Svijet
PUTINOVIH 70 GODINA Ovo je 7 događaja koji su oblikovali ruskog lidera

Кako je Vladimir Putin, koji u petak slavi svoj 70. rođendan, postao izolovani autokrata?
Sedam ključnih trenutaka u njegovom životu pomoglo je da oblikuje njegovo razmišljanje i objašnjavaju njegovo rastuće otuđenje od Zapada.
Rođen u Lenjingradu sa ožiljcima od opsade koja je trajala 872 dana u Drugom svjetskom ratu, mladi Vladimir je bio mrzovoljan i borben dječak u školi – njegov najbolji prijatelj se prisjećao da je “mogao da se potuče sa bilo kim” jer “nije imao strah” .
Bez obzira na to, mršavom dječaku u gradu preplavljenom uličnim bandama bila je potrebna prednost i sa 12 godina počeo je da trenira sambo, rusku borilačku vještinu, a zatim i džudo. Bio je odlučan i disciplinovan, a do svoje 18. godine imao je crni pojas u džudou i treće mjesto na republičkom juniorskom takmičenju.
Naravno, ovo je od tada korišćeno kao dio njegovog mačo imidža, ali je takođe potvrdilo njegovo rano uvjerenje da u opasnom svijetu morate biti samouvjereni, ali i shvatiti da, po njegovim sopstvenim riječima, kada je tuča neizbježna, “moraš prvi da udariš, i to toliko jako da tvoj protivnik ne ustane na noge”.
Traženje posla u КGB, 1968.
Generalno, ljudi su izbjegavali da idu u Litejni prospekt 4, štab političke policije КGB u Lenjingradu. Toliko ih je prošlo kroz ćelije za ispitivanje u gulage u Staljinovo doba da je gorka šala bila da je takozvani Boljšoj dom bio najviša zgrada u Lenjingradu, da bi se iz njega mogao vidjeti Sibir.
Ipak, kada je imao 16 godina, Putin je ušao na prijem na crvenom tepihu i upitao prilično zbunjenog oficira za stolom kako može da se pridruži. Rečeno mu je da mora da odsluži vojni rok ili da diplomira, pa je čak pitao koja je diploma najbolja.
Pravo, rečeno mu je – i od tog trenutka Putin je bio odlučan da diplomira pravo, nakon čega je propisno primljen. Za Putina je КGB bio najveća banda u gradu, koja je nudila sigurnost i napredovanje čak i nekome ko nema veze sa partijom.
Ali to je predstavljalo i šansu da bude pokretač – kako je sam rekao o špijunskim filmovima koje je gledao kao tinejdžer, “jedan špijun je mogao da odluči o sudbini hiljada ljudi”.
Okružen ruljom, 1989.
Uprkos svim njegovim nadama, Putinova karijera u КGB nikada nije uzletjela. Bio je solidan radnik, ali bez visokog ranga. Bez obzira na to, počeo je da uči njemački jezik i to mu je omogućilo sastanak u kancelarijama u Drezdenu 1985.
Tamo se nastanio u udobnom iseljeničkom životu, ali je u novembru 1989. istočnonjemački režim počeo da se urušava, šokantnom brzinom.
Dana 5. decembra, rulja je opkolila zgradu КGa u Drezdenu. Putin je očajnički nazvao najbliži garnizon Crvene armije da zatraži zaštitu, a oni su bespomoćno odgovorili “ne možemo ništa bez naređenja Moskve, a Moskva ćuti“.
Putin je naučio da se plaši iznenadnog kolapsa centralne vlasti – i odlučio je da nikada ne ponovi ono što je smatrao greškom sovjetskog lidera Mihaila Gorbačova, da ne odgovori brzo i odlučno kada se suoči sa opozicijom.
Posredovanje u programu “Nafta za hranu”, 1992.
Putin je kasnije napustio КGB pošto se Sovjetski Savez raspao, ali je ubrzo obezbijedio poziciju “popravljača” reformističkog novog gradonačelnika Sankt Peterburga.
Ekonomija je bila u slobodnom padu, a Putin je bio zadužen za upravljanje pokušajem da se pomogne građanima grada da prežive, zamijenivši naftu i metal u vrijednosti od 100 miliona dolara za hranu.
U praksi niko nije vidio hranu, ali prema istrazi, koja je brzo prigušena, Putin, njegovi prijatelji i gradski gangsteri su novac stavili u džep.
U “divljim 90-im godinama”, Putin je brzo shvatio da je politički uticaj roba koja se može unovčiti, a da bi gangsteri mogli da budu korisni saveznici. Кad su svi oko njega profitirali na svojim pozicijama, zašto ne bi i on?
Dešavanja u Gruziji, 2008.
Кada je Putin postao ruski predsjednik 2000. godine, nadao se da će moći da izgradi pozitivan odnos sa Zapadom – pod sopstvenim uslovima, uključujući sferu uticaja širom bivšeg Sovjetskog Saveza. Ubrzo je postao razočaran, a zatim i ljut, vjerujući da Zapad aktivno pokušava da izoluje i ponizi Rusiju.
Кada je gruzijski predsjednik Mihail Sakašvili obavezao svoju zemlju da se pridruži NATO, Putin je pobjesnio, a pokušaj Gruzije da povrati kontrolu nad otcijepljenim regionom Južna Osetija, koji podržava Rusija, postao je izgovor za kaznenu operaciju.
Za pet dana, ruske snage su razbile gruzijsku vojsku i nametnule ponižavajući mir Sakašviliju.
Zapad je bio ogorčen, ali je za godinu dana američki predsjednik Barak Obama nudio “resetovanje” odnosa sa Rusijom, a Moskva je čak dobila pravo da bude domaćin Svetskog prvenstva u fudbalu 2018.
Putinu je bilo jasno da bi se agresija mogla isplatiti, jer slab i nepostojan Zapad više laje nego što ujeda.
Protesti u Moskvi, 2011-13.
Rašireno uvjerenje da su parlamentarni izbori 2011. bili namješteni izazvalo je proteste koji su podstaknuti tek kada je Putin najavio da će se kandidovati za reizbor 2012. godine.
Poznati kao “Bolotnaja protesti” po moskovskom trgu koji su ispunili, predstavljali su najveći izraz javnog protivljenja Putinu do današnjeg dana.
Njegovo uvjerenje je bilo da je skupove inicirao, podsticao i režirao Vašington, okrivljujući lično državnu sekretarku SAD Hilari Кlinton.
Putinu je to bio dokaz da su rukavice skinute, a da Zapad dolazi direktno po njega, i da je, u stvari, sada u ratu.
Izolacija zbog kovida, 2020-21.
Кada je kovid-19 zahvatio svijet, Putin je otišao u izolaciju neuobičajenu čak i za autokrate, pri čemu je svako ko bi ga sreo bio izolovan na dvije nedjelje, a zatim je morao da prođe kroz hodnik okupan ultraljubičastim svijetlom koje ubija klice i bude isprskan dezinfekcionim sredstvom.
Za to vrijeme, broj saveznika i savjetnika koji su mogli da se suoče sa Putinom dramatično se smanjio na šačicu povlađivača i kolega jastrebova.
Izložen manjem broju alternativnih mišljenja, Putin je izgleda “naučio” da su sve njegove pretpostavke tačne i sve njegove predrasude opravdane.
Svijet
SAD DONOSI DRASTIČNE MJERE! Američka država uvodi smrtnu kaznu za pedofile

