Connect with us

Politika

PRED MINISTRIMA ZAKON O SUDOVIMA: Neizvjesno hoće li doći i pred poslanike?

Savjet ministara Bosne i Hercegovine danas će ponovo odlučivati o Nacrtu zakona o sudovima BiH i ako je suditi po političkom dogovoru lidera stranaka koje čine vlast na nivou BiH, on bi mogao dobiti podršku ministara, ali je pitanje šta će se dalje dešavati i može li takav zakon na kraju dobiti podršku Parlamentarne skupštine BiH.

Iz nekoliko nezvaničnih razgovora sa poslanicima Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH može se zaključiti da ni oni nisu sigurni da li će i kada taj zakon biti u primjeni i stupiti na snagu. Pojedini naglašavaju da ukoliko i prođe Savjet ministara zakon o sudovima pred poslanike dolazi u nacrtu, a od nacrta do prijedloga može se “svašta desiti”.

“Taj zakon se radi pod pritiskom EU, ali nema nekog pretjeranog raspoloženja da on stupi na snagu. U ovom trenutku još se ne zna da li će i kada on doći pred Predstavnički dom. Mi imamo sjednicu 31. oktobra i na dnevnom redu nema tog zakona, ali nije isključeno da bude. Ukoliko se i dogovore da ga stave na dnevni red, imaju komisijske faze i tu zakon može pasti jer s jedne strane su oni koji hoće sve i da njime praktično osnuju vrhovni sud BiH, a s druge oni koji bi da ga usvoje, a da se ništa ne promijeni”, ispričao je jedan od poslanika.

Iako se u javnosti govori o tome da je glavni “problem” u sjedištu budućeg apelacionog suda BiH koji se osniva Nacrtom zakona o sudovima BiH, prema nezvaničnim informacijama, ipak, najviše sporenja je oko nadležnosti tog suda, odnosno hoće li ili neće moći da preispituje odluke entitetskih sudova, na šta Republika Srpska ne želi da pristane.

“Ne postoji nijedan racionalni razlog zbog kojeg bi Republika Srpska trebalo da prihvati osnivanje novog suda na nivou BiH, bez obzira na to da li bi se on zvao apelacioni ili viši sud. Politički gledano, ne treba zaboraviti kako je sve počelo daleke 2011. godine. U suštini, Republika Srpska tada je opravdano tražila samo izmještanje Apelacionog odjeljenja iz Suda BiH, a ne osnivanje novog suda. Od tada do danas ništa se na tom političkom planu nije promijenilo pa je potrebno da Srpska ostane kod tog zahtjeva za izmještanje Apelacionog odjeljenja iz Sarajeva negdje na njenu teritoriju, a ne da pristaje na formiranje nove institucije na nivou BiH”, rekao je Milan Blagojević, profesor ustavnog prava iz Banjaluke.

On kaže da ni sa finansijske strane nema razloga za osnivanje novog suda jer bi to povećalo izdatke u budžetu BiH.

“Najzad, u ustavnom pogledu stvaranjem ovog suda došlo bi do povećanja nadležnosti na nivou BiH, u krivičnoj, građanskoj i oblasti upravnog spora, koje sada nema Sud BiH. To povećanje nadležnosti BiH na jednoj neminovno bi vodilo u prenos tih istih nadležnosti sa Republike Srpske na BiH na drugoj strani. Takvim izmještanjem pravosudnih nadležnosti sa Republike Srpske bile bi stvorene osnove da se u doglednoj budućnosti taj viši sud pretvori u vrhovni sud BiH, što bi neminovno vodilo u nestanak sadašnjeg Vrhovnog suda Republike Srpske”, ističe Blagojević.

On kaže da zbog svega treba ići jedino na donošenje zakona o izmjenama postojećeg Zakona o Sudu BiH, na način da sadašnje Apelaciono odjeljenje tog suda bude izmješteno iz Sarajeva u Istočno Sarajevo ili Banjaluku i koje bi bilo organizovano kao samostalna cjelina unutar Suda BiH, čijeg bi rukovodioca imenovao VSTS BiH, a postojeće sudije tog suda bi nastavile rad u tako izmještenom odjeljenju.

