Connect with us

Region

Pročitajte zaključke Vlade Srbije donesene nakon masakra u školi

Vlada Srbije iznijela je zaključke nakon današnje sjednice, u kojima se predlaže i Moratorijum na izdavanje dozvola za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja nakon jučerašnjeg masakra u OŠ “Vladislav Ribnikar” na Vračaru.

Ovo su zaključci sa sjednice Vlade:

– Moratorijum na izdavanje dozvola za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja (odobrenja za nabavku oružja, oružnih listova i dr.), na dvije godine.

– U roku od tri mjeseca mora biti završena revizija svih izdatih dozvola za držanje oružja.

– U roku od šest mjeseci završiti kontrolu kako lica koja imaju dozvole drže oružje, a posebno kontrolu da li su ispunjeni zakonski uslovi za bezbjedan smještaj i čuvanje oružja, da li se oružje čuva odvojeno od municije i da li je na adekvatan način spriječen pristup oružju i municiji maloljetnicima i drugim neovlašćenim licima.

– Kontrola svih streljana na teritoriji Republike Srbije – da bude završena u roku od 3 mjeseca, u roku od mjesec dana pripremiti propise o uslovima i načinu korišćenja streljana, uključujući zabranu pristupa maloljetnim licima.

– Nalaže se Ministarstvu pravde da u okviru postojeće Radne grupe za izmjenu Krivičnog zakonika pripremi izmjene zakona kojima bi se propisala krivičnopravna odgovornost za lica koja omoguće maloljetnim i drugim neovlašćenim licima da dođu u posjed vatrenog oružja i koja maloljetna i druga neovlašćena lica obučavaju da rukuju vatrenim oružjem.

– Nalaže se Ministarstvu pravde da razmotri mogućnost izmjena Krivičnog zakonika kako bi se starosna granica za krivičnopravnu odgovornost maloljetnih lica snizila sa 14 na 12 godina, uz poštovanje međunarodnih i evropskih standarda.

– Nalaže se Ministarstvu prosvete i Ministarstvu zdravlja da u saradnji, u roku od mjesec dana, pripreme propise kojima će se omogućiti uvođenje obaveznih testova za narkotike u srednjim školama i u osnovnim školama za učenike sedmog i osmog razreda.

– Vlada će u roku od deset dana formirati Savet za sprečavanje vršnjačkog nasilja koji će, između ostalog, obezbijediti organizovanje mobilnih timova za vršnjačko nasilje kroz protokole između centara za socijalni rad i drugih službi (obrazovne i zdravstvene ustanove, policija) koje bi hitno reagovali na slučajeve vršnjačkog nasilja i u konsultacijama sa sindikatima prosvjetnih radnika i udruženjima roditelja učenika razmotriti cjelishodnost donošenja mjere zabrane upotrebe mobilnih telefona u školama.

– Nalaže se Ministarstvu pravde i Ministarstvu informisanja i telekomunikacija da u saradnji, u roku od mjesec dana, razmotre mogućnost pooštravanja sankcija za nepoštovanje propisanih obaveza pružalaca medijskih usluga, uključujući internet i druge elektronske platforme kao i društvene mreže, u pogledu zabrane programskih sadržaja kojim se ističe i podržava nasilje, kriminalno i drugo nedozvoljeno ponašanje, emitovanje scena brutalnog nasilja i drugih sadržaja koji mogu teško da naškode fizičkom, mentalnom ili moralnom razvoju maloljetnika.

– Vlada će u roku od deset dana formirati Radnu grupu za bezbjednost djece na internetu, koja će razmotriti uvođenje mjere zabrane pristupa sajtovima (DARK NET i slično) koji sadrže savjete kako da se izvrši ubistvo, nabavi droga ili vatreno oružje.

(agencije)

Region

Optužnica za pad nadstrešnice u Novom Sadu vraćena na doradu!

Viši sud u Novom Sadu danas je vratio na dopunu istrage optužnicu koja je podignuta protiv 13 osoba zbog pada nadstrešnice na Željezničkoj stanici u tom gradu 1. novembra prošle godine.

Vanpretresno veće je donijelo odluku da je potrebno bolje razjašnjenje stvari da bi se ispitala osnovanost optužnice, saopšteno je iz tog suda.

Sud je naložio Višem javnom tužilaštvu u tom gradu da u roku od tri dana od dana prijema prepisa odluke donese naredbu o dopuni istrage sa nalozima u pogledu okolnosti koje zahtijevaju dodatno razjašnjenje.

U ovom trenutku predmet se vraća u fazu istrage, na dopunu istrage, radi boljeg razjašnjenja stvari kako bi se mogla ispitati osnovanost optužnice, navedeno je u saopštenju tog suda.

