Svijet
POTOP U BARSELONI! Moglo bi biti gore nego u Valensiji (VIDEO)
Olujne kiše su se u ponedjeljak iz regije Valensije preselile u susjednu Kataloniju, pri čemu je potopljen aerodrom El Prat pokraj Barselone, a stanovnici su upozoreni na “ekstremnu opasnost” od lokalnog nevremena.
Državna meteorološka agencija (AEMET) oglasila je crveno upozorenje zbog obilnih kiša na Barselonu. Prognoziraju obilne padavine duž obale Barselone, a stanovnicima su poručili da budu oprezni i ne putuju “osim ako je to nužno”.
Putevi širom regije blokirani su usljed klizišta i visokih vodostaja, a automobili su zarobljeni na potopljenim ulicama dok očajnički pokušavaju stići kući na sigurno.
Na mobilne telefone stanovnika stiglo je upozorenje od “ekstremnih i neprestanih padavina” na južnoj periferiji katalonske prijestonice. Poručili su stanovnicima da izbjegavaju suve kanale kako ne bi postali žrtve nabujale vode.
Videozapisi iz aerodorma El Prat prikazuju kako voda nadire u zgradu terminala i slijeva se sa stropova, a putnici skidaju cipele i gacaju kroz dvoranu za odlazne letove. Jedan snimak prikazuje avion Iberia Airlinesa kako pluta kroz visoku vodu na poplavljenoj pisti.
Daily Mail takođe piše kako je otkazana nastava na univerzitetima i u školama jer vlasti očajnički pokušavaju ograničiti kretanje stanovnika s ciljem da izbjegnu reprizu prošlosedmične katastrofe u Valensiji.
This is the highway toward Castelldefels, Barcelona.
Road submerged in water with traffic at a standstillMinimize travel. #DANA #Castelldefels #Barcelona#Catalonia #Spain#Floods #Flooding #SpainFloods#Inundación #InundacionesEnEspaña #España
pic.twitter.com/6ZrqxCVxUA— Mr. Shaz (@Wh_So_Serious) November 4, 2024
Tamošnji mediji prikazali su snimke automobila djelimično potopljenih na cesti i poplavne vode koje ulaze u autobuse. Velike količine vode su takođe ušle u dijelove aerodroma El Prat, a više od 60 letova je otkazano, odgođeno ili preusmjereno. Obustavljen je željeznički saobraćaj.
Fokus španskih spasilačkih službi u Valenciji usmjeren je na potragu za nestalim osobama u podzemnim garažama i parkinzima na više spratova.
Strahuje se da su mnogi kupci i radnici ostali zarobljeni na parkingu u trgovačkom centru u Aldaiji na periferiji Valensije, kada je bujica poplavila to područje. Policija je izvijestila da u prvih 50 vozila koja su pregledana na licu mjesta nije bilo žrtava.
U međuvremenu generatori ispumpavaju vodu, a policija uz pomoć dronova pokušava provjeriti stanje na poplavljenom parkingu.
Broj smrtnih slučajeva sada iznosi 217, pri čemu španski ministar unutarnjih poslova odbija iznijeti brojku nestalih.
(Jutarnji list)
Svijet
REKORDNIH 70 ODSTO NIJEMACA nezadovoljno radom vlade
Rekordnih 70 odsto Nijemaca nezadovoljno je radom vlade, pokazala je anketa agencije za istraživanje javnog mnjenja INSA, koja je sprovedena za list “Bild”.
Uz to, 68 odsto ispitanih negativno procjenjuje rad njemačkog kancelara Fridriha Merca, što je povećanje za četiri procentna poena u odnosu na prethodnu anketu sprovedenu krajem novembra.
Samo 23 odsto je pozitivno ocijenilo aktuelnog kancelara, što je pad od dva procentna poena u odnosu na novembarske rezultate.
