Connect with us

Banjaluka

Problem za stanare u zgradama: Nekoliko banjalučkih naselja čeka teža borba sa zimom

Enormno povećanje cijene grijanja onima koji su kupili stan u zgradama koje nisu priključene na gradsku toplanu proteklih mjeseci zadaje ozbiljnu glavobolju.

Cjenovnici su se mijenjali nekoliko puta od početka godine, naravno, na štetu stanara. Zato su mnogi, procenjuje se njih oko 3.000, već odlučili da odustanu od preskupog grijanja u zgradama i pređu na grijanje na struju. Ali, tu bi mogao nastati novi problem. Naime, prelazak čitavih zgrada i naselja na grijanje na struju sigurno bi dovelo do kvarova, nestanka struje, a onda i problema sa zagrijavanjem prostorija.

Muke sa skokom cijene grijanja imaju stanari u mnogim zgradama. Povećanju cijena prethodila su obavještenja, sastanci s vlasnicima zgrada, razgovori, pregovori, ali povoljnog dogovora za stanare uglavnom nema. Oni koji nisu pristali na skuplje grijanje prelaze na struju, ali već su upozoreni da sistem to neće moći da izdrži.

Mirni do Nove godine

Satjerani u ćošak, ne znaju šta da rade, a zima samo što nije pokazala zube. Mještani Lazareva govore kako su već dobili uvećane račune, a sezona grijanja nije ni počela. Nekada su plaćali cijenu po kvadratnom metru kao oni koji su na gradskoj toplani,  Ljetos im je rečeno da se cijena mijenja od septembra i da ide na 1,90 KM. Uslijedilo je novo obavještenje, cijena grijanja po kvadratu je čak 2,25 maraka. Stanarima je rečeno da po trenutnoj cijeni mogu da nabave energenta dovoljno za grijanje do 1. januara 2023. godine, ali da će se cijena opet biti veća ako bude poskupio pelet.

“Takođe nam je rečeno da zgrada nije napravljena tako da se možemo svi grijati na struju i da to neće podnijeti instalacije ni trafo stanica. Bukvalno su nas doveli pred svršen čin. Ne znamo šta da da radimo. Ovo je klasična ucjena. Na struju ne možemo, a oni neće da popuste. Sramota je šta nam rade, a Grad ne brine. Subvencionišu gradsku toplanu, a za nas ih nije briga”, priča za Srpskainfo naš sagovornik iz Lazareva.

Na ovaj problem već su ukazivali iz „Elektrokrajine“. Prema njihovim podacima, u Banjaluci ima oko 7.000 stanova u zgradama sa vlastitim centralnim gijanjem preko kotlovnica na pelet ili drvnu sječku. Zbog enormnog poskupljenja ovih energenata u proteklih nekoliko mjeseci, a koji idu i više od 150 odsto, veliki broj korisnika stambenih i poslovnih prostora već je najavio da će se grijati na drugi način.

“Od pojedinih vlasnika kotlovnica i zajednica etažnih vlasnika smo informisani  da se više od polovine pomenutih stambenih jedinica već odjavilo sa grijanja preko kotlovnica, dok se u narednom periodu veliki broj tek namjerava odjaviti i preći na druge vidove grijanja, u najvećoj mjeri korištenjem električne energije. Stambeno-poslovne zgrade sa centralnim kotlovnicama i drugim oblicima neelektričnog grijanja nisu elektronergetski projektovane za grijanje svih stambenih i poslovnih jedinica korištenjem električne energije. Prelazak čitavih zgrada i naselja na grijanja električnom energijom bi gotovo sigurno dovelo do preopterećenja mreže, što bi za posljedicu imalo često pregrijavanje osigurača na niskonaponskim izlazima u trafostanicama, ali i kvarova na samim priključnim vodovima. Ovo bi značilo i česte prekide u isporuci električne energije tih zgrada i naselja, a time i problema sa zagrijavanjem prostorija”, odgovorili su za Srpskainfo iz „Elektrokrajine“ .

Opterećenje sistema

Ističu da su predložili da nadležne institucije, lokalne zajednice i „Elektroprivreda RS“ razgovaraju s registrovanim isporučiocima toplotne energije i dobavljačima energenata.

