Banjaluka
PREDRAG DUDAKOVIĆ TVDI DA ĆE “Vodovod” će na kraju godine POSLOVATI POZITIVNO! (FOTO, VIDEO)
“Vodovod” će ovu godinu na kraju ipak završiti sa pozitivnim bilansom. Očekuju takav ishod na kraju godine, u rukovodstvu banjalučkog
“Vodovoda”. Kažu da godina na izmaku nije bila nimalo laka, jer je u nju “Vodovod” ušao sa minusom od govotovo million i po maraka zahvaljujući sudskoj presudi kojom je bila ukinuta naknada za mjerno mjesto i poskupljenju električne energije. “Vodovod” danas izdvaja pola miliona maraka više za utrošenu električnu energiju, što je stvorilo dodatne troškove. Upravo to bio je jeedan od razloga zbog kojeg su se u Vodovodu odlučili da već iduće godine pokušaju realizovati projekat izgradnje solarne elektrane za potrebe “Vodovoda”, kaže Predrag Duduković, direktor banjalučkog “Vodovoda”, naovdeći da je za nabavku solarnih panela već raspisan tender.

-Raspisali smo i teneder za process daljinskog očitavanja. To je nešto što takođe Bnajaluka niej imala do sada. Time ćemo riješiti mnoge probleme, prije svega, curenja kod građana, jer se dešava da očitač, koji određenu lokaciju obilazi jednom mjesečno ili jednom u tri mjeseca, tek pošto vidi da je povećana potrošnja, obavijesti vlasnika priključka, ali tada već bude kasno, mnogo vode ode. Ovim sistemom se mjeri potrošnja nekoliko puta dnevno, stoga je ovo veoma važan projekat, dodaje Duduković Pored toga radiće se puno i na rekonstrukciji vodovodne mreže. U fokusu biće sanacija vodozahvata Banjica.
-Ove jeseni smo završili sanaciju izvorišta i filterskog postorjenja Gašića vrelo, nabavili smo jednu pumpu drugu sanirali, tako da smo riješili najveći problem sa redukcijama vode na potezu od Gašića vrela prema Ljubačevu,Javoranima i Memićima. Banjica nam je sada najveći problem. Radimo na projektu, koji bi u narednih nekoliko dana trebao biti gotov. Samim tim mi bi sljedeće godine krenuli u potpunu sanaciju izvorišta Banjica. Prije svega one usisne grane na samom izvorištu se moraju čistiti, pa čak i mijenjati smjer kako bi dotok vode bio što bolji. Osim toga trebamo najmanje tri pumpe da mijenjamo, što na izvorištu tako i na dvije prepumpne stanice te čišćenje na rezervoarima gdje je došlo do začepljenja zbog kamenca. Postoji jedan princip čišćenja kamenca pomoću magneta, koji samim tim ne dozvoljava taloženje kamenca u cjevima. Vidjećemo koliko je to efikasna metoda, i ako se pokaže da jeste primjenićemo ju kod nas, kaže Duduković On je ponovio da rezervoar u Donjim Kolima sada radi u punom kapacitetu, da će se na potezu koji pokriva Vodovodni sistem Banjica morati raditi na zamjeni pumpi koje su stare deset i više godina, da će raditi i na izmještanju pojedinih dijelova cjevovoda zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa, kao i na sanaciji dotrajale mreže.Duduković je istakao da je u ovoj godini, iz vlastitih sredstava, ne uzimajući nikakva kreditna sredstva, “Vodovod” uložio million i šest stotina hiljada maraka.
-Na pumpe smo potrošili 350 000 KM, kupili smo novu cisternu za vodu nakon gotovo tridesetak godina, uloženo je u izgradnju mreže blizu pola miliona maraka.
Govoreći o češkoj tehnologiji sanacije cjevovoda bez prekopavanja ulica, koja je po prvi put primjenjena ove godine u Banjaluci, prilikom zamjene cjevovoda u naselju Rebrovac, Duduković je naglasio da bi to morao biti projekat grada, jer se time sprečava kako kopanje gradskih ulica tako i saobraćajne gužve koje zbog toga nastaju. Duduković je govoreći o povećanju najniže plate, rekao da će to dovesti do
lančane reakcije povećanja plata svima, te da je planitajući takvu mjeru niko nije razmišpljao o javnim preduzećima kojima je osnivač/vlasnik grad odnosno lokalna zajednica ili država.
-To će sva javna preduzeća dovesti u vrlo nezgodnu situaciju. Dva su puta.Prvi da će ta javna preduzeća tonuti u gubitak, sve izraženiji i drugi da će sva javna preuzeća biti prinuđena na povećanje cijena usluga. Treći način je onaj koji bi bio najrealniji, a to je da se smanji stopa doprinosa, kaže Duduković. Neka bruto plata ostaje takva kakva jeste sada, smanjite stopu doprinosa, a svo to smanjenje stope doprinosa pretvoriti u neto platu. To bi bio jedini način a da se ne ugroze brojna javna preduzeća kojima su vlasnici lokalne zajednice ili država, zaključio je Duduković.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ “Podrška Banjaluke našem Sergeju koji je sinoć PROSLAVIO ROĐENDAN”
Priča mladog Sergeja i njegove majke Svjetlane ujedinila je cijelu regiju, podsjetivši sve koliko su upornost, ljubav i zajedništvo moćni čak i u najtežim trenucima. Njihova borba, puna straha, neizvjesnosti, ali i nevjerovatne snage, postala je simbol nade za mnoge porodice koje se suočavaju sa sličnim izazovima.
Nakon dugog puta, Svjetlana je nedavno osnovala udruženje „Korak do buđenja“, želeći da pruži oslonac svim roditeljima i djeci koji prolaze isti put kao ona i Sergej – put koji je rijetko ravan, ali pokazuje da je svaka pobjeda moguća kada zajednica stoji uz vas.
Grad Banjaluka, kao i do sada, ostaje uz njih.
„Sergejeva priča ujedinila je regiju, a njegova majka nas je naučila životnu lekciju o tome kako nikada ne treba odustajati, čak i kada se čini da ne postoji izlaz. Oni su primjer da u zajedništvu ne postoji nemoguće.
Zbog svega toga, Sergejeva majka Svjetlana nedavno je osnovala udruženje ‘Korak do buđenja’, koje će biti oslonac ljudima koji prolaze ono što su ona i njena porodica prošli, i na tom putu ima moju iskrenu podršku, kao i za sve do sada.
Segi, srećan rođendan, a svaki sljedeći ćemo dočekivati sa još više radosti – znam da će tako biti”, kazao je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Banjaluka24
Banjaluka
VODA U BANJALUCI! Neradnik Ninković glumi brižnost, a ćuti o ENORMNOM POSKUPLJENJU STRUJE
Dok gotovo svi gradovi Republike Srpske već odavno imaju znatno više cijene vode – od 1,36 KM u Laktašima, 1,49 KM u Trebinju, 1,50 KM u Tesliću, pa do 1,55 KM u Doboju – Banjaluka je godinama držala nerealno nisku cijenu od 0,94 KM, što je ozbiljno potkopavalo stabilnost najvećeg vodovodnog sistema u Srpskoj. Povećanje cijene na 1,56 KM, koje “Vodovod” predlaže, nije luksuz, nego nužan korak da preduzeće preživi.
I dok gradonačelnik Draško Stanivuković i “Vodovod” argumentima i brojkama objašnjavaju zašto je korekcija opravdana, najpoznatiji neradnik Srpske – Ljubo Ninković – ponovo glumi brigu za građane.
Obezglavljen bez svog vođe Đajića, koji se zabavio samim sobom, Ninković sada kuka oko vode, dok o poskupljenju već preskupe struje svojih stranačkih kolega ne smije ni da pisne.
Činjenice koje Ninković uporno ignoriše, kao što ignoriše i svoj posao na koji mjesecima ne dolazi su da “Vodovod” jasno navodi da su troškovi preduzeća porasli za 5,1 milion KM, i to zbog: drastičnog rasta cijena struje koje nam slijedi, viših cijena hemikalija za preradu vode, skupljeg održavanja cjevovoda, troškova Instituta za javno zdravstvo, PTT usluga i distribucije računa, rasta minimalca.
Istovremeno, Ustavni sud je ukinuo distributivni trošak, što je dodatno pogodilo sistem. “Vodovod” ne traži poskupljenje da bi ostvario profit, nego da bi preživio, nastavio stabilno da radi i obezbijedio uredno vodosnabdijevanje u Banjaluci i okolnim opštinama.
Da se banjalučki “Vodovod” nalazi u istim uslovima kao vodovodi u drugim gradovima, imao bi dobit od 12 miliona KM, što je gradonačelnik i naglasio.
Stanivuković: Banjaluka ima najnižu cijenu u Srpskoj
– „Mi samo usklađujemo cijenu najvećeg vodovoda u Republici Srpskoj sa cijenama vodovoda u opštinama koje su veličine jednog banjalučkog naselja. Ne vidim šta tu nije logično.“ – poručio je Stanivuković.
Dodao je i da ljudi u “Vodovodu” rade izuzetno težak posao, ali odgovorno i profesionalno, odbacujući tvrdnje o lošem poslovanju.
A šta radi Ninković?
Umjesto da se bavi zakazivanjem Skupštine, Ninković mlati praznu slamu i traži „potpune informacije“, iako su i brojke i razlozi već više puta iznijeti u javnost.
Nema reakcije na poskupljenje struje, koje će direktno pogoditi sve građane Srpske. Nema reakcije na odluke svojih partijskih kolega. Nema ni elementarnu hrabrost da građanima kaže istinu – da je Banjaluka godinama imala najjeftiniju vodu i da se ovakav nivo cijene više ne može održavati.
Ali zato ima hrabrosti da glumi populistu svaki put kada treba napasti gradonačelnika ili javna preduzeća koja za razliku od njegovih stranačkih podobnika zaista rade svoj posao, a nema problem ni sa tim da mjesečno uzima od 5000 do 10 000 KM za posao koji ne radi.
Poskupljenje vode je – htio to Ninković priznati ili ne – potpuno opravdano i neminovno, kao i u svim drugim lokalnim zajednicama širom Srpske.
Jedino što je neodrživo jeste Ninkovićeva politička predstava. Kako voda poskupi, on počne da glumi spasitelja, ali čim struja poskupi, a njegovim partijskim kolegama to odgovara – onda zavlada muk.
I možda građani još malo trpe poskupljenja, ali sve manje trpe – Ninkovića.
Banjaluka24
Banjaluka
NEVJEROVATNA ISTORIJA! Banjaluka i Sarajevo ispijali kafu decenijama prije Evrope!
Prva kafana u Banjaluci otvorena je još davne 1617. godine.
Držao ju je izvjesni Seid na desnoj obali Vrbasa, naspram Kastela. Bila je odmah pored puta koji je preko mosta vodio kroz Tvrđavu, a imala je doksate nad vodom-
Dakle Banjaluka , ali i Sarajevo (1592. godine) imali su kafane prije Pariza (1671) i Beča (1683).
Sam čin prženje “kahve” je u Osmanskom carstvu bio državni monopol, tako da ni kafedžije a ni privatnici nisu smjeli pržiti kafu.
Prženje se obavljalo u državnim pržionicama zvanim tahmis. Prihode tahmisa država je izdavala u zakup.
Poznato je da je 1866. godine izdan banjalučki tahmis u visini od 6 500 groša za godinu dana, piše bosnae.
Najveću potrošnju kafe u Bosanskom ejaletu imalo je Sarajevo, Bijeljina i Banjaluka. Obzirom da je u navedenim mjestima propisana količina uvijek bila ispijena pije kraja godine, kao surogat kafi, koristio se nohut ili leblebija, koja se pržila i mljela.
Blink
-
Politika4 sata agoDODIK POBJESNIO NAKON PORAZA U PRIJEDORU, razbio telefon o zid pa poručio “JE*AĆU IM MAMICU”
-
Svijet2 dana agoFON DER LAJEN: Sastanak o korištenju ruske imovine završen bez rezultata
-
Politika4 sata agoMINIĆ “PITAJTE ĐOKIĆA”, ĐOKIĆ “PITAJTE PETROVIĆA”, Petrović “Samo da nam je izgurati do 1. APRILA”?
-
Svijet2 dana agoŽESTOKA OSVETA RUSIJE: Izvedeni SNAŽNI UDARI, odjekuju eksplozije, ljudi se kriju
-
Društvo1 dan agoŠTA KAŽU GRAĐANI? U potrazi za zlatom u Jezeru buše tokom noći i pod reflektorima
-
Banjaluka2 dana agoSTANIVUKOVIĆ POZIRAO SA LEPOM BRENOM NAKON SPEKTAKLA: “Banjaluka zaslužuje da se ovo veče ponovi”
-
Svijet2 dana agoVIDEO ZA KOJI JE TEŠKO POVJEROVATI DA JE PRAVI: U Rumuniji snimljen “prvi leteći automobil”
-
Region2 dana agoMASOVNA POTRAGA U MEĐIMURJU: Naoružani ubica Josip Oršuš i dalje u bijegu
