Connect with us

Hronika

PUCNJAVA U SARAJEVU! Migranti otvorili vatru, više teško ranjenih (VIDEO)

U pucnjavi koja se dogodila sinoć oko 21.25 časova u naselju Blažuj kod Sarajeva, u blizini migrantskog kampa, više osoba je povrijeđeno, a najmanje šest muškaraca je prebačeno na Univerzitetski klinički centar u Sarajevu (KCUS), gdje su zadržani na ljekarskoj obradi.

Prema informacijama iz Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, među ranjenima ima i onih sa teškim tjelesnim povredama. Na lice mjesta odmah su upućene brojne policijske patrole i ekipe Hitne pomoći, a situacija na terenu i dalje je pod pažljivim nadzorom, prenosi Tanjug.

“Od šest povrijeđenih muškaraca, za pet je utvrđeno da imaju teške tjelesne povrede, dok se za jednog muškarca ljekari nisu izjasnili o stepenu povreda. Dva muškarca koja su smještena na KCUS su životno ugrožena. Među povrijeđenima je jedan Pakistanac i pet Afganistanaca. Tokom noći više osoba je saslušano u svojstvu svjedoka. U službenim prostorijama Uprave policije MUP-a KS trenutno se nalazi više osoba u statusu osumnjičenih”, saopšteno je jutros iz MUP-a Kantona Sarajevo.

Kako saznajemo, do sukoba je došlo između suprotstavljenih kriminalnih grupa koje borave unutar migrantskog kampa u Blažuju. Prema nezvaničnim navodima, glavni akteri sukoba su migranti porijeklom iz Pakistana.

Stanovnici naselja Blažuj navode da se čula rafalna paljba i da je situacija bila izuzetno napeta. U kampu je nastala panika, a mnogi su svjedočili haosu i bježanju migranata s lica mjesta.

„U 21.25 sati Policijskoj upravi Ilidža prijavljeno je da je u ulici Kamenolom došlo do sukoba među migrantima, uz upotrebu vatrenog oružja“, potvrdila je portparolka MUP-a KS Mersiha Novalić za portal Crna-Hronika.

 

Policija Kantona Sarajevo preduzima intenzivne aktivnosti na širem gradskom području. Brojne patrole su raspoređene na lokacije na kojima se migranti često okupljaju, kako bi se pronašli svi učesnici ovog incidenta.

O svemu je obaviješten i dežurni tužilac Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo, a u toku je intenzivna istraga o motivima i okolnostima sukoba.

Hronika

SUD PRIHVATIO DOKAZE: Kriminalce više ne štite Sky aplikacije

Izricanjem prve presude u predmetu u kojem su kao dokaz priznate komunikacije iz aplikacija Sky i Anom, Sud BiH je napravio ključni iskorak u borbi protiv kriminala, saglasni su sagovornici “Nezavisnih novina”.

Dodaju da će se sada svi oni koji su za nezakonite stvari koristili kriptovane aplikacije i mislili da se osjećaju sigurno, uhvatiti za glavu i da je slučaj “Damjanović” tek početak.

“Posebni telefoni sa Sky aplikacijama koštaju nekoliko hiljada maraka. Ja sam stalno govorio da te aplikacije niko ne kupuje kako bi kumu čestitao rođendan ili tako dalje. Jednostavno, koriste ih kriminalci, jer su osjetili da su to zaštićene aplikacije. Međutim, zahvaljujući prije svega FBI-ju, razbijen je taj lanac i te aplikacije i sada to služi kao dokaz”, kaže Nermin Pećanac, bivši ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo.

Navodi da je Sud BiH u slučaju “Damjanović” dao odgovor na pitanje koje se postavlja već unazad nekoliko godina, a to je da li Sky aplikacija može biti dokazni materijal pred sudom.

“Ja sam to uvijek zagovarao. Za mene je to apsolutno dokaz i mislim da je ova presuda izuzetno bitna za praksu u BiH. Mi smo na pravu učili da je praksa jedan od izvora prava. Evo, sada imamo praksu i mislim da će u narednom periodu to biti prihvaćeno kod svih slučajeva kao relevantan dokaz”, navodi Pećanac te dodaje da ta činjenica ne ide u korist onima koji se nalaze na Sky aplikacijama, koji su ih koristili ili ih koriste i sada.

“Nije to ni lagan posao, tu imate milione razgovora, milione poruka itd. Ali mislim da će ovo dati vjetar u leđa institucijama koje razotkrivaju sve te razgovore, taj kriminal sa Sky aplikacija, a sigurno je da će, blago rečeno, izazvati glavobolju kod onih koji su to koristili”, naglasio je Pećanac u razgovoru za “Nezavisne novine”.

Profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu Armin Kržalić prvu presudu zasnovanu, između ostalih, na dokazima iz kriptovanih aplikacija, naziva presedanom.

“Presuda legitimira korištenje dokaza i specijalizovanih aplikacija koje su korištene od strane kriminalnih grupa. Sa istom se dodatno potvrđuje pravno prihvatanje dokaza pribavljenih putem međunarodnih operacija, poput Trojan Shield (FBI/ANOM) i EMMA (Sky ECC), što jača međuinstitucionalnu pravnu saradnju, te Sud usklađuje svoj rad s praksom sa više europskih zemalja koje su već ranije prihvatile ovakve dokaze – npr. Njemačka, Nizozemska, Francuska i Belgija”, podsjeća Kržalić.

Ovakav sudski pristup će, kako smatra, ubrzati postupak rješavanja slučajeva.

