Connect with us

Region

PRECRTALA GA I PORODICA! Urošev djed “Sve nas je tukao”!

U noći između 4. i 5. maja tokom masakra u mladenovačkim selima Dubona i Malo Orašje, dok je Uroš Blažić sijao smrt, njegov rođeni brat se u panici spakovao i sa porodicom pobjegao iz njihove porodične kuće.
To je učinio iz straha da će njegov brat doći i osuti paljbu po svojim članovima porodice.

Kobne večeri Uroš je nasumičnom pucnjavom po selima Malo Orašje i Dubona pucao na sve koje je vidio, i tako usmrtio devetoro mladih osoba.

Baba Uroša Blažića u ispovijesti za portal Alo kaže da je njen unuk zauvijek ukaljao njihovo prezime, a svoju orodicu osudio na tamu i bol, iz kojih se nikada neće izvući.

– Jeste, Uroš je moj dalji unuk, moje prezime, ali sada mu želim sve najgore! Bolje da ne izgovorim ove riječi koje su mi u mislima. Voljela bih da nikada ne izađe iz zatvora. Nije mi ga žao. Sve je svjesno uradio. Kad bude odslužio tu malu kaznu, sigurna sam da će izaći i da će nastaviti da ubija nedužne ljude, kao i svoje najbliže. Bojim se i za svoje unuke i djecu. Neće njega zatvor promijeniti i popraviti, zauvijek će ostati zlotvor – ističe baka, koja iz straha od Uroša nije smjela da otkriva ime.

Njene slutnje potvrđuje i reakcija Uroševog starijeg brata, koji je za vrijeme krvavog pira po mladenovačkim selima, spakovao kćerkicu (10) i suprugu i glavom bez obzira pobjegao iz porodične kuće koju je dijelio i sa Urošem i roditeljima.

– Čim je te večeri na vijestima čuo šta je Uroš uradio, kao i da nije uhapšen odmah je rekao ženi i kćerki da se spakuju. Otišli su i zauvijek se odselili na selo. Bio je siguran da će Uroš doći iste večeri i ubiti i svoje članove porodice. Od tada se nije vraćao. Ne znam da li je kod rodbine u Kragujevcu ili u Aranđelovcu – otkriva sagovornica.

Nekada prepuna kuća Uroša Blažića u Duboni sada je maltene prazna. Dom nije napustio samo vremešni djed Najdan. Kako se saznaje, njemu snajka Biljana Blažić, Uroševa majka, dolazi u posjetu samo kako bi mu donijela hranu. Policija još uvijek čuva kuću, dok se ona odselila u drugi stan gdje živi sama, dok je njen suprug Radiša u pritvoru zbog nedozvoljenog držanja oružja i prijeti mu zatvorska kazna.

Kuću monstruma već pet mjeseci od masovnog ubistva danonoćno čuva policija, a kada i tome dođe kraj, baka sluti novu nesreću.

– Kao što su mu spalili onu vikendicu u Šepšinu, tako će i ovu kuću, čim ode policija. Niko među nama, rođacima, ne može da objasni Uroševo ponašanje. Ništa nije ukazivalo da će tako poludjeti. Danima prije masakra je bio raspoložen i uobičajeno vozio traktor sa obranim voćem. Veselo me je pozdravljao svaki put. Nakon hapšenja, sve to njihovo voće, jabuke, breskve… sve je to posušeno. Neko ih je nečim polio i uništio. Uroš je pričao kako mnogo voli poljoprivredu i da želi samo njome da se bavi – opisuje starica.

Ona kaže da je masovni ubica imao velike planove sa odbjeglim bratom, sa kojim je vodio ratarske poslove.

– Htjeli su da prošire gazdinstvo, kupe još jedan plac i tako prošire voćnjak. Dosta su uložili i u mašine i htjeli su da kupe i hladnjaču. Htjeli su da zarade mnogo novca od voćarstva, ali je to sve maltene u jednom trenutku uništeno – razočarano kaže Blažićeva baka.

Unuci slučajno preživjeli masakr
Blažićeva baka kaže da su njeni drugi unuci pukom srećom preživjeli Urošev masakr.

