Connect with us

Društvo

ZLATNA I BRONZANA MEDALJA: Banjalučki studenti ETF-a briljirali na Olimpijadi u Jermeniji

Zlatna i bronzana medalja sa 18. Međunarodne olimpijade mikroelektronike u Jermeniji obogatile su kolekciju nagrada banjalučkog Elektrotehničkog fakulteta zahvaljujući studentima Nikoli Babiću i Azri Elezović.

Svoje znanje na ovom svjetskom takmičenju Nikola i Azra odmjerili su sa 28 finalista iz 14 različitih država svijeta poput Brazila, Jordana, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Vijetnama.

Inače, takmičenje se sastoji iz dvije faze, a u prvoj – lokalnoj fazi koja se održava pojedinačno u državama, prema riječima Nikole Babića, studenta četvrte godine smjera elektronika, učestvovalo je 270 takmičara, dok je u drugoj finalnoj fazi, koja je održana u Jerevanu, u Jermeniji, broj takmičara sveden na 28 finalista.

“Takmičenje obuhvata sve ove oblasti zajedno, te nema takmičenja u svakoj oblasti ponaosob. Firma koja organizuje Olimpijadu jeste ‘Synopsys’, koja se bavi integrisanim kolima, te shodno tome, oblasti su izabrane tako da pokrivaju prvenstveno oblasti vezane za integrisana kola”, objašnjava Babić.

Prvo mjesto i zlatna medalja bili su iznenađenje i za samog Babića, jer je ovogodišnje učešće na Olimpijadi ujedno i njegovo prvo pojavljivanje na ovom tipu takmičenja.

“Ponajviše mi je zbog toga drago, jer je to pokazatelj da je znanje koje se stiče na visokoškolskim ustanovama u našem regionu na zavidnom nivou u odnosu na ostatak svijeta. Što se mene tiče, koliko je ovo moja pobjeda, toliko je i pobjeda nastavnog osoblja na Katedri za elektroniku”, rekao je on.

Put do zlata i bronze Nikoli i Azri olakšao je njihov mentor Aleksandar Pajkanović, a pripreme za finalnu fazu takmičenja, kako ističe za “Nezavisne novine” Azra Elezović, koja je inače apsolvent na smjeru elektronika, počele su krajem jula i trajale su sve do oktobra.

“Takmičenje se sastoji iz rješavanja zadataka iz oblasti digitalna elektronika, analogna elektronika, RF elektronika, elektronske komponente i fizika poluprovodnika, poluprovodničke tehnologije, diskretna matematika i kombinatorika, objektno orijentisano programiranje”, objašnjava Elezovićeva.

Ovogodišnje takmičenje na Međunarodnoj olimpijadi iz mikroelektronike nije prvo Azrino pojavljivanje na ovom svjetskom takmičenju. Ona je i prošle godine učestvovala na ovoj olimpijadi, te je tada zauzela peto mjesto.

“Lično meni, a pretpostavljam i fakultetu, veoma je značajno ovo priznanje, jer je pokazatelj da se na našem fakultetu stiču znanja koja idu u korak sa razvojem tehnologije, kako u teoriji tako i u praksi”, navela je ona za “Nezavisne novine”.

Uspjesima koje su ostvarili Nikola i Azra nastavljen je niz dobrih rezultata, a prema riječima dekana Elektrotehničkog fakulteta Zorana Đurića, ovo je već treći put da su u samom vrhu.

“Tako je i prošle godine jedan student bio na trećem mjestu, dvoje je bilo među prvih deset, a sad su Azra i Nikola bili prvi i treći. Ovim potvrđujemo da su studenti sa ovog fakulteta već nekoliko godina među najboljima u oblasti mikroelektronike”, rekao je Đurić za “Nezavisne novine”.

Kako je istakao Đurić, studenti nižu uspjehe ne samo na ovom takmičenju, već i na Elektrijadi, međunarodnom takmičenju elektrotehničkih fakulteta.

