Connect with us

Politika

PRVO LUKIĆEVO ROČIŠTE? “Tužilaštvo ima obavezu da dokaže da Šmit ima odluku Savjeta bezbjednosti”

U Sudu BiH održano je ročište u postupku protiv vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske Miloša Lukića zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita.

Pročitana je optužnica protiv Lukića, Tužilaštvo je predložilo iste dokaze i svjedoke kao u predmetu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Lukićev branilac Miljkan Pucar rekao je da optužnica nema utemeljenje u zakonu i zatražio od Tužilaštva da dostavi dokument koji dokazuje da je Kristijan Šmit visoki predstavnik.

“Tužilaštvo ima obavezu da dokaže da Šmit ima odluku Savjeta bezbjednosti, da nam pokaže koja je to rezolucija kojom je potvrđeno njegovo imenovanje. Takođe smo tražili da nam se iz Dejtonskog mirovnog sporazuma pokaže na osnovu čega je i kako imenovan PIK, ko je od potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma dao ovlaštenja PIK-u i da se kaže gdje u Ustavu BiH stoji da neko, osim Parlamenta BiH, može da donosi zakone”, rekao je Pucar.

On je pojasnio da bi Lukić, da nije potpisao ukaze krivično odgovarao, dodajući da je, prema Krivičnom zakonu Republike Srpske, kazna za to 12 godina, a za ovo navodno djelo za koje ga pred Sudom BiH terete pet godina.

Naredno ročište biće održano 6. marta, kaada je zakazano ročište Dodiku.

Oba ročišta biće održana u istoj sudnici, u isto vrijeme, a sudija Sena Uzunović rekla je da nije neuobičajeno da ročišta u odvojenim predmetima sa istim sadržajem budu isti dan.

Lukić: Blijeda predstava
Vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske Miloš Lukić rekao je da je danas pred Sudom BiH viđena blijeda predstava Tužilaštva na osnovu blijedo napisane optužnice.

“Ono što ste mogli da vidite jeste da moj advokat Miljkan Pucar ima mnogo argumentovaniji nastup u odnosu na Tužilaštvo”, rekao je Lukić nakon ročišta.

Odgovarajući na pitanje plaši li se da će krivično odgovarati i ići u zatvor, Lukić je rekao da se ne plaši jer je radio u skladu sa zakonom.

“Šta god da se desi – ništa ne može promijeniti činjenicu da sam radio u skladu sa zakonom i da sam poštovao institucije Republike Srpske”, rekao je Lukić.

Bubić: Biće donesena odluka o spajanju postupaka
Advokat Goran Bubić izjavio je da će vjerovatno biti i formalno donesena odluka o spajanju postupaka nakon što je Sud BiH odlučio da suđenje vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika Srpske” Milošu Lukiću bude nastavljeno 6. marta, u isto vrijeme kada i predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.

(RTRS)

Politika

SDS o ukidanju pritvora Dodiku: “CAR JE GO”

O odluci Suda BiH da ukine pritvor i potjernicu za predsjednikom RS Miloradom Dodikom oglasili su se i iz SDS-a.

“Onaj koji je lično potpisao zakon o zabrani djelovanja Suda BiH, Tužilaštva BiH i SIPA na teritoriji Republike Srpske, onaj koji je prijetio oduzimanjem imovine zaposlenima u tim institucijama, podizao tenzije i gurao Republiku Srpsku na ivicu sukoba – sada je oborene glave otišao upravo pred taj Sud i Tužilaštvo koje navodno ne priznaje. I to u Sarajevo”, kažu iz SDS-a u saopštenju.

Ističu da je Dodik, predsjednik Republike Srpske, otišao je da prizna legitimitet onoga zbog čega je osumnjičen da ruši ustavni poredak BiH.

“Njegove političke zaokrete i nagle promjene stavova javnost je već viđala i pamti, ali ono sa čim se ne smijemo i ne možemo pomiriti jeste brutalna zloupotreba i ponižavanje Narodne skupštine Republike Srpske”, dodaju.

Samo prije četiri mjeseca, na istom tom mjestu, podsjećaju iz SDS-a, Dodik je iznosio najteže optužbe i uvrede na račun SDS-a i opozicije.

“Kada nismo željeli da podržimo zakone koje je lično predlagao, zvali su nas “izdajnici”, “strani plaćenici”, “sluge Sarajeva”. Danas, poslije svega, legitimno pitamo – možete li se pogledati u ogledalo?”, dodaje se u saopštenju.

Kažu, izdaja nije u neslaganju.

“Izdaja je u laganju naroda. Izdaja je u ponižavanju institucija Republike Srpske i u igranju sudbinom našeg naroda. Izdaja je u skrivanju iza naroda, dok se prave lični politički manevri.I danas ta izdaja ima ime i prezime – Milorad Dodik”, stoji u saopštenju Srpske demokratske stranke.

Nastavi čitati

Politika

POTVRĐENO! Dodik dobrovoljno pristupio, ne postoje razlozi za ranije mjere

U zajedničkom saopštenju Suda i Tužilaštva BiH potvrđeni su navodi “Dnevni avaza” da je Milorad Dodik danas dobrovoljno pristupio u Tužilaštvo BiH.

Kako navode, on je pristupio u pratnji advokata, radi ispitivanja u svojstvu osumnjičenog lica povodom istrage zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio krivično djelo Napad na ustavni poredak iz člana 156. stav 1. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine (KZ BiH).

Dodik pristupio Tužilaštvu BiH i dao iskaz
– Istog dana, postupajući po prijedlogu Tužilaštva BiH, izveden je pred Sud Bosne i Hercegovine, te je održano ročište na kojem je Sud BiH, donio rješenje kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH i osumnjičenom Miloradu Dodiku ukinut pritvor, s obzirom da je utvrđeno da više ne postoje razlozi zbog kojih je ranije određen, te istovremeno određene sljedeće mjere zabrane:

– mjera obaveznog povremenog javljanja državnom organu;

Izrečene mjere zabrane po ovom rješenju mogu trajati dok za istim postoji potreba ili do drugačije odluke Suda.

Kontrola opravdanosti trajanja izrečenih mjera zabrane vršit će se po isteku svakih dva (2) mjeseca. Osumnjičeni je posebno upozoren da mu se može odrediti pritvor ukoliko prekrši obaveze iz određenih mjera zabrane – navodi se u zajedničkom saopštenju

 

Nastavi čitati

Politika

DA LI JE MOGUĆE? Dodik saslušan u Sudu BiH: Ukinut mu pritvor!

Predsjednik  Republike Srpske Milorad Dodik danas je u prisustvu svog advokata Gorana Bubića saslušan u Sudu Bosne i Hercegovine.

Postupajući po prijedlogu Tužilaštva BiH izveden je pred Sud BiH na kojem je Sud BiH donio rješenje kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH te je Dodiku ukinut pritvor.

Kako je navedeno, s obzirom na to da je utvrđeno da ne postoje razlozi zbog kojih je ranije određen te je određena sljedeća mjera zabrane – mjera obaveznog povremenog javljanja državnom organu.

Izrečene mjere zabrane mogu trajati dok za njima postoji potreba ili drugačije odluke Suda Bosne i Hercegovine, prenosi Klix.

Nastavi čitati

Aktuelno