Banjaluka
POSTAVLJENI PODZEMNI KONTEJNERI U BANJALUCI! Evo u kojim ulicama se nalaze

U okviru do sada najveće aktivnosti u cilju smanjenja količine i nepropisnog odlaganja otpada, nastavljeno je postavljanje podzemnih kontejnera.
Ovaj put, kontejneri se postavljaju u Romanijskoj ulici i Ulici Ranka Šipke na Paprikovcu.
Kako su poručili iz Odjeljenja za komunalne poslove, riječ je o najvećoj aktivnosti koja se ralizuje u cilju smanjenja otpada u našem gradu.
– Veliki koraci su učinjeni u prethodnom periodu, a očekuju nas velike promjene i nadamo se pozitivnoj reakciji naših sugrađana i prihvatanja promjena u novom načinu upravljanja otpadom u našem gradu. Sve ovo radimo sa jednim ciljem, a to je kako bi živjeli u ljepšoj i uređenijoj sredini – poručeno je iz Odjeljenja.
Podsjećamo, uz nove podzemne i nadzemne kontejnere, zamijenjeni su skoro svi stari nadzemni kontejneri u centru grada novim većeg kapaciteta i drugačijeg načina pražnjenja, koji će doprinijeti boljoj higijeni kontejnerskih mjesta.
Podsjećamo, Banjaluka je dobila i prvo reciklažno dvorište, koje je otvoreno svakim radnim danom u periodu od 11.00 do 19.00 časova, dok je u dane vikenda otvoreno od 8.00 do 16.00 časova.
Sugrađani sve informacije mogu dobiti i putem broja telefona u reciklažnom dvorištu: 066/875-207.
Naime, prvo reciklažno dvorište je jedna u nizu mjera na putu da grad uđe u jednu novu eru i novi koncept upravljanja čvrstim otpadom.
Banjaluka
BRAVO! Šahovsko čudo iz Banjaluke – Bojan Maksimović osvojio titulu velemajstora!

Nakon Milana Vukića i Envera Bukića, Banjaluka je danas dobila i trećeg velemajstora u 99 godina dugoj istoriji organizovanog igranja šaha u najvećem gradu Republike Srpske.
Bojan Maksimović je osvajanjem treće, završne norme za najvišu titulu na turniru u Spilimbergu, naselju u sjeveroistočnoj Italiji, prekinuo 49 godina dugo čekanje u gradu na Vrbasu!
Naime, Vukić je, kao prvi velemajstor u BiH, titulu osvojio 1974, a Bukić 1976. godine.
Maksimović je turnir na Apeninskom poluostrvu završio na trećem mjestu u konkurenciji 218 šahista iz 40 država, bez poraza (pet pobjeda, četiri remija), a među protivnicima su, između ostalih, bila četiri velemajstora i dva intera.
Rejting performans (snaga protivnika s kojima je igrao na turniru) iznosi visokih 2.673 poena i takođe je jedan od uslova koji je morao biti ispunjen za najviše zvanje. Usput je osvojio i 19 rejting poena.
Ovaj 22-ogodišnjak je postavio nekoliko rekorda u šahovskoj istoriji Banjaluke; postao je najmlađi FIDE majstor sa 14 godina 6 mjeseci i 9 dana, te najmlađi međunarodni majstor u aprilu 2021, kada je imao 18 godina pet mjeseci i 15 dana.
Pored toga, u septembru 2024. je zaigrao na Olimpijadi za reprezentaciju BiH, na čelnoj tabli. Podsjetimo da je njegova sestra, Maša Maksimović, to uradila 2018, kada je bila prva tabla ženske reprezentacije BiH u Gruziji, kao i 2024. u Mađarskoj!
Prvu normu za velemajstora Bojan Maksimović je ispunio 2022. tokom Prve B hrvatske lige, a drugu 2023, igrajući na Prvoj ligi Srbije.
Treća norma je pala danas, sa Bojanovih 22 godine 9 mjeseci i 9 dana, a najviša šahovska titula će mu zvanično biti priznata na sljedećem Kongresu FIDE, prenosi Srpskainfo.
Banjaluka
UPISAN KAO SVOJINA GRADA! Prole: “Podnesena tužba radi predaje Sokolskog doma u posjed”

U slučaju Sokolskog doma Grad Banjaluka podnio je tužbu radi predaje Sokolskog doma u posjed, kao i tužbu za naknadu štete, ali i krivične prijave protiv odgovornih lica u ovom slučaju.
Poručila je ovo Vedrana Prole, savjetnica gradonačelnika za pravna pitanja, ističući da je nakon dugog pravnog postupka Grad Banjaluka uspio da se upiše kao vlasnik Sokolskog doma.
Prema njenim riječima, Gradska uprava Banjaluka posjeduje rješenje kojim je ovaj objekat sa dvorištem upisan kao svojina Grada.
“Sokolski dom je još jedna dobijena pravna borba. Na tom putu uspješno smo savladali više prepreka i izazova”, navela je ona.
Podsjećamo, Gradska uprava Banjaluka ima namjeru da u Sokolskom domu bude osnovana prva sportska gimnazija.
Banjaluka
BANJALUKA domaćin 22. MEMORIJALNOG KOŠARKAŠKOG TURNIRA „RADIVOJ KORAĆ“

Banjalučka dvorana “Obilićevo” od 22. do 24. avgusta ove godine biće mjesto okupljanja mladih košarkaških nada iz regiona, tokom 22. Memorijalnog košarkaškog turnira „Radivoj Korać“.
Ovaj prestižni sportski događaj, koji se tradicionalno održava u čast jednog od najvećih košarkaša u istoriji jugoslovenske i srpske košarke, okupiće ekipe iz različitih gradova i klubova, prenosi SeeSrpska
Učestvuju:
KK Maks Banjaluka
KK Rookie Banjaluka
KK Borac Banjaluka
KK Igokea
KK Sloboda Užice
KK Basket 2000 Banjaluka
Turnir ima za cilj ne samo promociju mladih talenata, već i njegovanje sjećanja na Radivoja Koraća – simbol požrtvovanosti, sporta i fer-pleja.
Ovo je poziv za sve ljubitelje košarke, jer organizacioni odbor najavljuje brojna uzbuđenja, vrhunski sport i druženje.
-
Politika3 dana ago
JASNA poruka Stanivukovića! “NIKO da ne učestvuje na prijevremenim izborima u Srpskoj”
-
Svijet2 dana ago
UPALJENI SVI ALARMI! Svijet pred VELIKIM sukobom – novi rat skoro na VIDIKU!
-
Svijet3 dana ago
NETANJAHU OPET ŠOKIRA IZJAVAMA: “Izrael bi mogao bombardovati Gazu ‘kao saveznici Drezden'”
-
Banjaluka3 dana ago
BANJALUČANKI POTREBNA POMOĆ! Dvije bebe čekaju da im mama ozdravi, tri godine bije bitku sa karcinomom
-
Hronika2 dana ago
UŽAS U BANJALUCI! Muškarac se ubio u dvorištu Gimnazije
-
Svijet2 dana ago
ALJASKA POD OPSADOM! Putin stiže u najčuvaniju tvrđavu na planeti, ni muva ne može da proleti!
-
Banjaluka3 dana ago
NE PROPUSTITE! Banjaluka spremna za “Kočićeve dane”, PROGRAM ATRAKTIVAN I RAZNOVRSTAN!
-
Hronika3 dana ago
POLICIJA UHAPSILA POČINIOCE! Tuča u banjalučkom lokalu, tri osobe završile u UKC RS!