Connect with us

Banjaluka

POTPISAN PROTOKOL ZA ZAŠTITU ŽRTAVA Stanivuković: Samo ZAJEDNIČKOM SARADNJOM možemo doprinijeti suzbijanju i prevenciji nasilja

Grad Banjaluka potpisao je, sa svim relevantnim subjektima koji pružaju zaštitu, pomoć i podršku žrtvama nasilja u porodici, Protokol o postupanju i saradnji subjekata nadležnih za zaštitu žrtava nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja na području grada Banjaluke.

S ciljem da svi subjekti,u okviru svojih nadležnosti, efikasnije djeluju u otkrivanju i suzbijanju svih oblika nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja uz međusobnu intenzivnu saradnju i stvaranje mehanizama za primarnu zaštitu žrtava nasilja, ovaj protokol su potpisali: Grad Banjaluka, Policijska uprava Banjaluka, JU Centar za socijalni rad Banjaluka, Osnovni sud Banjaluka, Okružno javno tužilaštvo Banjaluka, JZU Dom zdravlja, Centar za pružanje besplatne pravne pomoći, Aktiv direktora osnovnih škola, Aktiv direktora srednjih škola, Fondacija Udružene žene Banjaluka.

Protokol je u ime Grada Banjaluke potpisao gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je tom prilikom istakao da će ovim protokolom biti omogućeno efikasnije djelovanje na suzbijanju svih oblika nasilja.

– Samo još jačom zajedničkom saradnjom i sinhornizovanim djelovanjem svih relevantnih institucija, organa, i ustanova možemo doprinijeti suzbijanju i prevenciji svih oblika nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja. Prije svega moramo imati nultu toleranciju prema svakom mogućem obliku nasilja, ali istovremeno moramo i podizati svijest o ovom društvenom problemu i aktivno raditi na njegovoj prevenciji – poručio je gradonačelnik.

Kako je kazao, Grad Banjaluka je, u okviru kampanje „Za život žena“, zajedno sa svim releventanim udruženjima koja se bave zaštitom i pravima žena pokrenuo niz aktivnosti koje imaju za cilj osnaživanje žena, prevenciju nasilja i zaštitu svih prava žena, a u narednom periodu planirane su i određene novine u oblasti podrške ženama i djeci žrtvama porodičnog nasilja.

Naime, korisnici Protokola su svi članovi porodice (uključujući direktne žrtve – u najvećem broju žene; žrtve koje svjedoče nasilju – u najvećem broju djeca; kao i učinioci nasilja) i sva fizička lica koja su ugrožena nasiljem u porodici, a sprovođenjem Protokola koordinira Grupa za koordinaciju i saradnju na teritoriji grada, u čijem sastavu je pored relevantnih subjekata nadležnih za zaštitu, pomoć i podršku žrtvama nasilja i Fondacija „Udružene žene“ kao specijalizovan servis koji pruža pomoć i podršku žrtvama nasilja.

Predsjednica Fondacije „Udružene žene“ Gorica Ivić istakla je da je se stvarni benefit ovog protokola ogleda u tome što će žrtve, kao krajnji korisnici moći dobiti brži i efikasniji odgovor na nasilje koje prijave.

– Ovaj Protokol podrazumijeva zapravo efikasnije i brže djelovanje svih nadležnih subjekata, nakon prijave nasilja. Osim što će im biti pružena adekvatna zaštita, žrtve će biti bolje informisane o svojim pravima, kao i svim koracima koje je potrebno da preuzimaju nakon što prijave nasilje. Osim preduzimanja svih koraka na zaštiti žrtve nasilja, Grupa za koordinaciju sprovodiće i niz aktivnosti na prevenciji svih oblika nasilja – rekla je Ivićeva.

Banjaluka

UZNEMIRENOST KOD GRAĐANA: Helikopteri u niskom letu kružili iznad Banjaluke

Rano jutros, između 6.30 i sedam časova, građani Banjaluke zatečeni su zvukom helikoptera koji su nadlijetali centar grada i okolna naselja.

Prema izjavama sugrađana, nekoliko letjelica je kružilo u niskom letu, izazivajući uznemirenost među stanovništvom.

Kako se saznaje, riječ je o pripremama Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske uoči obilježavanja Dana policije.

Helikopterski servis Republike Srpske, zajedno s pripadnicima Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ), izvodio je vježbe u sklopu planiranih aktivnosti. Letjelice su u trajanju od tridesetak minuta demonstrirale manevarske sposobnosti, što je izazvalo veliku pažnju, ali i zabrinutost među građanima.

