Connect with us

Svijet

PUTIN “Saradnja sa SAD u svemiru i dalje traje, EVROPA SE POVUKLA”

Rusko-američka saradnja u svemiru se, uprkos svemu, nastavlja, izjavio je predsjednik Rusije Vladimir Putin na sastanku sa studentima.

– Uprkos svemu, sve se nastavlja, ali su Evropljani odlučili da je obustave. To je njihov izbor – ocenio je Putin.

Putin je objasnio da su evropske zemlje ograničile saradnju u svemiru sa Rusijom, ali u Evropi nastavlja da radi ruska oprema.

– I pored toga što su naši evropski partneri prestali da sarađuju sa nama, praktično je sveli na nulu, ipak ruska oprema i dalje radi na njihovim stanicama, u njihovim objektima, uključujući i, po mom mišljenju, za proučavanje Marsa i tako dalje – rekao je ruski predsjednik.

On je dodao i da Rusija planira da proučava duboki svemir, i Mesec i Mars.

– Da podsjetim da smo svojevremeno prvi sletjeli na planetu na kojoj je temperatura 400-500 stepeni Celzijusa. Urađeno je nešto što djeluje nevjerovatno. Mnogo projekata se realizuje, mislim da će ovaj na kraju biti realizovan – rekao je Putin.

Kako je naveo, postoje i veliki planovi vezani za saradnju Rusije i Kine u svemiru.

– Imamo velike planove sa Kinom, zanimljive, dobre, grandiozne. Sve u svemu, sa zemljama BRIKS-a u cjelini – sa Indijom, Južnom Afrikom i Brazilom. Ova saradnja ne prestaje i ne može da prestane – naglasio je Putin.

Prema njegovom mišljenju, Rusija je privlačna za partnere u pitanjima istraživanja dubokog svemira.

Agencije

Svijet

TRGOVINA ORUŽJEM I DROGOM Više od 60 uhapšenih širom Izraela

​Više od 60 ljudi uhapšeno je širom Izraela zbog sumnje na trgovinu oružjem i drogom u nizu racija tokom noći, kao rezultat tajne operacije, saopštila je izraelska policija.

Policija navodi da je jedan tajni agent izvršio 57 transakcija trgovine oružjem, drogom i falsifikovanim dokumentima u više policijskih okruga širom zemlje, inkriminišući osumnjičene, prenosi “Times of Israel”.

Takođe su prikupljeni “značajni dokazi” povezani sa nizom teških krivičnih djela nasilja, uključujući otmicu i pucnjave, saopštila je policija.

Među privedenima su i vođe bandi iz Hadere.

Nastavi čitati

Svijet

REKORDNIH 70 ODSTO NIJEMACA nezadovoljno radom vlade

Rekordnih 70 odsto Nijemaca nezadovoljno je radom vlade, pokazala je anketa agencije za istraživanje javnog mnjenja INSA, koja je sprovedena za list “Bild”.

Uz to, 68 odsto ispitanih negativno procjenjuje rad njemačkog kancelara Fridriha Merca, što je povećanje za četiri procentna poena u odnosu na prethodnu anketu sprovedenu krajem novembra.

Samo 23 odsto je pozitivno ocijenilo aktuelnog kancelara, što je pad od dva procentna poena u odnosu na novembarske rezultate.

Anketa je sprovedena od 4. do 5. decembra na uzroku od 1.005 stanovnika Njemačke.

Nastavi čitati

Svijet

Sikorski poručio Ilonu Masku DA IDE NA MARS!

Poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski rekao je Ilonu Masku da ide na Mars nakon što je američki milijarder pozvao na ukidanje EU.

“Idi na Mars. Tamo nema cenzure nacističkih pozdrava”, napisao je Sikorski kao odgovor.

Sikorski je mislio na incident iz januara 2025. godine tokom inauguracione parade američkog predsjednika Donalda Trampa.

Mask je viđen kako pravi gest sličan rimskom pozdravu, koji uključuje ispružanje desne ruke ka spolja sa otvorenim dlanom. Pokret je upoređen sa nacističkim pozdravom, koji je zabranjen u nekoliko zemalja, uključujući Rusiju.

Kritičari, uključujući aktiviste za ljudska prava, istoričare i jevrejske zagovaračke grupe, opisali su to kao nacistički pozdrav i optužili Maska da promoviše antisemitske ideje.

Mask je negirao optužbu i nazvao poređenja sa Adolfom Hitlerom zastarjelim političkim napadom.

Komentari Maska uslijedili su nakon odluke Evropske komisije da kazni platformu “Iks” sa 120 miliona evra prema Zakonu o digitalnim uslugama, tvrdeći da platforma nije ispunila pravila transparentnosti za oglase i korisničke naloge.

Mask je više puta kritikovao politike EU, koju je nazvao Četvrtim rajhom.

Nastavi čitati

Aktuelno