Svijet
PRIJE NEKOLIKO GODINA NISMO MOGLI NI NASLUTITI! Ovako će se ratovati u bliskoj budućnosti

Novi vid ratovanja uzima maha: Rakete i tenkove zamijenila je tastatura, a znanje se zloupotrebljava za nelegalne poslove koji ucenama donose dobru zaradu.
Jednom rečju – hakeri.
I dok su prije nekoliko godina napadali na nekoliko mjeseci, hakeri su se osilili, pa napadaju nedeljno. Meta su sve češće državne ustanove. Nedavni primjer je napad na splitski aerodrom.
Sve državne institucije koje potencijalno mogu biti meta hakerskog napada se brane određenim antivirus programima, imaju zaštite koje su na višem nivou od onog koji hakeri mogu da postignu u svom napadu.
„To su prije svega, kada govorimo o administarivnim merama donošenje pravilnika o bezbjednosti IKT Sistema, a kada govorimo o tehničkim mjerama to su sveobuhvatne mjere na različitim nivoima primjenom odgovarajućih sistema, aplikacija, jakih lozinki, formiranje odsjeka koji se bave zaštitom institucija“, ističe Nikola Čučilović – zamijenik načelnika uprave za tehniku Srbije.
Hakeri hoće protiv pravno imovinsku korist. I oni je dobijaju tako što zahtjevaju određene novčane naknade za to da taj sajt ponovo bude ponovo dostupan. Traženi iznos je od par hiljada do nekoliko desetina hiljada evra.
„Ozbiljne države uglavnom i ne prihvataju takve vrste ucjena već ili podignu novi sajt ili nađu mehanizam kako da oslobode taj sajt od hakreskih uticaja“, kaže Antonović.
Najčešće se suočavamo sa ransomvere napadima kada su kriptovani podaci preduzeća i kada kriminalci traže otkup kako pi dostavili ključeve za otključavanje kako bi podaci opet bili dostupni preduzeću, navodi Čučilović.
Uglavnom kontaktiraju organizaciju koja je napadnuta, a organizacija potom obaveštava nadležno tužilaštvo za visokotehnološki kriminal.
Srbija je na meti hakerskih napada bila krajem prije nekoliko mjeseci, kada su napadnuti geodestki zavod I EPS. Na sreću, sve je završeno bez većih posljedica, prenosi B92.
Svijet
TRAMP TVRDI DA JE IRAN UNAZAĐEN: Satelitski snimci govore suprotno

Novi satelitski snimci pokazuju nastavak radova u iranskom postrojenju za obogaćivanje nuklearnog goriva Fordow, koje su prije nešto više od sedmicu dana pogodili američki bombarderi B-2.
Snimke je u nedjelju prikupila kompanija Maxar Technologies. Maxar je saopštio da one otkrivaju kontinuiranu aktivnost na i u blizini ventilacijskih otvora i rupa uzrokovanih prošlosedmičnim napadima na kompleks za obogaćivanje goriva Fordow.
Kako prenosi CNN, slike prikazuju bager i nekoliko osoblja pozicioniranih odmah pored sjevernog otvora na grebenu iznad podzemnog kompleksa, a dizalica radi na ulazu u otvor.
Prema Maxaru, nekoliko dodatnih vozila se takođe vidi ispod grebena i parkirana su duž staze koja je izgrađena za pristup lokaciji.
Ranije ovog mjeseca, američki bombarderi B-2 bacili su više od desetak bombi za uništavanje bunkera na iranske nuklearne lokacije Fordow i Natanz, dok su rakete Tomahawk lansirane s američke podmornice pogodile lokaciju Isfahan u centralnom Iranu.
Američke bombe za masivni prodor ciljale su dva ventilacijska okna u Fordowu, prema riječima načelnika Združenog štaba Dana CaineBivši nuklearni inspektor David Olbrajt, koji sada vodi Institut za nauku i međunarodnu sigurnost, rekao je da snimci iz Fordowa u subotu pokazuju da Iranci aktivno rade na dva mjesta udara MOP-a koja prodiru u ventilacijska okna u postrojenju.
