Connect with us

Region

PROTESTI U BEOGRADU! Studenti podržali prosvjetare, TRAŽE GENERALNI ŠTRAJK!

Studenti koji blokiraju fakultete održavali su danas protest ispred zgrade Ministarstva prosvjete u Beogradu pod sloganom “Školski čas u poslednjem času” u znak podrške prosvetarima koji najavljuju obustavu rada, a protesti su održani u drugim gradovima.

Tokom protesta u Beogradu koji je počeo oko 16 časova i trajao simboličnih 45 minuta, koliko traje školski čas, petnaetominutnom tišinom odata je pošta za nastradale na Željezničkoj stanici u Novom Sadu.

Studenti su nakon toga pročitali pismo podrške prosvjetarima u kome su poručili da je 1. novembra stalo vrijeme, a da 20. januara prosvjeta treba da stane, jer, kako su naveli, “bez prava na obraz i na misao, obrazovanje nema”.

Četiri reprezentativna sindikata u prosveti postigla su, sredinom mjeseca sa Vladom Srbije, sporazum oko ključnih zahteva koji se pored ostalog odnose na povećanje zarada dva puta u toku ove godine od po pet odsto, kao i na potpisivanje kolektivnog ugovora, odlučio sam da zaustavim moratorijum na štrajkačke aktivnosti.

Okupljeni na protestu su uzvikivali “Generalni štrajk”, a nosili su transparente “Zadnji je čas za javni čas”, “Bez znanja nema budućnosti”, “Ova lekcija se ne preskače”, “Prosvetari povišice su vam krvave dali”, kao i bedževe sa simbolom “krvave šake”.

Nemanjina ulica u kojoj se nalazi zgrada Ministarstva prosvete bila je blokirana, a saobraćaj je normalizovan, javio je reporter Tanjuga.

Protesti studenata u blokadi i dijelu učenika novosadskih srednjih škola održan je na Trgu slobode u Novom Sadu, a potom je javni čas upriličen i ispred zgrade Školske uprave. Javni časovi na kojima je pružena podrška prosvetnim radnicima i na kojima je sa 15 minuta tišine odata pošta stradalima u Novom Sadu održani su u Nišu, Kruševcu, Kragujevcu, Šapcu, Valjevu.

Dio studenata nastavlja blokade fakulteta u Srbiji tvrdeći da njihovi zahtjevi nisu ispunjeni, dok predstavnici vlasti ističu da su ispunjeni svi zahtevi koje su studenti u blokadi iznijeli na početku protesta.
Nezavisne

Region

UHAPŠEN GRADONAČELNIK TIRANE! Sumnja se na korupciju

Gradonačelnik Tirane Erion Veliaj uhapšen je danas u tom gradu, po nalogu Specijalnog antikorupcijskog tužilaštva (SPAK), pišu albanski mediji.

Prema pisanju medija, Veliaj je uhapšen u prostorijama opštine Tirana i bio je u pratnji agenata BKH.

On je nakon hapšenja odveden u prostorije Uprave policije u Tirani.

Premijer Albanije Edi Rama je otkazao sve sastanke, prenosi Blic.

Nastavi čitati

Region

ŠTA ĆEMO SAD? Ugašen Instagram profil Jelene Karleuše

Instagram profil Jelene Karleuše, koji je bio jedan od najpraćenijih na Balkanu – ugašen je.

Naime, profil koji je imala godinama unazad, a na kojem ju je pratilo oko dva miliona i 400 hiljada ljudi je nestao, piše Telegraf.

Udruženje Eko straža nedavno je pokrenulo peticiju za gašenje Karleušinog Instagram profila zbog njene podrške predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću.

Pjevačica je prije nekoliko dana objavila da je deaktiviran profil njene kćerke Nike Tošić.

Nastavi čitati

Region

ZIMA SE VRAĆA NA VELIKA VRATA! Region se sprema za velike minuse, snijeg i olujni vjetar!

Republički hidrometeorološki zavod Srbije oglasio se na svom zvaničnom sajtu najnovijim saopštenjem. Danas, ujutru slab i umjeren, lokalno i jak mraz.

Tokom dana pretežno sunčano, ponegdje uz umjerenu oblačnost. Vjetar slab promjenljiv, u košavskom području umjeren i jak jugoistočni. Najniža temperatura od -10 do -3 °S, a najviša od 4 do 9 °S.

Sutra iznad većeg dijela pretežno sunčano, a na zapadu, jugozapadu i jugu Srbije pretežno oblačno, na planinama ponegdje sa slabim snijegom.
Zatim umjereno do potpuno oblačno uz slabljenje jutarnjih mrazeva.

U srijedu u južnim i zapadnim, a od četvrtka (13.02.) mjestimično i u ostalim predjelima Srbije kiša, na planinama povremeno snijeg. U košavskom području će u utorak i srijedu duvati umjeren i jak jugoistočni vjetar, na jugu Banata i u donjem Podunavlju povremeno sa udarima olujne jačine, u četvrtak u slabljenju – stoji na sajtu RHMZ.

Nastavi čitati

Aktuelno