– Te večeri unuci su mi došli ranije kući. Jedan je rekao da je bio sa društvom, ali da se vratio ranije jer je umoran. Baš u tom trenutku ovaj je počeo da puca po ulici. Sigurna sam da ih ne bi više bilo da su ostali sa tom djecom. Te večeri, pa sve do jutra bili smo zaključani po kućama, sve dok Uroš nije uhapšen. To smo uradili iz straha da se ne vrati i ne puca na nas najbliže. Nikako ne mogu da se naplačem za tim jadnim anđelima. Da ih ovaj nije ovjeravao, bar bi neko ostao živ – kaže sagovornica, jedva suzdržavajući suze.

Urošev djed: Sve nas je tukao!
Roditelji ubijenih brata i sestre, Kristine (19) i Milana (21) Panića, otkrili su nedavno da im se na ulici iz svog dvorišta obratio Urošev djed Najdan i kroz suze rekao: “Uroš je tukao cijelu porodicu… Niko mu nije mogao ništa, jer je bio previše jak, imao je 120 kila”.

Mještani Dubone svjedoče da je djed ostvario i telefonsku komunikaciju sa nekoliko rođaka, kojima je rekao: “Uroš nam je upropastio živote, ovdje nam više nije mjesto”.

Region

IZBORI U HRVATSKOJ! Srbi ukazali najveće povjerenje SDSS-u!

-Ostvarili smo veoma dobar rezultat, gotovo odličan rezultat, što se tiče Samostalne demokratske srpske stranke, kao najsnažnije srpske stranke u Republici Hrvatskoj i najsnažnije manjinske stranke. Praktički smo ponovili, pojačali rezultate od prije četiri godine, što je uspjelo veoma malom broju političkih stranaka u hrvatskom političkom životu – rekao je predsjednik SDSS Milorad Pupovac u prvom medijskom obraćanju nakon lokalnih izbora u Hrvatskoj.
Naime, svih šestoro kandidata ove stranke za dožupane ostvarili su pobjede, osam od devet kandidata za zamjenike gradonačelnike su pobjednici, te 13 od 15 kandidata za načelnike opštine pri čemu u jednoj opštini, Donji Lapac, predstoji drugi izborni krug. Za
zamjenike opštinskih načelnika od 15 kandidata izborni uspjeh ostvarilo je njih 13-oro, stoji u objavi na zvaničnoj stranici ove stranke.
Najbolje rezultate stranka je ostvarila u direktnom obračunu sa najvećim političkim rivalom, Demokratskim savezom Srba, strankom koju predvode Siniša Ljubijević i Srđan Milaković, dojučerašnji zamjenici gradonačelnika Ogulina i Vukovara. Oni će nakon ovih izbora napustiti svoje fotelje, obzirom da su poraženi od direktnih protivkandidata iz SDSS-a. Tako će u naredne 4 godine fuknciju zamjenika gradonačelnika Ogulina obavljati Neven Vujković, a Vukovara Srđan Kolar, obojica iz SDSS-a.
Kandidat SDSS-a pobedio je kandidata DSS-a i u opštini Borovo. Zoran Baćanović tako ostaje načelnik nakon pobjede nad Stojanom Poznanovićem. Najzanimljivije je bilo u opštini Trpinja. Miroslav Palić ostaje načelnik, ovoga puta kao kandidat koalicije svoje
nezavisne liste i SDSS-a. U Negoslavcima neće biti promjena. Načelnik Dušan Jeckov iz SDSS-a nije imao protivkandidata pa će ovom opštinom upravljati i naredne četiri godine.
Tihomir Kolarević iz SDSS-a ostaje i u narednom periodu načelnik Markušice ubjedljivo pobijedivši svoje protivkandidate. Poziciju načelnika zadržao je i SDSS-ov Jugoslav Vesić u opštini Erdut jer je slavio protiv HDZ-ovog kanidata Anamarije Kovčalija. U opštini Šodolovci, i u naredne 4 godine, načelnik ostaje SDSS-ov Dragan Zorić, dok će Danijela Mlinarević iz SDSS-a i u narednom periodu obavljati funkciju načelnica opštine Jagodnjak. Radomir Čvarković, novi je zamjenik načelnika opštine Darda, dok Svetlana Žarković iz SDSS-a ostaje zamjenica gradonačelnika Belog Manastira iz redova srpske nacionalne manjine. U Okučanima, zamjenik načelnika opštine, i u naredne 4 godine biće Siniša Martinović iz SDSS-a.

