Connect with us

Politika

POLJOPRIVREDNICI OČAJNI, MINIĆ TVRDI “Vlada će djelimično izmiriti štetu od elementarne nepogode”

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić rekao je danas u Vukosavlju da će Vlada Repbulike Srpke djelimično izmiriti štetu od elementarne nepogode registrovanim gazdinstvima, a da nema mogućnosti podške neregistrovanim, nekomercijalnim gazdistvima.

Minić je precizirao da će Vlada po nalogu predsjednika Republike Milorada Dodika sačiniti plan o tome kako će se procijeniti i nadoknaditi šteta od nevremena koje je nedavno zahvatilo poljoprivredne usjeve u Srpskoj.

-Vlada će jednim dijelom učestvovati u naknadi štete, ali ona nikada neće moći biti u cijelosti isplaćena bez polise osiguranja u poljoprivredi, odnosno uređenog sistema da se osigura usjev, imanje, porodična kuća i poljoprivredna mašina – rekao je Minić Srni, nakon posjete opštinama Modriča i Vukosavlje u kojima je nedavno nevrijeme načinilo štetu na poljoprivrednim usjevima.

Minić je ukazao da je bez polise osiguranja nemoguće ovo servisirati, jer, kako je rekao, nevrijeme više nije pojava, već svakodnevica.

-Ulaganje poljoprivrednih proizvođača u polisu osiguranja nije trošak i sigurno se isplati, jer Vlada Republike Srpske sa 70 odsto učestvuje u polisi osiguranja što pokazuje da su ove polise izuzetno isplative i to je budućnost – pojasnio je Minić.
On je najavio da će resorno ministarstvo pokrenuti kampanju promovisanja osiguranja pogotovo u poljoprivredi i poljoprivrednih gazdinstava.

Minić je rekao da se u ovom trenutku ne može govoriti o obimu štete u Modriči i Vukosavlju, jer su ove lokalne zajednice formirale timove koji vrše popis štete i pozvali stanovnike da prijave štetu.

Naveo je da je na području ovih lokalnih zajednica u posljednjem nevremenu pričinjena znatna šteta, na usjevima sa pšenicom oko 50 odsto.

-Kod kukuruza koji je bio u ranoj fazi je velika šteta. Negdje gdje imamo dobar kukuruz očekujemo da će biti regenerisan – rekao je Minić.

Minić je dodao da postoji znatna šteta i na stablima voća.

On je naveo da je do sada uspješno branjeno ovo područje kada je riječ o protivgradnoj preventivi.

Vršilac dužnosti načelnika opštine Vukosavlje Dejan Jović rekao je da je do sada prijavljena šteta kod 70 domaćinstava od posljednjeg nevremena.

Jović je poslije sastanka sa Minićem rekao novinarima da je opština proglasila stanje elementarne nepogode i da je formirana komisija za procjenu štete.

Prema njegovim riječima, nakon sumiranja svih podataka znaće se ukupna šteta na poljoprivredi, plastenicima i objektima.
Reuf Hasukić iz mjesta Jakeš rekao je da je šteta načinjena na njegovom imanju na 20 hektara, od čega 15 hektara pod kukuruom, pod ječmom dva hektara i četiri hektara pod djetelinom.

-Očekujem da će lokalna uprava i resorno ministarstvo pomoći u sanaciji štete – rekao je Hasukić, vlasnik registrovanog gazdinstva sa 24 grla krupne stoke.

Politika

NSRS bi već u petak mogla GLASATI O OSTAVCI premijera Viškovića

Narodni poslanici u skupštini Republike Srpske mogli bi odlučivati o ostavci Radovana Viškovića na mjestu premijera Srpske u petak, 22. avgusta, ukoliko do tada na adresu parlamenta stigne zvanična Viškovićeva ostavka.

Kako je za “Nezavisne novine” rekao Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, u petak će biti održana sjednica parlamenta na kojoj će se raspravljati o najavljenom referendumu i presudi predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, a da će na dnevni red te sjednice biti dodato odlučivanje o ostavci premijera, ako dobiju obrazloženje i zahtjev da se o tome odlučuje.

