Connect with us

Društvo

POLJOPRIVREDNICI OČAJNI: Inflacija i poskupljenja gase farme

Predstojeća jesenja sjetva na području Unskosanskog kantona biće najteža do sada i sjetvom će biti obuhvaćene najmanje površine zemljišta u poslijeratnom periodu, tvrdi Ekrem Veladžić, predsjednik Udruženja proizvođača mesa i mlijeka USK.

“Situacija nikad nije bila teža nego što je sada i nikad sjetva nije bila skuplja. Cijena sjemenske pšenice dostiže 1,5 maraka po kilogramu, a otkupna iznosi 40 feninga. Kilogram đubriva je 1,5 maraka, nema nikakvih olakšica za poljoprivrednika kada se radi o energentima, litra nafte je tri marke, jednostavno država ne želi ni da čuje za naše probleme i potrebe”, kaže Veladžić.

Navodi da se u takvoj situaciji većina poljoprivrednika odlučuje da smanji sjetvene površine, a mnogi gase proizvodnju i farme.

“Vodeći ovakvu politiku sve više ćemo zavisiti od uvoza i uvoznih lobija. Farmeri više ne žele sjemeniti svoja grla i drastično se smanjuje stočni fond na ovim prostorima. Zamislite situaciju u kojoj su poljoprivrednici prinuđeni uzimati kredite po kamatnoj stopi od sedam ili osam odsto, a Razvojna banka FBiH, koja bi trebalo da bude podrška poljoprivrednoj proizvodnji, kredite s minimalnim stopama izdaje firmama koje su bliske domaćim političarima ili na njihovu preporuku, a koje se bave trgovinom ili sličnim djelatnostima”, ogorčen je Veladžić.

Prema njegovim riječima, katastrofalna agrarna politika se ogleda u podatku da je proizvodnja mlijeka na području Unsko – sanskog kantona manja za oko pola miliona litara u odnosu na prošlu godinu, te da i dalje ima tendenciju pada.

“Kolikotoliko pozitivna okolnost je da na tržištu ima sada kukuruza, koji je glavna stočna hrana, i da se može nabaviti po povoljnim cijenama. Rezultat je to i svinjske kuge koja je opustošila fond svinja u Bosni i Hercegovini, ali sve je to kratkog daha ako nema dobre politike u sektoru agrara”, kaže Veladžić.

Prema njegovim riječima, sve više ovdašnjih poljoprivrednika se odlučuje na zatvaranje farmi i odlazak na rad u inostranstvo, pa je trenutno evidentan problem nedostatak radne snage.

“U ovome trenutku kakotako opstaju porodična gospodarstva, ali mnogi poljoprivrednici stavljaju katance na svoje farme”, navodi Veladžić.

U Vladi USK navode kako je ove godine u sektor agrara investirano oko devet miliona maraka, što je do sada rekordan iznos, te da će rebalansom budžeta biti izdvojen dodatni novac.

Međutim, poljoprivrednici kažu kako je svu pomoć i poticaje pojela inflacija te da je sve teže održati rentabilnost kada se radi o poljoprivrednoj djelatnosti.

Društvo

OPREMA ZA PENJANJE POVLAČI SE SA TRŽIŠTA! Karabineri pucaju, kopče ne drže, PENJAČI U ŽIVOTNOJ OPASNOSTI!

Sa tržišta BiH povučena je oprema za penjanje porijekolom iz Kine i dva tipa pojaseva za penjanje kojima nije poznata zemlja porijekla, objavila je Agencija za nadzor nad tržištem BiH.

Povučena je oprema za penjanje “mamut skajvoker” /MAMMUT SKYWALKER/ jer je čvrstoća proizvoda neadekvatna i karabiner se može otvoriti manjom silom, što može dovesti do toga da se penjač odvoji od sigurnosnog užeta i padne sa visine.

Na pojasevima za penjanje “pecl njuton” /Petzl NEWTON/ je nije sigurna kopča koja se nalazi na prsima i koristi se za pričvršćivanje pojasa.

Na pojasevima za penjanje “pecl svon easajfit” /PETZL SWAN EASYFIT/, pakovanje od pet komada, nisu sigurne kopče postavljene na stražnjem dijelu.

Uvoznici su za sve proizvode preduzeli dobrovoljne mjere povlačenja sa tržišta, povrata od potrošača i njihovo obavještavanje, te uništavanja proizvoda, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 37 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno sunčano i veoma tolo vrijeme, uz dnevnu tempereturu vazduha do 37 stepeni Celzijusovih.