“Naš fakultet niže sjajne rezultate, drugi smo ili treći u zadnjih pet godina. Prije dvije godine smo bili na takmičenju iz sajber zaštite u SAD, imali smo dva tima, bili smo prvi i treći. To su značajniji uspjesi koji se zadnjih nekoliko godina ponavljaju, a to nije slučajnost”, naveo je on.

Prema njegovim riječima, ove godine su imali i povećan broj studenata koji su upisani na fakultet, a misle da je veći broj studenata rezultat dobih uspjeha i boljeg opremanja fakulteta, što su mladi ljudi prepoznali.

Društvo

VOZ SARAJEVO PLOČE TEK KRENUO, PA DOŽIVIO PEH: Lokomotiva u kvaru, našli migrante

Sezonski voz koji je počeo danas, 26. juna, saobraćati na relaciji Sarajevo-Ploča, već prvog dana je doživio peh, i to ne samo jedan. Prvo se pokvarila lokomotiva, a zatim su na granici pronašli migrante koji se se skrivali u toaletu.

Nakon polaska iz Sarajeva, sezonski voz Sarajevo – Ploče uspio je stići do Čapljine, gdje je došlo do kvara lokomotive.

Nakon kvara, kompoziciju je preuzela lokomotiva Hrvatskih željeznica, te nastavila vući voz prema granici između BiH i Hrvatske, prenosi Oslobođenje.

Zbog toga je, navode, putovanje privremeno prekinuto, a putnici su čekali da se problem riješi.

Prema informacijama pomenutog medija, problemi tu nisu završeni.

Voz je ponovo zaustavljen na graničnom području.

Prema nezvaničnim informacijama do kojih je došao reporter tog medija, hrvatski granični policajci su tokom kontrole voza pronašli šest migranata koji su se skrivali u jednom od toaleta.

Zbog policijskog postupanja i daljnjih provjera voz je neko vrijeme bio zadržan na granici.

Navodno je granični policajac primijetio nešto sumnjivo u vezi sa jednim od toaleta, jer na samom početka nije mogao otvoriti vrata. Ipak, nakon pet minuta je uspio i unutra je pronašao šest migranata.

Inače, sezonska međunarodna linija Sarajevo – Ploče trebala bi saobraćati do 27. septembra, petkom, subotom i nedjeljom. Kako je saopšteno iz “Željeznica FBiH”, voz će saobraćati petkom, subotom i nedjeljom. Polazak voza iz Sarajeva je u 7.15, dok je povratak iz Ploča u 18.26 časova.

Cijena karte u jednom pravcu je 29,30 KM, a povratne 48,30 KM. Za studente, novinare i penzionere, te grupe od šest i više putnika obezbijeđen je set povlastica od 30 odsto. Djeca do četiri godine putuju besplatno.

Nastavi čitati

Društvo

NUKLEARNA OPASNOST PRED VRATIMA, A NAŠI POLITIČARI SPAVAJU! Hrvatska nam gura radioaktivni otpad pod prozor, iz BiH niko nije ni došao na sastanak!

U Zagrebu je održan okrugli sto na temu „Zbrinjavanje nuklearnog otpada u opštini Dvor – problemi i rješenja“. Ovom sastanku nisu prisustvovali predstavnici institucije BiH i Republike Srpske, a kako je poručeno Hrvatska ne odustaje od svoje namjere da na samoj granici sa BiH skladišti radioaktivni otpad. Okrugli sto na temu Trgovske gore imao je poseban akcenat na ekološke i bezbijednosne aspekte mogućeg odlaganja radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac.

Mario Crnković predsjednik Udruženja ,,Grin tim,, koji je jedini iz Republike Srpske i BiH prisustvovao ovom sastanku kaže da su nadležni u Hrvatskoj izvršili sva terenska istraživanja prije nego što su okončali deminiranje i spremili teren.

