Politika
Političari prepustili partiji da im “izmakne” jednu fotelju

Tek što je lider SNSD-a Milorad Dodik najavio da slijedi kraj dvostrukim funkcijama u javnoj upravi i institucijama u Republici Srpskoj, pojedini izabrani funkcioneri već su se počeli odricati jedne od fotelja, ali isto tako, za određene će ipak biti teško da se odluče gdje će im biti udobnije, pa “presudu” ostavljaju na izbor rukovodstvu partija iz kojih dolaze.
Gdje budem stranci valjao, biću tamo, poručuje za “Nezavisne novine” generalni direktor “Elektroprivrede RS” Luka Petrović, koji je ujedno i odbornik SNSD-a u Skupštini grada Trebinja.
“Podsjetiću vas da sam ja osvojio i mandat za narodnog poslanika u ovom sazivu i da sam se toga odrekao. Zbog toga, i u ovom slučaju ću se sigurno odreći još nečega. Kako partiji bude bolje, tako ću i uraditi”, kaže Petrović.
Istim principom kaže da se vodi i Dragoslav Topić, odbornik SNSD-a u banjalučkoj skupštini i direktor Studentskog centra “Nikola Tesla” u Banjaluci.
“Prvo, ja uopšte ne vidim smisao da se neki sada čude zašto se od njih traži da ostave jednu od dvije funkcije. Gospodin Dodik je to najavio i prije izbora. Meni je zaista svejedno šta će biti sa mnom, radiću kako stranka smatra da je najbolje. Ako bude potrebe, vratiću oba mandata”, navodi Topić.
Međutim, Vlado Đajić, direktor UKC RS i poslanik u Narodnoj skupštini, ne gleda na ovu ideju na isti način.
“Ja sam već četiri godine i direktor i poslanik i uspješno to obavljam. Mislim da je potrebno da se o ovome ozbiljno raspravlja u partiji”, ističe Đajić i poručuje:
“Ja nikada nisam ni želio nijednu od ove dvije funkcije. Ali istovremeno, pitam da li je bilo moralno staviti me na listu, da zavaram građane i uzmem mandat, a tim građanima nije smetalo što sam prethodne četiri godine bio i direktor i poslanik. Dobio sam preko 29.000 ličnih glasova i sada da ustupim mjesto nekome ispod na listi, ko nije dobio podršku birača. Pa, da li bi ih ja prevario? Usput, radim već pet godina na čelu UKC RS, koji je bio propao kad sam ga naslijedio, a sada sam od njega napravio respektabilan klinički centar. Pa, da li ja imam pravo da prekinem to? Mislim da nije ništa crno-bijelo”, jasan je Đajić.
Da stvar tek treba da se sagleda, smatra i Slobodan Stanarević, v.d. direktora “Autoputeva RS” te odbornik Demosa u Skupštini grada Banjaluka.
On za “Nezavisne” navodi da mu nije problem da se odrekne čak i obje funkcije.
“Ja sam za to da se u koaliciji ponude oba mjesta. Pa, neka oni odluče, da ne odlučujem ja šta je bolje. Ako bi mene pitali, ja bih radije ostao u ‘Autoputevima’, ali opet kažem, neka oni vide gdje sam i da li sam potreban. Ali, ono što bih ovdje naglasio jeste da se pri izboru fotelje vidi ko je sposoban za mjesto na koje pretenduje. Isto tako, samo ću ovo reći, druge stranke bliske Dodiku ovo nikada ne bi uradile niti ponudile”, naglašava Stanarević.
Odluku stranke sačekaće i Srđan Todorović, poslanik Socijalističke partije u NS RS, ali i direktor Fonda za zaštitu životne sredine.
“Odricanje jedne funkcije je politika partije za koju se zalažemo. Nemam nekih želja kada je fotelja u pitanju, radiću u najboljem interese građana”, rekao je za “Nezavisne novine” Todorović.
Njegov stav, potvrdio je lider SP-a Petar Đokić, koji je naveo da će Velibor Stanić, novoizabrani poslanik u NS RS ispred SP-a ostati u Skupštini, ali da će se odreći direktorske fotelje u Šumskom gazdinstvu Banjaluka.
Sa druge strane, Gordan Mišeljić, direktor Hidroelektrana na Trebišnjici (HET) potvrdio je za “Nezavisne” da će se u korist direktorske fotelje odreći mandata odbornika SNSD-a u Skupštini Trebinja.
Kostadin Vasić, poslanik Ujedinjene Srpske u NSRS i v.d. direktora Instituta za javno zdravstvo RS (IZJZ RS), kaže da bi radije zadržao mandat u parlamentu.
“Nismo još o tome raspravljali, ali vjerovatno ćemo poštovati te odluke. Moraću biti poslanik, šta ću, šef sam Kluba US”, ističe Vasić.
