Connect with us

Politika

Povećane plate poslanicima u Narodnoj skupštini RS, DA LI SU TO I ZASLUŽILI?

Poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NS RS) dobili su povećanje plate od 10 odsto, tako da su njihova primanja koja trenutno iznose i po nekoliko hiljada maraka, sada uvećana za dodatnih više stotina KM.

“Danas je nama narodnim poslanicima Republike Srpske legla plata, tj. poslanički dodatak, koji je uvećan 10 odsto”, rekao je tokom skupštinskog zasjedanja održanog 21. maja ove godine Milan Petrović, poslanik u Klubu SDS-a.

Ovo znači da će 83 narodna poslanika, koliko ih broji parlament Srpske, dobiti povećanje plate u prosjeku za oko 300 KM, kazao je dalje Petrović, te otkrio koliko će to godišnje koštati Republiku Srpsku.

“Na godišnjem nivou to je minimalno u netu oko 350.000 KM, pa to ide i preko pola miliona maraka”, kazao je poslanik SDS-a tokom rasprave o ukidanju sredstava iz budžeta za sve političke partije u Srpskoj.

Pozivajući se na izlaganja poslanika većine kako će uzimanje novca od partija napraviti uštede u budžetu, Petrović je pitao zašto se onda poslanicima povećava plata.

“Pitajte javnost i građane Srpske da li su saglasni da narodni poslanici danas dobiju uvećanje plate od 10 odsto. Hajde, kad nam je toliko stalo do ovog naroda, do ove Republike Srpske i svega da kažemo mi kao narodni poslanici: ‘Povećajte doktorima, borcima… Nama narodnim poslanicima ne treba tih 10 odsto’. Ja vas gledam kao narodne poslanike, da li ima ijedan od vas da vam je stalo za tih 300 maraka. Ali ne, na to ćutimo. To je moglo da bude asistentima u nastavi za djecu sa posebnim potrebama. Mogli smo uložiti u bolnice. Ali ne, to ide u naše džepove i sa tim smo mi saglasni, a nema novca za druge projekte”, poručio je Petrović tom prilikom.

Tragom informacije da su poslanicima povećane plate, od Narodne skupštine tražili smo tačne podatke o iznosima, ali ih do zaključenja ovog broja “Nezavisnih” nismo dobili.

Zbog toga ovom prilikom ćemo podsjetiti na ono što je poznato odranije…

Kako su “Nezavisne” pisale, u NS RS postoje profesionalni poslanici i oni “obični”.

Poslanici koji u Skupštini imaju status da su u stalnom radnom odnosu (profesionalni) imaju bruto platu oko 4.900 KM, dok po neto obračunu to iznosi nešto više od 3.000 KM.

Poslanički dodatak za one koji nemaju status profesionalnog poslanika iznosio je 2023. godine nešto više od 2.000 KM u neto iznosu.

Ne smijemo zaboraviti i da svi poslanici koji su istovremeno i predsjednici radnih tijela u Narodnoj skupštini RS, a kojih ima 27, mjesečno na platu dobijaju još skoro 300 KM.

Uz sve ovo, većina narodnih poslanika ima i druge poslove, a oni koji su u vladajućoj većini imaju dodatne privilegije u smislu da su direktori javnih preduzeća, ustanova i institucija, ili su najmanje članovi nekih upravnih odbora, što se takođe plaća.

Komunikolog Mladen Bubonjić kaže da plate, nadoknade i sva druga formalna sredstva suštinski ne predstavljaju problem sve dok nema zloupotreba.

Što se tiče visine plata i nadoknada u NS RS, o tome se, kako ističe, može raspravljati, prije svega u kontekstu stanja u društvu.

“Da li je primjereno da političari imaju tolika primanja dok se, s druge strane, organizuju SMS akcije za prikupljanje novca za liječenje djece? U tom kontekstu svakako da nije u redu da imaju tolika primanja dok se drugi bore za život”, navodi Bubonjić za “Nezavisne”.

Vraćajući se na početak svog izlaganja, on dodaje da se u etabliranim društvima suštinski ne postavlja pitanje o nadoknadama parlamentaraca jer oni obavljaju odgovoran posao.