– Čim dobijemo obrazloženje i ostavku gospodina Viškovića, odmah ćemo zakazati Kolegijum i nakon toga skupštinu. Svakako imamo zakazanu sjednicu u petak, pa ćemo u tom slučaju samo dodati tačku dnevnog reda koja se tiče ostavke na već zakazanu sjednicu. U ovom momentu po pitanju ostavke i sjednice NS RS, nemamo još samo datum, ali mi tu tačku na dnevni red možemo dodati 24 časa prije početka sjednice koju smo već zakazali. Ako gospodin Višković to dostavi na vrijeme, o tome možemo pričati već u petak, a na dnevnom redu sjednice koja će biti održana tada je rasprava o referendumu i stavu Narodne skupštine prema presudi Miloradu Dodiku, jer su sada već poznate sve odluke proistekle iz Šmitove odluke – poručio je Stevandić.

Predsjednik NS RS rekao je da se o ostavci premijera ne raspravlja već samo glasa.

– Mislimo da to može biti sve do petka pa taman da na istoj sjednici riješimo, ne bi pravili troškove. Ostavka je tehničko pitanje, procedura nije sporna i ne postoji ništa što se tu može desiti između – kazao je Stevandić.

Inače, Radovan Višković, predsjednik Vlade RS u ostavci, rekao je juče da je okvirno dogovoreno da posebna sjednica Narodne skupštine, na kojoj će se razgovarati o njegovoj ostavci, bude održana u petak, 22. avgusta, ali da će konačnu odluku donijeti skupštinski Kolegijum.

Nezavisne novine

Nastavi čitati

Politika

MILADA ŠUKALO “Najsuroviji dokaz da SISTEM BRIŠE vlasititi narod”

Najsuroviji dokaz da živimo u sistemu koji nas briše je podatak da je za šest mjeseci ove godine u Republici Srpskoj rođeno samo 3.618 beba, a umrlo 7.429 građana. Dakle, umrlih je duplo više od rođenih – i to nije statistika, to je presuda društvu koje nestaje pred očima vlasti koje ne mare.

Oni koji bi morali da reaguju prave se slijepi i nijemi. Godinama gledamo istu tragediju: prazna sela, zatvorene škole, bolnice bez kadra, a svake godine nam ode 10.000 ljudi.

Ovo nije prirodni tok stvari, već posljedica nemara i neodgovornih politika. Umjesto da obezbijedi mladima posao od kojeg će moći pristojno da žive, sigurnost i podršku za porodicu, sistem ih tjera da spakuju kofere. Umjesto ozbiljne demografske strategije, dobijamo šuplja obećanja i dnevnopolitičke vratolomije.

Negativan prirodni priraštaj, masovne migracije i starenje stanovništva nisu samo suva teorija – to je pitanje opstanka. Ako ovako nastavimo, za dvije decenije neće biti ko da radi, ko da liječi i ko da obrađuje ovu zemlju.

Nastavi čitati

Politika

STEVANDIĆ “Srpska borbom nastala, borbom će opstati”

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić istakao je da je Srpska stvorena borbom i dodao da će borbom biti i branjena.
– Republika Srpska je borba. Borbom je nastala i borbom će opstati. Hrabrost je obavezna, a kalkulanti i interesdžije su nebitni i nepotrebni. Otkup kazne predsjednika Republike Srpske u nametnutom protivpravnom postupku nije priznanje presude, već način da se borba nastavi sa slobode, a ne iz zatvora – objavio je Stevandić na društvenoj mreži Iks.

Stevandić je istakao da svi koji se danas kao i ranije raduju odlukama protiv Srba “samo pokazuju karakter hijene i nikada neće pobijediti.

– Borba se nastavlja, pobjeda će biti naša! – poručio je Stevandić.

Nastavi čitati

Aktuelno