Connect with us

Društvo

POTREBNE VEĆE KAZNE Banjalučki profesor prava upozorava na eskalaciju NASILJA NAD ŽENAMA

Nasilje nad ženama trenutno je u fazi eskalacije, te je neophodno pojačati kaznenu politiku sudova kako bi se na efikasan način spriječilo vršenje ovih krivičnih djela, ali i uticalo na druge da ne vrši slična, poručio je profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Mile Šikman.

Šikman je rekao Srni da bez obzira na sveprisutne stavove, nasilje nad ženama nije nešto što je neizbježno, dodajući da blaga kaznena politika sudova ne doprinosi ostvarivanju svrhe kažnjavanja.

– Upitno je i izražavanje društvene osude za krivično djelo, razvijanje i jačanje odgovornosti i svijesti kod građana o opasnosti i štetnosti nasilja nad ženama, te neophodnosti poštovanja zakona – rekao je Šikman.

Nasilnicima se nerijetko izriču kazne ispod zakonskog minimuma
Šikman je upozorio da se nasilnicima često i formalno-pravno ublažavaju kazne, pa se nerijetko izriču ispod zakonom propisanog minimuma.

– I to pod uslovom da se izrekne kazna zatvora jer se obično izriču novčane kazne od 300 do 500 KM ili uslovna osuda koje više pogađaju žrtvu, nego počinioca. Kada tome dodamo da se mnogi od ovih postupaka okončavaju sporazumom o priznanju krivice, pa se na izrečenu kaznu ne žali tužilaštvo, onda se stiče utisak da se privileguje nasilniku, a ne žrtvi – smatra Šikman.

On je pojasnio da se iz tog razloga zalaže za dosljedniju primjenu pravnih propisa jer nasilje u porodici je krivično djelo koje se goni “eks ofisio”, odnosno po službenoj dužnosti.

To što žrtva u mnogim slučajevima ne želi da svjedoči protiv nasilnika, niti njega oslobađa krivice niti državne organe od daljeg gonjenja. Njihova dužnost je da pruže zaštitu žrtvi i nastave sa pribavljanjem dokaza, i to ne samo o konkretnom, prijavljenom slučaju nasilja, već i ranijim oblicima nasilja koji su se ispoljavali. To su sve okolnosti koje mogu uticati na odmjeravanje kazne nasilniku – istakao je Šikman.

Istovremeno, dodao je on, neophodna je oštrija kaznena politika sudova koja bi težila ka zakonom propisanom maksimumu, a ne njenom minimumu.

– Na primjer, kada bi se nasilniku za šamar ili čupanje žrtve izrekla kazna od tri godine zatvora, odnosno pet godina ako bi nasilje počinio korišćenjem oružja, ili kada bi se izrekla kazna za nasilje u porodici koje je učinjeno u prisustvu djeteta bliže deset godina zatvora, onda bi mogli biti sigurni da će efekti generalne prevencije biti ostvareni – smatra Šikman.

On je napomenuo da je ovako oštra kaznena politika prisutna u mnogim zemljama.

Na adekvatan način primijeniti propisane kazne i mjere
– Kazne i mjere koje imamo propisane našim zakonima su odgovarajuće, samo ih na adekvatan način treba primijeniti. Recimo, mjera zabrane prilaska žrtvi će biti efikasna samo ako se primijeni kako treba. Ako je nasilnik prekrši, pa se kazni zatvorom od tri godine, ne samo da ćemo neposredno zaštiti žrtvu, već ćemo uticati i na druge da ne krše izrečene zaštitne mjere – rekao je Šikman Srni.

On je upozorio i na fenomen neprijavljivanja ovih ponašanja koji je i dalje prisutan.

– Bez obzira na obavezu prijavljivanja krivičnog djela od građana, uključujući pojačanu obavezu subjekata zaštite od nasilja u porodici, ovi slučajevi i dalje ostaju “u četiri zida” i to je ono što se mora promijeniti – smatra Šikman.

Uzroci nasilja višestruki, faktori rizika često umanjeni i trivijalizovani
Govoreći o uzrocima nasilja nad ženama, Šikman je rekao da su oni višestruki, te da su rezultat spoljnih, ambijentalnih faktora, ali i unutrašnjih, ličnih osobina.

Iako postoje brojne studije o nasilju u porodici, Šikman je rekao da je malo istraživanja o muškarcima, kao izvršiocima nasilja.

– Kada imamo takva istraživanja, često su faktori rizika u pogledu činjenja nasilja umanjeni i trivijalizovani. Mnogi faktori kao što su zavisnost od alkohola, ali i drugih supstanci, psihijatrijski komorbiditeti, kao i štetna i traumatska iskustva iz djetinjstva, pojedinačno ili kumulativno, mogu predisponirati ljude da počine nasilje u porodici – rekao je Šikman.

