Connect with us

Region

PRAVOSUĐE NA NOGAMA! Luka Bojović se poslije deset godina vraća u Srbiju

Luka Bojović, jedan od nekadašnjih Zemunaca izašao je iz zatvora u Španiji u kojem je proveo 10 godina i večeras će biti deportovan u Srbiju. On komercijalnim letom iz Madrida u pratnji španske policije stiže u Beograd, javljaju beogradski mediji.

Po dolasku u Beograd Bojovića pod jakim mjerama obezbjeđenja prevoze u policiju u kojoj treba da prođe proceduru utvrđivanja identiteta i zahtjev za lična dokumenta i pasoš.

Protiv njega se u Srbiji ne vodi nijedan sudski postupak.

Podsjetimo, Bojović je uhapšen u Valensiji 2012. godine sa Vladimirom Milisavljevićem, pripadnikom Zemunskog klana zbog sumnje da su ubili Milana Jurišića Jureta u Madridu 2009. godine.

Luka je oslobođen za ovaj zločin, ali je osuđen na kaznu zatvora od 18 godina zbog falsifikovanja isprava, zločinačkog udruživanja i posjedovanja oružja.

U isto vrijeme, njemu se sudilo i u Beogradu zbog sumnje da je bio vođa grupe koja je naslijedila Zemunski klan. Bojovića je tada “namjestio” Sretko Kalinić, koji je u tom trenutku već bio na izdržavanju kazne u visini od 40 godina zbog ubistva Zorana Đinđića i drugih likvidacija i zločina jer ga je označio kao vođu grupe.

On je izjavio, kako se navodi u optužnici, da je Luka rukovodio grupom, da im je nalazio “štek” lokacije, sređivao novac, dokumenta, pomagao da pobjegnu, a da su oni zauzvrat izvršavali njegova naređenja među kojima su i ubistva. Oslobođen je krivice, jer je sudsko veće donijelo odluku da izjava Sretka Kalinića nije dovoljan dokaz.

Inače, dok je bio u zatvoru u Španiji, Lukinog rođenog brata Nikolu Bojovića likvidirao je Miloš Delibašić u centru Beograda. On je za to ubistvo osuđen na 30 godina, a na suđenju je izjavio da je to zbog krvne osvete.

Naime, 2009. godine otet je Slobodan Radonjić koji je u kumovskim vezama sa Branislavom Šaranovićem. Oni su sumnjali da je otmicu izvela kriminalna grupa iz Bara koju predvodi Luka Đurović, a koja je navodno sarađivala sa Bojovićem. Tada je počeo sukob između Bojovića i braće Šaranović. Nedugo potom, Branislav Šaranović ubijen je u Beogradu, a dvije godine kasnije i njegov kum Danilo Radonjić. Slobodan Šaranović ubijen je u Budvi 2017. godine.

Za vrijeme tih likvidacija, ubijane su osobe koje su bile bliske Luki. Prvi na “listi” bio je Rade Rakonjac, bivši telohranitelj Željka Ražnatovića Arkana. Četiri godine kasnije, odnosno, 2018. ubijeni su Dragoslav Miloradović, Bojovićev kum i advokat Dragoslav Ognjanović.

Region

“MORAMO VRATITI OTETU DRŽAVU!” Vučić pozvao građane u Beograd 12. aprila

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je građane da dođu u Beograd 12. aprila, istakavši da se država mora vratiti u tokova uspjeha i pobjeda, a djeca u škole.

Moramo da vratimo otetu državu. Ti odlučuješ u kakvoj zemlji želiš da živiš. Ti se pitaš. I da, već sutra može biti kasno. Pobijediće Srbija! Vidimo se u Beogradu 12. aprila u 19.00 časova istakao je Vučić.

Vučić je naveo da već nekoliko mjeseci traje pokušaj rušenja Srbije organizovan spolja i iznutra, te da je mnogo novca potrošeno da bi se ti ciljevi ostvarili.

