Connect with us

Društvo

Proizvođači peleta izgubili tržište

Proizvođači pojedinih vrsta ogreva nikako da stanu na zelenu granu, jer iako je zabrana izvoza peleta prestala da važi, inostrano tržište je izgubljeno.

Odluka o zabrani izvoza peleta u inostranstvo prestala je da važi 31. januara, nova nije donesena, tako da domaći proizvođači u tom smislu sada nemaju prepreku za plasman.

Međutim, iako u skladištima već mjesecima stoji pelet vrijedan desetine miliona evra, potražnja je gotovo nikakva.

Predsjednik Asocijacije sertifikovanih proizvođača peleta u BiH Goran Ivanović rekao je za “Glas Srpske” da je situacija i dalje veoma teška.

– Zabrana je istekla, ali smo propustili sve šanse dok je potražnja za peletom bila velika. Naši kupci su u međuvremenu pronašli druge dobavljače i biće veoma, veoma teško vratiti se na izgubljeno tržište – istakao je Ivanović.

Osim toga, dodao je, proizvođačima ni vremenske prilike ne idu u prilog, jer je zima prilično blaga pa samim tim i nema potražnje za peletom.

– Naši kupci su početkom prošle godine naručili određene količine peleta i uplatili avanse po cijenama koje su važile tada, a mi smo imali obavezu da im naručenu robu isporučimo do kraja godine. Bili smo spriječeni i nismo ispunili svoje obaveze. U međuvremenu cijena peleta je pala i do 70 odsto, potražnje nema i sad smo u problemu jer je cjenovna razlika velika, pregovaramo i pokušavamo naći neki zajednički interes. Iako smo već pali finansijski na svemu ovome, još im moramo odobravati dodatne rabate da bi oni imali interesa da nastavimo dalje saradnju – kazao je Ivanović.

Istakao je da je određena količina peleta isporučena kupcima koji su uplatili avanse.

Ivanović je istakao da ni kod nas trenutno nema potražnje za peletom, ali da je svakako već sada potrebno razmišljati o narednoj sezoni.

– Zima će ponovo doći i ovo je pravi trenutak, dok još nije velika potražnja, da se obezbijedi pelet za iduću sezonu, jer niko više ne zna šta se može dogoditi na tržištu. Mi ispod cijene više ne možemo proizvoditi, šta će i kako biti dalje, vidjećemo – kazao je Ivanović naglasivši da se domaće tržište mora čuvati, jer ono daje stabilnost ovoj industriji.

Ivanović smatra da bi i dalje trebalo da bude na snazi odluka o zabrani izvoza trupaca, jer se na taj način čuva sirovina za domaću drvnu industriju koja zapošljava veliki broj radnika.

– Znatno je pala potražnja za svim proizvodima od drveta, narudžbe su sve manje, jer Evropa ulazi u recesiju. Pred nama je veoma težak period i bez podrške vlasti i pomoći biće teško da se sami izborimo – zaključio je Ivanović.

Ograničenje
Vlada Srpske je lani ograničila cijenu tone peleta na 480 maraka plus PDV s ciljem stabilizacije na domaćem tržištu. Ta odluka na snazi je do kraja marta ove godine.

Društvo

VOZAČI OPRET Mjestimično mokri kolovozi, povećana opasnost od odrona

Saobraćaj se u Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ na većini puteva odvija redovno, osim na dionicama na kojima se izvode radovi i gdje privremena signalizacija reguliše saobraćaj.

Zbog nestabilnih vremenskih uslova, mjestimično mokrih i klizavih kolovoza i povećane opasnosti od odrona na dionicama u usjecima, neophodna je oprezna vožnja, prilagođena stanju i uslovima na putu.

Izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja na dionicama magistralnog puta Dragotinja-Prijedor i na dionici regionalnog puta Orlovača-Trnopolje zbog rekonstrukcije raskrsnice na ukrštanju tih puteva i Omladinskog puta u Prijedoru.

Izmjene u saobraćaju, zbog radova, su na dionici magistalnog puta Dobro Polje – Miljevina na lokalitetu male hidroelektrane, dok do povremenih zastoja od 7.00 do 17.00 časova dolazi na istom putnom pravcu, ali na lokalitetu Sijeračke stijene gdje je u toku sanacija klizišta.

