Connect with us

Politika

“PREDSJEDNICA” ŠOKIRALA SKUPŠTINU “Dodik nije kriv”

Predsjednik Narodnog fronta Jelena Trivić izjavila je da su teški trenuci pred Republikom Srpskom, kao i da njen predsjednik Milorad Dodik nije kriv za ono za šta mu se sudi pred Sudom BiH.

Trivićeva je navela da će Republika Srpska živjeti nakon bilo koga, iako se ne zna šta će biti ishod suđenja.

“Gospodine predsjedniče, niste krivi za ovo za šta vam se sudi”, rekla je Trivićeva u obraćanju na posebnoj sjednici Narodne skupštine Srpske.

Trivićeva smatra da predsjednik Srpske nije trebao ni ići na sudski proces, te podsjetila da neizabrani stranac nema pravo da nameće zakone i odluke.

Ona je rekla da Srpska “stalno živjela nešto između”, te da je vrijeme za rađanje alternative i srpsku političku odlučnu borbu u kojoj će nametanje biti prošlost.

“Živjele Srpska i Srbija i srpski narod”, poručila je Trivićeva.

Politika

GODINU DANA RANIJE ZNALI ZA DUG: Savjet ministara prešutio obavezu Vlade Srpske prema Viaduktu

Prije godinu dana, tačnije u maju 2024. godine, Savjet ministara BiH u dva kruga glasanja nije postiglo saglasnost za usvajanje informacije Pravobranilaštva BiH o odluci ISCID Komiteta o poništenju arbitražne odluke u postupku “Viadukt” Portorož – Vladimir Zevnik i Boris Goljevšček protiv BiH.

Dakle, već godinu dana je poznato da će na naplatu Republici Srpskoj doći više od 110 miliona KM, i da će u slučaju neplaćanja finansijski udar biti izvršen po institucijama BiH. No, ta tema je potpuno bila ispod radara dok nije otkriveno da bi zbog duga RS mogla ispaštati BHANSA.

Ovo je dio saopštenja Savjeta ministara BiH sa sjednice koja je održana 28. maja 2024. godine u kojoj se navodi da Savjet ministara nije usvojio zaključak kojim se poziva Vlada Republike Srpske da u skladu sa Sporazumom o međusobnim pravima i obavezama u vezi s arbitražnim postupkom hitno postupi po arbitražnoj odluci od 1. maja 2024. godine i presudi Tribunala od 18. aprila 2022. godine.

– Pravobranilaštvo BiH je informisalo Savjet ministara da je već upućen dokumentovani zahtjev Vladi Republike Srpske za postupanje po odluci ISCID Komiteta o poništenju arbitražne odluke u ovom postupku i presudi Tribunala. U skladu dostavljenoj presudi, koju su pravni zastupnici tužioca dostavili Pravobranilaštvu BiH na ime tužene BiH, ukupni troškovi ovog arbitražnog postupka iznose 52.794.412 evra uz kamate koje teku od dana pravosnažnosti odluke.”

U saopštenju se dodaje da su Savjet ministara i Vlada Republike Srpske ranije zaključili sporazum o međusobnim pravima i obavezama u vezi s ovim arbitražnim postupkom kojim se Vlada Srpske obavezala bezuslovno ispuniti svoje obaveze plaćanja prema presudi donesenoj u arbitražnom postupku u ime BiH, po prijemu dokumentovanog zahtjeva Pravobranilaštva BiH.

– Viadukt d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik i Boris Goljevšček iz Pirana, Slovenija, pokrenuli su arbitražni postupak protiv BiH pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova u Vašingtonu radi naknade štete prouzrokovane kršenjem odredbi Sporazuma o recipročnom unapređenju i zaštiti investicija između BiH i Slovenije i Ugovora o energetskoj povelji – stoji u saopštenju, piše Klix.

Nastavi čitati

Politika

CIJENA “PATROTIZMA”: Umjesto 2 miliona, građani plaćaju više od 100 miliona KM

Dokument koji pokazuje da je Republika Srpska strana koja će snositi troškove spora sa slovenačkom firmom ,,Viadukt d.o.o. Portorož”, čija je trenutna vrijednost preko 100 miliona maraka.