– U početku su nam govorili da su protiv nasilja. A onda su promijenili ploču. Nasilje je svuda oko nas, u institucijama, na ulicama. Teror je bukvalno zavladao Srbijom – rekao je Vučić u video-objavi na Tiktoku.

On je dodao da su govorili da na skupovima postoje samo srpske zastave, a onda su se vidjele sve tuđe i uništavanje srpske trobojke, te da je strah zavladao svim poštenim domovima u Srbiji.

Naglasio je da se mora vratiti crveno-plavo-bijelu trobojku na jarbol slobode.

Vučić je ranije najavio da će na skupu u Beogradu biti predstavljen pokret za narod i državu.

Nastavi čitati

Region

HRVATI UPUTILI U PROCEDURU NOVI ZAKON! Traže ukidanje srpskih spomenika

Vlada Hrvatske uputila je danas u parlamentarnu proceduru novi zakon o grobljima kojim se predviđa uklanjanje srpskih spomenika postavljenih poslije 30. maja 1990. godine.

Prema zakonu, predviđeno je uklanjanje spomenika u roku od 30 dana od stupanja na snagu.

Potpredsjednik Vlade Hrvatske Branko Bačić rekao je da je jedan od razloga koji ih je podstakao na donošenje novog zakona taj da su poslije posljednjeg rata ostali grobovi na čijim su spomenicima i spomen-pločama bili upisani, kako je naveo, neprimjereni nazivi protivni ustavnopravnom poretku Hrvatske.
Kako navode dalje, “sporne” nadgrobne spomenike može prijaviti bilo ko, a predviđeno je uvođenje komisija na nivou županija i ona bi, ukoliko je potrebno, davala mišljenje o njihovoj prikladnosti, prenose hrvatski mediji.

Ukoliko vlasnici ne uklone takav spomenik, prijeti im kazna od 1.000 do 5.000 evra.

Nastavi čitati

Region

HOĆE LI BITI PENZIJA U SRBIJI: Oglasila se NBS nakon navoda da je PIO u blokadi

Narodna banka Srbije saopštila je da je, povodom objave da je račun Fonda PIO bio dva dana u blokadi, a imajući u vidu značaj informacije, važno istaći da račun sa kojeg se isplaćuju penzije pripada grupi računa izuzetih od prinudne naplate i funkcioniše bez prekida.

“Račun koji je bio privremeno blokiran koristi se za ostale transakcije Fonda, a moguća kratkotrajna neusaglašenost u preusmjeravanju sredstava ili dostavljanju elektronskih poruka od strane Uprave za trezor ne utiče na redovnu isplatu penzija. Sve finansijske obaveze Fonda izvršavaju se u skladu sa zakonskim propisima, uz potpuno očuvanje stabilnosti sistema isplate penzija”, navodi se iz NBS.

Dodaje se da Narodna banka Srbije, Sektor za prinudnu naplatu, nakon evidentiranja rješenja o izvršenju primljenih od javnih izvršitelja, šalje Upravi za trezor elektronsku poruku o blokadi svih računa dužnika na kojima se vode sredstva koja podležu prinudnom izvršenju.

“Na osnovu navedene poruke Uprava za trezor je dužna da blokira račune dužnika i da Narodnoj banci Srbije odmah dostavi, propisanom elektronskom porukom, informaciju o stanju sredstava na blokiranim računima, kako bi Narodna banka Srbije na osnovu iste dostavila Upravi za trezor na izvršenje naloge za prinudnu naplatu koji su evidentirani u blokadi računa dužnika. Ukoliko ne primi informaciju o stanju sredstava na blokiranom računu, Narodna banka Srbije nije u mogućnosti da Upravi za trezor proslijedi na izvršenje naloge za prinudnu naplatu”, navodi se u saopštenju.

Nakon poruke o blokadi računa dužnika Fonda PIO, koja je Upravi za trezor proslijeđena 1. aprila 2025. godine u 11.46 časova, informacija o stanju sredstava na računu dužnika primljena je 3. aprila 2025. godine, nakon čega je sprovedeno izvršenje prinudne naplate i deblokada računa dužnika, dodaju iz NBS, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno