Connect with us

Društvo

PSI LUTALICE “OKUPIRALI” SANSKI MOST! Građani muče muku

Za rješavanje problema s psima lutalicama lokalne vlasti u Sanskom Mostu izdvojiće 100 hiljada maraka u ovogodišnjem budžetu, a ovim sredstvima će se finansirati aktivnosti oko registracije, sterilizacije i zbrinjavanja napuštenih životinja.

Prema riječima Mensura Seferovića, načelnika ove općine, u narednom periodu formiraće se radna grupa koju će činiti predstavnici lokalnih ustanova i organizacija koje se bave tom problematikom, kako bi se sačinio plan i program kako rješavati nagomilane probleme.

“Sanski Most već dugo godina muku muči s ovim problemom i među prvima mi je adresiran čim sam preuzeo načelničku dužnost. Građani se žale na prisustvo velikog broja pasa na ulicama, a sa druge strane imamo jak nevladin sektor i aktiviste za zaštitu životinja i zbog toga moramo pronaći najbolji mogući način kako pristupiti cijelom problemu”, istakao je Seferović.

Prema podacima općinskih službi u protekloj godini izvršeno je čipovanje, vakcinacija i registracija 110 vlasničkih pasa, kao i 290 pasa lutalica, dok je stelirisano 50 napuštenih pasa.

Prema riječima Admira Talića, direktora Veterinarske stanice Sanski Most, najveći problem u protekloj godini bila je nemogućnost smještaja pasa lutalica u azile.

“U nekoliko navrata raspisivali smo javne pozive, ali se niko od prihvatilišta za životinje nije javljao na te pozive, a obrazloženje je da tamo jedostavno nema više smještajnih kapaciteta za pse”, istakao je Talić.

U posljednje vrijeme građani ukazuju na to da se broj pasa lutalica u gradskom području, ali i na periferiji grada ponovo povećao, a zabilježeno je i više slučajeva napada i ugriza.

“Mi smo i u protekloj godini provodili sterilizaciju napuštenih životinja. Zakonska pravila nam nalažu da takve životinje, nakon što se obavi sterilizacija, ponovo vratimo tamo gdje su pronađene. Kako bi se riješio cijeli problem, potreban je kontinuiran rad u dužem periodu”, istakao je Talić.

Prema njegovim riječima, prisutan je i problem da se psi dovoze s područja drugih gradova i općina. Pored brojnih problema s kojima se suočavaju građani zbog velikog broja pasa lutalica, u posljednje vrijeme sve su veće štete koje ove životinje pričinjavaju u sanskom lovištu.

Tako se bilježi veliki broj napada čopora pasa lutalica na sitnu divljač, a posebno su ugrožene srne, zečevi i fazani.

“Posebno je kritično u dijelu lovišta koje gravitira gradskoj deponiji, jer je tamo prisutno više stotina pasa. Oni su se, takoreći, prilagodili boravku u divljini, te u organizovanim čoporima love i uništavaju sitnu divljač. Posebno su ugrožene srne i njihov podmladak, čijem uzgoju i razvoju posvećujemo posebnu pažnju”, kažu u Lovačkom društvu Sana.
Nezavisne

Društvo

OBEĆANJE ILI REALNOST? Penzioneri u Republici Srpskoj očekuje vanredno povećanje avgustovske penzije

Predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske Ratko Trifunović rekao je danas u Kozarskoj Dubici da očekuje da će avgustovska penzija biti vanredno povećana.

“Penzije su redovno usklađene u skladu sa Zakonom o penzijsko-invalidskom osiguranju od januara za šest procenata, očekujemo da će avgustovska penzija biti vanredno povećana. Imamo dogovor sa rukovodstvom Republike Srpske, a koliko će to povećanje biti zavisi od prihoda koji se ostvare u budžetu”, rekao je Trifunović, prenosi Srna.

On je dodao da se nada da će penzioneri biti zadovoljni tim povećanjem.

Trifunović je danas u Kozarskoj Dubici prisustvovao redovnoj sjednici Skupštine Udruženja penzionera opštine Kozarska Dubica, na kojoj su razmatrani izvještaji o radu i izvršenju finansijskog plana Udruženja za prošlu godinu, te izvještaj Nadzornog odbora o materijalno-finansijskom poslovanju u prethodnoj godini. Usvojen je program rada i finansijski plan za tekuću godinu, a raspisani su i izbori u mjesnim i opštinskom Udruženju penzionera. Sjednica je počela odavanjem pošte nedavno preminulom predsjedniku ovog udruženja Rodoljubu Burazoru. Do izborne skupštine koja će biti održana u oktobru, vršilac dužnosti predsjednika Udruženja penzionera u Kozarskoj Dubici biće Milan Đaković.

“Nakon današnje sjednice kreću nam izbori po mjesnim udruženjima kojih imamo devetnaest i čeka nas obiman posao. Plan rada za ovu godinu nam se ne razlikuje od prethodne, imamo utabanu stazu kojom idemo. Rad, saradnja sa penzionerima, borba za njihov status su i dalje naši ciljevi”, rekao je Đaković.