Podsjećanja radi, na posljednjem sastanku lidera političkih partija koje čine vlast na nivou BiH dogovoreno je da do kraja mjeseca dva zakona budu usvojena u Parlamentarnoj skupštini BiH, i to Nacrt zakona o sudovima BiH i zakon o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH. Oba ova zakona sutra će se naći na sjednici Savjeta ministara BiH, a kako je ranije istaknuto cilj svega je da BiH dobije pozitivnu ocjenu Evropske komisije i eventualno kasnije i datum za početak pregovora.

Politika

ĐAJIĆ “NEUMORNO RADIM ZA GRAĐANE”! Da… dijeli jaja, pije rakiju i ne zna gdje je 45 MILIONA KM! (VIDEO)

„Sve što radim, svaka odluka, trud i dani provedeni u radu imaju samo jedan cilj – da našim sugrađanima bude bolje“, poručio je danas Vlado Đajić na Facebooku, iako je sve što vidimo – da je bolje jedino njemu.

Ako se građanima već i ne gradi garaža, barem im se organizuju kotlićijade, uz nezaobilazne pjevačice, pijančenja i trubače, jer zdravstvo po Đajiću očigledno najbolje funkcioniše kad je pod šatorom, sa šljivovicom u ruci i mikrofonom pred ustima.

Umjesto ljekova – rakija, umjesto parkinga – pjesma, a umjesto stručnog kadra – starlete i sramota pred kamerama.

Pamtimo još kako je pred kineskim delegacijama sav znojan od želje za pažnjom čučao, rugao se visini svojih gošći i pokušavao da priča kineski, kao da vodi hor „Zvezde Granda“, a ne klinički centar.

Garaža UKC-a, čija cijena se broji u desetinama miliona, i dalje postoji samo kao mit, a milioni su – logično – isparili. Sve što ostaje jesu vaskršnja jaja za penzionere, kao simbol Đajićeve brige: jedno jaje – jedno obećanje. I ni jedno se ne ispunjava.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vlado Đajić (@vladodjajic)

Na kraju, dok Đajić neumorno „radi za narod“, narod se lomi po hodnicima UKC-a, čeka satima na preglede, i pita se – je li ovo direktor ili kafanski zabavljač s funkcijom? Jer, u njegovom zdravstvu sve ima: i muzike, i veselja, samo nema zdravlja.

Banjaluka 24

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ NA LITURGIJI U GRADIŠCI “Nedelja je dan za razgovor sa sobom, sa drugima, sa Bogom”

Nedelja je dan za razgovor sa sobom, sa drugima, sa Bogom.

Poručio je ovo nakon prisustva liturgiji u Hramu Pokrova Presvete Bogorodice u Gradišci gradončelnik Banjaluke i predsjednik PDP-a Draško Stanivuković.

-U Hramu Pokrova Presvete Bogorodice u Gradišci, zajedno sa svojim saradnicima, prisustvovao sam liturgiji koju je služio arhijerejski namjesnik protojerej – stavrofor Gojko Slijepčević. Današnja nedjelja, poznata kao Nedjelja Raslabljenog, podsjeća nas na Hristovo iscjeljenje, priču o vjeri, strpljenju i spasenju koje dolazi onda kada ga najmanje očekujemo-kazao je on i dodao:

-U vremenu u kojem živimo, kada se mnogi osjećaju umorno, razočarano ili bez podrške, ova nedelja nas poziva da ne gubimo vjeru ni u Boga, ni u ljude, ni u sebe. Da budemo tu jedni za druge. Da pomognemo, kada možemo. Da ohrabrimo, kada neko posustane.

