sladoled u Splitu skuplji nego u Italiji!

Ljeto je stiglo, a sladoled i dalje ostaje nezaobilazno ljetno osvježenje.
Međutim, dok su nekada kugle sladoleda bile pristupačna radost za sve, danas mnogi u Splitu razmišljaju dvaput prije nego što kupe ovaj desert.
Cijene su porasle do neslućenih visina, standardna kugla sladoleda u centru grada košta od 2,80 do tri evra, dok za “premium” okuse poput pistacije, oraha ili mango-mascarponea treba izdvojiti i do 3,50 evra.
U nekim gelaterijama može se naići i na cijenu od pet evra po kugli, a za luksuzne varijante čak i više, piše Dalmacija danas.
Splićani nisu mogli sakriti iznenađenje.
“Nisam mogla vjerovati da sam za tri kuglice platila 15 evra. Nekada je to bila mala radost za djecu, a sada sladoled postaje luksuz koji mnogi moraju pomno razmotriti”, kaže Marina, majka dvoje djece.
Zanimljivo je da u Italiji, zemlji poznatoj po gelatu, dvije kugle sladoleda koštaju oko tri evra, što je otprilike cijena jedne kugle u Splitu.
“U Riminiju dvije kugle gelata koštaju tri evra. U Splitu za jednu traže isto, i to bez posebnih dodataka. Cijene su očito prilagođene turistima”, kaže jedna Splićanka.
I sami sladoledari u Splitu priznaju da su cijene namijenjene uglavnom turistima.
Dok domaći građani rijetko kupuju sladoled u špicu sezone, turisti, bez obzira na cijenu, pune gelaterije.
“Domaćih kupaca je sve manje. Turisti ne pitaju za cijenu, a mi moramo pratiti tržište”, kažu iz poznate poslastičarnice Hajduk, gdje je kugla sladoleda među jeftinijima i košta dva evra.
Lanac “Aroma Gelato Experience” poznat je po kvalitetnom gelatu napravljenom tradicionalnim postupkom, bez umjetnih dodataka. Cijena kugle ovdje je 3,50 evra, ali brojni kupci se rado vraćaju zbog bogatog izbora neobičnih okusa poput limuna sa bosiljkom, breskve sa ruzmarinom ili kikirikija.
Popularna gelateria “Emiliana” takođe je hit među Splićanima i turistima, poznata po domaćim kornetima i širokom asortimanu okusa. Klasična kugla košta 2,50 evra, premium okusi tri evra, dok neke luksuzne varijante dosežu cijenu i do 6,50 evra.
Zašto su cijene tako visoke? Vlasnici poslastičarnica objašnjavaju da je do poskupljenja došlo zbog rasta cijena sirovina poput mlijeka, vrhnja i šećera, koje su u proteklih godinu dana porasle za 20 do 30 odsto.
Troškovi proizvodnje su porasli gotovo 25 odsto, a najam poslovnih prostora čak i do 500 odsto, što dodatno opterećuje cijene.
Iako mnogi lokalci negoduju zbog cijena, rijetko ko se odriče te ljetne poslastice.
“Djeca traže sladoled, a kako im reći ne? Platimo i ćutimo”, kaže Ivan.
-
Region2 dana ago
STIGLA PORUKA IZ BEOGRADA! Srbi da podnesu tužbe za genocid
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ ODLUČAN: Prijevremeni izbori nisu rješenje, Republika Srpska čeka redovne izbore! (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ PORUČIO JOKANOVIĆU “Ne možete tražiti veće plate, a istovremeno BLOKIRATI PRIHODE GRADA”
-
Region2 dana ago
VUČIĆ O BORBI PROTIV REZOLUCIJE O SREBRENICI: “Sačuvali smo obraz”
-
Politika2 dana ago
BOŽO MARIĆ “Sindikalac” sa nožem, alkoholom i vilom – PRAVO LICE SNSD PLAĆENIKA (FOTO)
-
Region22 sata ago
Vučić o zločinu u Srebrenici: “Ne možemo promeniti prošlost, ali možemo budućnost!”
-
Politika3 dana ago
Savanović poručio doktoru “ĐAJIĆU, SPASAVAJ PACIJENTE, A NE BANJALUKU!”
-
Politika2 dana ago
PO KO ZNA KOJI PUT, NJIHOVI “PIPCI” SEŽU SVUDA! SNSD se miješa u rad Udruženja penzionera Banjaluke?