Connect with us

Politika

PREDSJEDNIŠTVO BIH budžet za 2026. godinu “u ladici” drži mjesec i po dana

Savjet ministara BiH budžet institucija Bosne i Hercegovine za 2026. godinu usvojio je još 21. maja i uputio ga Predsjedništvu BiH koje ga do dan-danas nije predložilo Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine.

“Svi su očekivali da budžet bude usvojen do ljetne pauze, ali izgleda da od toga neće biti ništa, jer Predsjedništvo BiH, kao formalni predlagač budžeta, taj dokument drži u ladici”, rekao je izvor “Nezavisnih” blizak Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine.

Isti izvor navodi da je budžet dogovoren u Savjetu ministara BiH, što govori i njegovo usvajanje, ali da je očigledno da u “trojci”, odnosno SDP-u, NiP-u i Našoj stranci stvari ne funkcionišu.

Konaković pozvao članove Predsjedništva da podrže budžet

Da je tako, govori i nedavna izjava Elmedina Konakovića, predsjednik NiP-a i ministra spoljnih poslova BiH, koji je rekao da “tu imamo više političku situaciju nego operativnu”.

“Apelujem sada, zaista treba ponukati članove Predsjedništva BiH da podrže ovaj budžet. On je skoro 50 posto veći od budžeta koji smo zatekli 2023. godine. Ja ih molim i apelujem da puste prema Predstavničkom domu taj budžet”, rekao je nedavno Konaković.

Finansiranje BHRT-a i kulture među ključnim spornim pitanjima

Prema nezvaničnim informacijama, budžet institucija BiH za ovu godinu trenutno koči Denis Bećirović, predsjedavajući Predsjedništva BiH, i to zbog nekoliko stvari, u prvom redu zato što nije obezbijeđen novac za BHRT, ali i za institucije kulture. To je i prošle godine bio razlog, međutim, budžet je na kraju ipak usvojen bez stavki na kojima je insistirao Bećirović.

Inače, već godinama, bošnjački zvaničnici pokušavaju budžetom institucija BiH izdvojiti novac za finansiranje sedam institucija kulture, međutim na to ne pristaju predstavnici Republike Srpske, tvrdeći da BiH nema kulturne institucije i da su to institucije Federacije BiH, koja i treba da ih finansira.

Ovo pitanje pokušao je riješiti i Kristijan Šmit namećući određene odluke i dajući rok Savjetu ministara BiH da riješi to pitanje, međutim na kraju od toga nije bilo ništa, jer unutar BiH ne postoji ni minimum saglasnosti o tom pitanju.

Krišto upozorava na posljedice neusvajanja budžeta

Borjana Krišto, predsjedavajuća Savjeta ministara BiH, nedavno je apelovala na Predsjedništvo BiH da budžet koji im je dostavljen uputi u parlamentarnu proceduru.

Ona je podsjetila da je Savjet ministara BiH još 21. maja Predsjedništvu BiH uputio budžet te da je zbog funkcionisanja institucija, ali i zaštite prava zaposlenih neophodno što prije usvojiti taj budžet. Taj budžet usvojen je na iznos od 1,58 milijardi KM.

Naglasila je da ih Predsjedništvo BiH nikakvim aktom nije obavijestilo o eventualnim korekcijama prijedloga budžeta.

“Svjesni smo da nam je prošle godine ostalo mnogo sredstava neutrošenih, a projekti stoje. Mislim da je o posljedicama jako teško govoriti. Posljedice su ogromne i po funkcionisanje institucija i po prava koja imaju zaposleni”, rekla je Krišto ističući da je odgovornost na Predsjedništvu BiH.

Prošlogodišnji budžet izazvao brojne političke sporove

Podsjećanja radi, kod budžeta za 2025. godinu, Predsjedništvo BiH značajno je izmijenilo budžet koji im je dostavio Savjet ministara BiH i takvog ga uputilo u parlamentarnu proceduru iako je bilo i više nego jasno da takav budžet neće dobiti podršku Republike Srpske.

