Connect with us

Društvo

Poslodavci Srpske predlažu najnižu platu od 673 KM

Izvršni odbor Unije poslodavaca Republike Srpske smatra da najniža plata u Republici Srpskoj u 2023. godini treba da bude 673 KM.

U saopštenju za javnost, Unija poslodavaca Republike Srpske navodi da je u maju mjesecu najniža plata povećana nezakonito, te da najniža plata u 2022. godini od 590 KM treba da bude uvećana za procenat uvećanja prosječne plate u periodu januar-novembar 2022. godine, odnosno za 14 posto.

U Uniji podsjećaju da je rast najniže plate značajno veći od rasta plata i rasta potrošačkih cijena navodeći da je u novembru 2021. godine najniža plata iznosila 520 KM, a u novembru 2022. godine 650 KM, što je povećane od 25 posto.

“Izvršni odbor Unije poslodavaca Republike Srpske konstatutje da procedura utvrđivanja visine najniže plate za tekuću godinu nije ispoštovana u smislu njenog utvrđivanja u Ekonomsko-socijalnom savjetu Republike Srpske u posljednjem kvartalu prethodne godine i poziva Vladu da imenuje svoje predstavnike u Ekonomsko-socijalni savjet Republike Srpske kako bi isti mogao nastaviti sa radom i ispunajvati zakonom utvrđene obaveze”, navodi se u zaključcima sa sjednice Izvršnog odbora Unije poslodavaca Republike Srpske.

Zaključcima, Unija poslodavaca poziva socijalne partenre da u zakonom predviđenoj proceduri utvrde iznos najniže plate u 2023. godini te naglašava, da s obziorm na dugogodišnji loš pristup u vođenju dijelaoga o najnižoj plati, treba donijeti Pravilnik o utvrđivanju najniže plate koji će utvrditi metodologiju izračuna, istovremeno pozivajući Vladu da “pristupi izradi i usvajanju navedenog propisa”.

U Uniji smatraju da Srpska ima najveći nominalni rast prosječne plate u Evropi navodeći da taj rast od novembra 2021. do novembra 2022. godine iznosi 17,6 posto. Kako navode, zemlje u Euro zoni bilježe manji rast plata do pet posto u posmatranom periodu, dok Njemačka bilježi čak nominalni pad plata od minus 1,5 posto.

“Većina zemalja zapadnog Balkana imaju manje stope oporezivanja najaniže plate nego Republika Srpska čime se na adekvatan način štiti životni standard populacije koja zarađuje najnižu platu. Niti jedna država okruženja, osim Republike Srpske nema dodatke na najnižu platu u vidu minulog rada, toplog obroka, prevoza i drugih davanja”, navode poslodavci.

Primjera radi, oporezivanje najniže plate po bruto principu u Republici Srpskoj iznosi 31 posto, u Srbiji 25,9 posto, Crnoj Gori 15,5 posto, Hrvatskoj 20 posto, Sloveniji 29,01 posto, Sjevernoj Makedoniji 23,25 posto itd…

Društvo

UPOZORENJE! Stižu pljuskovi i olujni udari vjetra

Promjenljivo vrijeme sa kišom i vjetrom očekuje se narednih dana u Republici Srpskoj.

U Republici Srpskoj i FBiH sutra će preovladavati oblačno vrijeme uz pljuskove i jak vjetar ponegdje, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srpske.

Jutro će biti svježe i preovladavaće umjereno oblačno vrijeme, a na sjeveru i zapadu uz slabu kišu ponegdje.

Prije podne će biti promjenljivo uz sunčane periode i postepeni razvoj oblaka koji će od sredine dana donijeti povremenu kišu i pljuskove sa grmljavinom prvo na sjeveru i zapadu.

U prvom dijelu dana na jugu i istoku biće sunčano. Tokom popodneva pljuskovi će se premještati ka istoku, te će padavine ponegdje biti jače.

Duvaće slab do umjeren vjetar zapadnih smjerova, a pri pljuskovima i jak.

Jutarnja temperatura vazduha od pet do 11, u višim predjelima od dva, a dnevna od 18 do 25, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Malo toplije i sunčanije biće u utorak, 20. maja, u prvom dijelu dana, a od podneva se nastavlja promjenljivo vrijeme uz kišu i pljuskove sa grmljavinom koji će se premještati od zapada ka sjeveru i istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Ponegdje će biti i jačih pljuskova, dok će na jugu biti pretežno sunčano.

Jutarnja temperatura vazduha od šest do 12, u višim predjelima od tri, a dnevna od 21 do 27, u višim predjelima od 17 stepeni Celzijusovih.

Slično vrijeme biće i u srijedu, 21. maja, kada će kiša i pljuskovi prvo zahvatiti zapadne i južne predjele, a tokom dana i većinu ostalih krajeva. Moguće su i lokalne nepogode uz jače pljuskove.

Jutarnja temperatura vazduha od devet do 13, u višim predjelima od šest, dnevna od 17 na jugozapadu do 24 na sjeveru, u višim predjelima od 13 stepeni Celzijusovih.

Promjenljivo vrijeme uz smjenu sunčanih i oblačnih perioda sa povremenom slabom kišom i pljuskovima očekuje se u četvrtak, 22. maja, ali će biti malo toplije.

Jutarnja temperatura vazduha od devet do 14, u višim predjelima od sedam, dnevna od 21 do 26, a u višim predjelima od 16 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

OVO JE POSTALO UOBIČAJENO! Gužve na ovim graničnim prelazima u BiH

Pojačan je saobraćaj na graničnim prelazima Gradiška, Donja Gradina, Brod, Izačić, Velika Kladuša i Orašje na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Saobraćaj se u Republici Srpskoj odvija po suvim i mjestimično vlažnim kolovozima.
Iz AMS-a skreću pažnju vozačima na moguće odrone na dionicama u usjecima.

Nastavi čitati

Društvo

KAO DA NIJE MAJ! Јutro na Sokocu jedno od najhladnijih u posljednjih 65 godina

Sokolac je jutros bio najhladniji sa minus 3,7 stepena Celzijusova, a tokom proteklih 65 godina samo je četiri puta temperatura vazduha bila niža, saopštio je Republički hidrometeorološki zavoda.

Iz Zavoda su napomenuli da je Sokolac zbog svojih geografskih karakteristika poznat kao mražište i mjesto koje ima vrlo nisku minimalnu temperaturu.

Takođe, uobičajena je i pojava za Sokolac u maju da bude slabog mraza uz minimalnu temperaturu malo ispod nule. Od 1961. godine do danas, mraz je u maju registrovan tokom 49 godina.

“Ipak, minimalna temperatura od minust 3,7 stepeni nije bila česta pojava. U periodu od 65 godina samo je četiri puta bilo hladnije nego 18. maja ove godine, i to 2011, 2018. i 1978. i 1962. Godine”, naveli su iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Ujedno, dodali su da je ovo i najkasniji datum u maju sa pojavom ovako niske temperature.

Na Sokocu su 6. maja 2011. izmjerena minus 4,3 stepena, 8. maja 2019. minus 4,2, 13. maja 1978. minus 4,2 i 1. maja 1962. minus četiri stepena Celzijusova.

Iz Zavoda su napomenuli da je u noći 15. na 16. maj jačao uticaj ciklona sa sjeveroistoka Evrope koji je omogućio priliv znatno hladnijeg vazduha do ovog regiona.

Znatno hladnije bilo je 16. i 17. maja, pogotovo tokom noći i jutra, a jučerašnje jutro je bilo hladno, ali zbog oblačnijeg vremena ne previše i temperatura se u brdsko-planinskim predjelima zadržala oko nule.

Protekle noći, kako su istakli meteorolozi, bilo je vedro što je pogodovalo padu temperature ispod nule u većini brdsko-planinskih predjela.

Nastavi čitati

Aktuelno