Društvo
POSLODAVCI NA MUKAMA: Srpskoj nedostaje oko 40.000 radnika, od toga oko 20.000 ZANATLIJA

Poslodavcima u Republici Srpskoj nedostaje oko 40.000 radnika od toga oko 20.000 zanatlija.
Sve je teže naći, zaposliti ali i edukovati radnike iz oblasti zanatkse djelatnosti, a poslodavci su prinuđeni da povećaju i stvaraju bolje uslove, kako radna snaga ne bi odlazila u inostranstvo. I po upisnoj kvoti u srednje škole, primjetan je sve manji broj učenika koji žele da se bave nekim od zanata.
Pojedini zanati ipak neće izumrijeti. Јedan od takvih primjera je i automehaničarski. Bogdan je došao na školsku praksu i već dvije godine radi u istom servisu a tek mu je 21 godina. Kaže da voli ovaj posao i da je zadovoljan uslovima rada. I njegov kolega, dvadesetpetogodišnji Nikola, kaže da se od ovog posla može lijepo živjeti, zarada je dobra a uslovi odlični.
– Јa sam svoje interesovanje našao oko sedmog-osmog razreda. završio sam tu školu, htio sam ovo da radim, sad do kad ću htjeti, ne znam – kaže automehaničar Nikola Vuković.
Željko Јović zajedno sa bratom naslijedio je od oca porodični posao – automehaničarsku radnju i servis. Već 50 godina ovaj zanatski servis opstaje. Željko je od rođenja u servisu a danas ima dva sina – jedan uz njega uči zanat a drugog više interesuje IT sektor. Trenutno broje 8 zaposlenih i svi su poslije školske prakse ostali da rade.
– Radnke više nije jednostavno pronaći, mladi momci su nezainteresovani za bilo koji posao koji nije vezan za telefon, računar, sjedenje itd.- istakao je suvlasnik automehaničarske radnje Željko Јović.
Јoš jedno popularno prevozno sredstvo kao što je bicikl, u svim svojim starim i savremeneim formama, zahtjeva i dodatu edukaciju u servisu, održavanju i popravci. Važno je da edukujemo mlade iz svake oblasti zanatstva, kaže Nikola Soković.
– Ima naravno mnogo omladinaca koji dolaze kod nas, nekad volontiraju a nekad i zarade nešto preko ljeta, uglavnom se obučavaju kako pravilno da pristupe održavanju bicikla – naglasio je Nikola Soković, vlasnik prodavnice bicikla.
Naše srednje škole nude veliki izbor zanatskih smjerova ali zainteresovanost mladih je niska. Najviše nedostaje vozača, bigera, tesara, molera a najniža dnevnica zanatlije je oko 100 maraka. Tako da najniža plata za 24 radna dana iznosi 2.400 marka. Dok keramičarima, dnevnica je i 600 maraka.
– To će biti dodatni motiv da se mladi opredijele za zanatstvo. Poslodavci su shvatili da moraju podići cijene – rekao je Јovica Bratić, direktor Zanatsko preduzetničke komore Republike Srpske.
Ove godine omogućeno je 7.000 dozvola radnicima iz inostranstva a poslodavci izražavaju potrebu za 40 000. Svi sagovornici se slažu – radna snaga iz inostranstva nije dugoročno rješenje. Niti su radnici iz Pakistana, Bangladeša, Šri Lanke bolji, niti se njihova znanja, posebno uz jezičku barijeru, mogu porediti sa domaćim radnicima, prenosi RTRS.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano uz povremenu kišu i pljuskove

U ponedjeljak, 18. avgusta 2025. godine, preovladavaće sunčano uz umjerenu oblačnost. U jutarnjim satima moguće su slabe padavine ili lokalni pljuskovi u centralnim, istočnim i sjeveroistočnim dijelovima Bosne.
Tokom poslijepodnevnih sati, lokalnih pljuskova i grmljavine može biti na istoku i jugu Hercegovine. Vjetar će biti slab do umjerene jačine, uglavnom sjevernog smjera.
Najniža jutarnja temperatura zraka kretat će se većinom između 12 i 17°C, dok će na jugu zemlje dosezati do 22°C. Najviša dnevna temperatura zraka biće uglavnom između 25 i 30°C, a na jugu zemlje moguće je i do 34°C.
Pripremite se za promjenjivo vrijeme, naročito ako planirate boravak na otvorenom, jer su lokalni pljuskovi mogući u popodnevnim satima.
Društvo
STIŽE PROMJENA VREMENA! Pljuskovi i grmljavina