Anketa je sprovedena od 4. do 5. decembra na uzroku od 1.005 stanovnika Njemačke.
Svijet
Sikorski poručio Ilonu Masku DA IDE NA MARS!
Poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski rekao je Ilonu Masku da ide na Mars nakon što je američki milijarder pozvao na ukidanje EU.
“Idi na Mars. Tamo nema cenzure nacističkih pozdrava”, napisao je Sikorski kao odgovor.
Sikorski je mislio na incident iz januara 2025. godine tokom inauguracione parade američkog predsjednika Donalda Trampa.
Mask je viđen kako pravi gest sličan rimskom pozdravu, koji uključuje ispružanje desne ruke ka spolja sa otvorenim dlanom. Pokret je upoređen sa nacističkim pozdravom, koji je zabranjen u nekoliko zemalja, uključujući Rusiju.
Kritičari, uključujući aktiviste za ljudska prava, istoričare i jevrejske zagovaračke grupe, opisali su to kao nacistički pozdrav i optužili Maska da promoviše antisemitske ideje.
Mask je negirao optužbu i nazvao poređenja sa Adolfom Hitlerom zastarjelim političkim napadom.
Komentari Maska uslijedili su nakon odluke Evropske komisije da kazni platformu “Iks” sa 120 miliona evra prema Zakonu o digitalnim uslugama, tvrdeći da platforma nije ispunila pravila transparentnosti za oglase i korisničke naloge.
Mask je više puta kritikovao politike EU, koju je nazvao Četvrtim rajhom.
Svijet
PORUKA IZ VAŠINGTONA “Zapad ne može da dobije rat sa Rusijom”
Zapad ne može da dobije rat sa Rusijom ako bude uvučen u ukrajinski sukob, smatra penzionisani potpukovnik američke vojske Danijel Dejvis.
“A ako izbije rat sa Evropom, Rusija će se, prema riječima Vladimira Putina, boriti i pobijediti – ona ima kapacitete za to”, napisao je Dejvis na Iksu.
On je napomenuo da Zapad nema dovoljno zaliha municije, pogona za proizvodnju vojne opreme, ni ljudska snaga za rat sa Rusijom.
“Eskalacija prijeti da uvuče SAD u sukob koji ne možemo da dobijemo. A sa nuklearnom opasnošću koja se nadvija, svi će izgubiti”, zaključio je Dejvis, prenosi Sputnjik.
Predsjednik Rusije Vladimir Putin rekao je da na konferenciji za novinare da su tvrdnje o navodnim planovima Rusije da napadne Evropu smiješne.
Kremlj je izjavio da Rusija ni za koga ne predstavlja pretnju, ali da neće ignorisati dejstva koja su potencijalno opasna po njene interese.
-
Svijet3 dana ago“ŠTA ĆETE SAD BEZ MOG GASA?!”: Putin šokirao Evropu, rekao šta im slijedi
-
Hronika3 dana agoTUŽILAŠTVO PODIGLO OPTUŽNICU: Grupa graničnih policajaca i carinika tereti se za mito
-
Zanimljivosti3 dana agoLUKAS O DODIKOVIM PRIJETNJAMA: “Kaže mi da ne idem predaleko, KO JE KOGA PRVI NAPAO?”
-
Svijet3 dana agoUPOZORENJE IZ BUDIMPEŠTE: Narednih dana se odlučuje da li će se rat proširiti na Evropu
-
Svijet2 dana agoFON DER LAJEN: Sastanak o korištenju ruske imovine završen bez rezultata
-
Politika3 dana agoSLUČAJ “ĐAJIĆ I DROGA U UKC RS”: Da li bi se narodni poslanici testirali na drogu?
-
Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ: Vlada razvlašćuje Banjaluku i uzima nadležnosti lokalnim zajednicama
-
Društvo23 sata agoŠTA KAŽU GRAĐANI? U potrazi za zlatom u Jezeru buše tokom noći i pod reflektorima