Nastavi čitati

Društvo

BOLNICA NIKAD DALJA! Stanovnici Vojkovića bez osnovne zdravstvene zaštite

Stanovnici Vojkovića u opštini Istočna Ilidža ostali su bez ljekara porodične medicine u lokalnoj ambulanti, kojom upravlja Dom zdravlja Istočno Sarajevo mada je ova ambulanta svojevremeno radila u dvije smjene i pružala primarnu zdravstvenu zaštitu za oko 4.000 stanovnika.

Mada je odavno izgrađena i ambulanta na Mladicama u Istočnoj Ilidži i ova ambulanta nema ljekara pa su i stanovnici ovog dijela opštine prinuđeni da idu po zdravstvene usluge u centralni Dom zdravlja. Praktično Istočna Ilidža ima zdravstvene objekte ali ne rade.

Načelnik Istočne Ilidže Marinko Božović rekao je „Glasu Srpske“ da se problem intenzivno pojavljuje u zadnjih nekoliko godina.

– Razlog za takav problem je odlazak ljekara u ustanove koje se nalaze na nekim drugim mjestima gdje su im mnogo veće plate, pa i duplo – konstatovao je Božović.

U Vojkovićima je ambulanta zatvorena, a nekada su u njoj radila dva tima porodične medicine i laboratorija.

Razlog za to je, kako tvrdi rukovodstvo Doma zdravlja Istočno Sarajevo u čijoj je nadležnosti ova ambulanta, to što nema ljekara koji bi opsluživali ovu ambulantu zbog čega su stanovnici ogorčeni i traže rješenje od nadležnih i ne isključuju mogućnost blokada.

Upućeniji u situaciju konstatuju da je to neshvatljivo i da je neophodno angažovanje ljekara jer na ovom području živi preko hiljadu penzionera kojima je neophodna medicinska zaštita, a tome treba da se doda i činjenica da gradskog saobraćaja gotovo da i nema pa su prinuđeni da plaćaju taksi usluge da bi došli do Doma zdravlja.

Božović podsjeća da su osnivači Doma zdravlja „Istočno Sarajevo“ opštine Istočno Novo Sarajevo i Istočna Ilidža, te dodaje da je ovakvo ponašanje prema stanovnicima njegove opštine nedopustivo, jer prema podacima Poreske uprave Republike Srpske stanovnici Istočne Ilidže u Fond zdravstvenog osiguranja Srpske, uplate preko 13 miliona maraka doprinosa po ovom osnovu.

– Opština Istočna Ilidža je obezbijedila u prethodnom periodu objekte za porodične ambulante porodične medicine ali zbog stalnog odlaska ljekara iz zdravstvenih ustanova u Istočnom Sarajevu u ovom momentu Domu zdravlja u sistemu porodične medicine nedostaje šest ljekara.To praktično znači da nijedna od ambulanti porodične medicine koje se nalaze u Istočnoj Ilidži s obzirom da je centralni objekat načeg zajedničkog doma zdravlja smješten u Istočnom Novom Sarajevu nema dostupnu zdravstvenu njegu koja se pruža u ambulantama porodične medicine, već naši zdravstveni osiguranici moraju ići u centralni objekat – konstatovao je Božović.

On je dodao da je s astanak sa opštinom Istočno Novo Sarajevo u prethodnom periodu održan nekoliko puta i da još nije našeno rješenje.

– Očekujemo da u narednih sedam dana imamo još jedan sastanak na kom ćemo odrediti koja će biti sudbina naše javne zdravstvene ustanove jer u ovakvom sistemu organizacije stranovnici Istočne Ilidže trpe i mi ćemo se boriti da obezbijedimo da u svim ambulantama porodične medicine ima dovoljan broj ljekara koji će raditi u sistemu porodične medicine. Činjenica je da je rukovodstvo Doma zdravlja pokušavalo da obezbijedi neke od ljekara, ali oni se jako kratko zadržavaju, te ćemo mi morati naći način kako ćemo u sistemu ukoliko dođe do odvajanja doma zdravlja obezbijediti dovoljan broj ljekara – poručio je Božović.

Nastavi čitati

Društvo

ŽIVOTARENJE NA KREDIT: Penzioneri Srpske “na rate” daju 60 miliona KM godišnje

Fond PIO Republike Srpske u ovom trentuku ima potpisane ugovore o vršenju obustava sa više od 300 privrednih subjekata kojima se isplati oko 60 miliona KM godišnje.

Svi ugovori sa pravnim licima potpisani su uz saglasnost Udruženja penzionera Republike Srpske.

Najzastupljenije obustave su po osnovu nabavke ogreva, korištenje usluga u zdravstveno turističkim ustanovama, banjama, nabavka tehničkih roba kao i korištenje finansijskih usluga kredita ili pozajmica od finansijskih institucija.

– Na godišnjem nivou iznos obustavljenih sredstava trenutno se kreće oko 60 miliona KM – rekli su u Fondu PIO Republike Srpske, a prenosi Penzionerski centar.

Nastavi čitati

Aktuelno