Zbog klizišta, u prekidu je saobraćaj na regionalnom putu Ugljevik-Glavičice, u mjestu Ugljevik Selo, dok je otežan na magistralnom putu Gacko-Tjentište između tunela Čemerno i Surdup, te Foča – Dobro Polje u mjestu Tuhalji.

U Kostajnici kod Doboja u toku su radovi u kamenolomu “Grapska-Kostajnica” zbog čega svakodnevno od 10.00 do 16.00 časova bude privremenih obustava saobraćaja na regionalnom putu Doboj-Modriča.

Na regionalnom putu Kozarac-Mrakovica zabranjen je saobraćaj za teretna vozila, nosivosti iznad 7,5 tona, zbog klizišta, a jednom trakom u dužini od 50 metara vozi se regionalnim putem Prnjavor-Ukrina, u mjestu Vijačani.

Jednom trakom u dužini od 40 metara vozi se regionalnim putem Karanovac-Kneževo, u mjestu LJubačevo. Od 9.00 do 15.00 časova biće povremene obustave saobraćaja u trajanju od 10-15 minuta zbog sanacije klizišta i radova na proširenju kolovozne trake.

Radovi su aktuelni na putnim pravcima na području Prijedora, na dionicama Donja Bukovica-Vršani i Vršani-Bijeljina, Brodar-Višegrad gdje je u toku postavljanje rasvjete u tunelima Pasjaci i Sokolača, te dionicama Brod na Drini-Hum /Šćepan Polje, Srbac-Derventa, Gradiška-Nova Topola-Klašnice.

Zbog izgradnje auto-puteva izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja na dionicama magistralnih puteva Prijedor-Kozarac, Crkvina-Modriča i Rudanka-Doboj.

Povremene obustave, zbog minsko-bušačkih radova na kamenolomu Rogoušić, biće na magistralnom putu LJubogošta-Sumbulovac-Podromanija od 12.00 do 16.00 časova.

Minerski radovi izvode se na magistralnom putu Trnovo-Miljevina, u kanjonu rijeke Bistrice, pa će biti privremene obustave saobraćaja.

Radi deminiranja na deminerskom zadatku “Gajevi dva”, opština Novo Goražde, povremene su polučasovne obustave saobraćaja na dionici magistralnog puta Ustiprača – Novo Goražde od 8.00 do 15.00 časova.

Deminerski radovi izvode se i na regionalnom putu Doboj-Maglaj u mjestu Trbuk, zbog čega će dolaziti do obustave saobraćaja od 11.00 do 16.00 časova, maksimalno 15 minuta u toku jednog dana.

Zbog oštećenja mosta na magistralnom putu Sastavci-Ustiprača saobraćaj se odvija jednom trakom, brzina kretanja vozila ograničena je na 30 kilometara na čas. Preko mosta zabranjen je saobraćaj za vozila čija dozvoljena masa prelazi 30 tona.

Na putu Rudanka-Stanari u LJeskovim vodama saobraćaj se za putnička vozila odvija usporeno, dok se teretna vozila preusmjeravaju na alternativni pravac preko Jelaha.

U FBiH radovi su aktuelni na dionici auto-puta Visoko-Podlugovi, kao i na magistralnim putevima Ustikolina-Goražde, Sarajevo-Pale i Jablanica-Mostar.

Na magistralnom putu Jablanica-Blidinje zbog oštećenja kolovoza još je obustavljen saobraćaj.

Zbog oštećenja mosta obustavljen je saobraćaj na graničnom prelazu Brčko-Gunja u Hrvatskoj. Granični prelaz mogu koristiti samo pješaci, biciklisti i motociklisti.

Na graničnim prelazima u BiH zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Na graničnom prelazu Karakaj kod Zvornika zabranjen je saobraćaj za vozila iznad pet tona najveće dozvoljene mase. Teretna vozila preko pet tona preusmjeravaju se na novi most Bratoljub u Bratuncu i na granični prelaz Rača.

Šleperi i teretna motorna vozila mogu saobraćati preko graničnog prelaza Šepak od 9.00 do 13.00 i od 22.00 do 6.00 časova. Vikendom mogu prelaziti samo u noćnom terminu.

