Connect with us

Svijet

PRVI NA SVIJETU! Salvador uveo Bitcoin kao službeno SREDSTVO PLAĆANJA

Kao prva zemlja na svijetu, Salvador je uveo Bitcoin kao službeno sredstvo plaćanja.

Od izbora Donalda Trampa za predsjednika SAD-a kriptovalute su doživjele procvat. Šta to znači za srednjoameričku državu?

“Rekao sam vam” trijumfalno je na mreži X objavio salvadorski predsjednik Nayib Bukele.

On od 2021. ulaže državni novac u Bitcoin. Zahvaljujući nedavnom porastu vrijednosti Bitcoina, imovina Salvadora povećala se za više od 100 miliona dolara u sedam dana.

Budući predsjednik SAD-a Donald Tramp, koji je nekad bio kritičan prema kriptovalutama, tokom predizborne kampanje je promijenio mišljenje i obećao da će SAD učiniti svjetskim kripto-centrom.

To je odmah uticalo na rast vrijednosti, posebno na “vodeću valutu” Bitcoin.

Rafael Lemus, ekonomist sa Univerziteta UCA u San Salvadoru, ipak je oprezan.

“Neko ko je ulagao privatna ili državna sredstva mogao je ostvariti dobit ako je kupovao ispod trenutne tržišne cijene i ako vrijednost Bitcoina raste” izjavio je Lemus za CNN.

“No dok ne dođe do prodaje Bitcoina, to je samo potencijalna dobit“, dodao je.

Predsjednik Bukele još nije prodao Bitcoinne, zato nije bilo ni gubitaka ni dobiti, kaže i salvadorska ekonomistkinja Tatiana Marroquín.

“Ali radi se o javnom novcu koji nije bio uložen u neke druge stvari. Ako napravimo analizu troškova i koristi, to je jednostavno teret za državni budžet“, kaže ona.

“Ako je predsjednik dosad uložio 100 miliona dolara u Bitcoin, taj novac nije bio dostupan pa smo morali plaćati visoke kamate za druge kredite da bismo, primjer, isplatili plate“, ističe ekonomistica.

Marroquín dodaje: “Da bismo ulagali u Bitcoin moramo posuđivati novac za druge troškove. Salvador nema novca viška, nama nedostaje novac. Ne možemo priuštiti gubitak nijednog dolara.”

Stanovništvo ostaje skeptično
Nedostaje i transparentnosti. Ulaganja autoritarnog predsjednika mogu se pratiti samo putem njegovih objava na X-u. Oko 250 miliona dolara javnog novca predsjednik Salvadora uložio je kako bi promovisao korištenje Bitcoina. To uključuje razvoj Bitcoin aplikacije Chivo Wallet, vaučere od 30 dolara za svakog građanina kao podsticaj za korištenje te postavljanje brojnih bankomata širom zemlje.

Apsolutni gubitak, kaže Marroquín, jer se kriptovaluta ne koristi. Uprkos vladinoj promociji Bitcoin, u oktobru je samo 7,5 odsto građana izjavilo da ga koristi za transakcije, dok ga u svakodnevnom životu koristi samo tri odsto.

Siromaštvo raste
Otkad je Salvador krajem 2021. prihvatio kriptovalutu kao službeno sredstvo plaćanja, prihod u turističkom sektoru povećao se za oko 30 odsto. Sve više Bitcoin entuzijasta dolazi u ovu malu srednjoameričku državu kako bi vidjeli kako to funkcioniše. Neki stanovnici Salvadora žale što nisu investirali kad su cijene Bitcoin bile niske. Mnogi bi sada bili bogatiji.

Ali ostaje upitno hoće li dobit države od Bitcoin zaista koristiti građanima Salvadora. U toj srednjoameričkoj zemlji oko 48 odsto stanovništva živi ispod granice siromaštva –gotovo polovina od oko 6,5 miliona stanovnika živi u teškim uslovima. Bukele nije predstavio održivi plan za smanjenje siromaštva ni u svom drugom mandatu.