Ipak bilo je i nekoliko iznenađenja. Bar za one koji možda nešto slabije prate dešavanja u političkom životu Srba u Hrvatskoj. Tako je dojučerašnji član SDSS-a Perica Matijević pobijedio svog stranačkog saborca Dejana Mihajlovićam inače potpredsjednika ove stranke, u dosta zanimljivoj izbornoj utakmici, koja će i nakon izbora ostati neizvjesna jer će SDSS ipak imati 4, a nezavisna lista Perice Matijevića 2
vijećnika u opštinskom vijeću Krnjaka.

Važno je reći da će SDSS ipak zadržati poziciju dožupana u Karlovačkoj županiji jer je Nenad Vukadinović u još jednom “dirketnom odmjeravanju snaga” dobio više glasova od Nikoline Radulović iz DSS-a. Zanimljivo je bilo i u Plaškom. Ovdje se i dalje ništa neće mijenjati jer je SDP-ov Pero Damjanović novi, stari načelnik ove opštine. On se kao devetogodišnji dječak tog “Olujnog avgusta” 1995. spakovao i u koloni otišao za Srbiju da bi se njegova porodica vratila među prvima u svoj rodni kraj. Opština koju Pero vodi, jedna je rijetkih u
Hrvatskoj u kojoj izvršnu vlast zajednički vrše SDP, HDZ i dvije stranke srpske manjine, SDSS i DSS. Tako je zadnjih desetak godina, otkad je Damjanović na čelu ove lokalne zajednice.