U Republici Srpskoj i FBiH danas se očekuje promenljivo i nestabilno vrijeme sa lokalnim pljuskovima i grmljavinom, uz prijatnije temperature vazduha.
Padavinska zona će se od sjevera tokom dana širiti ka svim predjelima, pri čemu će na jugu padavine slabiti, a u ostalim predjelima su mogući jača kiša i izraženi pljuskovi praćeni grmljavinom uz lokalne nepogode u vidu jakog vjetra i obilnih padavina za kratko vrijeme.
Ponegdje je moguća i pojava grada, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Vjetar će biti slab do umjeren, pri pljuskovima pojačan i jak, sjevernih smjerova.
Maksimalna temperatura vazduha biće od 28 do 33 stepena, u višim predjelima od 23 stepena Celzijusova.
Jutros su ponegdje na području Hercegovine registrovane padavine i slaba grmljavina, podaci su Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Temperatura vazduha izmjerena u osam časova: Šipovo 13, Sokolac 14, Mrkonjić Grad, Ribnik, Han Pijesak i Čemerno 15, Rudo, Srebrenica i Foča 16, Višegrad i Gacko 17, Sarajevo 18, Banjaluka i Zenica 19, Doboj i Novi Grad 20, Bileća, Prijedor, Srbac 21, Bijeljina i Trebinje 23, te Mostar 25 stepeni Celzijusovih.
Društvo
NIKO SE NEĆE USREĆITI! Od septembra veći borački dodatak, invalidnine i penzije u Srpskoj

Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović izjavila je da je Republika Srpska stabilna i nije izolovana, bez obzira na želje Zapada, političkog Sarajeva i, nažalost, opozicije u Srpskoj, te najavila da će od septembra borački dodatak i invalidnine biti povećane u iznosu ne manjem od deset odsto, a penzije za oko tri odsto.
Ona je istakla da se do kraja godine očekuje još jedan rebalans budžeta Republike Srpske.
Govoreći o trenutnoj ekonomskoj situaciji u Republici Srpskoj, Vidovićeva je navela da tokom protekle tri godine neko stalno prognozira njenu propast, što su i želje Zapada, Sarajeva i, nažalost, opozicije u Srpskoj, ali da su se utišali kada se to nije desilo.
“Republika Srpska je stabilna i nije izolovana, bez obzira na njihova nastojanja. Svjetska banka, koja ne uključuje politiku u svoje programe, jako je zainteresovana za naše projekte i njihova sredstva su povoljna”, napomenula je Vidovićeva.
Prema njenim riječima, problem u BiH pravi Centralna banka od koje nema koristi, već samo odmaže svima u BiH.
“Imamo ogromne rezerve koje se drže vani i kada dođe do poremećaja kamatnih stopa na finansijskim tražištima trpimo gubitke i prodajemo zlato da to nadoknadimo. A tu nemamo nikakav uticaj”, rekla je za RTRS Vidovićeva, podsjetivši da direktor Centralne banke nikada nije bio Srbin, kao i da Srbe u menadžmentu redovno preglasavaju.
Vidovićeva je istakla da BiH nema monetarnu politiku i da je pravo čudo opstanak privrde u Srpskoj koja stalno bilježi porast društvenog bruto proizvoda.
“Našim poslodavcima treba odati priznanje kako se snalaze u svemu ovome. Zahvalnost i radnicima koji sa poslodavcima stvaraju solidan profit, što drži našu privrednu aktivnost, koja raste iz godine u godinu. Za prvo tromjesječje BDP je veći za dva odsto, što je prosjek rasta u Evropi”, kaže Vidovićeva, prenosi Srna.
-
Svijet3 dana ago
UPALJENI SVI ALARMI! Svijet pred VELIKIM sukobom – novi rat skoro na VIDIKU!
-
Region24 sata ago
OGLASIO SE VUČIĆ “Maske su pale, dolazi VRIJEME ODGOVORNOSTI”
-
Hronika3 dana ago
UŽAS U BANJALUCI! Muškarac se ubio u dvorištu Gimnazije
-
Svijet3 dana ago
ALJASKA POD OPSADOM! Putin stiže u najčuvaniju tvrđavu na planeti, ni muva ne može da proleti!
-
Društvo2 dana ago
VOZAČI OČAJNI – kilometarske kolone na granicama, od gužvi BOLI GLAVA!
-
Region2 dana ago
OGLASIO SE VUČIĆ “Nigdje ja ne idem” (VIDEO)
-
Region3 dana ago
OGLASIO SE MUP SRBIJE o fotografiji na kojoj POLICAJAC udara ŽENU
-
Region3 dana ago
NEVJEROVATNO! Muškarac u Crnoj Gori gađa helikopter iz Srbije koji gasi POŽAR (VIDEO)