Nastavi čitati

Banjaluka

VLADIMIR GRUJIĆ “U momentu stupanja na dužnost Draška Stanivukovića BROJ ZAPOSLENIH je bio 767, a sada ih ima 811”

U proteklom periodu iznesene su mnoge neistine u vezi sa brojem zaposlenih u Gradskoj upravi, ali su zvanične informacije pokazale mnogo drugačije stanje.

U momentu stupanja na dužnost gradonačelnika Draška Stanivukovića broj zaposlenih je bio 767, a sada ih ima 811, što predstavlja neznatno povećanje, kada se uzme u obzir broj realizovanih projekata u interesu građana.

Rekao je ovo Vladimir Grujić, šef Kabineta gradonačelnika Banjaluke, ističući da je svako zaposlenje sprovedeno putem javnog konkursa u skladu sa zakonskim propisima, u prilog čemu govori i činjenica da ni česte inspekcijske kontrole nisu ustanovile nikakve nepravilnosti.

– Posebno nam je drago što je 15 novozaposlenih iz reda porodica poginulih boraca, jer naša je ne samo zakonska, nego i ljudska i moralna obaveza je da vodimo računa o ovoj kategoriji stanovništva. Takođe, trebamo biti ponosni što smo podmladili vatrogasnu brigadu, pa kada se sve sabere i oduzme i uzme u obzir nevjerovatan broj novih mjera koje su uvedene, svima je jasno da je broj zaposlenih na samom minimumu za efikasno funkcionisanje uprave i svim izazovima sa kojima smo suočeni – ističe Grujić.

Grujić kaže da SNSD ne može da se pohvali novim projektima niti mjerama.

– Međutim, mogu da se “pohvale” da su u svom mandatu zaposljavali ljude sa lažnom diplomama, a najbolji dokaz za to je da su te zloupotrebe dobile epilog u vidu sudskih procesa koji polako ali sigurno pokazuju njihov princip rada. Mogu da se “pohvale” i da su sva javna preduzeća ostavili u teškoj dubiozi – poručuje Grujić i dodaje da podrška koju je gradonačelnik Stanivuković dobio na prethodnim izborima najbolje pokazuje da su njegove politike ispravne i u interesu građana.

Nastavi čitati

Banjaluka

OD 1. APRILA LJETNO RADNO VRIJEME za ugostiteljske i trgovinske objekte

Od 1. aprila primjenjuje se ljetnje radno vrijeme ugostiteljskih objekata, kako onih koji su smješteni u stambeno-poslovnim zgradama kolektivnog stanovanja, tako i ugostiteljskih objekata smještenih van pomenutih zgrada, te objekata koji na području grada obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost.

Ljetnje radno vrijeme za ugostiteljske objekte bez obzira na vrstu, koji su locirani u stambeno-poslovnim zgradama kolektivnog stanovanja je od 7.00 do 24.00 časa.

Ljetnje radno vrijeme ugostiteljskih objekata smještenih van stambeno-poslovnih zgrada kolektivnog stanovanja propisano je članom 6. Odluke o određivanju radnog vremena ugostiteljskim objektima na području grada Banja Luka, i to:

–restorani, ugostiteljski objekti za ishranu i piće i ugostiteljski objekti za piće:

od 7.00 do 24.00 časa, radnim danima

od 7.00 do 1.00 čas, vikendom (petak i subota)

–restorani, ugostiteljski objekti za ishranu i piće i ugostiteljski objekti za piće, kojima je dodijeljen znak kvaliteta „Zlatna kašika“:

od 7.00 do 1.00 čas, radnim danima

od 7.00 do 2.00 časa, vikendom (petak i subota)

-noćni klubovi:

od 19.00 do 3.00 časa, radnim danima

od 19.00 do 4.00 časa, vikendom (petak i subota)

-saloni za posebne prilike (svadbeni saloni i sl.):

od 7.00 do 4.00 časa.

Navedeni objekti trebaju da, na vidnom mjestu, istaknu gorenavedeno ljetnje radno vrijeme.

Objekti koji obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost su dužni da se u ljetnjem periodu godine pridržavaju propisanog radnog vremena, odnosno da organizuju svoje poslovanje u periodu od 7.00 do 23.00 časa.

Ljetnje radno vrijeme se primjenjuje od 1. aprila do 30. septembra.

Nastavi čitati

Aktuelno