Connect with us

Društvo

Prosječna decembarska plata u BiH 1.190 KM

Prosječna decembarska neto plata u pravnim licima u BiH bila je 1.190 KM i nominalno je viša za 1,3 odsto u odnosu na novembar, te nominalno viša za 14,2 odsto u odnosu na decembar 2021. godine.

Najviša prosječna neto plata isplaćena je u finansijskim i djelatnostima osiguranja od 1.753 KM, u informacijama i komunikacijama 1.706 KM, a u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, gasom, parom i klimatizaciji 1.704 KM, podaci su Agencije za statistiku BiH.

U pružanju smještaja te pripremi i usluživanju hrane prosječna isplaćena neto plata iznosila je 749 KM, u građevinarstvu 857 KM, a u trgovini na veliko i malo, te popravci motornih vozila i motocikala 920 KM.

Prosječna mjesečna bruto plata po zaposlenom u pravnim osobama u BiH za decembar prošle godine iznosila je 1.831 KM, što pokazuje nominalan rast od 1,3 odsto u odnosu na novembar iste godine, te nominalno viša za 14,1 odsto u odnosu na isti mjesec 2021.

Društvo

SAJAM RUKOTVORINA: Banjalučani očarani lutkama patrijarha Pavla, Tita i Jovanke

Udruženje žena “Bubamara” Banjaluka otvorilo je svoj sajam rukotvorina i domaćih proizvoda u parku “Petar Kočić”, a na tezgama ovog sajma Banjalučani mogu pronaći lutke patrijarha Pavla, Karađorđa, cara Lazara, nakit i ostale proizvode iz domaćinstva.

Sajam traje do 1. aprila, a originalnost i kreativnost učesnica sajma privukla je pažnju mnogobrojnih prolaznika.

“Imam lutke u nošnjama, ali i patrijarha Pavla, a tu su i Tito i Jovanka, car Lazar i carica Milica, Sveti Sava, Sveti Nikola, Karađorđe i mnoge druge istorijski važne ličnosti”, rekla je Mira Čekić, članica ovog udruženja, koja je izložila svoje unikatne lutke na ovom sajmu.

Ljiljana Kaurin, članica Udruženja, koja takođe učestvuje na ovom sajmu, istakla je da se pčelarstvom bavi skoro 20 godina.

“U ponudi imamo bagremov med, ali i planinsku livadu, kesten-lipa, propolis kapi, polen i razne mikseve koji se prave sa medom. Imamo miks polen i propolis koji je za jačanje imuniteta, sjeme koprive za anemiju, a novo nam je čoko-med. Pored ovoga imamo i ukrasne svijeće koje ručno pravimo, ali i likere od meda, aronije i višnje”, kazala je ona za “Nezavisne novine”.

Dragana Mićić, članica Udruženja, koja je izložila mnogo različitih proizvoda, istakla je da je odmalena bila kreativna.

“Uvijek sam voljela nešto praviti. Počela sam od plastelina, a prije 13 godina sam počela sa izradom nakita od fimo mase. Ubacivala sam konstantno nove materijale, žicu i kristale. Sada izrađujem nakit od bakra u kombinaciji sa poludragim kamenom”, rekla je Mićićeva, te dodala da pored ovoga radi zmijanjski vez i minijaturne sobe, dijarame.

“Treba mnogo ideja i kreativnosti. Male sobe izrađujem od fimo mase i drugih masa za modeliranje, napravila sam kuhinjicu u kojoj ima malo voće i povrće, kolačići, kiflice, a nakon toga sam počela izrađivati sobice sa slavskim ikonama, što je idealan poklon za slavu. Nisam vidjela da ovo iko radi u Banjaluci i BiH”, objasnila je ona.

Prema riječima Ranke Vojnović, članice Udruženja, Udruženje žena “Bubamara” Banjaluka, djeluje na području Banjaluke, ali i opštinama u zapadnom dijelu Republike Srpske kao što su Prijedor, Novi Grad, Dubica, Laktaši, a imaju članice iz Gradiške i Kotor Varoša.

“Bavimo se organizacijom radionica i edukacija za žene, kao što su izrada nakita, pletenje, heklanje, vez, izrada lutkica, a organizovali smo i školu pčelarstva”, kazala je ona.

Ovaj sajam, kako kaže, organizuju u cilju promocije rada žena i njihovog stvaralaštva, a ovakvih aktivnosti će biti još.

“Uvodimo novitete kao što su makrame i keranje”, kazala je ona, te dodala da će ove tehnike kombinovati sa drugim tehnikama poput veza, veza sa perlicama i tračicama.

“Svoje proizvode izložilo je 10 naših članica, a tu su pčelarke, žene koje se bave preradom voća i povrća, te proizvodnjom proizvoda od drenjka”, objasnila je ona, te dodala da su Banjalučani zainteresovani jer su ovo rukotvorine i proizvodi iz domaćinstava.

“Sve su ovo žene radile ručno, nije riječ o preprodaji. Ovdje možete naći šivane papuče, med, vez, ukrasne flaše, sokove, sirupe, dakle sve što jedno domaćinstvo može da ponudi”, ispričala je ona.

Nastavi čitati

Društvo

KATOLICI DANAS obilježavaju Veliki petak

Katolici, protestanti, anglikanci i brojne manje crkve, Uskrs će praznovati 31. marta. Danas obilježavaju Veliki petak, dan raspeća Isusa Hrista.

Dan kada je na krstu stradao Isus Hrist najtužniji je dan u hrišćanstvu, a za katoličke vjernike, Veliki petak je dan posta i nemrsa, što potvrđuju svjedočanstva iz drugog vijeka.

To je jedini dan u godini kada nema svete mise, ali se u crkvama poslije podne čita Križni put – odnosno put stradanja Hristovog.

Održava se i posebna spomen-molitva – “Muke Gospodnje”. Slijedi klanjanje Svetom krstu, molitva i pričešćivanje.

Ne zvone zvona, nema sviranja ni pjevanja.

Katolička crkva na Veliki petak posebno spominje umiruće, stare i bolesne.

Nastavi čitati

Društvo

NOVAC IZ DIJASPORE KONSTANTNO STIŽE! Doznake iz inostranstva u BiH veće za 203 miliona KM

Centralna banka BiH objavila je podatke o tekućim transferima tokom prošle godine.
Kako je saopšteno, ukupni tekući transferi u 2023. godini iznosili su 5,26 milijardi KM, te su za 307 miliona KM veći u odnosu na 2022. godinu.

Od ukupnog iznosa tekućih transfera, na novčane doznake iz inostranstva, odnosno personalne transfere, odnosi se 3,79 milijardi KM, što je za 203 miliona KM više u odnosu na godinu ranije.
Ostali tekući transferi iznose 1,48 milijardi KM, od čega se najveći dio, u iznosu od 1,36 milijardi KM, odnosi na penzije iz inostranstva, saopšteno je iz Centralne banke BiH.

Nastavi čitati

Aktuelno