“Smatramo da bi zbog ogromnih razlika u cijeni električne energije u međunarodnom trgovanju u odnosu na cijenu za domaćinstva u RS bilo isplativo subvencionisati korisnike ili isporučioce toplotne energije iz biomase, kako bi se cijena toplotne energije za stanovništvo zadržala na prihvatljivom nivou. Imajući u vidu trenutne visoke cijene električne energije na međunarodnom tržištu, a  pogotovo prognoze da će u zimskim mjesecima vjerovatno dostići i 1.000 evra po megavat-času (MWh), prodaja stanovništvu po 30 evra/MWh za svaki kilovat-čas električne energije potrošene za grijanje bi donijela direktan finansijski gubitak od 970 evra/MWh. Ukoliko bi u Banjaluci 5.000 stanova prešlo na grijanje na električnu energiju, direktan gubitak samo u najvećem gradu u RS bi se u sezoni grijanja mjerio desetinama miliona KM”, objašnjavaju iz „Elektrokrajine“.

Napominju da je ovo „optimistična prognoza“, jer u računicu nisu uvršteni individualni stambeni objekti koji će, takođe, kako se očekuje, u značajnom broju preći na grijanje uz električnu energiju.

Opterećenje elektroenergetskog sistema na području Banjaluke zbog povećanja broja korisnika i potrošnje električne energije raste gotovo svake godine. Trenutni vrh opterećenja iz decembra 2021. godine iznosi 187 MW, dok se ove zime očekuje da će preći 195 MW.

“Zbog očekivanog rasta potrošnje električne energije u zimskom periodu “Elektroprenos BiH” je pristupio zamjeni transformatora u pojedinim gradskim 110 kV trafostanicama, dok “Elektrokrajina” kontinuirano nadzire opterećenje srednjenaponske mreže i operativno reaguje u slučaju preopterećenja i kvarova na mreži”, rečeno nam je iz „Elektrokrajine“.

Jedan od stanara zgrade u Adi, koja ima svoju kotlovnicu, ispričao je za Srpskainfo da su prošle godine imali veoma kvalitetno i jeftino grijanje, ali da su ove godine nastali problemi.

“Firma koja nam radi grijanje je ponudila novi ugovor, koji se drastično razlikovao od prvog. Međutim, u dogovoru sa stanarima oni su izmijenili dio ugovora i cijena je sada pristupačnija. Otprilike, ove godine ćemo plaćati duplu cijenu, što je i očekivano u odnosu na to koliko je pelet poskupio”, kaže naš sagovornik.

Dodaje da je dobar dio stanara odlučio da se grije na struju i da ga to plaši.

“Pričao sam s ljudima koji rade u “Elektrokrajini” i rekli su da trafostanice neće moći da izdržati ako se veći broj stanara bude grijao na struju. Kažu da će iskakati osigurači, da će pregorijevati uređaji, a da čak postoji i mogućnost uvođenje redukcije”, ističe on.

Smatra da je jedino rješenje da se oko ovog problema više angažuju iz Gradske uprave, ali i vlast na nivou države.

“Razumijem da ima komšija koji ne mogu da izdvajaju 150 ili 250 KM samo za grijanje. Ako je već Grad dao podsticaj Eko toplani, zašto ne pomognu i ostalim građanima i spriječe katastrofu sa strujom koja bi se mogla desiti tokom zime2, poručio je on.

Banjaluka

GRADSKA RAZVOJNA AGENCIJA BANJALUKA! Most između tehnologije, grada i građana

Na 8. Smart City Forumu, koji su u srijedu organizovali Bit Alijansa i kompanija Supernova u prostorijama Privredne komore Republike Srpske, Gradska razvojna agencija Banjaluka predstavila je svoju viziju razvoja pametnih gradova.

Forum je okupio stručnjake iz oblasti digitalne transformacije, predstavnike lokalnih samouprava, obrazovnih ustanova, IT kompanija i međunarodnih organizacija. Cilj događaja bio je promocija i podsticanje digitalne transformacije urbanih sredina, kao i razmjena iskustava i ideja koje doprinose unapređenju kvaliteta života u gradovima. Forum je pružio jedinstvenu priliku za umrežavanje i inspirativne razgovore o inovativnim rješenjima za gradove budućnosti.
Poseban značaj Foruma obilježio je potpisivanje Sporazuma o saradnji između kompanije Supernovai Gradske razvojne agencije Banjaluka. Ovo partnerstvo predstavlja logičan korak u jačanju saradnje između privatnog i javnog sektora u razvoju pametnih gradova, ključnog za uspješnu implementaciju inovacija i ostvarenje dugoročnih ciljeva održivog razvoja.Kroz inovativne projekte i inicijative, Gradska razvojna agencija Banjaluka nastoji da doprinese stvaranju pametnih, održivih i povezanih urbanih sredina koje unapređuju kvalitet života za sve.