Siromaštvo se čak povećalo, kaže Marroquín.

“To pokazuju podaci CEPAL-a i Svjetske banke. Salvador se nije oporavio od pandemije. Potencijalna dobit od Bitcoin neće pomoći ljudima u Salvadoru”, kazala je ona. Deutsche Welle

Svijet

ČVRST STAV RUSIJE! Lavrov otkrio šta je Putin potvrdio Trampu tokom razgovora

Predsjednik Rusije Vladimir Putin potvrdio je predsjedniku Sjedinjenih Američkih Država Donaldu Trampu posvećenost Moskve postizanju pravednog rješenja sukoba u Ukrajini, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.

Lavrov je podsjetio na čvrst stav Rusije o “pravednom rješavanju ukrajinske krize koju je stvorio Zapad”, naglašavajući da je taj stav juče još jednom jasno potvrdio Putina nakon telefonskog razgovora sa Trampom, prenio je TASS.

Putin je ranije novinarima rekao da je razgovor sa Trampom trajao više od dva sata i da je bio “sadržajan i iskren”.
To je bio treći telefonski razgovor lidera Rusije i SAD od početka godine.

Putin je dodao da je Tramp u razgovoru istakao da Rusija teži mirnom rješenju u Ukrajini, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

TENZIJE SE MOGU REZATI NOŽEM! Koja zemlja ima najjaču vojnu silu u Evropi?

Evropske države, predvođene Njemačkom, najavljuju značajno povećanje ulaganja u odbranu – čak do pet odsto BDP-a.

Ovaj zaokret dolazi kao odgovor na rastuće bezbjednosne prijetnje u svijetu, ali i kao rezultat ambicija da se vojna moć na kontinentu ojača i modernizuje.

Njemačka planira istorijski zaokret u svojoj vojnoj politici, najavljujući povećanje izdvajanja za odbranu na čak pet procenata BDP-a.
Njemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful najavio je ovu odluku na sastanku NATO-a u Antaliji, naglašavajući da je cilj stvoriti “konvencionalno najjaču vojsku u Evropi”.

Bundesver trenutno ima oko 182.000 vojnika, sa planom da se taj broj poveća na 240.000 do 2031. godine.

Vlada je već izdvojila poseban fond od 100 milijardi evra za modernizaciju opreme, zamjenu starih tenkova, aviona i ratnih brodova, te unapređenje digitalizacije i komandnih sistema.
Linker
Ipak, stručnjaci upozoravaju da će dvostruko veći izdaci značajno opteretiti njemački budžet, prenosi Deutsche Welle.

Poljska: Bedem istočne Evrope

Poljska je u posljednjih nekoliko godina uložila ogromna sredstva u modernizaciju svoje vojske, sa ciljem da postane najjača kopnena sila na kontinentu. Prošle godine, čak 4,12% BDP-a izdvojeno je za odbranu, što je jedan od najvećih procenata u Evropi.

Poljska vojska trenutno broji oko 150.000 vojnika, ali je plan da se do 2035. taj broj poveća na 300.000.
Varšava je takođe naručila više od 600 tenkova iz Južne Koreje i SAD, kao i savremene raketne sisteme HIMARS, dronove i borbene avione F-35. Dok je kopnena vojska među najjačima, poljska mornarica ostaje najslabija karika.

Francuska: Nuklearna sila sa globalnim ambicijama

Francuska je jedina nuklearna sila unutar Evropske unije, sa jasnim ciljem da očuva globalno vojno prisustvo i stratešku nezavisnost.

U njenoj vojsci služi oko 203.000 vojnika, uz dodatnih 175.000 pripadnika žandarmerije i 26.000 rezervista.