Međutim, dodaje da se može očekivati i da će odbrana osumnjičenih vršiti pritisak na sud na način da će pokušati da ospori ove dokaze.

“Ali ovaj slučaj već pokazuje da Sud ide ka priznavanju međunarodno prikupljenih digitalnih dokaza. Ova presuda predstavlja hladan tuš za mnoge u BiH koji su se oslanjali na ‘sigurnost’ šifrovanih komunikacija. Kriminalne mreže više nisu zaštićene tehnologijom. Presuda šalje jasnu poruku da pravosuđe Bosne i Hercegovine stoji uz savremene standarde borbe protiv organizovanog kriminala i usklađuje se s praksama zemalja EU”, rekao je Kržalić za “Nezavisne novine”.

Sada, kada se u obzir uzme da je sud prihvatio kriptoaplikacije kao dokazni materijal, postavlja se i pitanje da li ova i slične presude mapiraju put narednim sudskim odlukama, odnosno da li će se sud na ročištima pozivati na raniju presudu sa sličnim dokazima.

Odgovarajući na ova pitanja, advokat Aleksandar Jokić kaže da formalno, sudske odluke nisu direktni, odnosno neposredni izvori prava u BiH.

Međutim, kako navodi, u praksi je situacija poprilično drugačija.

“Nakon što sud donese neku odluku, ukoliko postoji još sličnih slučajeva, ta odluka se često ponavlja. To, naravno, ne znači da se ta prvobitna odluka ne može ili neće mijenjati, ali dokle god bude pravosnažna, ona će služiti, ako ništa, kao orijentir drugim sudijama i vijećima”, pojašnjava Jokić za “Nezavisne novine”.

Podsjetimo, kako su “Nezavisne novine” ranije pisale, raspakivanje Sky i Anom aplikacija rezultiralo je brojnim hapšenjima i optužnicama u BiH. Na mukama su se našli osumnjičeni za šverc droge, pranje novca, uzimanje mita i druga teška krivična djela.

Prema podacima dostupnim na sajtu Tužilaštva BiH, u periodu od 2021. do kraja 2024. godine, tim tužilaca zaduženih za predmet Sky je u saradnji sa policijskim i bezbjednosnim agencijama u BiH sproveo oko 30 različitih operacija koje su kao rezultat imale hapšenje ili pritvor više od 170 osumnjičenih.

Do sada je podignuto i potvrđeno 10 optužnica protiv 68 osoba, a 16 optuženih se u tri slučaja izjasnilo krivim i po tom pitanju su donesene pravosnažne presude.

Treba dodati i činjenicu da je dosadašnjim istragama obuhvaćeno 28 zaposlenih u policijskim i agencijama za sprovođenje zakona, od čega su pet policijski službenici, a tu je i jedan ministar bezbjednosti BiH.

“Među osumnjičenima se nalaze aktivni policijski službenici, uključujući i visoke zvaničnike iz raznih agencija za provođenje zakona, kao i dva advokata i sudija”, podsjećaju iz Tužilaštva BiH.

Nastavi čitati

Hronika

PUŠKA, DROGA I VAGA! Policija upalau kuću i hapsila, sve pronađeno u pretresu u Srpcu!

Policija iz Gradiške uhapsila je Č.B. (41) iz Srpca, nakon što je kod njega pronađeno oružje i marihuana, potvrđeno je za “Nezavisne novine”.

Kako su rekli iz PU Gradiška uhapšen je zbog sumnje da je počinio krivična djela nedozvoljena proizvodnja i promet oružja ili eksplozivnih materija i omogućavanje uživanja opojnih droga.

“Na osnovu Naredbe Osnovnog suda u Gradišci izvršen je pretres kuće koju koristi osumnjičeno lice, kojom prilikom je pronađena i oduzeta vojna puška, municija, kutija u kojoj se nalazila zelena biljna materija koja svojim izgledom asocira na opojnu drogu marihuana ukupne bruto mase 85 grama, digitalna vaga i drugi predmeti koji se mogu dovesti u vezu sa izvršenjem krivičnih djela”, kazali su iz PU Gradiške.

O svemu je obaviješten dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka koji je naložio da se po kompletiranju predmeta dostavi izvještaj o počinjenim krivičnim djelima protiv osumnjičenog lica.

Nastavi čitati

Hronika

TRAGEDIJA U GRADIŠCI Mercedes usmrtio biciklistu (80) na raskrsnici!

U saobraćajnoj nesreći koje se danas dogodila u Gradišci poginuo je biciklista S.Š. (80) iz tog grada.

Kako je saopšteno iz Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka nesreća se desila danas oko 10 časova na raskrsnici ulica Partizanska i Dejtonska u Gradišci.

“U ovoj saobraćajnoj nesreći učestvovao je auto mercedes kojim je upravljalo lice S.H. (79) iz Donje Varoši, Stara Gradiška, Republika Hrvatska, koji je tom prilikom udario u biciklistu S.Š. (80) iz Gradiške, koje je tom prilikom smrtno nastradalo”, saopšteno je iz Tužilaštva, prenose Nezavisne novine.

Uviđaj na licu mjesta obavio je dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka zajedno sa policijskim službenicima Policijske stanice za bezbjednost saobraćaja Gradiška.

Tužilac je naložio da se preduzmu sve potrebne istražne radnje i mjere kao i vještačenja, na utvrđivanju svih okolnosti saobraćajne nezgoda, a naložena je i obdukcija tijela smrtno nastradalog lica koja će biti obavljena u Zavodu za sudsku medicinu RS.

Nastavi čitati

Aktuelno