Prilikom pada nadstrešnice 1. novembra prošle godine na licu mjesta je stradalo 14 osoba, a tri su teško povrijeđene, od kojih su dvije kasnije podlegle povredama.

Optužnicu je podiglo Više javno tužilaštvo u tom gradu krajem prošle godine.

Od 13 osumnjičenih, 10 se nalazi u pritvoru, dvije osumnjičene osobe se nalaze u kućnom pritvoru, od kojih je jedna bivši vršilac dužnosti generalne direktorke “Infrastruktura železnice Srbije” Jelena Tanasković.

Bivši ministar građevinarstva Goran Vesić se brani sa slobode, jer mu je nakon nekoliko dana provedenih u pritvoru sud ukinuo pitvor, usvojivši žalbu njegovog branioca.

Optužnica je podignuta protiv J.T. bivšeg v.d. generalnog direktora “Infrastruktura železnice Srbije”, G.V. bivšeg ministra u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, A.D. bivšeg v.d. pomoćnika ministra u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i N.Š. bivšeg generalnog direktora “Infrastruktura železnice Srbije” zbog osnova sumnje da su učinili krivično djelo teško djelo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim dijelom izazivanje opšte opasnosti.

Takođe, optužnicom su obuhvaćeni i S.N. odgovorni projektant građevinske konstrukcije, M.J. glavni projektant idejnog projekta, Lj.M.M. glavni projektant projekta za građevinsku dozvolu, M.S. izvjestilac za konstrukcije Republičke revizione komisije, J.S.M. lice odgovorno za tehničku kontrolu, Z.S.M. i D.J. lica odgovorna za izvođenje građevinskih radova, M.G. i D.T. lica odgovorna za stručni nadzor, zbog sumnje da su učinili krivično djelo teško djelo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim djelom nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Region

AKCIJA U ISTRI: Uhapšen Mile Kekin, nekadašnji frontmen grupe “HLADNO PIVO”

Mile Kekin, bivši frontman Hladnog Piva, uhapšen je.

Objavio je to RTL, koji je navodi razlog hapšenja.

Jutarnji je pak objavio da je policija po nalogu USKOK-a krenula u novu akciju i to u Istri.

U središtu interesa istražioca je Jelena Perossa, donedavna pročelnica Upravnog odjela za prostorno planiranje i upravljanje gradskom imovinom Buja, prenosi Index

Nastavi čitati

Region

SKANDAL U KOMŠILUKU: Nakon analiza u Crnoj Gori nađeno preko 20 000 LAŽNIH DIPLOMA

Analiza Alternative Crne Gore pokazala je kako je u sistemu te zemlje između 20.000 i 25.000 lažnih diploma, te da ih je najviše u zdravstvu, obrazovanju, i bezbjednosnom sektoru, dok trećina s falsifikovanim diplomama radi u javnoj upravi.

Ministarstvo prosvjete Crne Gore uputilo je prijedlog Ministarstvu pravde da se u Kaznenom zakoniku prepozna kao krivično djelo kupovina i korištenje lažne diplome, javlja RTCG.

Oglasilo se Ministarstvo

Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija saopšteno je kako se neće priznati nijedna diploma iz privatne srednje škole Tutin u Tutinu, koja je stečena od 2019. godine. Navedeno je da se radi o preko 60 diploma. Pozvali su i poslodavce da dodatno provjere obrazovne dokumente zaposlenih koji su diplomirali izvan zemlje.

– Ovo je i upozorenje da je nezakonito zapošljavanje bez prethodno donijetog rješenja o priznavanju od strane ovog Ministarstva – navodi se.

Odluku Ministarstva prosvjete pozdravio je i premijer Milojko Spajić.

Slučaj Tutin je preduslov, kaže Zarija Pavićević iz Alternative, da se riješi problem i drugih diploma koje dolaze iz te obrazovne ustanove. Podsjeća da se Alternativa već šest godina bavi lažnim diplomama.

Nema priznavanja

– Ali, eto, da krenemo od onih koji nas liječe tako da bi to bio prvi korak. U odnosu na to imamo još sumnjivih obrazovnih ustanova, odakle dolaze sumnjivi obrazovni dokumenti i eto, vjerujem da će im ovo biti opomena da se makar zapitaju jesu li iznad zakona, mislim da nisu – kaže Pavićević.

Osim Tutina, podsjeća RTCG, na snazi je i odluka, s kraja prošle godine, da Crna Gora neće priznavati diplome sa šest privatnih ustanova iz BiH do okončanja sudskih postupaka gdje se čelni ljudi fakulteta i univerziteta terete za trgovinu diplomama.

Nastavi čitati

Aktuelno