Banjaluka
Porodica iz Banjaluke život u stanu zamijenila kućom u šumi: NISU SE POKAJALI

Tačno dvije godine i dva dana bilo je potrebno Marineli i Dajanu da izgrade kuću u šumi i tamo se presele sa svoje dvoje djece. Grad su zamijenili prirodom i zbog toga nisu požalili. Sve je posljedica odluke da počnu živjeti zdravije.
“Prvo smo počeli pripremati zdravu hranu i duže boraviti u prirodi, a onda smo poželjeli vlastiti vrt i voćnjak. Uz pandemiju kovida 19 i ratove u svijetu, lakše je kad znaš da imaš komad vlastite zemlje. Iako izgleda da smo pobjegli zbog stresa, pritiska i kratkih rokova na poslu koji radimo, zapravo smo otišli živjeti u prirodu jer smo tako željeli”, rekli su.
Oboje su i dalje vezani za grad jer tu rade, ali kao veliku prednost ističu činjenicu da su prije i poslije posla okruženi prirodom.
Porodica krenula na ljetovanje, vratili ih sa carine zbog jedne greške
“Prednosti je puno, a najveća je što nam niko ne sruši snješka kad odemo na spavanje. Šalimo se, najvažnije je što se broj sati provedenih u prirodi značajno povećao u poređenju s periodom kad smo živjeli u stanu. Druga najveća prednost je što, kada živite u prirodi, imate mnogo opcija za dodatne sadržaje. Tako možete postaviti sto u šumu ili, kao mi, napraviti malu sobu za igru ili spavanje u šumi. Zato što živimo u prirodi, možemo doručkovati u šumi, djeca nam spavaju u ležaljkama između stabala, a i vlastito vjenčanje smo organizovali u šumi”, pričaju oni za Indeks.
Tvrde da se, otkako žive u šumi, više ne bore s alergijama iako im je kuća okružena istim stablima kao i stan u gradu. Ipak, život u šumi nije uvijek bajkovit koliko to na prvu zvuči.
“Nestajalo je struje i vode, jednom smo morali kontaktirati komšiju da traktorom očisti snijeg sa našeg puta do glavne ceste koja se uredno čisti. Možda je najteža prepreka bila kada je jak vjetar srušio stabla na jedini put kojim možemo izaći iz šume. Ali motorka i dobra volja sve to prevladavaju. Kad čovjek odluči živjeti u prirodi, pristaje živjeti negdje gdje će povremeno nestati vode ili struje, ali sve je to dio cijene koja je jako mala za ono što se svakodnevno dobija”, govore oni.
Kroz smijeh kažu “I kada se posvađamo, ne svađamo se oko toga gdje smo došli živjeti. Za nas je ovo bolji način života i nije se teško naviknuti na bolje”.
Otkako su preselili, parcele u blizini kupilo je još 30 porodica
Marinela i Dajan iz Banjaluke preselili su se u prirodu kako bi bili sami, ali njihov potez toliko se svidio njihovim prijateljima i poznanicima da su i sami poželjeli napraviti isto.
“Preko 30 porodica kupilo je parcele u blizini, a oni koji nisu, borave kod nas više nego ikad. Kad nam djeca poslije vrtića uđu u auto, odmah pitaju ko danas dolazi. Jedno je sigurno, društva uvijek ima dovoljno”, dodaju.
Četvoročlana porodica odlučila je preseljenjem sve više aktivnosti iz zatvorenog prostora preseliti u otvoreni.
“Kod nas vrijedi pravilo: što više igre na otvorenom, bez obzira na godišnje doba. To je najčešće nestrukturirana igra, gdje djeci stvaramo priliku, a onda se oni igraju kako žele. Tako smo im napravili vanjsku kuhinju za igru, pješčanik, ljuljaške, stijenu za penjanje ili idemo u šetnje do potoka, beremo gljive i šumske plodove”, ističu oni.
Nakon 730 dana, ova porodica nikada nije poželjela da se vrati u stan, a detalje iz svoje svakodnevice u šumi počela je dijeliti na društvenim mrežama.
“Ne mislimo da svako treba živjeti kao mi i ne tvrdimo da je ovo jedini ispravan način. Svako živi kako misli da treba, a mi smo htjeli podijeliti našu svakodnevicu jer to nekome može biti podsticaj da se preseli na periferiju grada ili na selo. Svako odlučuje gdje će živjeti za sebe, a na TikToku se vidi da ima mnogo onih koji su protiv i onih koji su za. Nama je drago kad se povede diskusija i kad se ljudi preispituju, a kamo sreće da neki od njih presele u prirodu”, kažu.