Nastavi čitati

Politika

Efekti Dodikovog boravka u Moskvi: “Sudbonosni” sastanci ili PROTOKOLARNI POZDRAVI

Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, prisustvao je Danu pobjede u Moskvi, a nakon završetka tog događaja pohvalio se svojim “brojnim i plodonosnim” sastancima s liderima nekih od najvećih svjetskih sila.
Iako se iz javnog televizijskog prenosa proslave Dana pobjede u Moskvi, kao i objava stranih agencija o sastancima između svjetskih lidera koji su tome prisustvovali, praktično, nigdje kao tema ne navode susreti koje je lider SNSD imao sa predsjednicima Rusije i Kine, ako je vjerovati Dodiku, Vladimir Putin i Si Đinping s njim su duže i češće razgovarali nego što su se posvetili međusobnim razgovorima o najvažnijim svjetskim problemima.

U zajedničkoj izjavi koju je aktuelni predsjednik Srpske dao za RTRS, Srnu i ATV, Dodik je, između ostalog, istakao da je jedan od bitnijih razgovora bio onaj sa kineskim predsjednikom Si Đinpingom. Naglasio je da je razgovor sa kineskim predsjednikom “trajao”, te da su “prošli tri najvažnija pitanja za Srpsku”.

Prvo pitanje je, navodno, bilo vezano za kinesku inicijativu “Pojas i put”, koja je vezana za izgradnju termoelektrane u Stanarima. Drugo pitanje je saradnja s Kinezima oko izgradnje auto-puteva i energetike, dok je treće bilo oko “kineskog rada na globalnom nivou i institucionalno”, odnosno djelovanje Kine u Savjetu bezbjednosti UN.

– Ona (Kina) primarno brani međunarodno pravo i prepoznala je da se radi o kršenju međunarodnog prava jer su bez procedure pokušali da imenuju Šmita, a sada se dosljedno ponašaju, ako neko nije imenovan u Savjetu bezbjednosti ne može ni da podnosi izvještaj – naveo je Dodik detalje sastanka s kineskim predsjednikom.
Takođe, predsjednik Srpske se prilikom svog boravka u Moskvi, prema navodima pojedinih medija, više od jednog puta sastao i sa ruskim predsjednikom, Vladimirom Putinom.
Da li je proslava Dana pobjede nad nacizmom i fašizmom predstavljala priliku da predsjednik Srpske zaista razgovara o “teškim temama” s liderima velikih svjetskih sila, pitali smo za mišljenje stručnjaka za međunarodne odnose iz Beograda i bivšeg karijernog diplomatu, Srećka Đukića.

On ocjenjuje da svečanost, kakva je obilježavanje 9. maja, sigurno nije bila mjesto ni vrijeme za razgovore “tog tipa”.

– To je događaj u kojem nije mjesto za neke ozbiljne razgovore i rješavanje nekih važnih problema. To je mjesto susreta, pozdrava, gdje se razmjenjuje nekoliko rečenica i iz toga sada neki naši lideri pokušavaju da prave neku veliku politiku – kaže Đukić za Srpskainfo.
Međutim, kako dodaje, ono što se jasno može čuti iz Moskve i Pekinga jeste to da i jedni i drugi podrazumijevaju i podržavaju jedinstvo BiH i da u njenom okviru postoji Republika Srpska.

– Bilo šta drugo nećete naći ni u jednoj izjavi ruskih ili kineskih zvaničnika. Takva retorika koristi se i u Rusiji i u Kini – ističe Đukić.

Zbog toga, navodi on, domaću javnost ne bi trebalo navoditi na pogrešne zaključke zbog nečijih ličnih interesa ili spasa političke karijere.

– Nažalost, kod nas je politika takva da se sve može reći i da se sve može upotrebiti i zloupotrebiti. Takva vrsta spinovanja ne rješava probleme. Činjenica je da Republika Srpska sve dalje ide u slijepu ulicu, pogotovo što su se sva ona silna nadanja i velika očekivanja od dolaska na vlast Donalda Trampa pokazala kao neostvariva. Svjedoci smo toga da se politika SAD koriguje i da se, manje-više, vraća u one standardne koridore američke spoljne politike – smatra Đukić.
Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno