Sport
PROSLAVIO MODRIČU U MOSKVI! Doputovao iz Srpske pa trčao POLUMARATON na MINUS SEDAM

Boravak u Moskvi modrički atletičar iskoristio je da istrči polumaraton. Poslovne obaveze usmjerile su ga ka Rusiji, a tokom 15 dana provedenih u najvećoj državi na svijetu nije želio je da njegov hobi trpi, tako da ekstremni uslovi i velika hladnoća nisu bili nikakva prepreka za uspješan poduhvat.
Iako nije riječ o zvaničnom takmičenju, rezultat koji je Jovanović (35) ostvario u Moskvi je impresivan. Dionicu od 21,1 kilometar istrčao je za sat, 24 minuta i sedam sekundi. I sve to na temperaturi od minus 7 stepeni Celzijusa!
“Trenutno su u Moskvi aktuelni zimski sportovi – klizanje, skijaško trčanje, biatlon, hokej na ledu, dok se trčanjem bavimo samo mi entuzijasti”, rekao je Jovanović.
Tokom planiranja puta, raspitivao se o mogućim trkama na kojima bi mogao da nastupi u Moskvi. Izbor nije bio veliki, ali je ipak pronašao jednu.
“U Moskvu sam otišao poslom, pa nisam smio sebi da dopustim ni da se prehladim. Kao mladi i perspektivni stručnjaci u Nestru, dobili smo priliku da dođemo na petnaestodnevno stažiranje. Ovo je prvi put da je orzanizovano okupljanje stručnjaka između matične ruske kompanije i drugih zemalja, gdje radnici iz inostranstva imaju priliku da učestvuju u raznim procesima, razmjenjuju iskustva, mišljenja i ideje. Postoji i takmičenje mladih inženjera, gdje sam takođe učestvovao. Trčanje je moj hobi, u okviru naše matične kompanije mnogo se ulaže u sport i zdrav život, pa sam se pridružio atletskoj sekciji. Želio sam tokom boravka u Moskvi da istrčim neku trku. Bio je mali izbor, s obzirom da je već kraj sezone i trenira se u zatvorenom. Slabo ima događaja na otvorenom, ali pronašli smo ovaj polumaraton u parku Gorki. Bila je i distanca od deset i po kilometara, neki su trčali tu dionicu, njih 100, dok se nas pet iz kompanije, od ukupno 70 takmičara, odlučilo za polumaraton.”
Nije mu polumaraton u prijestonici Rusije bila prva ekstremna trka u karijeri. I ranije je nastupao po zimskim uslovima, tako da je znao šta ga očekuje u Moskvi.
“Trčao sam ranije jedan maraton u zimskim uslovima, gdje mi je na startu trke bilo -8, a u Moskvi mi je ta temperatura bila na cilju. I još je taj dan bio među toplijim. Tamo sam proveo petnaestak dana, jutarnje temperature su oko minus 15, dnevne tu negdje do minus 7. Naveče, kada sam išao da treniram, s obzirom da ujutro nisam stizao, temperature su skoro kao jutarnje, oko -13 ili -14. Nekakve posebne pripreme nisam imao. Posljednjih godina kod nas zime nisu jake, nismo imali nekih ekstremnijih uslova, većinom je podnošljivo. Treniram tokom cijele godine, nebitno bio plus ili minus, a možda samo nekoliko treninga da smo odradili u nekim težim uslovima”, kaže Jovanović, koji je trčanjem bavi nešto više od pet godina, a već je ostvario neke impresivne rezultate.
Koja je razlika između trčanja u optimalnim uslovima i na temperaturnom minusu?
“Utrošak energije po zimi je mnogo veći, jer tijelo mora da održava temperaturu, a i da drži tempo. Snijeg je padao i tokom trke, a mnogo više energije se troši tada. Jednostavno, cijelo tijelo radi – da se održi balans na klizavom, jer tu je bilo i dijelova staze koji su zaleđeni, a negdje snijeg nije ni utaban. Bilo je dijelova gdje je staza bila OK za trčanje, ali rekao bih da je dvije trećine staze bilo pod snijegom i ledom. Staza je išla pored rijeke Moskve, gdje vjetar ‘brije’ i ogromna je hladnoća. Ja sam navikao da trčim u šortsu, pa i kada je zima. Gore se dobro obučem, višeslojno, a vrijedi napomenuti da je bitno imati i opremu i prilagoditi se uslovima”, naglašava maratonac.
Pomenuo si maraton u zimskim uslovima. Možeš li uporediti trčanje po veoma visokoj i veoma niskoj temperaturi? U čemu je razlika i šta je teže?
“I jedno i drugo ima svoju težinu. I kada je prevruće, tijelo troši mnogo energije da se hladi. Ovdje je kontra. Puno više energije potrebno je da se zagriješ i održiš temperaturu. Meni je prosječna brzina bila oko 15,5 kilometara na sat. Ljeti, potrebno je mnogo više hidratacije, zaštite od sunca… Trčao sam trke i na plus 35 stepeni, ali po meni je trčanje po hladnoći ekstremnije. Kad je vruće, možeš se rashladiti i komotnije obući, a kad je hladno, koliko god da se obučeš, to te ometa. Noge su konstantno mokre, u snijegu i ledu, hladno je, mrzne. Ja sam se oko vrata smrzao, od znoja sam se praktično pretvorio u ledenicu”, opisuje nam Jovanović kako je trčati na “minusu”.
Kada si počeo da trčiš i kako su izgledali tvoji počeci?
“Oduvijek sam u sportu. Na selu nemaš mnogo izbora – ili fudbal ili ništa drugo. Negdje do 20. godine igrao sam fudbal, poslije fakulteta bio je neki period stagnacije u sportu, a 2018. sam počeo pomalo da trčim. U Banjaluci je tada bio organizovan polumaraton, a sa radnim kolegama dogovorio sam se da učestvujemo u štafeti 4×5 kilometara. Mi iz Modriče sastavili smo ekipu, a u timu je bilo nekih koji su se bavili biciklizmom, neko fudbalom, košarkom, ali niko nije imao neki ‘bekgraund’ u trčanju. Ali htjeli smo da probamo. Bez neke pripreme, od 160 štafeta bili smo 16. i to nam je bilo kao da smo oborili neki svjetski rekord”, prisjeća se Jovanović, koji je član Atletsko-rekreativnog kluba Modriča.
Modričani su poznati po Uličnoj trci, koja se sada već tradicionalno održava za Vidovdan, dan Opštine Modriča, dok svake godine trče i 9. januara, povodom Dana Republike Srpske.
“Malo-pomalo, u Modriči se aktiviralo trčanje, krenula je Ulična trka, krenule su i pripreme. Prvo smo uspjeli da istrčimo pet kilometara, nakon toga smo željeli da vidimo možemo li deset. Krenuli smo jednom sedmično da treniramo, pa dvaput, triput… Forma se popravila, krenuli su i bolji rezultati i ja sam se u tome prepoznao. To mi se sviđa. Radim stresan posao, tu je i porodica, razne druge obaveze, tako da mi je trčanje odličan izduvni ventil. Počeo sam malo ozbiljnije da treniram, vodim računa o opremi, edukujem se i od 2018. kada sam krenuo i kada su rezultati bili totalno rekreativni, došao sam do situacije da sam ove godine vicešampion BiH u maratonu i polumaratonu. Ti rezultati premašuju rekreativni nivo, svake godine sam u Top 5 i u maratonu i u polumaratonu u BiH i napredujem, razvijam se. Krenulo je sve sasvim slučajno, a sada malo žalim što se sve nije desilo ranije, jer vjerovatno bi rezultati bili mnogo bolji jer i sada imam prostora za napredak. Za jednog 35-godišnjaka, koji nije imao trkačku pozadinu, rezultati su zaista respektabilni”, priča nam Žarko.
Pretpostavljam da ti je najteže bilo tokom korone? Poznato je da si tada u Miloševcu, u svom dvorištu, istrčao polumaraton i bila je to vijest koja je odjeknula kod nas i u regionu.
“Trkačka zajednica u BiH počela je da se širi na sve strane. Trenirali smo, trčali i takmičili se, željeli da postignemo što bolja vremena i pobijedimo sami sebe, putovali skoro svaki vikend negdje i onda je odjednom sve stalo, toga više nema. Kako čovjek da nađe motivaciju da trenira? Ali, izdržalo se i to. Bilo je virtuelnih trka, raznih internet izazova. Pronalazili smo načine da se takmičimo i održimo formu, makar na daljinu, da razmjenjujemo rezultate… Tokom pandemije korona virusa, jedini maraton koji je održan u Evropi bio je u Sarajevu. Ja sam tada rekao da tamo moram ići i istrčao sam ga. Bitno je pronaći motivaciju, kada je nađeš, imaš i volju da treniraš i da napreduješ.”
U narednom periodu Jovanovića očekuju nastupi na velikim takmičenjima.
“Ovu godinu privodimo kraju, a plan za narednu je nastup na Balkanskom prvenstvu u polumaratonu u Nikšiću, te prvenstvo Balkana u maratonu, koje će biti održano u Beogradu. To je što se tiče prve polovine godine. Ostvarenim rezultatima omogućio sam sebi nastup na velikim takmičenjima i sada je to jedan korak više. Iako smo mi daleko i od trkačkih zajednica u regionu, želim pokazati zube. Uvijek volim da se takmičim sa boljim, želim da pružim maksimum, pa kako bude.”
Ipak, to nije sve. Na ljeto će biti dio spektakla u Parizu – tokom Olimpijskih igara naredne godine, u prestonici Francuske premijerno će biti održana i trka rekreativaca.
“Akcenat mi je na tom prvom dijelu sezone, a onda u avgustu trčim u Parizu. Imam tu čast što ću trčati na Olimpijskom maratonu. Trka će biti prvi put sada organizovana. Dakle, osim onog takmičarskog olimpijskog maratona, gdje će nastupati olimpijci, trčaće i rekreativci, istom trasom, istog dana, samo u drugom terminu. Među 20.024 trkača iz cijelog svijeta, za sada sam ja jedini iz BiH. To mi je sigurno vrhunac karijere. Kad već ne mogu kao takmičar, makar u tom rekreativnom dijelu da nastupim i budem dio Olimpijskih igara i svega što ide uz to”, može Jovanović da bude ponosan na ostvareno u prethodnom periodu.
“Iz godine u godinu popravljam rezultate, red je da naredne godine budem prvak BiH u jednoj od disciplina. Trudiću se, trenirati, pa kako bude. Samo da bude sreće i zdravlja, rezultata će biti”, kaže on.
Šta bi preporučio nekom ko želi da tek krene sa trčanjem? Mnogo je rekreativaca koji počinju sa trčanjem u trećoj i četvrtoj deceniji života. Kako početi i kako naći motivaciju da se nastavi? Kako pobijediti samog sebe i ići protiv “glave” i ostvariti ono što smatrate da je nemoguće?
“Baš tokom boravka u Rusiji bio je organizovan panel, gdje sam ja bio jedan od govornika. Tema je bila ‘Kako početi trčati i ne odustati’. Trčanje je osnova svih drugih sportova. Za trčanje nije potrebno puno – patike, šorts i majica. I izađeš da trčiš. Ne treba gledati na druge. Nekom je tri kilometra puno, nekom je to ništa. Ne treba se opterećivati vremenima, rezultatima, udaljenostima, nego jednostavno izaći i trčati. Sve dođe polako. I ja kada sam počinjao, nisam bio u formi. Većina ima i viška kilograma, nema kondicije, ali malo-pomalo sve dođe na svoje. Uspjeh ne dolazi preko noći. Dugotrajan je proces i potrebno je vrijeme. Osjećaj kada istrčite nešto što ste u glavi mislili da nikada nećete moći je poseban. Budete ponosni na sebe. Moj savjet je svima da probaju. Benefiti su i zdravstveni i psihološki, čovjek može mnogo da dobije od trčanja”, zaključio je na kraju Jovanović.
MONDO
Sport
STRAŠNE VIJESTI: Poginuo fudbaler Liverpula Diogo Žota!

Fudbaler Liverpula Diogo Žota poginuo je u saobraćajnoj nesreći u provinciji Samora (Španija). Kako se navodi, sve se dogodilo na auto-putu, a zajedno sa njim u automobilu bio je i njegov brat. Obojica su preminula na licu mjesta, navodi “Marka” i više detalja znaće se kasnije o ovom nemilom događaju.
⚫ Muere el futbolista del Liverpool Diogo Jota en un accidente de tráfico en la provincia de Zamora
😢 El siniestro se produjo en el kilómetro 65 de la A-52, a la altura del término municipal de Palacios de Sanabria. pic.twitter.com/Uz15fMHKoZ
— MARCA (@marca) July 3, 2025
Radi se o Portugalcu, sjajnom napadaču, koji je imao samo 28 godina i koji je za nekoliko dana trebalo da se pojavi na ljetnim pripremama kluba za novu sezonu.
Prije samo pet dana, Dijogo Žota se i oženio dugogodišnjom partnerkom sa kojom ima troje djece.
Sport
ĐOKOVIĆ VJERUJE U TITULU NA VIMLDONU: “Da to ne mislim, ne bih bio ovdje”

Novak Đoković ističe da vjeruje da će osvojiti Vimbldon – jer da nije tako ne bi dolazio da igra.
Srpski teniser Novak Đoković plasirao se u drugo kolo Vimbldona pošto je sinoć, u kasnim večernjim časovima, došao do pobjede nad Aleksanderom Milerom iz Francuske. Mučio se ozbiljno Đoković, ne samo sa svojim rivalom nego i sa drugim stvarima, pošto je uzeo i tablete koje su mu pomogle da riješi stomačne probleme.
Međutim, niti jednog trenutka nije razmišljao da odustane. U glavi je samo razmišljao kako da pobijedi, tako da pred sobom ima još šest “izazova” koje želi da okonča na Vimbldonu.
“Ne bih bio ovdje da ne mislim da imam šansu da osvojim Vimbldon”, rekao je Novak Đoković uz jasan osmijeh na licu.
“Uvijek imam šansu da pobijedim, zaradio sam pravo na taj osjećaj. Imao sam već mnogo uspjeha ovdje u posljednjih desetak godina. Šest finala zaredom sam odigrao, niko me nije pobijedio osim Alkaraza. Igram sljedeće kolo sa Denom Evansom, biće teško, uvijek sam osjećao da je trava, pogotovo u drugom dijelu karijere, moja najbolja podloga”.
Da li je Novak promijenio igru na Vimbldonu?
Ako ste primijetili da je igrao drugačije, niste jedini. Novak Đoković se prilagođavao na Vimbldonu i uspio je da napravi neke nove stvari koje ćemo gledati od njega u ovoj fazi karijere.
“Ako se vratimo na početak moje karijere, izlazio sam na mrežu poprilično. Igrao sam takav tenis, da napadnem svaku kratku lopticu na svakoj podlozi. Onda sam se malo vratio, pa nisam toliko želio da idem na mrežu, bio sam pasivniji, tako da zavisi sve… Na bitnim poenima pokušavam da izađem na mrežu, da ga iznenadim, zatvorim uglove, a i zavisi protiv koga igram. Uvijek želim da imam sve udarce u svom arsenalu, da budem raznovrstan i da mogu da se priviknem na svakog protivnika. Mislim da ovih dana morate da imate kompletnu igru”, rekao je Đoković obraćajući se medijima.
“Nema toliko servis volej igrača jer su riterneri sve bolji, loptice su veće i teže, nije lako završiti poene na mreži… Ali, na ovoj podlozi jeste bitno ako imate samopouzdanje da izlazite na mrežu i znate kako da se pozicionirate. Ne bih rekao da mi voleji dolaze prirodno, ali u posljednjih 6,7 godina jesam napredovao u servis voleju”.
Sport
SRPKINJE LETJELE U SLOVENIJI! Ivana i Angelina donijele BODOVE SPASA, Belgijanka slavila zbog jednog skoka!

Srpske atletičarke osvojile su danas dva druga mjesta na Evropskom ekipom prvenstvu u Mariboru.
Poslije Ivane Španović u troskoku, važne bodove Srbiji u borbi za plasman u Prvu diviziju obezbjedila je i Angelina Topić.
Sjajna skakačica u vis zabilježila je rezultat 1,93, koliko je imala i Marel Mes iz Belgije – ali iz manje pokušaja, pa je njoj pripalo prvo mjesto.
“Angelina je sjajno skakala sve do visine od 1,91 m, gde je imala prve probleme. Rušila je oba puta, a tu je stala i Kipranka Elena Kuličenko, koja je završila kao treća. Ipak, usledio je ispravan za Angelinu u momentu kada više nije imala pravo na grešku, pa se granica pomerila na 1,93 metra”, piše “Telegraf”.
“Belgijanka Merel Mes je sjajno skočila i iz prve je imala ispravan skok, što joj je bio najbolji lični rezultat u karijeri. Angelina je ponovo bila pod pritiskom, ali je iz drugog pokušaja savladala ovu visinu i granica je onda pomerena na 1,95. Tu su oborile i Merel Mes, ali i Angelina Topić. Pošto je ovo takmičenje specifično i računaju se prethodna rušenja, Angelina Topić je imala samo jedan pokušaj za 1,95, ali je srušila, pa je Belgijanka došla do pobede”.
Angelina Topić je ovim drugim mjestom donijela reprezentaciji 15 bodova na Evropskom prvenstvu druge divizije.
Srbija je ovim bodovima obezbjedila opstanak u Drugoj diviziji kao prva “iznad crte” kada je u pitanju ispadanje u treći rang. Lošije su bile ekipe Kipra, Bugarske i Letonije.
-
Hronika2 dana ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Društvo3 dana ago
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom
-
Politika3 dana ago
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”
-
Hronika2 dana ago
TRAGEDIJA KOJA LOMI SRCE! ŽOTA POGINUO samo desetak dana nakon što se oženio MAJKOM SVOJE TROJE DJECE
-
Svijet1 dan ago
HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću
-
Politika2 dana ago
NIJE JOJ DOSTA! Ponovo se kandidovala! Obrenka Slijepčević hoće još jedan mandat!
-
Region2 dana ago
ALEKSANDAR VUČIĆ “Kontejner revolucija nije budućnost Srbije”
-
Region2 dana ago
ZAGREB U POTPUNOSTI BLOKIRAN! Ovo su sve mjere za Thompsonov koncert