Connect with us

Banjaluka

Prelijepa oaza za odmor u Banjaluci, otvaranje novouređene plaže „Vrućica“ 12. jula

Novouređena plaža „Vrućica“, jedno od omiljenih mjesta na kojima Banjalučani provode ljeto –  biće otvorena 12. jula, sa bogatim pratećim programom od 17.00 časova. Ujedno, ovim počinje manifestacija „Banjalučko ljeto“, koja donosi različite sadržaje za sve generacije.

Gradonačelnik Banja Luke, Draško Stanivuković rekao je da je ova plaža iznad svih očekivanja.

– Jednostavno, sama ljepota ambijenta, kako se rekonstrukcija uklopila u ambijent. Ponosan sam na ono što dobijamo – istakao je Stanivuković.

Radovi se odličnom dinamikom odvijaju i na izgradnji sportsko-rekreativne zone na potezu od Gradskog do Zelenog mosta.

-U drugoj polovini ovog mjeseca biće spremne dvije trećine tog prostora kako bi bio dostupan posjetiocima tokom ljeta. U tom dijelu grada, Banja Luka će dobiti svoju Kopakabanu – rekao je prvi čovjek Banja Luke.

Na tom potezu od Gradskog do Zelenog mosta, kako je naveo – imaćemo pješčanu plažu, odbojku, rukomet i fudbal na pijesku.

-Biće tu i stijene za penjanje, dječija igrališta, teretane na otvorenom, prva skakaonica na Vrbasu. Doživljaj kao da ne podsjeća na Banju Luku na koju smo navikli – naveo je Stanivuković.

Dodao je da je to preko kilometar uređene obale za uživanje u različitima sadržajima kako za sugrađane, tako i za sve posjetioce.

-I čim to završimo, u avgustu ove godine započinjemo od „Alibabe“ do novoizgrađene plaže u Srpskim Toplicama uređenje dva kilometra šetališta uz Vrbas. Jedan dio će biti osposobljen ove jeseni, a preostali naredne godine. Tako da ćemo naredno ljeto dočekati sa oko 3,5 kilometara uređenih plaža. Dakle, Banja Luka se može radovati ljetu i oni koji nemaju priliku da odu na ljetovanje, imaju svoju Banju Luku i atrakcije – poručio je Stanivuković.

Banjaluka

Drinić na proslavi prve slave u novoj crkvi Svetog Prokopija: „Zajedništvo i vjera nas jačaju“

Danas smo proslavili prvu slavu u novopodignutoj crkvi Svetog velikomučenika Prokopija na Tavanici. Velika je radost vidjeti da se zajednički trud, ljubav i vjera ugrađeni u ovaj sveti hram pretvaraju u duhovno utočište za sve vjernike ovog kraja.

Naveo je ovo šef Kluba odbornika PDP u Skupštini grada Banjaluka Nebojša Drinić.

– Prošle godine, zajedno sa gradonačelnikom Banjaluke Draškom Stanivukovićem, koji je kum temelja, započeli smo izgradnju ove crkve. Danas, samo godinu dana kasnije, stojimo pod svodovima završenog hrama, u molitvenom jedinstvu sa našim narodom – kaže on.

Kliknite da biste prihvatili marketing kolačiće i omogućili ovaj sadržaj
Poručuje neka ova svetinja bude izvor duhovne snage i sabornosti i za generacije koje dolaze.

Nastavi čitati

Banjaluka

TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!

Iz Javnog preduzeća „Akvana“ obavijestili su korisnike usluga Gradskog olimpijskog bazena da su primorani da od sutra 22. jula prinudno zatvore ovaj bazen zbog nepostojanja uslova za funkcionisanje i rad.

-Poštovani korisnici naših usluga, sa dubokim žaljenjem vas obavještavamo da je Gradski olimpijski bazen ponovo primoran da privremeno obustavi sve sportsko-rekreativne aktivnosti. Ova odluka nije donesena olako, već je rezultat višemjesečne, pa i višegodišnje, borbe sa izazovima koji konstantno eskaliraju – naveli su u saopštenju.

Kako je navedeno – ponavlja se, nažalost, isti scenario od prije samo mjesec dana.

-I dalje se suočavamo sa nedostatkom osnovnih uslova za rad, koji su ključni za sigurnost i funkcionisanje. To uključuje nepostojanje mogućnosti angažovanja spasilačke službe, nemogućnost servisiranja obaveza za snabdijevanje električnom energijom neophodnom za rad svih sistema, te kritičan nedostatak finansija za obezbjeđivanje lož ulja za zagrijavanje vode. Bez ovih elementarnih preduslova, jednostavno ne možemo garantovati bezbjedno i kvalitetno okruženje za naše posjetioce i sportiste. Iz tog razloga, Gradski olimpijski bazen prestaje sa pružanjem sportsko-rekreativnih usluga 22. jula 2025. godine – istakli su u saopštenju.