On smatra da su posebno interesantni podaci o nepovoljnim iskustvima iz djetinjstva nasilnika, kao što su zanemarivanje, fizičko i seksualno zlostavljanje u djetinjstvu, zloupotreba alkohola ili droge od roditelja i slično.

– Potvrđen je međugeneracijski prenos nasilja, to jeste da djeca koja su i sama bile žrtve nasilja u porodici, imaju veći procenat da i sami postanu nasilnici – rekao je Šikman.

Osim toga, dodao je on, trendovi ovih ponašanja su u porastu, što je svakako bilo uslovljeno i pandemijom virusa korona, ali i socijalno-ekonomskom krizom, kao posljedicom velikih društvenih potresa na globalnom nivou.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Zahlađenje sa padavinama, OČEKUJE SE I SNIJEG

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH narednih dana očekuje se hladno vrijeme sa padavina, kišom i snijegom, uz porast snježnog pokrivača.

Meteorolozi su najavili oblačno i vjetrovito vrijeme sa padavinama koje će već u noći krenuti na sjeveru i jugu i širiti se ka ostalim predjelima.

Ujutru će padati kiša koja će tokom dana preći u susnježicu i snijeg uz formiranje snježnog pokrivača na planinama, ali i u nižim predjelima, posebno u Krajini, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Na jugu se očekuju kiša i pljuskovi sa grmljavinom. Padavine će biti obilnije u Krajini i Hercegovini.

Očekuje se da u nižim predjelima padne uglavnom do pet centimetara snijega, kojeg neće biti na krajnjem sjeveru. Na planinama će napadati od 15 do 25 centimetara novog snijega. U brdsko-planinskim predjelima će mećava stvarati snježne nanose.

Temperatura vazduha u padu, a najhladnije će biti uveče.
Temperatura vazduha ujutro od pet do devet, u višim predjelima od dva stepena. Minimalna temperatura vazduha uveče od minus jedan do tri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus tri stepena Celzijusova.

Vjetar će ujutro biti umjeren i pojačan južnih smjerova. U nastavku dana u jačanju i skretanju na sjeverne smjerove. Biće jakih, u Hercegovini i olujnih udara bure.

Temperatura vazduha nastaviće da pada i u subotu, 21. decembra. Tokom noći i dalje će biti vjetrovito i pretežno oblačno s padavinama, koje će biti češće na istoku. Padaće uglavnom susnježica i snijeg uz porast snježnog pokrivača na planinama na istoku.

Tokom dana postepeno će se razvedriti sa sjeverozapada, te će popodne i uveče biti pretežno vedro.

Najviša temperatura vazduha od nula do pet, na jugu do sedam, u višim predjelima minus četiri stepena Celzijusova.

Veoma hladno sa često pojavom mraza biće u nedjelju ujutro, 22. decembra. Na planinama će biti umjeren do jak mraz, a magla se očekuje uz rijeke i po kotlinama.

U nastavku dana jačaće naoblačenje sa zapada koje će se širiti ka svim predjelima, te će u popodnevnim časovima početi padavine koje će se premještati od zapada preko sjevera ka istoku. Padaće uglavnom kiša koja će ponegdje preći u susnježicu i snijeg.

Jutarnja temperatura vazduha od minus osam do minus dva, na jugu do jedan, u višim predjelima minus 12, a najviša dnevna od jedan do šest, na jugu do devet, u višim predjelima minus dva stepena Celzijusova.

Padavine su najavljene i za ponedjeljak, 23. decembar, koje će u noći krenuti na sjeveru i jugu i širiti se ka svim predjelima.

Padaće kiša koja će brzo preći u susnježicu i snijeg u svim predjelima izuzev na krajnjem jugu, gdje će biti kiše i pljuskova s grmljavinom uz moguće obilnije padavine i jak vjetar.

Jutarnja temperatura vazduha od minus pet do nula, na jugu do tri, u višim predjelima minus sedam, a najviša dnevna od minus jedan do tri, na jugu do sedam, u višim predjelima minus tri stepena Celzijusova.

Nastavi čitati

Društvo

KAD JE LJUBAV JAČA OD ŽIVOTA! Slobodan OSTAO BEZ VIDA, ali radi tri posla i uveseljava mališane

Ako ikada pomislite da vam je nešto teško u životu, da vam se nešto ne da, da ne imate inspiracije ili volje, ovim prazničnim danima životna priča Slobodana Kesića će vam biti svakako motiv i podsticaj da ostvarite ono što ste možda mislili da nikad nećete. Slobodan Kesić je ostao bez vida prije četiri godine, iako je vid imao od djetinjstva. Još uvijek nije utvrđen tačan razlog a Slobodan Kesić se ne predaje i radi tri posla.

