Svijet
PREPISKA IZAZVALA SKANDAL U BUGARSKOJ: Šta je šef diplomatije poručio pred glasanje o Srebrenici

U Bugarskoj je izbio skandal zbog rezolucije UN o genocidu u Srebrenici, nakon što su mediji objavili prepisku tehničkog premijera i ministra spoljnih poslova Dimitra Glavčeva i bugarskog predstavnika pri UN Ličezara Stoeva.
Iz razmijenjenih poruka se vidi da šef vlade poziva diplomatu da se uzdrži od glasanja o rezoluciji.
Zahtjev je stigao od premijera neposredno prije glasanja, 23. maja, u kojem Glavčev ističe da ta inicijativa dovodi do povećanja tenzija u svijetu i na Balkanu. Diplomata je, međutim, odbio da ispoštuje naredbu, uz obrazloženje da je Bugarska koautor dokumenta. Bugarska je bila među 84 zemlje koje su glasale za.
Vlada je kasnije rekla da je prepiska koja je procurila samo dio procesa donošenja odluka i da ne pokazuje njegovu pravu sliku.
Takav incident samo stvara “prostor za spekulacije, tumačenja i manipulacije na tu temu”, saopštili su u Vladi.
Bugarski mediji navode da je bivši premijer i lider najveće političke snage GERB Bojko Borisov “imao odlične odnose” sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Koalicija “Nastavljamo promjene” i “Demokratska Bugarska” optužile su svog glavnog rivala GERB da pokušava da utiče na bugarsku poziciju u UN i da podržava prorusku poziciju. Tražili su da se Glavčev pozove u parlament i poslušaju njegova objašnjenja. Premijer je inače bivši poslanik GERB.
“Tehnički premijer, koji nepogrešivo izvršava instrukcije Borisova i Pevskog (Deljan Pevski je lider poslaničke grupe “Pokret za prava i slobode” nema mandat da mijenja spoljnopolitičku orijentaciju Bugarske i podržavaju prorusku spoljnu politiku u UN”, saopštila je koalicija.
GERB je odbacio optužbe za pokušaj takvog uticaja.
“GERB se ne miješa u rad tehničke vlade i nema nikakve veze sa skandalom oko stava Bugarske o rezoluciji UN o Srebrenici”, rekao je poslanik GERB Danijel Mitov.
Svijet
CIKLON BOMBA POGODILA SIDNEJ: Snažan vjetar čupao drveća, letovi otkazani (VIDEO)

Snažna oluja pogodila je danas Sidnej, drugi dan zaredom, rušila drveće, ostavila hiljade domova bez električne energije i prisilila domaće avionske firme na otkazivanje više desetina letova.
Qantas Airways i Virgin Australia, dvije najveće australijske avio-kompanije, zajedno su otkazale najmanje 55 domaćih letova, pokazuju podaci s mrežnog portala vazdušne luke.
Odloženi su i neki međunarodni letovi. Željeznički saobraćaj u Sidneju takođe je poremećen, a vlasti su pozvale građane da izbjegavaju putovanja koja nisu nužna.
Australia’s east coast is continuing to feel the effects of the ‘bomb cyclone’, a low pressure system bringing heavy rain and strong winds across NSW and parts of QLD. #sydney #cyclone #storm #wildweather #rain #storm #7NEWS pic.twitter.com/zXHQmIrSs2
— 7NEWS Sydney (@7NewsSydney) July 1, 2025
Obalni sistem niskog pritiska, koji su meteorolozi opisali kao ciklonsku bombu, pogodio je jugoistočnu obalu Australije tokom noći s naletima vjetra jačima od 100 km/h, pri čemu je čupao stabla i oštetio električne vodove.
U nekim je regijama u samo šest sati pala količina kiše jednaka mjesečnom prosjeku. Ovakvi se vremenski fenomeni formiraju vrlo brzo i uzrokuju nagli pad pritiska u kratkom vremenu.
Više od 35.000 domaćinstava u Novom Južnom Velsu, najmnogoljudnijoj australijskoj saveznoj državi, ostalo je bez električne energije nakon oluje, pokazuju podaci o kvarovima.
Nekoliko je ulica u regiji Ilavara, južno od Sidneja, zatvoreno zbog poplava i srušenih stabala.
U regiji Central Coast izdate su naredbe za evakuaciju zbog erozije obale, a na snazi su i upozorenja zbog jakog vetra i mogućih bujičnih poplava.
Očekuje se da će se vremenski uslovi pogoršati tokom dana, prije nego što se sistem premjesti nad Tasmanovo more i sutra prema Novom Zelandu, prenosi Telegraf.
Svijet
DANSKA NA NOGAMA! Uveden vojni rok za žene!

Danska je danas uvela vojni rok i za žene u nastojanju da regrutuje što veći broj vojnika i ojača odbranu usljed zabrinutosti za bezbjednost širom Evrope.
Prema zakonu koji je usvojio danski Parlament u junu 2023. godine, Danska će od danas zahtijevati od žena sa navršenih 18 godina da se prijave za procjenu za mogući vojni rok.
Do sada je ženama, kojih je među regrutima prošle godine bilo oko 24 odsto, bilo dozvoljeno dobrovoljno služenje vojske.
Oružane snage sada su u procesu prilagođavanja kasarni kako bi bile bolje opremljene za žene budući da su sada prilagođene muškarcima.
Danska, koja se sa drugim NATO saveznicima prošle sedmice saglasila da poveća sredstva za odbranu, planira da postepeno produžava trajanje vojnog roka sa četiri na 11 mjeseci u 2026. godini, te da poveća broj regruta sa oko 5.000 koliko ih je sada na 7.500 do 2033. godine.
Svijet
SERIJA ZEMLJOTRESA POGODILA JAPAN: Najjači bio 5,5 stepeni

Serija zemljotresa pogodila je danas ostrva Tokara na jugozapadu Japana, objavila je Japanska meteorološka agencija (JMA).
Najjači zemljotres bio je jačine 5,5 stepeni po Rihterovoj skali i dogodio se na dubini od 10 kilometara u prefekturi Kagošima, prenosi NHK.
Nije izdato upozorenje na cunami, niti za sada ima izvještaja o eventualnoj materijalnoj šteti ili povrijeđenima.
Meteorološka agencija upozorila je da se može dogoditi još zemljotresa, prenosi Tanjug
-
Region3 dana ago
SITUACIJA SE NE SMIRUJE! U toku hapšenje grupe studenata koji blokiraju fakultete
-
Region3 dana ago
VUČIĆ NE ODUSTAJE “Neću potpisati pomilovanja, biće još uhapšenih!”
-
Društvo2 dana ago
“PAKAO NA GRANICI! Hrvatima prijavljujete i JAJA, a evo šta vam sve mogu ODUZETI, UNIŠTAVAJU robu pred očima turista!
-
Region3 dana ago
NOĆ NEREDA! Sukobi u Beogradu – 48 policajaca ranjeno, 77 uhapšenih!
-
Politika2 dana ago
DODIK OTVORENO! “Srpska stoji kao STIJENA, Sarajevo UDARA, ali mi gradimo autoputeve i imamo podršku AMERIKE!”
-
Društvo3 dana ago
DANKA MILAKOVIĆ “Imam 91 godinu, a još sanjam krv, jauke i mitraljez”
-
Banjaluka3 dana ago
ZATVORITE PROZORE! Akcija zaprašivanja komaraca sutra i prekosutra u Banjaluci
-
Politika2 dana ago
OGLASIO SE I LUKAČ “Više je razloga za uvođenje pomoćnog sastava policije”