On je procijenio da aktivnost može uključivati zatrpavanje kratera, kao i provođenje procjena inženjerske štete i vjerovatno radiološko mjerenje. Krateri iznad glavnih okana ostaju otvoreni.
“Primijetili smo da su Iranci takođe brzo popravili štetu od kratera bombi na glavnom ulaznom putu od prije samo nekoliko dana. Međutim, još uvijek nema naznaka bilo kakvih napora da se ponovo otvori bilo koji od ulaza u tunel”, objavio je Olbrajt na X.
U nedjelju je šef UN-ovog nadzornog tijela za nuklearno oružje rekao da američki napadi na Iran nisu uspjeli uzrokovati potpunu štetu njegovom nuklearnom programu i da bi Teheran mogao ponovo obogaćivati uranij za nekoliko mjeseci, što je u suprotnosti s tvrdnjama predsjednika Donalda Trampa da su SAD unazadile Teheranove ambicije za decenije.
Svijet
RUSI NANIJELI OZBILJAN UDARAC UKRAJINI: Prvi put ušli u novu regiju

Ruski izvori tvrde da su njihove snage prvi put tokom troipogodišnje invazije zauzele jedno naselje u ukrajinskoj Dnjepropetrovskoj oblasti, što bi – ako se potvrdi – predstavljalo psihološki udarac za Ukrajinu.
Prema navodima ruske državne novinske agencije RIA i proruskih blogera, ruske snage zauzele su selo Dačne, smješteno tik unutar teritorije Dnjepropetrovske oblasti.
Pozivajući se na uticajnog proruskog službenika Vladimira Rogova, RIA piše da su ruske snage “protjerale neprijatelja iz sela Dačne”.
The village of Dachnoye has been captured by advancing Russian forces. This is the first settlement liberated in Dnepropetrovsk oblast.
Using the DeepState map for illustration. They're still coping with a lot of "grey zone". pic.twitter.com/z8VYl85uKm
— Russians With Attitude (@RWApodcast) June 30, 2025
“Naše snage su napredovale u tom smjeru i već su istjerale neprijatelja iz sela Dačne. To je prvo naseljeno mjesto u Dnjepropetrovskoj oblasti iz kojeg je neprijatelj izbačen”, napisao je Rogov na Telegramu.
Ni ukrajinske vlasti ni rusko ministarstvo odbrane nisu odmah potvrdili te tvrdnje.
Prije tri nedjelje, ruski službenici su tvrdili da su njihove snage ušle u istočni dio Dnjepropetrovske oblasti, no ukrajinske vlasti tada su poručile da je napad odbijen. Dnjepropetrovska se nalazi zapadno od Donjecke oblasti i nije među pet ukrajinskih regija na koje Rusija polaže formalno pravo.
Tokom nedavnih mirovnih pregovora u Istanbulu, ruski su pregovarači zaprijetili da će uzeti još teritorija ako Ukrajina ne pristane na ruske uslove mirovnog sporazuma.
Rusija intenzivno bombarduje Dnjepropetrovsku oblast: u napadu prošle nedjelje ubijeno je najmanje 17 civila, a pogođene su škole, bolnice i putnički voz. I dok Kijev tvrdi da ruska ljetna ofanziva posustaje, Moskva i dalje zauzima nove položaje, tokom vikenda ruske su snage preuzele veliko nalazište litijuma u Donjeckoj oblasti.
Riječ je o resursu na koji je Ukrajina računala u jačanju ekonomskog partnerstva sa SAD-om.
U aprilu su SAD i Ukrajina potpisale sporazum o podijeli dobiti od buduće prodaje ukrajinskih minerala i retkih elemenata.