Francuska mornarica ponosi se nuklearnim nosačem aviona “Šarl de Gol”, strateškim podmornicama i borbenim avionima rafal, koji su sposobni da nose nuklearno oružje.

Francuski predsjednik Emanuel Makron je od 2017. značajno povećao vojni budžet, naglašavajući opasnost od “ruske prijetnje”. Zahvaljujući snažnoj domaćoj industriji i državnom podsticanju, Francuska je izgradila vojsku koja je visoko efikasna i borbeno spremna, prenosi Nova.

Velika Britanija: Dobro naoružana, ali ranjiva

Velika Britanija ulaže 2,4% BDP-a u vojsku, sa fokusom na visokotehnološku opremu poput dronova, vještačke inteligencije i laserskih sistema.

Kraljevska mornarica raspolaže sa dva nosača aviona, iako je samo jedan trenutno operativan.

Britanske vazduhoplovne snage su među najmodernijima u Evropi, predvođene američkim avionima F-35B, kojih London planira da nabavi ukupno 138.

Ipak, sa oko 140.000 vojnika, britanske oružane snage ostaju relativno male, a njihova zavisnost od američke tehnologije, naročito u nuklearnom naoružanju, predstavlja ranjivost.

Italija: Vazdušna i pomorska sila, slaba na kopnu

Italija trenutno ulaže 1,49% BDP-a u odbranu, ali premijerka Đorđa Meloni planira da taj procenat značajno poveća. Italija raspolaže sa 165.000 vojnika, dva nosača aviona i modernom vazduhoplovnom flotom.

Međutim, kopnene snage se smatraju zastarjelim i zahtijevaju ozbiljnu modernizaciju. Italija je već naručila više od 1.000 novih borbenih tenkova od njemačkog “Rajnmetala”, s ciljem da ojača svoje pozicije na evropskoj vojnoj sceni. Fokus Italije ostaje na bezbjednosti Mediterana i očuvanju trgovinskih ruta.

Nastavi čitati

Svijet

LEONID SLUCKI “Zelenski ne želi mir jer zna da su za njega razgovori KARTA U JEDNOM SMJERU”

Vladimir Zelenski ne želi mir sa Rusijom jer je svjestan da bi razgovori za njega mogli da znače ili presudu ili kartu u jednom smjeru, izjavio je predsjedavajući Odboru za međunarodna pitanja u ruskoj Državnoj dumi Leonid Slucki.

On je za televiziju “Rusija-24” rekao da je Zelenski žrtvovao Ukrajinu i Ukrajince zarad interesa kolektivnog Zapada koji je ranije predvodio bivši predsjednik SAD DŽozef Bajden, te da odatle potiče njegova opsesivna želja da ostane na vlasti, prenosi Srna.

“Jasno je da bi razgovori za njega mogli značiti kartu u jednom smjeru ili presudu i zato Zelenski ne želi mir, kao ni evropski huškači.

Rat do posljednjeg Ukrajinca je gruba fraza, ali odslikava trenutni pristup Zelenskog”, istakao je Slucki, koji je i lider Liberalne demokratske stranke Rusije.

Prema njegovim riječima, Zelenski je, zapravo, bio potresen kada je shvatio da je predsjednik SAD Donald Tramp izgradio konstruktivan odnos sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom i da američki lider poziva na mir i naredni krug pregovora u Istanbulu, prenio je TASS.

Slucki je izrazio uvjerenje da je Zelenski svjestan da ga Tramp neće beskonačno ubjeđivati.

“Štaviše, SAD bi mogle da pokušaju da prebace teret vojne podrške kijevskom režimu na Evropu, koja može samo da priča o velikim stvarima.

Evropske zemlje, gdje zamah uzima desničarsko osjećanje, teško da mogu da nose taj teret i smanjenje američke podrške moglo bi da definitivno znači predaju za Zelenskog, bez mogućnosti vraćanja pregovorima koje danas nudimo”, zaključio je Slucki.
Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno