Banjaluka
Problem za stanare u zgradama: Nekoliko banjalučkih naselja čeka teža borba sa zimom

Enormno povećanje cijene grijanja onima koji su kupili stan u zgradama koje nisu priključene na gradsku toplanu proteklih mjeseci zadaje ozbiljnu glavobolju.
Cjenovnici su se mijenjali nekoliko puta od početka godine, naravno, na štetu stanara. Zato su mnogi, procenjuje se njih oko 3.000, već odlučili da odustanu od preskupog grijanja u zgradama i pređu na grijanje na struju. Ali, tu bi mogao nastati novi problem. Naime, prelazak čitavih zgrada i naselja na grijanje na struju sigurno bi dovelo do kvarova, nestanka struje, a onda i problema sa zagrijavanjem prostorija.
Muke sa skokom cijene grijanja imaju stanari u mnogim zgradama. Povećanju cijena prethodila su obavještenja, sastanci s vlasnicima zgrada, razgovori, pregovori, ali povoljnog dogovora za stanare uglavnom nema. Oni koji nisu pristali na skuplje grijanje prelaze na struju, ali već su upozoreni da sistem to neće moći da izdrži.
Mirni do Nove godine
Satjerani u ćošak, ne znaju šta da rade, a zima samo što nije pokazala zube. Mještani Lazareva govore kako su već dobili uvećane račune, a sezona grijanja nije ni počela. Nekada su plaćali cijenu po kvadratnom metru kao oni koji su na gradskoj toplani, Ljetos im je rečeno da se cijena mijenja od septembra i da ide na 1,90 KM. Uslijedilo je novo obavještenje, cijena grijanja po kvadratu je čak 2,25 maraka. Stanarima je rečeno da po trenutnoj cijeni mogu da nabave energenta dovoljno za grijanje do 1. januara 2023. godine, ali da će se cijena opet biti veća ako bude poskupio pelet.
“Takođe nam je rečeno da zgrada nije napravljena tako da se možemo svi grijati na struju i da to neće podnijeti instalacije ni trafo stanica. Bukvalno su nas doveli pred svršen čin. Ne znamo šta da da radimo. Ovo je klasična ucjena. Na struju ne možemo, a oni neće da popuste. Sramota je šta nam rade, a Grad ne brine. Subvencionišu gradsku toplanu, a za nas ih nije briga”, priča za Srpskainfo naš sagovornik iz Lazareva.
Na ovaj problem već su ukazivali iz „Elektrokrajine“. Prema njihovim podacima, u Banjaluci ima oko 7.000 stanova u zgradama sa vlastitim centralnim gijanjem preko kotlovnica na pelet ili drvnu sječku. Zbog enormnog poskupljenja ovih energenata u proteklih nekoliko mjeseci, a koji idu i više od 150 odsto, veliki broj korisnika stambenih i poslovnih prostora već je najavio da će se grijati na drugi način.
“Od pojedinih vlasnika kotlovnica i zajednica etažnih vlasnika smo informisani da se više od polovine pomenutih stambenih jedinica već odjavilo sa grijanja preko kotlovnica, dok se u narednom periodu veliki broj tek namjerava odjaviti i preći na druge vidove grijanja, u najvećoj mjeri korištenjem električne energije. Stambeno-poslovne zgrade sa centralnim kotlovnicama i drugim oblicima neelektričnog grijanja nisu elektronergetski projektovane za grijanje svih stambenih i poslovnih jedinica korištenjem električne energije. Prelazak čitavih zgrada i naselja na grijanja električnom energijom bi gotovo sigurno dovelo do preopterećenja mreže, što bi za posljedicu imalo često pregrijavanje osigurača na niskonaponskim izlazima u trafostanicama, ali i kvarova na samim priključnim vodovima. Ovo bi značilo i česte prekide u isporuci električne energije tih zgrada i naselja, a time i problema sa zagrijavanjem prostorija”, odgovorili su za Srpskainfo iz „Elektrokrajine“ .
Opterećenje sistema
Ističu da su predložili da nadležne institucije, lokalne zajednice i „Elektroprivreda RS“ razgovaraju s registrovanim isporučiocima toplotne energije i dobavljačima energenata.