Na Baniji nije bilo većih iznenađenja. Zamjenica župana ostaje Mirjana Oluić, iz Samostalne demokratske Srpske stranke. Poziciju načelnika opštine Dvor sačuvao je SDSS-ov Nikola Arbutina, dok će Milan Vrga ostati načelnik opštine Gvozd ( Vrginmost ). U Glini je u izbornoj utrci za zamjenicu gradonačelnika Gline ubjedljivo trijumfovala nezavisna Branka Bakšić Mitić, koja je cijeli svoj radni i životni put posvetila obnovi ovog kraja od posljedica razornog zemljotresa koji je krajem decembra 2020, pogodio Baniju.
U Lici, zamjenik župana ostaje Milan Uzelac iz SDSS-a. U njogovoj rodnoj Udbini, Tatjana Čanković biće nova zamjenica načelnika opštine, a stranka će imati i svog predsjednika opštinskog vijeća, jer je osvojila više od 50% glasova birača. Srbi će imati svog načelnika već nakon prvog izbornog kruga u opštini Vrhovine. Tamo će, čini se ponajprije na osnovu rezultata ostvarenih u oblasti turizma i poljoprivrede, na toj funkciji
ostati Mladen Delić. Drugi krug odlučiće o novom načelniku Donjeg Lapca. Nakon prvog kruga, vodi Milan Knežević, kandidat SDSS-a, koji se nada da će u drugom krugu upravo on biti taj koji će zamijeniti Iliju Obradović na ovoj poziciji. Nakon prvog, tek nas čeka veoma zanimljiva utakmica u drugom izbornom krugu u Gračacu. Naime, ovdje niko nije ostvario većinu, ni Tadija Šišić, kandidat koalicijie HDZ,
HSP, AS, DP niti Goran Đekić kandidat koalicije SDSS, DSS, Reformisti. Da bi sve bilo još puno zanimljivije nego ranijih godina, na ove lokalne izbore izašla je grupa građana, okupljena oko Rade Dubajića i Darinke Rašuo. Riječ je o grupi građana iz Srba koja je
na izbore je izašla na krilima građanskih protesta protiv izgradnje MHE na izvoru rijeke Une. Kako stvari stoje, i jednom i drugom kandidatu dobro bi došli glasovi koje su osvojili “branioci Une” Mjesto zamjenika gradonačelnika, već je osigurao Nebojša Rađenović,
koji je ovu funkciju obavljao i u prethodnom mandatu. Da je Gračac veoma zanimljiv strankama i sa hrvatskim i sa srpskim predznakom,
ponajbolje govori podatak, da su i na prošlim, kao i na ovim lokalnim izborima, i jedni i drugi izlazili u širokom koalicijama, Konkretno, SDSS i DSS su ponovo koalirali pred izbore istakavši Gorana Đekića za zajedničkog kandidata. Prošli put bio je to Rajko Obradović, mladi uspješni poljoprivrednik iz Ličke Klapavice, koji je, iako tijesno, na kraju ipak izgubio izbore. Na kraju, Dalmacija. Novi stari dožupan Šibensko-kninske županije ostaje Ognjen Vukmirović iz SDSS-a. Ova stranka dobila je načelnike opštine u Biskupiji, ponovo će to biti Milan Đurđević, u Kistanjama će u fotelji ostati SDSS-ov Goran Reljić, dok je u Erveniku, kandidat ove stranke Predrag Burza tek za dva glasa više pobijedio Nebojšu Travicu, kandidata grupe građana. Burza je skupio 204, a Travica 202 glasa. Zanimljivo je bilo u Civljanima ( Cetina ) gdje će u načelničku fotelju sjesti Sanja Bjelobrk, kandidatkinja grupe građana, majka četvero djece, vlasnica radionice za proizvodnju i preradu tekstila koja ju u Hrvatsku doselila u vrijeme korone i nastanila u Cetini. Kao nezavisna kandidatkinja Sanja Bjelobrk i njena lista superiorno su dobili izbore u najmanjoj opštini u Hrvatskoj koja ima manje od dvije stotine birača. Njen suprug Dragan je komunalni redar, a ona, iako po struci inženjer prehrambene tehnologije, pokrenula je krojačku radionicu nakon što je odustala od prvobitne zamisli da u Cetini osnuje preduzeće za prodaju posteljine, zavjesa i tekstilne galanterije. Porodica Bjelobrk se u selo Cetina u opštini Civljane doselila je iz Srbije u vrijeme COVID epidemije, gdje je imala sređen život. Na kraju nalgasimo da će biti zanimljivo i u Kninu, gdje će o gradonačelniku odlučiti
drugi krug izbora. U prvom, iako nije ostvario natpolovićnu većinu, ubjedljivo je pobijedio Marijo Ćaćić, aktuelni gradonačelnik, sa kojim je lokalno srpsko stanovništvo, kao i sa njegovim prethodnikom Markom Jelićem, ostvarilo jako dobru saradnju. Za zamjenika gradonačelnika, Srbi u Kninu su izabrali SDSS-ovog Miloša Bradaša. Drugi izborni krug na lokalnim izborima u Hrvatskoj održaće se prvog juna, a predstavnici Srba ponovo očekuju podršku svojih birača.

Ljubinko Spasojević-TOK TV

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ “Srbija je zahvalna Zurofu ZBOG SVEGA ŠTO JE UČINIO”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Beogradu sa direktorom Centra “Simon Vizental” Efraimom Zurofom i u razgovoru istakao da je Srbija zahvalna na svemu što je Zurof učinio za istinu o stradanju srpskog naroda u Jasenovcu.

“Danas sam imao čast da razgovaram sa direktorom Centra ‘Simon Vizental’ Efraimom Zurofom, poslednjim živim lovcem na naciste. Doktor Zurof, neumorni borac za istinu i pravdu, nije odustajao ni onda kada je bilo lakše da se ćuti, a njegov rad nije samo u arhivama i sudskim spisima, njegov rad je u imenima koja je vratio istoriji, u žrtvama Holokausta koje je ponovo učinio vidljivim”, napisao je Vučić na Instagramu.

Istakao je da Srbija ostaje odlučna u borbi protiv antisemitizma.

“Ponosni smo na našu dobru saradnju, prijateljstvo i na posvećenost u rasvetljavanju zločina iz Drugog svetskog rata. Zahvalni smo na svemu što je učinio za istinu o stradanju srpskog naroda u Jasenovcu. Dok su drugi okretali glavu, on je govorio znanjem i srcem. Zajedno smo razmotrili dalje korake u očuvanju sećanja na žrtve nacističkog režima. Srbija ostaje odlučna u borbi protiv antisemitizma, a naša obaveza je da čuvamo pamćenje zbog prošlosti i još više zbog budućnosti”, naglasio je Vučić.