– Naš cilj je da postanemo nezaobilazni partner u stvaranju pametnih gradova u našoj zemlji. Vjerujemo da se budućnost Banjaluke krije u sinergiji između akademske zajednice, koja donosi znanje i inovacije, tehnoloških kompanija koje razvijaju praktična rješenja, i lokalne zajednice, koja najbolje poznaje stvarne potrebe naših građana.Svakako, veliki značaj je i na međunarodnim ortganizacijama koje dodatno podržavaju implementaciju ovakvih rješenja ali i saradnji. Mišljenja sam da zajedno možemo stvoriti grad koji će biti primjer održivog razvoja, a sve u interesu poboljšanja kvaliteta života naših stanovnika – kaže Neven Stanić, direktor Gradske razvojne agencije Banjaluka.
Ovaj događaj dodatno potvrđuje značaj saradnje svih relevantnih aktera – od javnog i privatnog sektora do akademske zajednice i građana – u zajedničkom stvaranju inovativnih rješenja za bolji, održiviji i povezaniji život u urbanim sredinama.

Agencije

Nastavi čitati

Banjaluka

TANJA PALAČKOVIĆ PROSLAVILA NIKOLJDAN! “Sveti Nikola nas uči da darujemo druge”

Danas, 19. decembra, Srpska pravoslavna crkva slavi Svetog Nikolu Čudotvorca, jednog od najpoštovanijih svetitelja među pravoslavnim vernicima. Ovaj dan je posebno značajan za mnoge porodice koje ga slave kao svoju krsnu slavu, među kojima je i odbornica PDP-a u Skupštini Grada Banja Luka, Tanja Palačković.

Palačkovićeva je u svom domu okupila porodicu, prijatelje i goste kako bi zajednički obeležili ovaj važan praznik. Tom prilikom istakla je značaj porodičnog okupljanja i tradicije koju Sveti Nikola simbolizuje.

– “Ovo je krsna slava moje porodice i blagoslovljeni smo da se okupljamo svake godine i da nas svake godine ima sve više. Sveti Nikola nam je ostavio u amanet da danas darujemo druge, pa je ovo poseban dan i za sve najmlađe. Braćo, neka nam je srećna krsna slava!” – poručila je Palačkovićeva uz simbolično posluženje gostiju i poklone za najmlađe.

Ovaj dan, osim porodičnog slavlja, podseća na humanost i nesebično deljenje, što je u duhu Svetog Nikole. Mnogi vernici na ovaj praznik nastoje da pomognu onima kojima je pomoć potrebna, što je tradicija koju je i Tanja Palačković posebno naglasila.

Sveti Nikola Čudotvorac, poznat kao zaštitnik dece, moreplovaca i putnika, svojim primerom pokazuje put milosrđa, pa je Nikoljdan postao simbol radosti i solidarnosti među pravoslavnim vernicima.

Nastavi čitati

Banjaluka

NEBOJŠA DRINIĆ “Praznično jutro i Nikoljdan – krsna slava moje porodice”

Odbornik PDP-a Nebojša Drinić uputio je čestitke svim vjernicima koji danas slave Svetog Nikolu, prisjećajući se porodične tradicije i duhovnog nasljeđa svog kraja.

„Praznično jutro i Nikoljdan – krsna slava moje porodice – uvijek dočekujemo s radošću i ponosom. Brat i ja zajedno smo bili u crkvi u Razboju, gdje smo kao djeca prvi put molili Boga i duhovno sazrijevali. Danas radost dijelimo s našim bratancem Markom, podsjećajući ga na naše korijene.

S posebnim ponosom pričamo o našem pretku, Đurađu Driniću, prvom svešteniku i neimaru crkve u našem selu. On je ostavio neizbrisiv trag, a duh Svetog Nikole, koji simbolizuje dobrotu, skromnost i milosrđe, vodi nas kroz život.

Srećna i od Boga blagoslovena slava svim poštovanim domaćinima i dragim ljudima!“ – poručio je Drinić.
Banjaluka24

Nastavi čitati

Aktuelno