“Kod nas je problem što pored formalne nadoknade za poslanički posao dobar dio njih ima angažman u raznim odborima u javnim preduzećima i organizacijama tako da se njihova mjesečna primanja višestruko uvećaju. Postavlja se pitanje da li je njihov doprinos društvu proporcionalan njihovim primanjima”, kaže Bubonjić.

Novinar Đorđe Vujatović smatra da je povećanje plata skandalozno i neopravdano.

“Više je činjenica za to. NS RS čak i po nekoliko mjeseci ne zasjeda. Imali su tokom zime pauzu koja je trajala skoro tri mjeseca. Onda, nakon zasjedanja u martu imali su pauzu od skoro dva mjeseca, pa će sada tokom ljeta imati pauzu koja traje skoro tri mjeseca. Dakle, mi vidimo da NS u jednoj godini pauzira od sedam do osam mjeseci. Drugo, vidimo u šta se pretvorila Narodna skupština Republike Srpske, koji je kvalitet rasprava, kako se svi kunu u dignitet tog doma, pričaju o svrsishodnosti, a koriste jezik kao sa pijace, uvrede, i zato zaslužuju ne da im se poveća plata, nego da im se oduzmu mandati”, izričit je Vujatović.

I on, poput našeg prethodnog sagovornika, kao dodatni problem izdvaja to što većina narodnih poslanika pored poslaničkih primanja ima druge plate i privilegije.

“Ne shvatam zbog čega oni treba da dobiju povećanje plata i zbog čega bi trebalo da se mjere sa običnim radnicima koji žive od samo jedne plate i koji jedva krpe kraj s krajem”, dodao je Vujatović za “Nezavisne novine”.

Politika

Cijeli opštinski odbor DEMOS-a prešao u DNS

Potvrdio je ovo lider DNS-a Nenad Nešić na Fejsbuku.

“DNS je od danas jači za još jednog odbornika u gradu Istočnom Sarajevu, a za dva odbornika u opštini Istočni Stari Grad”, rekao je on i zaključio:

“Boj ne bije svijetlo oružje, već boj bije srce u junaka”.

Nastavi čitati

Politika

ZAPISNIKA NEMA! Rankić SLUPAO SLUŽBENO VOZILO NSRS – NIKO NE ZNA GDJE NI KAD!

Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Petko Rankić, učestvovao je u saobraćajnoj nezgodi u kojoj je pod nerazjašnjenim okolnostima slupao službeno vozilo parlamenta RS.

Riječ je o službenom vozilu “Škoda Octavia” koja je stara tek 3 godine, a šteta na vozilu je velika.

Da je vozilo slupano potvrđeno je za Srpskainfo u Narodnoj skupštini RS, ali brojna druga pitanja su ostala bez odgovora. U Narodnoj skupštini su potvrdili da je vozilo koristio upravo potpredsjednik Rankić, a na pitanje kolika je šteta, odgovorili su da još nije procijenjena.

– Procjenu obavlja ovlaštena auto kuća i Grave osiguranje sa kojima Narodna skupština RS, nakon provedene javne nabavke, ima zaključen ugovor o kasko osiguranju od 15.2.2025. godine – ističu u NSRS.

Dodaju da je riječ o vozilu koje je kupljeno 2022. godine po cijeni od 60.000 KM sa PDV. Ključni detalji, međutim, izostaju. Policijski zapisnik, koji bi trebao rasvijetliti okolnosti nezgode, do danas nije dostavljen Narodnoj skupštini RS.

Prema informacijama iz NSRS, uobičajeni rok za dostavu zapisnika je 30 dana, ali zvaničnih potvrda i dalje nema, niti se zna kada i gdje se tačno nezgoda dogodila.

Dodatnu sumnju izazivaju nezvanične informacije prema kojima Rankić tvrdi da se sudario s jednom ženskom osobom te da je pozvao policiju koja je, navodno, napravila zapisnik.

Izvor iz MUP Republike Srpske, međutim, demantuje te tvrdnje i ističe da policijska patrola nije izlazila na lice mjesta. Dakle, imamo slupano službeno vozilo, ali nemamo mjesto nezgode, niti datum kada se ona desila. Nemamo zapisnik. Imamo dvije verzije priče i nijedna nije potvrđena.