Taj budžet, koji je Predsjedništvo BiH uputilo u proceduru, bio je toliko loš da je Muhamed Hasanović, zamjenik ministra finansija i trezora i stranački kolega Bećirovića, u jednom trenutku rekao da je on nesprovodiv i da u njemu čak prihodi i rashodi nisu usaglašeni. Na kraju, ipak je usvojen budžet koji je predložio Savjet ministara BiH uz minimalne korekcije.

Federalni mediji pišu da je za danas u zakazana vanredna sjednica Predsjedništva BiH sa samo jednom tačkom dnevnog reda – Nacrtom budžeta za 2026. godinu.

Politika

OD “ZAŠTITNIKA” RUDARA DO SNSD-ovog POSLUŠNIKA! Kako je Dario Antonić prodao 600 radnika “Nove Ljubije” za posao u vrtiću!

Ako je ikada postojala slika i prilika lažnog morala, licemjerja i beskrupulozne izdaje vlastitog naroda, onda je to priča o Dariju Antoniću, dojučerašnjem predsjedniku Sindikalne organizacije kompanije “Nova Ljubija” a.d. Prijedor.

Dok su stotine radnika i njihove porodice preživljavale agoniju pred otvaranje stečaja i gašenje posla više od 700 rudara, Antonić je pred kamerama glumio neustrašivog borca. Grmio je u medijima, pljuvao po mašineriji vlasti i naglas izgovarao ono što su prevareni radnici osjećali: tvrdio je da je stečaj u “Novoj Ljubiji” “zakonsko pokriće za nezakonitu pljačku imovine Prijedorskih rudnika” i da su radnici brutalno gurnuti da budu “kolateralna šteta”.

Ali, pokazalo se da su sva ta njegova “principijelna” galama i suze za rudarima bili samo – pijaca za podizanje sopstvene cijene.

Šest mjeseci “mrvica” za radnike, a njemu topla budžetska fotelja
Epilog ove sramotne “sindikalne borbe” mučan je i tragičan. Dok su radnici i njihova djeca izbačeni na ulicu sa ponižavajućom socijalnom naknadom od svega šest mjeseci — koja, kakve li “slučajnosti”, ističe baš kada se završe izbori — njihov vrli zaštitnik iza kulisa je sklapao pakt sa istom onom vlašću protiv koje je grmio.

Trgovina je bila bezdušna u svojoj jednostavnosti: Dario Antonić je prodao 700 radnika, zaboravio njihovu egzistenciju i pregazio sve što je izgovorio, a zauzvrat je stranačkim putem udomljen kao kućni majstor u prijedorskom dječijem vrtiću!

Cijena njegovog obraza, dostojanstva i sindikalne zakletve bila je jedna budžetska plata i stranačka knjižica.

Slika srama: Prekjuče na skupu SNSD-a rame uz rame sa čelnicima vlasti
Konačan dokaz ovog bezobzirnog posrnuća i prodaje mogao se vidjeti prekjuče u Prijedoru. Manje od nekoliko mjeseci nakon što je “pljuvao” po režimu jer je uništio rudnik, Dario Antonić se bez trunke srama pojavio na političkom skupu SNSD-a!

Stajao je tamo aplaudirajući, u društvu visokih funkcionera te stranke Igora Dodika i Srđana Amidžića. Čovjek koji je do juče tvrdio da brani obespravljene rudare, sada mirno i nasmijano pozira sa onima koji su te iste radnike i “Novu Ljubiju” poslali na biro.

Gorka lekcija za Prijedor: Antonić je ovim potezom pljunuo u lice svim svojim kolega koji danas razmišljaju kako da prehrane porodicu i plate račune. Dokazao je da mu borba za radnička prava nikada nije bila cilj — već samo jeftina odskočna daska da sebe uhljebi pod stranačke skute. Priča o Dariju Antoniću nije samo politička izdaja, to je moralno dno i lekcija rudarima Prijedora kako izgleda “borac” čiji obraz ima prilično jeftinu cijenu.

Banjaluka24

Nastavi čitati

Politika

STRAH OD SKENERA! Dodik već najavljuje “kolaps” izbora 4. oktobra?