Nastavi čitati

Region

OBJAVLJENA PRESUDA: Kecmanovići ranjenoj nastavnici moraju isplatiti milionsku odštetu

Viši sud u Beogradu objavio je danas prvostepenu presudu kojom je u parničnom postupku obavezao Vladimira i Miljanu Kecmanović, roditelje dječaka koji je u OŠ “Vladislav Ribnikar” počinio masovno ubistvo, da ranjenoj nastavnici istorije Tatjani Stevanović solidarno isplate 6.900.000 dinara (oko 112.647 KM) na ime naknade nematerijalne štete za fizičke bolove, strah, duševne bolove zbog umanjenja opšte životne aktivnosti i zbog naruženosti.

Roditelji dječaka su obavezani i da nastavnici isplate sudske troškove parničnog postupka.

Ovo je prvostepena presuda na koju postoji pravo žalbe Apelacionom sudu, prenosi Tanjug.

Sud smatra da su Kecmanovići odgovorni za štetu koju je njihovo maloljetno djete prouzrokovalo tužilji, budući da je šteta nastala usljed njegovog lošeg vaspitanja, odnosno propusta u vaspitanju i rđavih primjera koje su mu tuženi kao roditelji dali.

Dodaje se da se šteta inače može upisati u krivicu tuženih, zbog čega su bez uticaja navodi tuženih da im od strane nastavnog i drugog stručnog osoblja u školi nije ukazivano na potrebu intervencije u pogledu ponašanja, navodi se u obrazloženju odluke.

Takođe, Sud je stava da bi u situaciji u kojoj se roditelj opredijelio da maloljetno dijete dobije znanje rukovanja i korišćenja oružja, te da odlascima u streljanu dijete stekne zainteresovanost većih razmjera za ovaj sport ili hobi, a sve u periodu kada se još psihofizički razvija, roditelj morao sa većim stepenom pažnje da se odnosi prema oružju i municiji koje čuva u kući, odnosno da adekvatno obezbijedi oružje i municiju.

Zbog svega navedenog sud je stanovišta da su bez uticaja navodi tuženih da je šteta nastala bez njihove krivice, da K. K. nije sposoban za rasuđivanje, kao i da njegovo stanje i postupanje roditelji nisu bili u mogućnosti da predvide i spriječe, imajući u vidu da je tokom postupka utvrđeno da je K. K. u trenutku preduzimanja radnje dana 3. maja 2023. godine mogao da shvati značaj svog djela i da upravlja svojim postupcima.

Viši sud u Beogradu je krajem prošle godine izrekao prvostepenu presudu roditeljima dječaka, Vladimiru i Miljani Kecmanović zbog izvršenja krivičnog djela zlostavljanje i zanemarivanje maloljetnog lica kojom su osuđeni na maksimalne kazne zatvora od tri godine.

Vladimir Kecmanović je osuđen i za krivično djelo teško djelo protiv opšte sigurnosti, te mu je izrečena jedinstvena kazna zatvora od 14 i po godina.

Pored njih osuđen je i Nemanja Marinković, instruktor u streljani u kojoj je maloljetnik, kako se sumnja, učio da puca. Njemu je izrečena kazna od 15 mjeseci zatvora zbog krivičnog djela davanje lažnog iskaza.

Protiv roditelja dječaka podneseno je pet tužbi, prvu je podnijelo 27 članova porodice ubijenih, drugu članovi porodice Dukić čije je ćerka tada ubijena, a koji su pored škole tužili i državu, treću i četvrtu su podneli ranjeni dječaci, odnosno njihovi roditelji kao zakonski zastupnici i petu ranjena nastavnica istorije.

Od pet parničnih postupaka dva su završena, po tužbi 27 članova porodice ubijenih i ova po tužbi ranjene nastavnice.

Sud je predmetu po tužbi 27 članova porodice ubijenih obavezao Kecmanoviće i OŠ “Vladislav Ribnikar” da solidarno isplate višemilionske novčane iznose na ime naknade nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove i straha usljed smrti bliskog lica.

Kecmanovići i škola bi, ukoliko presuda postane pravosnažna, trebalo da isplate oštećenima oko 350.000.000 dinara.

Nastavi čitati

Aktuelno