Radi u Domu zdravlja u Banjaluci, radi kao maser i radi kao Sveti Nikola, odnosno kao Djeda Mraz, nosi maskote. Banjalučani ga se sjećaju kao čovjeka koji nosi maskote za rukometni klub, za košarkaški klub Borac, plivao je za Časni Krst.
“Radim kao maskota za rukometni i košarkaški klub Borac i za košarkaški klub invalida. Između ostalog, obavim se i humanitarnim radom. Trčim, trenutno sam počeo ljeti da trčim trke u sklopu polumaratona od 10 kilometara“, priča Slobodan.
“I ovim putem da kažem ljudima da borba za tih pet bolesnih mališana još uvijek traje. Tako da, ukoliko ste u mogućnosti, pomozite“, rekao je Slobodan.

Ne smetaju mu ni kiša i ružno vrijeme, Slobodan svoj posao radi srcem.

“Sve svoje barijere pravite u glavi. Ja se trudim da budem motivacija i nadam se da u tome uspijevam. Jer vrlo često ljudi kažu, kaže pogledaj njega, drugar kaže nemamo posla, on radi tri posla“, kaže on.

Poručuje da je sve u glavi.

“Vaš mozak je prepreka, vjerujte da ne postoji nemoguće. Naravno, s vjerom u Boga i sa vjerom u samog sebe, to je otprilike najbitnije“, dodao je.
ATV

Nastavi čitati

Društvo

FANTASTIČNA IDEJA! Kuvar Goran pravi čips od šarana! SVE “PLANULO” U JEDNOM DANU

Veliki broj Srba danas slavi, ali takođe veliki broj ide u goste. Sveti Nikola jedna je od najrasprostranjenijih slava kod Srba, a ono što je nepisano pravilo jeste da je slavska trpeza posna.

Na meniju nikako nisu pečenje, čvarci i ruska salata već riba, povrće i posni kolači. Kako bi trpeza bila bogata, u jednoj ribarnici u Čačku osmislili su nesvakdašnji specijalitet čips od šarana.

“Čips od šarana je ovih dana u postu zadivio naše građane koji je izuzetnog kvaliteta, a mi dugo radimo ovaj posao odlučili smo se da umjesto čvaraka Čačku u postu ponudimo čips. Ovaj specijalitet se može služiti na slavskoj trpezi i kao predjelo i kao glavno jelo, ali može i uz neko piće. Imamo naše posebne soseve i začine koje služimo uz ove čvarke od šarana”, rekao je za RINU Goran Perendija, profesionalni kuvar iz ribarnice u Čačku.
On je istakao da je prepoznao potrebu da grad na Moravi dobije nešto novo, imajući u vidu da su kroz njegove ruke prošle i riječne i morske ribe koje su, možda i nepoznate ovom podneblju.

“Dugo godina sam u ovom poslu, radio sam kao profesionalni kuvar od Grčke, preko raznih ostrva, kao što je ostrvo Sveti Nikola, brojna mjesta u Crnoj Gori, a u Italiji sam se izuzetno usavršio kada su u pitanju riblji specijaliteti. Napomenuo bih da se ovdje koriste brancin, orada što me zaista zadivilo. Brancin je izuzetnog kvaliteta, kao i orada, ljudi vole morske ribe čime sam pozitivno iznenađen, jer nemaju cijenu kada je u pitanju dobrobit za ljudsko zdravlje, takođe i losos se dosta koristi u Čačku. Kroz svoju karijeru u restoranima, imao sam priliku da spremam i ajkulu u čemu sam uživao, to je golf, jedna manja vrsta ajkule od nekih 30 kilograma”, pojasnio je Goran.

Imajući u vidu da je post, da je danas i jedna od najvećih slava Sveti Nikola, potražnja za ribom u Čačku je ogromna, ali može se reći i da je cena pristupačna.
Linker
“Imam utisak da je u posljednje vrijeme sve veća potražnja za svim vrstama ribe, čini se da su ljudi sve više počeli da brinu o tome da se zdravije hrane. Što se tiče šarana, mi ovdje imamo šaran koji košta 790 dinara i to očišćen, inače sva riba u našoj ribarnici je očišćena”, zaključio je Goran.

Dakle, ono što su čvarci, odnosno bombone od praseta na mrsnoj, to je sada čips od šarana na posnoj trpezi, piše Rina.

Nastavi čitati

Aktuelno