“Sam cilj tog panela, odnosno okruglog stola je bio da se traži tzv. optimalno rješenje za izgradnju tog objekta na Trgovskoj gori što je neprihvatljivo. S druge strane imali smo dvoumljenje ako ne odemo tamo, onda će ostati tišina kada je u pitanju desna obala rijeke Une”- izjavio je Mario Crnković Predsjednik Udruženja ,,Grin Tim”.

On je istakao da je prijatno iznenađen činjenicom da je sadržajnije od njegovog bilo izlaganje dugogodišnjeg ekološkog aktiviste iz Hrvatske Tonija Vidana, koji je načeo brojne apsurdnosti u vezi sa ovim slučajem.

Dodao je da postoje nezvanične najave Hrvatske da će početkom septembra ove godine biti objavljena Studija uticaja na životnu sredinu.

“To je taj trenutak kada BiH i sve institucije i nivoi moraju djelovati sinhronizovano. Ono što sada možemo primjetiti kada je u pitanju naredni period Hrvatska je pripremila jedan set aktivnosti koje imaju za cilj da zamagle situaciju , odnosno da se zamagle svi dosadašnji propusti koji su činjeni”- rekao je on.

Trgovska gora je suštinski politička odluka iz perioda 1997-1999. godine. Više od dvije decenije Hrvatska planira i aktivno radi da na tom lokalitetu koji se nalazi nekoliko kilometara od Novog Grada odnosno BiH odlaže radioaktivni otpad.

Institucije BiH kažu građani Novog Grada nisu ništa učinile da zaštite svoje stanovništvo.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nukelarne elektrane “Krško” kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.

(BN)

Nastavi čitati

Društvo

SUZE I ZGARIŠTE PORODICE MAJSTOROVIĆ! Izgubili su sve u jednoj noći, Stanivuković poručio: „Moramo svi pomoći!“

Preko noći, sav trud, rad i bazična sigurnost jedne velike, čestite porodice pretvoreni su u pepeo. Stravičan čin bezumlja u Derventi, gdje je lokalni nasilnik namjerno zapalio stambeno-poslovni objekat porodice Majstorović, ostavio je trinaestoro ljudi bez krova nad glavom i krova nad budućnošću. Šteta se procjenjuje na više od milion maraka, ali bol, strah i trauma kroz koje prolaze ovi ljudi nemaju cijenu.

Dok javnost nijemo posmatra scene zgarišta koje slamaju srce, sa porukom duboke solidarnosti oglasio se gradonačelnik Banjaluke i predsjednik PSS, Draško Stanivuković. On je među prvima pružio ruku pomoći ugroženoj porodici, a njegov apel prenosimo u cjelosti:

“Za PORODICU Majstorović iz Dervente moramo svi da se uključimo. Već sam to učinio, a pozivam i vas da učinite koliko možete.

Pozivam i institucije da na ovakve psihopate, spremne da učine ovako nešto, kao i na svaku, pa i najbezazleniju prijetnju, reaguju odmah i bez odlaganja!

Takođe, pozivam sve koji su u prilici da pomognu porodici, to mogu učiniti uplatom sredstava na žiro račun broj – 554303003520745 – Naša Banka, na ime Miroslav Majstorović.

Kontakt telefon: 065/670-038 (Srđan Majstorović)”, poručio je Stanivuković.

Kako možete pomoći porodici Majstorović?
Ova porodica je godinama gradila svoj život i pošteno radila, a sada su primorani da kreću od apsolutne nule. U trenucima kada institucije moraju pokazati oštrinu prema onima koji siju strah, mi kao društvo moramo pokazati ono najljepše što imamo – humanost i zajedništvo.

Svaka marka, svaka podijeljena objava i svaka topla riječ korak su bliže tome da Majstorovići ponovo imaju svoj mir i svoj dom.

Uplata na žiro račun:5543030035200745 (Naša Banka)

Ime primaoca: Miroslav Majstorović

Kontakt telefon za direktnu pomoć: 065/670-038 (Srđan Majstorović)

Ne dozvolimo da zlo i ludilo pobijede. Pokažimo porodici Majstorović da u svojoj nevolji nisu sami!

Nastavi čitati

Aktuelno