Svijet
POTPUNI KOLAPS NA AERODROMIMA! Rim hitno traži OBUSTAVU EES sistema, nova pravila napravila opšti haos!
Novi digitalni granični sistem Evropske unije, poznatiji kao EES (Entri/Egzit Sistem), izazvao je potpuni kolaps i višesatna kašnjenja na aerodromima širom Evrope.
Marko Tronkone, direktor „Aeroporti di Roma“, kompanije koja upravlja rimskim aerodromima Fjumičino i Ćampino, upozorio je da je privremeno ukidanje biometrijskog sistema za građane izvan EU jedini način da se izbjegne ljetni haos.
Novi sistem zahtijeva od građana zemalja koje nisu članice EU, uključujući i BiH, da prilikom prvog ulaska u EU daju otiske prstiju i fotografiju lica.
Iako je sistem trebalo da ubrza kontrolu, tehnologija je zakazala, što je već sad dovelo do dugih redova i propuštenih letova.
„Veoma smo zabrinuti za ljeto. Na skali od jedan do deset, moja zabrinutost je trenutno osam ili devet. Ovaj proces se pokazao apsolutno nekompatibilnim s ogromnim brojem putnika s kojima ćemo se suočiti. Jedini način je ‘otvoriti ventil’. Nema šanse da ostvarimo stopostotni upis putnika u sistem“, izjavio je Tronkone za „Fajnenšel tajms“.
Međunarodno udruženje za vazdušni prevoz (IATA) objavilo je dramatično upozorenje u kojem se navodi da su tokom vršnih perioda već zabilježena čekanja i do tri i po sata, a da bi tokom ljeta redovi na nekim aerodromima mogli dostići nevjerovatnih šest sati.
Dodatni problem predstavlja i to što su putnici koji su već jednom prošli kroz EES sistem i trebalo brzo da prolaze granicu, često prisiljeni da ponovo prolaze kroz iste biometrijske provjere zbog tehničkih grešaka.
Kritike na račun Evropske komisije pljušte sa svih strana. Štefan Šulte, predsjednik evropskog udruženja za trgovinu aerodromima (ACI Evropa), poručio je da vlade pojedinačnih država moraju preuzeti odgovornost i odlučiti o suspenziji sistema.
Evropska komisija je reagovala navodeći da u sistemu postoji „ugrađena fleksibilnost“ koja omogućava privremeno isključivanje određenih funkcija u kriznim situacijama.
Francuska policija je već bila primorana privremeno obustaviti ove provjere u luci Dover, dok je Grčka povukla ranije obećanje da će određene putnike poštedjeti biometrijskih pregleda, prenosi Kliks.
Svijet
VATRENA NEMAN GUTA SVE PRED SOBOM! Specijalne snage na nogama zbog katastrofalnog požara u Grčkoj!
Veliki požar koji je zahvatio poljoprivredno i šumsko područje kod grada Orhomenosa u centralnoj Grčkoj trenutno gasi 105 vatrogasaca sa 25 vozila, koji su raspoređeni na licu mjesta, saopštila je danas grčka vatrogasna služba.
U gašenju požara iz vazduha povremeno učestvuju i deset aviona i tri helikoptera, prenosi Katimerini.
Požar je izbio nešto poslije 15.30 časova na prostoru izvan stambene zone.
Vatrogasci su saopštili da Nacionalni koordinacioni centar za operacije i upravljanje krizama (ESKEDIK) dobija slike u realnom vremenu sa drona, preko optičke i termalne kamere.
Tim za reagovanje na podmetanje požara iz Viotije stigao je u područje Orhomenosa, kako bi istražio uzroke izbijanja požara.
Svijet
ŠTA JE PLAN: Amerika preko Irana i Rusije želi slomiti Kinu?
Memorandum između SAD i Irana proizveo je nedoumice u obje zemlje, protivljenje Izraela I rok od 60 dana u kojem će biti jasno šta će sporazum donijeti. U konačnici cilj Amerike je obuzdavanje Kine stavljanjem pod kontrolu Irana I Rusije, poručeno je u emisiji Globalno BN TV.
Američka doktrina šoka I iranska strategija preživljavanja, jedna nasuprot druge pokazale su da se Iran vojnički ne može pobijediti, nego samo urušavanjem iznutra.
Memorandum koji je potpisan između ove dvije države u narednih 60 dana pokazaće koja će frakcija unutar Irana prevladati, smatra general Milan Jolović.
“SAD predlažu 300 milijardi dolara da se uloži u obnovu energetskog sektora i to kažu neće američka država nego će privatne firme. Pa gdje ćete vi ulagati sredstva ako niste sigurni u taj politički sistem, ako niste sigurni da ta sredstva neće ići možda za naoružanje, vojnu opremu”, kaže Jolović.
Sve na papiru lijepo izgleda, ali da li će tako biti u realnosti, pita Nikola Vujinović, istraživač studija bezbjednosti.
“Ja tih 300 milijardi vidim kao lijepu šargarepu na koju bi trebalo da se upeca neko, ali mi možemo da vidimo u samom sporazumu koji su članovi ključni – 300 milijardi nije među tim članovima”.