Lider Narodne partije Srpske Darko Banjac, komentarišući Dodikovu najavu, rekao je da bi to trebalo biti ozakonjeno. Podsjećamo, Banjac je takođe osvojio mandat u NS RS, a ujedno upravlja i “Banjom Mlječanicom”.
Nešto ranije, odluku da se odriče jedne od dvije budžetske plate prvi je najavio odbornik SNSD-a u Skupštini grada Bijeljina i direktor Javne ustanove “Vode Srpske” Miroslav Milovanović, koji je rekao da vraća mandat odbornika.
Istim stopama ubrzo su pošli i Dražen Vrhovac, koji vraća mandat poslanika u NS RS zbog pozicije direktora IRB RS, te Vojin Mitrović, koji želi da ostane poslanik u parlamentu Srpske, a vratiće mandat ministra komunikacija i transporta u Savjetu ministara BiH.
Politika
STANIVUKOVIĆ: SNSD koči budžet Banjaluke, ali diže ruku za Sarajevo

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković gostujući na BN televiziji ponovio je da SNSD ne želi da usvoji budžet grada Banjaluka, ali da kada su njihovi interesi u pitanju blokade ne postoje.
-Oni kažu treba besplatan prevoz koji košta 35 miliona KM, mi smo rekli da je to realno za penzionere, ali je skupo za sve građane. Oni obećavaju pomoć građanima na koju do sada nisu ni pomislili da urade, a kamoli realizovali ni u jednom gradu Republike Srpske, a imali su mogućnost za to- kaže Stanivuković i dodaje:
-Očigledno im je Sarajevo majka, jer istovremeno u Sarajevu povećavaju budžet. Meni Sarajevo nije ružan grad, naprotiv, volim sve gradove, i nemam ništa protiv da povećaju budžet BiH, ali pogledajte šta rade, Banjaluka nema budžet, blokiraju je na sve načine, dok istovremeno u Sarajevu dižu ruke za milionska povećanja budžeta- rekao je Stanivuković.
On je rekao da PDP politiku ne gleda crno-bijelo i da u politiku unosi boje.
-Neko ko gleda opoziciju klasično misli “ako si opozicija – napadaš”, ali ja ne mislim tako. Kao graonačelnik ja sam vlast u Banjaluci i treba da sarađujem sa institucijama, jer se vodim politikom “djela, tačka!”. Ko poznaje filozofiju čovjeka zna da ne mogu biti ničiji nego svoj, a to znači – racionalan, pristojan i neko ko zna šta je interes Banjaluke i interes Republike Srpske – naveo je Stanivuković.
Za kraj je poručio – za mene je politika kultura, a ne bahatost i prijetnja.
Politika
DVOSTRUKO ZASJEDANJE U NSRS: Dodik se vanredno obraća povodom 30 godina Dejtona na posebnoj sjednici NSRS

U Banjaluci će danas, razmatranjem Nacrta zakona o izmjeni Zakona o stvarnim pravima, biti nastavljena redovna sjednica NSRS nakon koje će uslijediti posebna sjednica, na kojoj će se obratiti predsjednik RS Milorad Dodik povodom 30 godina sprovođenja Dejtonskog sporazuma
Na dnevnom redu redovne sjednice, čiji je nastavak zakazan za 10.00 časova, su i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima, izvještaj o radu i finansijski izvještaj Komisije za koncesije Republike Srpske za prošlu godinu.
Biće razmatrana i informacija o obavezama koje za BiH i Republiku Srpsku proističu iz procesa pridruživanja EU sa pregledom mjera i aktivnosti realizovanih tokom 2024. godine.
Narodna skupština Republike Srpske razmatraće i informaciju o odlukama o pomilovanjima u 2024. godini, te prijedlog odluke o prihvatanju zaduženja Republike Srpske prema Svjetskoj banci – Međunarodnoj banci za obnovu i razvoj po Projektu unapređenja zdravstvenog sistema.
Po okončanju redovne biće održana posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na čijem će se dnevnom redu, prema riječima predsjednika Skupštine Nenada Stevandića, naći tri tačke.
“Prva je obraćanje predsjednika Republike Srpske povodom 30 godina sprovođenja Dejtonskog sporazuma, druga tačka je Prijedlog zakona o finansiranju političkih stranaka, a treća imenovanje vršioca dužnosti glavnog revizora javnog sektora Republike Srpske i njegovog zamjenika do okončanja postupka njihovog izbora”, rekao je Stevandić.
Politika
NOVE ODLUKE VLADE SRPSKE! Stižu jasnija pravila za dan žalosti

Republika Srpska planira da donese zakon o obilježavanju dana žalosti, a prva verzija tog akta kojim su propisane i kazne za sve one koji se ne budu pridržavali propisa, već je skrojena.