Ovo je na X nalogu naveo šef poslaničkog kluba SDS u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ognjen Bodiroga, uz objavu Sporazuma o međusobnim pravima i obavezama u vezi sa arbitražnim postupkom u predmetu “Vijadukt” između Republike Srpske i Savjeta minisrtra BiH iz 2017. giodine iz Službenog glasnika BiH.

“Zbog ovakvih stvari imamo mizerne boračke dodatke, mizerne plate u zdravstvenom sektoru, prosvjeti, kulturi, katastrofalne putne pravce… Nešto što se moglo platiti dva miliona, sada se mora platiti preko 100 miliona maraka. Je li ovo patriotizam?”, upitao je Bodiroga.

BN

Nastavi čitati

Politika

SNSD KAŽNJEN ZBOG “KRAJIŠKIH VEČERI”: I dalje nije poznato ko plaća kampanju

Centralna izborna komisija BiH (CIK) kaznila je SNSD sa 9,500 KM zbog promocije Vlade Đajića i Nikole Šobota tokom manifestacije u sklopu „Krajiških večeri“ koji su organizovani u julu prošle godine, prije zvaničnog početka izborne kampanje za Lokalne izbore 2024.

Transparency International u Bosni i Hercegovini je CIK-u dostavio audio snimak sa događaja na kom su prisutnima upućivane poruke podrške za Vladu Đajića i Nikolu Šobota koji su bili kandidati SNSD-a na predstojećim izborima uz pozive da se za njih glasa.

Sporni događaj se desio 9. jula a okupljene, koji su nosili majice sa natpisom „Za naše doktore“ voditelj je pozdravio pozivom na glasanje prije zvaničnog početka izborne kampanje, što Izborni zakon ne dozvoljava zbog čega je SNSD kažnjen sa 9,500 KM.

Osim što se na nju čekalo skoro devet mjeseci, ova odluka otvara dodatna pitanja kao što su ko je zapravo organizovao i snosio troškove ovog događaja koji, sudeći po broju od čak 50 izvođača i velikog broja posjetilaca, nisu mali.

“Krajiške večeri” predstavljaju čitav niz manifestacija u banjalučkim mjesnim zajednicama, u sklopu kojih se organizuju koncerti i nudi različit kulturno-umjetnički sadržaj, hrana i piće bez jasne naznake ko je organizator, dok se na tim događajima redom pojavljuju kandidati i funkcioneri SNSD-a koji se promovišu.

Odluka CIK je samo potvrdila prethodne nalaze monitoringa izbora koje je vršio TI BiH po kojima su stranke prikazale 2,6 miliona KM manje troškove predizborne kampanje u čemu prednjači upravo SNSD koja je prijavila CIK-u troškove koji su za čak milion konvertibilnih maraka manji od procijenjenih. Pomenuti nalazi su takođe pokazali da su funkcioneri ove stranke bili najzastupljeniji na javnim servisima tokom izborne kampanje, pri čemu se posebno izdvaja RTRS – od ukupno 1437 političkih objava, čak 1211 bilo je posvećeno promociji funkcionera SNSD-a.

“Zbog ovakvih primjera, TI BiH smatra da političke stranke značajan dio svojih kampanja finansiraju iz nedozvoljenih izvora, najčešće kroz zloupotrebu javnih resursa i privilegovane privatne firme povezane s javnim sektorom. To je posljedica upravo slabe kontrole čime je omogućeno da stranke u izborne cikluse ulaze s unaprijed osmišljenim modelima prikrivene promocije i netransparentnog finansiranja što obesmišljava zakonska ograničenja ali i urušava povjerenje u izborni proces”, ističu u saopštenju iz ove organizacije i dodaju:

“Iako je uloga civilnog društva u značajna za nezavisan nadzor, ključnu ulogu u tom procesu imaju nadležne institucije zbog čega stvarne promjene neće biti moguće bez jačanja njihovih kapaciteta za otkrivanje i sankcionisanje zloupotreba uz donošenje adekvatnih zakonskih rješenja za sankcionisanje daljeg zaobilaženja propisa i zaštitu integriteta izbora”.

Nastavi čitati

Aktuelno