Napominju da je ova teška odluka direktna posljedica nedovoljne podrške lokalne zajednice.

-Želimo ponovo naglasiti, po ko zna koji put, da objekti poput Gradskog olimpijskog bazena nisu i ne mogu biti rentabilni niti samoodrživi nigdje u svijetu. Svaki sličan objekat, bilo da je riječ o plivalištu ili sportskoj dvorani, zahtijeva značajnu podršku lokalne zajednice kako bi se pokrili visoki operativni troškovi. Naši prihodi, koje generišemo kroz prodaju ulaznica i usluga, jednostavno ne mogu pokriti ogromne rashode za održavanje, energente, hemikalije i plate osoblja. Zato očekujemo da Skupština grada Banjaluka revidira svoju odluku o ukidanju sredstava namijenjenih za funkcionisanje Gradskog olimpijskog bazena i JP „Akvana“ – navedeno je u saopštenju.

Kako navode, svjesni su da ovo zatvaranje pogađa sve njihove korisnike – rekreativce, sportske klubove, djecu koja uče plivati i profesionalne sportiste.

-Svi oni ostaju uskraćeni za neophodne uslove za trening i rekreaciju. Nastavljamo da ulažemo maksimalne napore kako bismo pronašli rješenja i obezbijedili uslove za ponovno otvaranje bazena. Vaše razumijevanje i strpljenje u ovim teškim trenucima su nam od neprocjenjive važnosti – zaključeno je u saopštenju.

Nastavi čitati

Banjaluka

GRAĐANI UŠTEDE I DO 20.000 KM! Višekruna otkriva sve o besplatnoj legalizaciji i dozvolama!

Kada govorimo o besplatnim legalizacijama približili smo se broju od 8.000 legalizovanih objekata, a pred nama je još oko 5.000 zahtjeva, koji očekujem da ćemo završiti do kraja naredne godine.

Poručio je ovo ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za prostorno uređenje Vuk Višekruna, istakavši da se ovaj proces u Banjaluci odvija u kontinuitetu.

-Zahtjeve rješavamo ustaljeno dobrom dinamikom, a svakako nastavićemo da sprovodimo ovaj proces dok god za tim postoji potreba, odnosno dok god ne riješimo sve zahtjeve naših građana – rekao je on.

Govoreći o besplatnim građevinskim dozvolama, Višekruna je istakao da je do sada izdato oko 300 dozvola za izgradnju stambenih objekata površine do 200 kvadratnih metara.

-Ovaj proces uglavnom se odvija u kontinuitetu. Početkom ove godine imali smo jedan zastoj zbog neusvajanja Budžeta, ali odmah po usvajanju budžeta izdali smo oko 60 besplatnih građevinskih dozvola našim sugrađanima. Očekujem da će se do kraja ove godine realizacija ove mjere podrške našim građanima odvijati nesmetano, jer smo za ove namjene izdvojili oko 1.800 000 KM – kazao je Višekruna.

On je naglasio da se značaj ovih mjera ogleda upravo u uštedama koje one donose građanima Banjaluke.

-Kroz besplatne građevinske dozvole za objekte do 200 kvadratnih metara građani ostvaruju uštede u iznosu od 10.000 do 15.000 KM. Ovo je zaista značajna olakšica jer ta sredstva koja su ranije morali izdvajati za pribavljanje dozvole, sada mogu uložiti u samu izgradnju objekta. Kada je riječ o legalizaciji, uštede su još veće jer su i objekti uglavnom veći, a znamo da je moguće legalizovati objekte površine do 400 kvadratnih metara. Kroz ovaj proces građani mogu uštediti od 15.000 do 20.000 KM – rekao je ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za prostorno uređenje.

Komentarišući navode pojedinih političara koji besplatnu legalizaciju u Banjaluci nazivaju prevarom, objašnjavajući da je legalizacija besplatna i u drugim opštinama u Republici Srpskoj, Višekruna je istakao da je nesporna činjenica da je legalizacija postala besplatna zahvaljujući inicijativi koju je pokrenuo Grad Banjaluka i gradonačelnik Draško Stanivuković.

Upravo po inicijativi koju je pokrenuo gradonačelnik Stanivuković izmijenjen je zakon koji je omogućio da legalizacija bude besplatna – podsjetio je Višekruna.

Nastavi čitati

Aktuelno