Društvo
PRNJAVOR VIŠE NEĆE ODLAGATI SMEĆE NA DEPONIJI U RAMIĆIMA! Tomaš nedostupan za komentar

Na regionalnoj deponiji u Ramićima više se neće odlagati smeće iz Prnjavora, jer uprava preduzeća „DEPOT“ koja upravlja deponijom planira raskinuti ugovor sa ovom lokalnom zajednicom. Takođe, kako su najavili sutra će biti podnijeta tužba zbog pola miliona maraka duga za odlaganje, a o svemu će biti obaviješteno i resorno ministarstvo.
Povod za ovaj potez bio je današnja odluka Skupštine grada Prnjavora o osnivanju komunalnog preduzeća „Komgrad“ koje bi trebalo da preuzme djelatnost preduzeća „Park“, a koje je do sada prikupljalo i odvozilo smeće.
Upravo je „Park“ dužan „Depot-u“ novac po osnovu otpada koji su istresli, a nisu platili, a kako strahuju u banjalučkom preduzeću, u kojem je jedan od osnivača upravo Prnjavor, osnivanjem novog preduzeća pokušava se izbjeći plaćanje ove obaveze.
Naime, prema njihovim tvrdnjama, plan je da se zaposleni i mehanizacija prebace u novoosnovano preduzeće, a da „Park“ ostane prazna ljuštura koja će biti ugašena zajedno sa dugovima.
Da stvar bude zanimljivija, predstavnici DEPOT-a ovu informaciju su saznali danas na sjednici Skupštine grada Prnjavor gdje su se pojavili kako bi predstavili izvještaj o poslovanju u prošloj godini, a što su u obavezi jer je, kako smo već rekli Prnjavor je učestvovao u njegovom stvaranju i ima svog predstavnika u upravljačkim strukturama.
Osnivanje novog preduz eća nije bilo planirano i naknadno je uvršteno u dnevni red sjednice, neposredno pred njen početak.
Za njegovo osnivanje nema jasnog obrazloženja. U odluci koju su dobili odbornici se navodi da grad na tako nešto ima pravo po Zakonu o lokalnoj samoupravi prema kojem može osnivati privredna društva, ustanove i preduzeća za obavljanje poslova od interesa za jedinicu lokalne samouprave.
Takođe, „Komgrad“ je dobio i vršioca dužnosti direktora, a to je Predrag Janković.
Gradonačelnik Darko Tomaš danas nije bio dostupan za komentar.
Komunalno preduzeće „Park“ koje će po svemu viđenom biti ugašeno, u zadnjih pet godina posluje negativno. Prošle godine imali su 1,7 miliona maraka prihoda i gubitak od skoro 260.000 KM. U preduzeću je zaposleno 65 ljudi, prenosi CAPITAL.
Društvo
VLADA POVEĆAVA UPISNE KVOTE! Na fakultete ide VIŠE OD 5.000 STUDENATA!

Vlada Republike Srpske odobrila je povećanje upisnih kvota na studije prvog i drugog ciklusa na javnim visokoškolskim ustanovama za akademsku 2025/26. godinu, pa će tako ove godine moći da se upiše ukupno 5.321 student, umjesto ranije planiranih 4.765.
Kako je saopšteno, do povećanja je došlo zbog pojačanog interesovanja za određene studijske programe, ali broj mjesta za studente koji studiraju o trošku budžeta nije mijenjan. Izmjene se, kako navode iz Vlade RS, odnose na kategorije samofinansirajućih studenata, stranih državljana i vanrednih studija.
U saopštenju se navodi da je Vlada prihvatila i Informaciju o obezbjeđenju sredstava za rekonstrukciju zgrade Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, te zadužila Ministarstvo finansija i Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje da obezbijede 700.000 KM sa PDV-om za ovaj projekat.
– Rekonstrukcija zgrade bi obuhvatala rekonstrukciju i toplotnu izolaciju krova, popravku ili zamjenu pokrivača zbog prokišnjavanja, zamjenu spoljnih prozora i vrata, kao i djelimičnu sanaciju fasade na naročito ugroženim dijelovima zgrade – navodi se u saopštenju.
Vlada je usvojila i informaciju o obezbjeđenju novca za izgradnju novog objekta – Simulacionog i administrativnog centra Medicinskog fakulteta Foča Univerziteta u Istočnom Sarajevu, te zadužila Ministarstvo finansija i Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje da u idućoj godini za ovu namjenu planiraju 4.867.026 KM sa PDV-om.
Medicinski fakultet Foča je ove godine popunio upisne kvote, te će prvu godinu pohađati više od 350 studenata, odnosno više od 2.222 studenta na svim godinama i studijskim programima.
Kako dodaju, u skladu sa tim, a s ciljem održavanja kvaliteta u nastavno-istraživačkom procesu, neophodno je proširenje infrastrukturnih kapaciteta.
Društvo
NAJAVLJENA SKUPLJA MREŽARINA: 21% veći računi za struju!

Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske pokrenula je tarifni postupak na osnovu zahtjeva pet elektrodistributivnih preduzeća koja posluju u okviru „Elektroprivrede Republike Srpske“.
Riječ je o operatorima distributivnih sistema iz Trebinja, Banje Luke, Doboja, Bijeljine i Pala, koji traže povećanje cijene mrežarine od – naknade za korištenje distributivne mreže.
Predloženo poskupljenje iznosiće 40%.
Ukupan iznos traženog povećanja iznosi preko 392 miliona KM, što je u prosjeku rast od 36,48%, dok pojedini distributeri traže i do 41% više sredstava.
Ovo bi, prema dostupnim procjenama, dovelo do prosječnog povećanja ukupnih računa za električnu energiju za oko 17%.
Domaćinstva će od 1. januara 2026. godine (otkad će se obračunavati novi tarifni model ukoliko se zahtjev usvoji) dobijati račun za struju veći za 21%, dok će poskupljenje mrežarine malim kupcima električne energije donijeti račune za struju povećane za 22%.
Regulatorna komisija će u narednom periodu organizovati javne rasprave, nakon kojih će odlučiti da li će i u kojem obimu usvojiti zahtjeve distributera.
Podsjećamo, Luka Petrović, generalni direktor ERS-a je nakon najave poskupljenja mrežarine izjavio da ERS nije nadležna za ovu proceduru i da do poskupljenja električne energije neće doći.
Društvo
SRPSKA DOBIJA POMOĆNU POLICIJU! Veto Bošnjaka PAO, odluka ide Dodiku na potpis!

Sve smo bliže tome da Republika Srpska dobije pomoćni sastav policije. Naime, ni na sjednici Zajedničke komisije Narodne skupštine Republike Srpske i Vijeća naroda Republike Srpske koja je održana danas, nije postignuta saglasnost da je u Zakonu o policiji i unutrašnjim poslovima RS, a kojim se, pored ostalog, uspostavlja pomoćni sastav policije u Srpskoj, povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda.
Kako se navodi u saopštenju nakon održane sjednice, o mehanizmu veto sada će odlučivati Ustavni sud Republike Srpske – Vijeće za zaštitu vitalnog interesa.
Ako i Vijeće odluči da nije došlo do povrede veta, pomenuti Zakon ide na potpis predsjedniku Republike Srpske, Miloradu Dodiku, a stupiće na snagu nakon objave u Službenom glasniku Republike Srpske.
Ako bi Vijeće pri Ustavnom sudu Srpske odlučilo da je u pitanju povreda vitalnog interesa bošnjačkog naroda, zakon se vraća predlagaču na doradu a eventualno nakon toga ponovo u Narodnu skupštinu Republike Srpske.
U vezi sa ovom temom tokom sjednice Vijeća naroda RS koja je održana u srijedu, 30. jula, bilo je veoma burno.
Podsjetimo, delegati Kluba bošnjačkog naroda u odluci kojom su tražili pokretanje mehanizma zaštite vitalnog nacionalnog interesa, napisali su na više mjesta riječ Srpska, u imenu Republike, malim slovom.
Dok su se pravdali da je riječ o klasičnoj štamparskoj grešci koja se omakla onome ko je odluku kucao, delegati iz srpskog Kluba poručili su da je ovo namjerna provokacija.
Srebrenka Golić, predsjedavajuća Vijeća naroda RS priznala je za “Nezavisne novine”, da je riječ o velikom propustu, ne samo njene službe, već i službe Kluba Bošnjaka, te je navela da je od podnosioca zahtjeva tražila da se sve to ispravi do sjednice Zajedničke komisije.
S obzirom na to da je sjednica održana, reklo bi se da su pravopisne greške ispravljene.
Odluku o tome da li je došlo do povrede veta, Ustavni sud RS treba da donese u narednim danima.
Nezavisne
-
Horoskop14 sati ago
NAJAROGANTNIJI ZNAKOVI HOROSKOPA: Misle da je cio svijet njihov
-
Magazin2 dana ago
BOGATSTVO IM JE SUĐENO: Ovi znakovi su rođeni da žive u luksuzu
-
Zdravlje2 dana ago
ZAŠTO JE DOBRO JESTI DORUČAK svaki dan u isto vrijeme? Ova navika može vam PROMIJENITI ŽIVOT
-
Zdravlje3 dana ago
SAVJETI ZA HIDRATACIJU Koja pića treba piti, a koja izbjegavati tokom velikih vrućina?
-
Politika2 dana ago
BIH DUBOKO PODIJELJENA: Srbi i Hrvati uz Izrael, Bošnjaci uz Palestince
-
Politika13 sati ago
Urbanistički haos u Novom Gradu! Načelnik IGNORIŠE GRAĐANE, FORSIRA ZGRADU na GRADSKOM KEJU
-
Svijet2 dana ago
TRAMP TVRDI DA JE SPRIJEČIO KATASTROFU: “Da nisam tu, trenutno biste imali 6 velikih ratova”
-
Hronika1 dan ago
UKINUTA PRESUDA MAJCI ČETVORO DJECE! Irena sjekirom ubila muža koji ju je TUKAO I UCJENJIVAO!