@sumska.porodica #familygoals #banjaluka #homesteading #outdoors #forest ♬ original sound – edited audios
O čemu treba voditi računa pri kupovini zemljišta?
Što se tiče konkretnih savjeta, iskustvo im je pokazalo da je najbolje kupiti zemljište koje nije uz glavni put (zbog buke, prašine i vrućeg asfalta ljeti).
“Super je ako zemljište ima šumu jer to znači i puno hlada. Ne treba se bojati građenja infrastrukture ako je zemljište na idealnom mjestu. I mi smo radili pristupni put, dovodili vodu i struju te kopali septičku jamu. To je normalan proces koji nije komplikovan kada se malo istraži. Što je veće zemljište, to bolje, idealno je barem 2.000 kvadrata”, navode.
Marinela i Dajan uvjereni su da u okruženju ima mnogo gradova koji još uvijek imaju gotovo netaknutu prirodu na manje od 20 minuta vožnje od centra.
“Nevjerovatno je da je danas u većini gradova jeftinije imati kuću nego stan. Ako to kažete nekom strancu, neće vjerovati. Mi živimo tek 15 minuta od centra grada i vožnja nam ne predstavlja problem”, poručuju za Indeks.
Banjaluka
Ševo odgovorio Zeljkoviću “LIJEPO JE BRANITI UJKU, ALI PONEKAD JE BOLJE ĆUTATI”

Nakon što je odbornik u Skupštini grada Banjaluka, Marko Zeljković, iznio niz kritika na račun aktuelne gradske vlasti, uslijedio je brz i oštar odgovor iz PDP-a. Ovlašćeni potpisnik u Odjeljenju za opštu upravu, Miroslav Ševo, reagovao je na izjave mladog odbornika koje je, kako navodi, očigledno dao u svrhu odbrane svog bliskog rođaka – „velikog ujke“.
– Kako dirljiva situacija danas na političkoj sceni. Mlađani sestrić brani ‘velikog ujku’. Lijepo je kada se porodica tako slaže i pomaže, radi zajedno i čuvaju se međusobno. Jedan preuzme Fudbalski savez, iako, što bi naš narod rekao, ‘nije šutno mačku s praga’, jer – ima on ujku. Drugi, po direktivi, ulazi kao odbornik u Skupštinu grada Banjaluka, a osnovni zadatak mu je čuvanje lika i nedjela ujke, istakao je Ševo.
On je poručio da nije prvi put da „ujko pljune pa poliže“, te da sestrić sada, u pokušaju da popravi štetu, napada gradonačelnika gledajući sve kroz prizmu stranke kojoj pripada.
– Moram podsjetiti mlađanog odbornika Zeljkovića da Partija demokratskog progresa funkcioniše na principu podjele obaveza i odgovornosti, ne autokratije. Gradonačelnik Banjaluke, a to sam pokušao pojasniti i premijeru Viškoviću, je, kao svaki pravi domaćin, uradio podjelu obaveza, odgovornosti i prava. Umjeće rukovođenja je uspostavljanje sistema koji funkcioniše savršeno bez prvog čovjeka i njegovih direktiva i naredbi. Naravno, Vama, odbornče, to je nepojmljivo jer ste naučili na autokratiju.
Ševo se osvrnuo i na konkretne teme koje je odbornik pomenuo – poput Depota, vrtića, vodosnabdijevanja i saobraćajnih gužvi.
– Pomenuli ste Depot, vrtiće, vodu, saobraćajne gužve. Mladi jeste, ali niste toliko zaboravni da ne znate da su to problemi stari 25 godina, a upravo toliko je ujko na vlasti u Banjaluci, i nešto manje u Republici Srpskoj. Depot su vaši partijski drugovi unakazili jer ništa od planiranog i projektovanog nisu sproveli, a uprava je od osnivanja pod ujkinim patronatom. Pomislili ste da vrtići postoje od juče, a zapravo njima rukovodite decenijama. Saobraćajne gužve nisu novost, a Skupština je bila ta koja je odbijala planove razvoja grada – jer ujku nisu odgovarali.
Posebno je naglasio problem vodovoda, koji je, prema njegovim riječima, opozicija imala priliku da riješi, ali to nije učinila.
– Zamislite, Vi pominjete vodu. Pomislih da ovo prethodno možda ne znate, jer niste imali dovoljno godina, a ujko to nije baš sve prepričao u detalje. Ali, odbornče, prije nešto više od mjesec dana, pa ponovo prije deset dana, lično ste odbili da riješite problem koji su ujkini drugovi ‘proizveli’, a vaši partijski kolege prošle godine – a to je sistem ‘Tunjice 1 i 2’.
Na kraju, Ševo je poručio da je lijepo što odbornik brani porodicu, ali da ponekad treba stati i razmisliti.