Vujinović smatra da su u ovom ratu najviše izgubile SAD kojima je narušena reputacija, dok je najmanje štete za Izrael koji se inače protivi potpisanom memorandumu Amerike i Irana. General Jolović analizira i širi značaj.
“Ne treba izolovati samo ovo što se dešava u Iranu. Šta je Tramp rekao? Završio sam sa Iranom, potpisaćemo sporazum, sad idem na Ukrajinu. Da bi se Kina kao njihov glavni cilj obuzdala mora se staviti pod kontrolu Iran i naravno mora se Rusija staviti pod kontrolu”.
Samim tim, Rusija se može naći u nezgodnoj poziciji, dodaje Vujinović.
“Mir na Bliskom istoku će otežati poziciju Ruske federacije, tj. da će u pregovorima dobiti manje nego da je pregovarala u tolu sukoba na Bliskom istoku”.
Kao ni Iran ni Rusija se ne može pobijediti vojno. Ali, dronovi koji su poletjeli na Moskvu nanijeli su veliku reputacionu štetu Rusiji, kaže Vujinović.
“Vi biste mogli da spriječite reputacione gubitke kad biste proglasili vanredno stanje. Odnosili biste se prema ovim ljudima koji su dali podatke preko Starlinka da ti dronovi udare na te rafinerije.
Meni su već problem udari na rafinerije u Sankt Peterburgu zato što su morali dronovi doći iz NATO zemalja, a ne iz Ukrajine. Oni kažu da je iz Ukrajine, ali to je besmisleno, ali u svakom slučaju to su mnogo veći problemi za gospodina Putina”.
Doći će momenat da Rusija proglasi opštu mobilizaciju i mora doći do konačnog obračuna evroatlanskog i evroazijskog bezbjednosnog koncepta, poručuje general Jolović.
Svijet
JAK ZEMLJOTRES POGODIO I JAPAN: Tlo se treslo jačinom 7,2 stepena, ima povrijeđenih
Najmanje četiri osobe su povrijeđene u zemljotresu koji je pogodio region Tohoku, dok upozorenje na cunami nije izdato.
Najmanje četiri osobe povrijeđene su u snažnom zemljotresu jačine 7,2 stepena po Rihteru koji je tokom noći pogodio region Tohoku na sjeveroistoku Japana, saopštila je Japanska meteorološka agencija.
Prema navodima lokalnih vatrogasnih službi, povređeni su zadobili lakše i teže tjelesne povrede, dok za sada nema izvještaja o većoj materijalnoj šteti.
Kako prenosi agencija Kjodo, nakon zemljotresa nije izdato upozorenje na cunami. Epicentar potresa registrovan je u blizini obale prefekture Ivate, na dubini od oko 50 kilometara.
Nadležne službe odmah su pokrenule procjenu eventualne štete na infrastrukturi i objektima u pogođenom području.
Kompanija “Tohoku Electric Power” saopštila je da zemljotres nije uticao na rad nuklearnih elektrana Onagava i Higašidori, kao i da nisu zabilježene nepravilnosti u njihovom funkcionisanju.
Sa druge strane, kompanija “Istočnojapanska željeznica” privremeno je zaustavila pojedine željezničke linije kako bi se obavile bezbjednosne provjere nakon snažnog podrhtavanja tla.
Japan se nalazi u jednom od seizmički najaktivnijih područja svijeta i zemljotresi su česta pojava, zbog čega zemlja raspolaže razvijenim sistemima za rano upozoravanje i reagovanje u vanrednim situacijama.
Podsjetimo, dva strahovita zemljotresa tokom noći pogodila su i Venecuelu.
-
Politika2 dana ago“ZABORAVLJUJU ŠTA SU OSTAVILI IZA SEBE”! Drinić optužio SNSD za svjesno širenje netačnih informacija
-
Politika2 dana agoNOVI UDAR ZA VUKANOVIĆA: Bivši saradnik tvrdi da su ljudi u Listi za pravdu i red „potrošna roba“
-
Politika7 sati agoOTIMAČINA ZA MANDATE! Petrović pokazao pravo lice, ultimativno zahtijeva da sam kroji liste za NSRS!
-
Banjaluka3 dana agoPOVODOM VIDOVDANA! Danica Crnogorčević u Manastiru Gomionica
-
Društvo2 dana agoLOŠE VIJESTI ZA RADNIKE U NJEMAČKOJ! Vlasti spremaju novi zakon, u penziju će se ići znatno kasnije!
-
Hronika2 dana agoHOROR NA RADNOM MJESTU! Poštara izujedao pas, hitno prevezen u bolnicu
-
Društvo2 dana agoUPALJEN ALARM ZA REPUBLIKU SRPSKU! Vrelina i sparina okovale zemlju, a najgore nas čeka tek od OVOG DANA!
-
Politika2 dana agoSNAŽNO I ODLUČNO! Stanivuković okupio ključne ljude iz izbornih jedinica 7 i 8 – spremni za važne korake!