Taj je dogovor, prema riječima američkog predsjednika Donalda Trampa, zamišljen kao ekonomski podsticaj SAD-u da nastavi ulagati u ukrajinsku odbranu i obnovu – nakon što on ispregovara mir s Rusijom.
No sporazum Ukrajini nije dao nikakve sigurnosne garancije, a rusko zauzimanje nalazišta moglo bi dodatno oslabiti pregovaračku poziciju Kijeva prema Vašingtonu.
Rusija trenutno kontroliše oko petinu ukrajinske teritorije, uključujući Krim, više od 99 posto Luganske oblasti te 70 odsto Donjecke, Zaporoške i Hersonske oblasti. Takođe drži dijelove Harkovske i Sumske oblasti.
🇷🇺🇺🇦The first settlement in the Dnipropetrovsk region has been liberated!
The 114th brigade demonstrates the flag in the liberated Dachnoye! pic.twitter.com/7jBxbR6jcP
— Intel Slava (@Intel_Slava) July 1, 2025
Uprkos javnim izjavama o spremnosti na mirovne pregovore, Moskva ne pokazuje nikakve znakove usporavanja ofanzive.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je u ponedjeljak da bi uskoro trebao biti poznat vremenski okvir za treći krug pregovora s Ukrajinom. Dodao je da dinamika pregovora “uveliko zavisi o stavu Kijeva i efikasnosti posredovanja Vašingtona”, piše Index.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski zasad nije uspio da uveri SAD da uvede dodatne sankcije Rusiji.
Američki predsjednik više je puta dao naslutiti da ne želi uvoditi nove sankcije Moskvi, uz obrazloženje da bi to moglo ugroziti pregovore o miru.
Svijet
VIŠE NEMA DILEME! LNR potpuno pod kontrolom Kremlja!

Guverner samoproglašene Luganske Narodne Republike (LNR), Leonid Pasečnik, izjavio je da Rusija sada ima punu kontrolu nad teritorijom te republike.
Pasečnik je u ponedjeljak za ruske medije rekao da su “sve teritorije LNR u potpunosti pod ruskom kontrolom” i da se trenutno preduzimaju koraci za obnovu infrastrukture i integraciju regiona u pravni i ekonomski sistem Ruske Federacije.
Ova izjava dolazi nakon više od dvije godine od početka ruske invazije na Ukrajinu i usljed intenzivnih sukoba u istočnom Donbasu, gdje su Lugansk i susjedni Donjeck centri separatističkih snaga koje podržava Moskva.
Ukrajinske vlasti nisu komentarisale najnoviju tvrdnju, ali su ranije više puta istakle da će nastaviti borbu za oslobađanje svih okupiranih teritorija, uključujući Lugansk.
-
Region2 dana ago
SITUACIJA SE NE SMIRUJE! U toku hapšenje grupe studenata koji blokiraju fakultete
-
Region2 dana ago
VUČIĆ NE ODUSTAJE “Neću potpisati pomilovanja, biće još uhapšenih!”
-
Svijet2 dana ago
SADA SE MIJENJA SVE! Iran zabranio direktoru IAEA pristup nuklearnim postrojenjima, UKLONILI I KAMERE
-
Društvo1 dan ago
“PAKAO NA GRANICI! Hrvatima prijavljujete i JAJA, a evo šta vam sve mogu ODUZETI, UNIŠTAVAJU robu pred očima turista!
-
Region3 dana ago
UHAPŠEN ZBOG PRIJETNJI VUČIĆU, pronađeno oružje
-
Region2 dana ago
NOĆ NEREDA! Sukobi u Beogradu – 48 policajaca ranjeno, 77 uhapšenih!
-
Banjaluka2 dana ago
VIDOVDANSKA PORUKA IZ KRAJINE! Srpski narod ne zaboravlja ni svoje korijene ni svoje svetinje!
-
Društvo2 dana ago
DANKA MILAKOVIĆ “Imam 91 godinu, a još sanjam krv, jauke i mitraljez”