Kako se približava dan izbora, panika u redovima vladajuće stranke dostiže vrhunac. Lider SNSD-a Milorad Dodik ne bira reči dok napada uvođenje savremenih tehnologija u izborni proces. Najnovijim objavama o tome kako nas 4. oktobra čeka „propast i kolaps sistema“, Dodik u stvari ne brine o tehničkim detaljima glasanja – on traži izgovor za poraz jer po prvi put SNSD ostaje bez svog najjačeg oružja: sistemske krađe i prekrajanja izborne volje građana.

Godinama unazad, kontrola nad biračkim odborima, čuveni “prazni listići” i dopisivanje glasova u gluho doba noći bili su recept za ostanak na vlasti. Danas, kada uvođenje skenera i digitalne identifikacije konačno treba da stavi tačku na te zloupotrebe, Dodik odjednom brvine o “vaj-faj signalu”, “trajanju glasanja” i “tiketima za loto”.

Skeneri kao najveća pretnja krađi glasova

Tvrdnja da su “smisao izbora postali skeneri, a ne birači” samo je providna zamena teza. Smisao skenera jeste upravo to – da zaštite glas tog istog birača koji je godinama bio brutalno pokraden.

Nervoza zbog “knjiga uz glasačke listiće” i potencijalnog zagušenja sistema jasno otkriva strah da će se svaka manipulacija trenutno otkriti. Kada nema prostora za ubacivanje lažnih glasačkih listića i prepravljanje zapisnika, izborni rezultat zavisiće isključivo od volje naroda – a to je scenarijo od kog SNSD najviše strepi.

Poziv na opstrukciju i traženje krivca

Predosećajući da se sistem političkog inženjeringa ruši, Dodik već sada traži dežurnog krivca i poručuje da “Pedro mora da visi”, priželjkujući scenario u kom bi se izbori opstruisali ili prebacili na entitetsku izbornu komisiju koju sam kontroliše. Najava aktiviranja Republičke izborne komisije nije ništa drugo do očajnički pokušaj da se sprovedu “izbori po starom receptu”, bez uvidnih kontrola i modernih tehnologija.

Priča o “prevari” i “propasti sistema” iz usta prvog čovjeka SNSD-a ne ukazuje na brigu za demokratiju, već na jasan signal da je krađa glasova ovog puta onemogućena. Zato 4. oktobra ne propada izborni sistem – propada samo višedecenijska praksa izborne krađe.

Banjaluka24

Nastavi čitati

Banjaluka

ALARM U BANJALUCI! Mutni poslovi oko zemljišta Poljoprivredne škole – Grad hitno pozvao Pravobranilaštvo!

Grad Banjaluka zatražio je od Pravobranilaštva Republike Srpske da hitno reaguje i provjeri sve informacije u vezi sa novim pokušajem prometovanja zemljišta Poljoprivredne škole za zemljište koje se navodno nalazi u Lijevče polju, za šta mi još nismo dobili zvanično podatke.

Poručio je šef Odsjeka za pravna pitanja i propise Goran Bundalo.

Rekao je da Grad još nije dobio zvanične podatke o tome da li je oglas o prometovanju zemljišta uopšte objavljen, te na koji način.

-Zato smo zatražili da Pravobranilaštvo Republike Srpske hitno reaguje i zatraži podatke od direktora škole i Republičke uprave za geodetske i imovinsko – pravne poslove da li je i gdje objavljen oglas o prometovanju, da li postoji saglasnost osnivača škole-resornog ministarstva, te da nam dostave svu dokumentaciju i ugovore – naveo je Bundalo.

Prema njegovim riječima, dokumentacija je neophodna kako bi Grad mogao preduzeti sve pravne radnje radi zaštite svoje imovine.

-Postoje osnovi sumnje da se radi o nelegalnim pravnim radnjama i upravo zbog toga želimo da se utvrde sve činjenice i obezbijedi zaštita imovine Grada – zaključio je Bundalo.

Nastavi čitati

Aktuelno