“Smatramo da bi zbog ogromnih razlika u cijeni električne energije u međunarodnom trgovanju u odnosu na cijenu za domaćinstva u RS bilo isplativo subvencionisati korisnike ili isporučioce toplotne energije iz biomase, kako bi se cijena toplotne energije za stanovništvo zadržala na prihvatljivom nivou. Imajući u vidu trenutne visoke cijene električne energije na međunarodnom tržištu, a pogotovo prognoze da će u zimskim mjesecima vjerovatno dostići i 1.000 evra po megavat-času (MWh), prodaja stanovništvu po 30 evra/MWh za svaki kilovat-čas električne energije potrošene za grijanje bi donijela direktan finansijski gubitak od 970 evra/MWh. Ukoliko bi u Banjaluci 5.000 stanova prešlo na grijanje na električnu energiju, direktan gubitak samo u najvećem gradu u RS bi se u sezoni grijanja mjerio desetinama miliona KM”, objašnjavaju iz „Elektrokrajine“.
Napominju da je ovo „optimistična prognoza“, jer u računicu nisu uvršteni individualni stambeni objekti koji će, takođe, kako se očekuje, u značajnom broju preći na grijanje uz električnu energiju.
Opterećenje elektroenergetskog sistema na području Banjaluke zbog povećanja broja korisnika i potrošnje električne energije raste gotovo svake godine. Trenutni vrh opterećenja iz decembra 2021. godine iznosi 187 MW, dok se ove zime očekuje da će preći 195 MW.
“Zbog očekivanog rasta potrošnje električne energije u zimskom periodu “Elektroprenos BiH” je pristupio zamjeni transformatora u pojedinim gradskim 110 kV trafostanicama, dok “Elektrokrajina” kontinuirano nadzire opterećenje srednjenaponske mreže i operativno reaguje u slučaju preopterećenja i kvarova na mreži”, rečeno nam je iz „Elektrokrajine“.
Jedan od stanara zgrade u Adi, koja ima svoju kotlovnicu, ispričao je za Srpskainfo da su prošle godine imali veoma kvalitetno i jeftino grijanje, ali da su ove godine nastali problemi.
“Firma koja nam radi grijanje je ponudila novi ugovor, koji se drastično razlikovao od prvog. Međutim, u dogovoru sa stanarima oni su izmijenili dio ugovora i cijena je sada pristupačnija. Otprilike, ove godine ćemo plaćati duplu cijenu, što je i očekivano u odnosu na to koliko je pelet poskupio”, kaže naš sagovornik.
Dodaje da je dobar dio stanara odlučio da se grije na struju i da ga to plaši.
“Pričao sam s ljudima koji rade u “Elektrokrajini” i rekli su da trafostanice neće moći da izdržati ako se veći broj stanara bude grijao na struju. Kažu da će iskakati osigurači, da će pregorijevati uređaji, a da čak postoji i mogućnost uvođenje redukcije”, ističe on.
Smatra da je jedino rješenje da se oko ovog problema više angažuju iz Gradske uprave, ali i vlast na nivou države.
“Razumijem da ima komšija koji ne mogu da izdvajaju 150 ili 250 KM samo za grijanje. Ako je već Grad dao podsticaj Eko toplani, zašto ne pomognu i ostalim građanima i spriječe katastrofu sa strujom koja bi se mogla desiti tokom zime2, poručio je on.
Banjaluka
GRAD SUOČEN SA NIZOM BLOKADA: Pitanje naplate parkinga samo jedna u nizu u režiji SKUPŠTINSKE VEĆINE

Osnivanje novog preduzeća je neisplativo
Ukoliko bi Banjaluka morala da osnuje takvo preduzeće, onda bi to morali učiniti i svi drugi gradovi u Srpskoj, navodi ona.
Odluka o upravljanju parkinzima i garažama je bila spremna, predložena odbornicima, ali kao takva nije dobila podršku odbornika u Skupštini Grada. SNSD se vodi tezom da je Ustavni sud navodno rekao kako Grad mora naplatu parkinga povjeriti drugom javnom preduzeću, što apsolutno nije tačno. Zakon jasno kaže da lokalna zajednica može, ali ne mora, da to učini.
Rekla je ovo gradski menadžer Mirna Savić – Banjac, koja je istakla i to kako će Gradska uprava zatražiti autentično tumačenje zakona od Narodne skupštine Republike Srpske, a sve kako bi se razjasnilo da li je osnivanje novog preduzeća za naplatu parkinga – zaista obavezno.
-Ukoliko bi Banjaluka morala da osnuje takvo preduzeće, onda bi to morali učiniti i svi drugi gradovi u Republici Srpskoj. Postavlja se pitanje – kome je uopšte u interesu da se osniva novo, vjerovatno gubitaško preduzeće, koje bi samo dodatno opteretilo budžet – upitala je ona.
Istakla je i to kako se Grad trenutno suočava sa nizom blokada, te da je ova još jedna u nizu.
-Na svaku njihovu blokadu odgovaramo sa pet pozitivnih inicijativa. Tako ćemo i ovaj put pronaći rješenje, jer energiju želimo da usvojimo na izgradnju i razvoj Banjaluke – rekla je Savić – Banjac.
Pomenula je i finansijski gubitak koji Grad trpi zbog nesprovođenja odluke o naplati parkinga.
-Godišnje prihode od oko 5 miliona KM sada nemamo. Uz to, Banjaluka je već zakinuta za sedam miliona maraka izmjenom Zakona o budžetskom sistemu. Pitam SNSD – kako planiraju raspoređivati novac iz budžeta ako se konstantno blokiraju izvori prihoda– uptala je ona.
Savić Banjac je istakla i to da bi problem već bio riješen da je odluka usvojena u skupštinskim klupama.
-Ustavni sud je samo precizirao da cijene parkinga mora usvajati Skupština Grada, a ne gradonačelnik. Mi smo tu odluku dostavili Skupštini i – da su je izglasali, problem bi već danas bio riješen. Ako postoji volja, postoji i način. Odluka može ponovo biti na dnevnom redu – rekla je Savić-Banjac.
Kao moguće alternativno rješenje Savić – Banjc je spomenula ZIBL, koji je već postojeće preduzeće koje bi moglo preuzeti ovu djelatnost bez dodatnih troškova za građane.
-Moje pitanje je – zašto osnivati novo preduzeće ako već imamo ZIBL, koji bi mogao preuzeti posao bez dodatnog zapošljavanja, novih računovodstvenih timova i povećanja administracije? To bi bilo mnogo logičnije i ekonomičnije rješenje – zaključila je Savić-Banjac.
Banjaluka
SAVIĆ BANJAC “Bilo bi korisno da je jednaka ZAINTERESOVANOST ZA BUDŽET SRPSKE, kao što je slučaj sa Nacrtom budžeta Banjaluke”

Gradski menadžer Banjaluke, Mirna Savić Banjac, istakla je kako bi bilo izuzetno korisno da se građani više zainteresuju za nacrte i rebalanse budžeta Republike Srpske, kao što je to slučaj sa Nacrtom budžeta Banjaluke.
– Za sve nas bilo bi više nego korisno da se ljudi bar desetim dijelom interesuju za nacrte i rebalanse budžeta Republike Srpske, kao što je to slučaj za Nacrt Banjaluke – rekla je ona.
Postavila je pitanje da li je ključ interesa za Nacrt budžeta u tome što se o njemu raspravlja sa pet mjeseci zakašnjenja. Takođe, izrazila je zabrinutost zbog toga što problemi i interesovanja vezana za Banjaluku često postaju dominantna tema, dok se značajni problemi, poput milijardi dugovanja, stotina miliona arbitraža i neisplaćivanja davanja iz republičkog budžeta, prećutkuju.
– Svaki problem i svako interesovanje vješto su postali problem i tema Banjaluke, dok milijarde dugovanja, stotine miliona arbitraža i neisplaćivanje mnogih davanja iz republičkog budžeta o kojima mi građani šapuću i govore ispod glasa, ostaju negdje u magli – naglasila je Savić Banjac.
Ukazala je na to da nema čovjeka u Republici Srpskoj koji nema stav o gotovo svakoj, pa i najmanjoj sitnici u gradu: –
– Smeće, klupa, krošnja, soba 16, radnik na parkingu, semafor, dopis…neka, i treba – navela je ona.
Prema njenim riječima, interesovanje i analiza su osnov za bolje djelovanje, ma koliko pritisci često bili neobjektivni i utemeljeni na stvarima koje su daleko od istine.
– Onda, uključite mozak, saberite informacije i donesite stav. Sami i samo svoj – poručila je Savić Banjac.