Tokom poslije podnevnih časova na jugozapadu i istoku će doći do razvoja oblaka koji će ponegdje donijeti lokalne pljuskove sa grmljavinom, a na jugoistoku su moguće i lokalne nepogode uz jače pljuskove, pojavu grada i jakog vjetra u zoni pljuskova, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha biće od 12 do 20, na jugu do 24 stepena, a dnevna od 31 do 37 stepeni Celzijusovih.
Duvaće slab do umjeren vjetar, istočnog i sjeveroistočnog smjera, a u Hercegovini južnog i jugozapadnog, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKI HAOS! Poslije paklenih +40 stižu OLUJE, TORNADA i PLJUSKOVI!

Dramatična promjena vremena stiže nakon dugog perioda neuobičajeno visokih temperatura koje su posljednjih sedmica zahvatile veći dio kontinentalne Evrope, piše Severe Weather Europe.

Brojne zemlje i stotine meteoroloških stanica srušile su rekorde najviših temperatura za jun, a ponegdje i za jul. Toplotni talas bio je istorijskih razmjera.

Toplotna kupola, koja je zadržavala izezetno topao vazduh, napokon slabi i očekuje se da će se urušiti prema vikendu, piše SWE. Potaknuta jačanjem anticiklona iznad sjevernog Atlantika, hladna fronta spušta se sa sjevera prema centralnoj Evropi, a početkom sljedeće sedmice očekuju se znatno hladnije vazdušne mase, prenosi Index.hr.

Stiže jako nevrijeme širom Evrope
Time će se stvoriti snažan kontrast u temperaturi i pritisku između nadolazećeg hladnog talasa sa sjevera i slabećeg toplotnog talasa na jugu. Uz pojačane visinske vjetrove (mlaznu struju) koji će potaknuti snažno uzdizanje vazduha, od subote do utorka je moguć široko rasprostranjen razvoj jakog nevremena.

Promjena vremena biće izražena tokom vikenda i početkom sljedeće sedmice zahvaljujući jačanju strujanja vazduha iznad sjevernog Atlantika. To će omogućiti duboko prodiranje hladnog talasa sa sjevera prema centralnoj Evropi i Sredozemlju nakon nedjelje.

Ovo se često događa kada se snažna anticiklona nad Evropom uruši i zamijeni područje niskog pritiska. U takvim slučajevima slijede žestoko nevrijeme i osvježenje.

U ponedjeljak se očekuje snažan Azorski anticiklon uz opsežan sistem niskog pritiska nad sjevernom i centralnom Evropom. Ostaci toplotnog talasa sredinom iduće sedmice premještaće se prema istoku, prema istočnoj Evropi i crnomorskoj regiji.

Velik pad temperatura
Promjena temperature i kontrast između sadašnjih izuzetno visokih vrijednosti i prognoziranih za ponedjeljak i utorak biće izrazito nagli, piše SWE. Dok su temperature juče i danas bile 10–12°C iznad prosjeka, one ćeu utorak biti 6–10°C ispod normale. To znači gotovo 20°C razlike u vrlo kratkom periodu.

Kada se visinska hladna fronta počne premještati prema istoku oko srijede, temperature će se ponovno početi penjati u gornje 20-e i niske 30-e, zahvaljujući povratku toplog vazduha sa jugozapada Evrope.

SWE kaže da su moguća i tornada
Kombinacija jake nestabilnosti i snažnih visinskih vjetrova stvoriće uslove za jake oluje koje bi mogle donijeti sve oblike opasnog vremena – od grada (uključujući i vrlo krupnu), jakog vjetra, obilnih padavina, pa i tornada.

U nedjelju može doći do razvoja žestokog nevremena od Švicarske do Austrije i sjeverne Italije, dok će se u ponedjeljak i utorak snažno uzdizanje vazduha proširiti na Italiju, Sloveniju i sjevernu Hrvatsku.

Ova višednevna epizoda nevremena donijet će i znatne količine oborina u središnju Europu, osobito u području Alpa – od Švicarske i Austrije do sjeverne Italije, Slovenije i sjeverne Hrvatske

Lokalno bi moglo pasti između 100 i 200 mm kiše, posebno ako dođe do razvoja olujnih sustava s uzastopnim ćelijama. Zbog toga postoji povećan rizik od bujičnih poplava i odrona tla. Međutim, količina oborina znatno će varirati jer će oluje, iako raširene, biti lokalizirane.

Raste vjerovatnoća novog toplotnog talasa sredinom jula 2025.
Očekuje se da će ova promjena vremena oslabjeti sredinom sljedećeg tjedna, a globalni modeli zatim predviđaju povratak visokih temperatura u kontinentalnu Europu.

Iako je riječ o prognozi desetak dana unaprijed, trenutačni modeli ukazuju na stvaranje nove toplinske kupole nakon 10. srpnja.

To bi moglo podići temperature ponovno na 35–40°C u mnogim područjima, što potvrđuju i karte koje pokazuju odstupanja od preko 10°C iznad normale za sredinu srpnja.

Još je prerano za procjenu koje će regije biti najpogođenije i koliko će val biti intenzivan.

Nastavi čitati

Aktuelno