U nacrtu zakona o obilježavanju dana žalosti, čiji je kreator Ministarstvo uprave i lokalne samouprave RS, navedeno je da se tim aktom uređuje način obilježavanja dana žalosti na teritoriji Republike Srpske, obaveze republičkih organa, opština i gradova te javnih ustanova i preduzeća, ali i pravnih i fizičkih lica.
– Dan žalosti se proglašava poslije naročito teške nesreće koja je za posljedicu imala smrt, ranjavanje ili teško oštećene zdravlja većeg broja ljudi ili u slučaju smrti visokog funkcionera. Dan žalosti može da bude proglašen i u slučaju smrti ličnosti koja je imala visoke zasluge za Republiku Srpsku, kao i povodom nekog tragičnog događaja. Odluke o proglašenju i trajanju dana žalosti donosi Vlada – stoji u zakonu, čije odredbe će biti primjenjivane i kada lokalne zajednice proglase dan žalosti.
Pomenutim zakonskim rješenjem definisano je i da se dan žalosti obilježava spuštanjem zastave na pola koplja, odavanjem pošte minutom ćutanja, medijskim informisanjem i sjećanjem te u vaspitno-obrazovnim i ustanovama kulture, na sportskim manifestacijama, ali i zabranom izvođenja ili emitovanja narodne i zabavne muzike, odnosno programa zabavnog karaktera.
– Poslodavci su dužni da na dan žalosti omoguće zaposlenima da u isto vrijeme minutom ćutanja odaju poštu nastradalim ljudima u nesreći zbog koje je dan žalosti proglašen – navedeno je u nacrtu pomenutog zakona.
U vaspitno-obrazovnim ustanovama dan žalosti obilježava se minutom ćutanja na prvom času nastave, a program nastave iz muzičkog obrazovanja prilagođava se tom danu, dok su ustanove kulture obavezne da svoje programe prilagode danu žalosti.
Za vrijeme dana žalosti pravnim licima koja se bave ugostiteljstvom, turističkim i sličnim djelatnostima zabranjeno je emitovanje narodne i zabavne muzike, odnosno održavanje programa zabavnog karaktera na javnim mjestima.
Nacrtom zakonskog rješenja predviđene su kazne od 800 do 3.000 maraka za pravna lica koja na dan žalosti ne istaknu zastavu Republike na pola jarbola, odnosno pola koplja, uz odgovarajuće osvjetljenje noću te ako ne omoguće zaposlenim da minutom ćutanja odaju poštu nastradalima.
Ista kazna predviđena je i za radiodifuznu organizaciju, novinsko-izdavačke organizacije, vaspitno-obrazovne i ustanove kulture te sportske organizacije, ali i pravna lica koja se bave ugostiteljstvom, turističkom i sličnom djelatnošću, ako se ne pridržavaju odredaba zakona.
Takođe propisana je i kazna od 30 do 150 maraka za fizička lica koja na javnom mjestu namjerno povrijede obavezu obilježavanja dana žalosti.
Sportska takmičenja
Kada je riječ o obilježavanju dana žalosti u sportskim halama, na stadionima i igralištima, zakonom je propisano da se na pola jarbola ili pola koplja spušta zastava Republike i sportskih klubova, ali i međunarodnih sportskih organizacija ukoliko je riječ o sportskim susretima od međunarodnog značaja.
– Prije početka sportske manifestacije sudija zviždukom pištaljke označava početak i završetak odavanja pošte minutom ćutanja i prikladnih poruka kojima se odaje pošte nastradalima u nesreći zbog koje je proglašen dan žalosti. Igrači, rezervni igrači, treneri, sudije i svi ostali učesnici sportske manifestacije, kao i prisutni gledaoci dužni su da pri odavanju pošte minutom ćutanja ustanu i da dostojanstveno obilježe odavanje pošte – naglašeno je u zakonu.
-
Društvo2 dana ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika3 dana ago
GALIJAŠEVIĆ: Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru ORUŽANIH SNAGA BIH
-
Region3 dana ago
VUČIĆ: “Niš je večeras oslobođen, i tako ćemo osloboditi svaki grad u Srbiji”
-
Politika15 sati ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Društvo3 dana ago
POTREBNA POMOĆ ZA LIJEČENJE: Dječak ima 4 tumora na mozgu, jedan na obrvi
-
Politika3 dana ago
VUKOMANOVIĆ I KRESOJEVIĆ “Roditelji-njegovatelji ostaju bez naknade kada njihovo dijete napuni 30 godina, A POTREBE OSTAJU ISTE”
-
Zdravlje2 dana ago
ŠKRBIĆ NAJAVIO! “Od jeseni moguće liječenje pacijenata iz Srpske RUSKOM VAKCINOM PROTIV RAKA”
-
Politika3 dana ago
“DODIKA BAŠ BOLI VIADUKT”: Aleksandra Pandurević optužila predsjednika Srpske za glumatanje