– Lijepo je što branite ujku, ali nekada se pokaže da je istinita ona narodna: ‘Pametan ćuti, budala govori!’ A za ovo što se desilo ujki na sudu, narod kaže: ‘Rođaka ni sud ne sudi!’ – zaključio je Miroslav Ševo.
Banjaluka
„ZABRANITE NEPOZNAVANJE ZAKONA!” Maksić PORUČIO odbornicima SNSD da prestanu da se prave ludi oko kladionica kod škola!

Кada se već govori o zabranama, red bi bio da se zabrani nepoznavanje zakona odbornicima.
Izjavio je ovo odbornik PDP u Skupštini Grada Banjaluka, Igor Maksić reagujući na izjave odbornika Žane Grmuše (SNSD) koja je rekla “da bi u krugu škola u potpunosti trebalo zabraniti reklamiranje igara na sreću i navela da povećanje cijene tih reklama, koje predlaže gradonačečnik Banjaluke, neće spriječiti kladionice da se reklamiraju.”
-Narodna skupština Republike Srpske može već sutra da izmjeni Zakon o igrama na sreću i zabrani otvaranje kladionica u blizini škola. Zakonski, to je jedini put. Pa ako je to iskrena namjera, neka se prijedlog uputi u Skupštinu, tamo gdje vaša stranka ima većinu. Grad Banja Luka je već pokušao sve što mu je u nadležnosti. Predložili smo da se kladionicama u blizini škola uvede duplo veća komunalna taksa, prijedlog nije prošao, jer ga vaša skupštinska većina nije podržala. Podsjetimo, upravo ona većina kojoj pripadate – rekao je Maksić.
Zato, prije nego što pozivate Grad da radi ono što nije u njegovoj nadležnosti, kaže Maksić, bolje bi bilo da utičete na one koji to stvarno mogu, na svoje kolege u Narodnoj skupštini.
-Bilo bi krajnje vrijeme da prestanete opravdavati neopravdivo i da bar jednom stanete iza onoga što građani zaista traže. Ako Boriku treba škola, a ne kladionica, onda počnite tako što ćete tamo gdje imate vlast, donijeti zakon koji to stvarno omogućava. Grad Banja Luka bi već sutra sproveo tu zabranu, ali ne može kad mu vaša vlast drži vezane ruke – jasan je Maksić.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ ČESTITAO 99. ROĐENDAN FK „BORAC“: „Danas slavimo istoriju, identitet i duh Banjaluke!“

Kako je poručio, fudbalski klub „Borac“ je simbol trajanja, borbe, zajedništva i pobjede.
Velikih 99 godina ponosa! Danas ne slavimo samo rođendan jednog fudbalskog kluba. Danas slavimo istoriju, identitet i duh Banjaluke!
Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković čestitajući 99. rođendan FK „Borac“.
Kako je poručio, fudbalski klub „Borac“ je simbol trajanja, borbe, zajedništva i pobjede.
-Od 1926. godine pa do danas, Borac je bio i ostao ponos našeg grada. Kroz sve ove decenije, preživio je najteže trenutke, ali i donio najveće radosti generacijama navijača. Naredne godine, kada budemo slavili 100 godina postojanja, to neće biti samo sportski jubilej, već praznik svih Banjalučana – rekao je on.
Iskoristio je priliku da zahvali svima koji su bili dio ove velike i bogate istorije.
-Hvala svima koji su bili dio ove istorije — igračima, trenerima, radnicima kluba, navijačima i svima koji su svojim srcem gradili „Borac“. Živio „Borac“! Živjela Banjaluka! Srećan 99. rođendan – naglasio je Stanivuković.
-
Hronika2 dana ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Hronika3 dana ago
TRAGEDIJA KOJA LOMI SRCE! ŽOTA POGINUO samo desetak dana nakon što se oženio MAJKOM SVOJE TROJE DJECE
-
Svijet2 dana ago
HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću
-
Politika2 dana ago
NIJE JOJ DOSTA! Ponovo se kandidovala! Obrenka Slijepčević hoće još jedan mandat!
-
Politika1 dan ago
POTVRĐENO! Dodik dobrovoljno pristupio, ne postoje razlozi za ranije mjere
-
Region3 dana ago
ZAGREB U POTPUNOSTI BLOKIRAN! Ovo su sve mjere za Thompsonov koncert
-
Region3 dana ago
ALEKSANDAR VUČIĆ “Kontejner revolucija nije budućnost Srbije”
-
Društvo2 dana ago
“SVIJET DA VIDI I SRPSKE ŽRTVE”: Postavljene fotografije stradalih uz put Bratunac – Srebrenica