Nastavi čitati

Društvo

TRGOVCI IZ FEDERACIJE NEĆE DA RADE NEDJELJOM! U obzir ne dolaze ni vikend ni praznik

Trgovci u Federaciji BiH poručili su juče na proestu u Sarajevu da nisu saglasni da se uvede 16 do 18 radnih nedjelja, kao i da ni pod kojim uslovima ne prihvataju mogućnost rada u dane praznika.

Učesnici protesta nosili su transparente “Ne damo nedjelju”, “Nećemo smjenu, hoćemo mir, ne kupujte nedjeljom, jer to je hir”, “Nedjelja je za odmaranje dan, nije za radni plan”.

Protest je organizovao Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti u FBiH čiji je predsjednik Mersiha Beširović istakla je da je nedjelja neradna za trgovce, kao i da se namjerno zaboravlja i ne pominje praznik.
“Neću pominjati imena, znamo ih, to su oni eksperti koji su govorili da će propasti zemlja, biti krah ekonomija, a mi svi biti na ulici – zbog neradne nedjelje. Kako nije bilo svega toga, onda su iskopali inflaciju kako bi i nju fakturisali neradnoj nedjelji”, istakla je Beširovićeva.

Prema njenim riječima, Sindikat neće dozvoliti da im se iznosi jedan plan, a onda iza zatvorenih vrata, bez predstavnika trgovaca, pravi drugi.

Ona je istakla da je ovo vrijeme protesta uvod u štrajk i bojkot, naglasivši da neće dozvoliti da se radnicima oduzme ono što su čekali 30 godina. Učesnici protesta okrivili su pojedine parlamentarce i ekonomiste da su lobisti velikih tržnih lanaca i da rade protiv interesa radnika.

Okupljene je podržao i federalni ministar trgovine Amir Hasičević koji je poručio da se bez njih neće donijeti nijedna odluka.

Ispred zgrade “Doma sindikata” bili su i mališani sa transparentom “Ne dam mamu nedjeljom”.

Nastavi čitati

Društvo

UPOZORENJE! Stižu pljuskovi i olujni udari vjetra

Promjenljivo vrijeme sa kišom i vjetrom očekuje se narednih dana u Republici Srpskoj.

U Republici Srpskoj i FBiH sutra će preovladavati oblačno vrijeme uz pljuskove i jak vjetar ponegdje, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srpske.

Jutro će biti svježe i preovladavaće umjereno oblačno vrijeme, a na sjeveru i zapadu uz slabu kišu ponegdje.

Prije podne će biti promjenljivo uz sunčane periode i postepeni razvoj oblaka koji će od sredine dana donijeti povremenu kišu i pljuskove sa grmljavinom prvo na sjeveru i zapadu.

U prvom dijelu dana na jugu i istoku biće sunčano. Tokom popodneva pljuskovi će se premještati ka istoku, te će padavine ponegdje biti jače.

Duvaće slab do umjeren vjetar zapadnih smjerova, a pri pljuskovima i jak.

Jutarnja temperatura vazduha od pet do 11, u višim predjelima od dva, a dnevna od 18 do 25, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Malo toplije i sunčanije biće u utorak, 20. maja, u prvom dijelu dana, a od podneva se nastavlja promjenljivo vrijeme uz kišu i pljuskove sa grmljavinom koji će se premještati od zapada ka sjeveru i istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Ponegdje će biti i jačih pljuskova, dok će na jugu biti pretežno sunčano.

Jutarnja temperatura vazduha od šest do 12, u višim predjelima od tri, a dnevna od 21 do 27, u višim predjelima od 17 stepeni Celzijusovih.

Slično vrijeme biće i u srijedu, 21. maja, kada će kiša i pljuskovi prvo zahvatiti zapadne i južne predjele, a tokom dana i većinu ostalih krajeva. Moguće su i lokalne nepogode uz jače pljuskove.

Jutarnja temperatura vazduha od devet do 13, u višim predjelima od šest, dnevna od 17 na jugozapadu do 24 na sjeveru, u višim predjelima od 13 stepeni Celzijusovih.

Promjenljivo vrijeme uz smjenu sunčanih i oblačnih perioda sa povremenom slabom kišom i pljuskovima očekuje se u četvrtak, 22. maja, ali će biti malo toplije.

Jutarnja temperatura vazduha od devet do 14, u višim predjelima od sedam, dnevna od 21 do 26, a u višim predjelima od 16 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Aktuelno