Takođe, istakla je važnost toga da građani razumiju realnost situacije i postave prava pitanja.
– I prije nego što vam kažu da na javnim raspravama upisujete želje i pozdrave za trošenje, znajte da su Banjaluci uskraćeni: cca 7 miliona od PDV-a, cca 5 miliona od parkinga, cca 3 miliona od poreza na nepokretnost – dodala je.
Savić Banjac je zatim pozvala građane da se ne bave zabavnim crtanjima želja i pozdrava, već da se fokusiraju na ozbiljne probleme koji utiču na grad. Takođe, podsjetila je na redovan budžet Republike Srpske i dva rebalansa godišnje, a najnoviji rebalans najavljen je sa iznosom od 6,5 milijardi.
– Priupitajte šta je sa subvencijama za stambene kredite, šta je sa pojedinim stipendijama, šta je sa kulturom i nastavite niz – pozvala je menadžerka Banjaluke.
Zaključila je kako je, iako sve pripada građanima i cijeloj Republici Srpskoj, za Banjaluku uvijek tu da odgovori na svaki destruktivan potez sa pet produktivnih mjera.
– Ne znam zašto SNSD u Banjaluci svaki put radi istu stvar, a očekuje drugačiji rezultat – zaključila je ona.
Blink
Banjaluka
ODATA POČAST POLOŽENI VIJENCI I CVIJEĆE: Predstavnici Grada na obilježavanju Dana policije Republike Srpske

U Banjoj Luci je danas obilježen 4. april – Dan policije Republike Srpske.
Tim povodom, odata je počast i položeni su vijenci i cvijeće na Centralno spomen-obilježje poginulim i nestalim pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, odnosno za 782 pripadnika MUP-a, koji su položili živote za slobodnu Republiku Srpsku.
U ime Grada Banje Luke cvijeće su položili portparol Gradske uprave Adriana Basara i predstavnik Odjeljenja za boračko-invalidsku zaštitu Radivoj Majstorović.
Basara je, uz čestitku svim pripradnicima Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, istakla i to da je velika čast obilježiti ovaj važan jubilej.
-Danas sam imala priliku da prisustvujem obilježavanju Dana policije Republike Srpske. Dan osnivanja policije jedan je od najznačajnijih datuma u istoriji Republike Srpske, koji obilježavamo s ponosom, dubokim uvažavanjem i zahvalnošću prema svima koji su svoj život posvetili zaštiti bezbjednosti građana i očuvanju mira. Ovo je prilika da se prisjetimo njihove hrabrosti, žrtve i posvećenosti, ali i da iskažemo podršku svim pripadnicima policije koji svakodnevno rade na zaštiti naših porodica, ulica i zajednice – istakla je ona.
Policija Republike Srpske formirana je 4. aprila 1992. godine i izvršna je institucija, operativni i istražni organ Ministarstva unutrašnjih poslova.
-
Banjaluka2 dana ago
“PODMETANJE NOGE” OD STRANE SNSD-a: Iz PDP-a kritikovali odbijanje naplate parkinga u Banjaluci i POVEĆANJE VRIJEDNOSTI nekretnina
-
Politika2 dana ago
OBEĆANJE LUDOM RADOVANJE! Dodik opet obećao pomoć poplavljenim Prijedorčanima, JAVOR SE BLAMIRA ZA SVE PARE!
-
Politika2 dana ago
NIJE SE DUGO ČEKALO: Dodik odgovorio na poruku generalnog sekretara NATO-a
-
Politika2 dana ago
DODIK OBJASNIO KAKO PRELAZI GRANICU: “Sjednem u auto i prođem, nikada me niko ne zaustavlja” (VIDEO)
-
Politika1 dan ago
ZATVORILI JOJ VRATA! Njemačka ministrica proglašena nepoželjnom u Srpskoj zbog “političkog miješanja”
-
Region3 dana ago
VULIN “U Srbiji ne bi bilo obojene revolucije DA SMO UVELI SANKCIJE RUSIJI”
-
Banjaluka2 dana ago
SNSD-ova “GENIJALNA” ideja! Preduzeće za naplatu parkinga u Banjaluci novi način za JOŠ JEDNU PLJAČKU!
-
Politika2 dana ago
CRNADAK O NOVIM SANKCIJAMA “Da li je trojka Dodik-Višković-Stevandić shvatila poruku?”