Bez zapisnika, bez zvanične informacije o datumu, lokaciji i okolnostima nezgode, ali i bez transparentne reakcije institucija, ovaj slučaj otvara brojna pitanja: Ko je odgovoran za štetu nastalu na službenom vozilu? Da li su uopšte poštovane zakonske procedure? Zašto nema policijskog zapisnika?

Odgovor smo pokušali da dobijemo od Petka Rankića, koji je inače kadar SP, ali on nam se nije javljao na mobilni telefon.

Nastavi čitati

Politika

INSPEKTORI KREĆU U AKCIJU – Pod LUPOM IMOVINA i PRIHODI 1.450 OSOBA

Nadležni sektor Poreske uprave Republike Srpske formirao je bazu podataka o imovini i prihodima za 788.246 fizička lica, a poseban nadzor stavljen je na njih 1.450.

Navedeno je to u odgovoru na poslaničko pitanje koje je dostavljeno Narednoj skupštini Republike Srpske, a u kojem je precizirano da je iz formirane baze izdvojeno 1.450 fizičkih lica koja su u periodu posmatranja od tri uzastopne godine imala razliku između uvećanja imovine i prijavljenih prihoda veću od 300.000 KM.

– U skladu sa planom pokretanja prethodnog postupka izdato je 20 naloga za sprovođenje prethodnog postupka, po kojima postupa nadležno odjeljenje – naveli su u Poreskoj upravi. Takođe, navode da kada su u pitanju aktivnosti na utvrđivanju porijekla imovine i posebnog poreza na imovinu napravljen je značajan iskorak u uspostavljanju komunikacije sa eksternim izvorima podataka i proširenjem baze podataka o imovini i prihodima fizičkih lica, čime su stvoreni uslovi za identifikaciju rizika, bodovanje i rangiranja fizičkih lica za prethodni postupak i postupak kontrole.

Direktor Poreske uprave Republike Srpske Goran Maričić ranije je “Glasu” rekao da će utvrđivanju porijekla imovine vršiti sistemskim prikupljanjem podataka o pokretnostima i nepokretnostima svih građana Srpske, u Republici, ali i inostranstvu.

– Nećemo imati selektivan pristup u primjeni zakona i neće se ići od kuće do kuće i gledati ko ima koliko i kakvih auta, nepokretnosti, od kojeg materijala mu je ograda ili ići ciljano na kontrolisanje ljudi za koje se u javnosti zna da su bogati i slično – pojasnio je tada Maričić. Takođe, on je precizirao da će Poreska uprava vršiti sistemsko prikupljanje podataka o imovini svih građana i na taj način napraviti bazu imovine građana u Srpskoj, BiH i inostranstvu.

– Kada baza u potpunosti bude uspostavljena, pristupiće se analizi rizika i ukoliko se pojavi sumnja da određeno lice nema dokaza za nagli rast vrijednosti imovine, ići će se u drugu fazu postupka, a to je kontrola – kazao je Maričić.

Zakon o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu usvojen je u februaru 2022. godine, a stupio je na snagu godinu dana nakon toga. Tim zakonom uređuju se uslovi, način i postupak pod kojim se utvrđuje imovina i uvećanje imovine fizičkog lica i poseban porez na uvećanje imovine, koje u uzastopnom period do tri kalendarske godine prelazi iznos od 300.000 KM, a za koju fizičko lice ne može da dokaže način sticanja, kao i organi nadležni za sprovođenje ovog zakona.

Ovim zakonom je između ostalog definisana imovina kao skup apsolutnih i relativnih imovinskih prava (pravo svojine i druga stvarna prava na pokretnim i nepokretnim stvarima, pravo intelektualne svojine, potraživanja iz svih izvora obligacionih odnosa), udjeli u privrednim društvima i prava koja iz njih proizlaze, hartije od vrijednosti, novac, kriptovalute, kao i druga imovinska prava u Republici Srpskoj, FBiH, Brčko distriktu i inostranstvu. Zaposleni

U Sektoru za utvrđivanje porijekla imovine i posebnog poreza na imovinu ima šest zaposlenih. Strukturu u pomenutom sektoru čini pet zaposlenih sa visokom stručnom spremom (četiri zaposlena su diplomirani ekonomisti te jedan pravnik) i jedan sa srednjom stručnom spremom.

Nastavi čitati

Aktuelno