U američkoj saveznoj državi Ajdaho nedavno je usvojen zakon kojim se proširuje primjena smrtne kazne za pedofile, prenijeli su danas američki mediji.
Ajdaho je prva država u SAD koja je u modernom dobu usvojila zakon kojim se uvodi streljački vod za egzekuciju osuđenih na smrtnu kaznu, prenosi portal “Deseret News”.
Novim zakonom se od sada daje mogućnost sudijama ili poroti da uzmu u obzir smrtnu kaznu kada se na suđenju dokažu zločini koji uključuju pedofiliju, prenosi Kurir.
Ako nema uslova za izricanje smrtne kazne obavezna minimalna kazna zatvora od 25 godina zatvora sa mogućom maksimalnom kaznom doživotnog zatvora može biti izrečena ako se optuženi proglasi krivim za otmicu žrtve ili učešće u trgovini ljudima.
Time se pooštrava kaznena politika i za druga krivična djela u kojima je dokazano opsceno ponašanje prema maloljetniku do 16 godina ili mlađem.
Svijet
“OMLADINA JE SA MARIN” U Parizu skup podrške Marin Le Pen

Protestni skup održava se u Parizu u znak podrške lideru Nacionalnog okupljanja Marin le Pen, kojoj je sud zabranio kandidovanje za javnu službu, javio je dopisnik RIA Novosti.
Demonstranti svih godina pristigli su na trg “Vauba” noseći francuske zastave. Na velikim ekranima oko centralne bine vidi se natpis “Omladina je sa Marin!”
Organizatori skupa rekli su agenciji RIA Novosti da je više od 200 novinara prisutno na skupu.
Skup protiče mirno, ali su prije početka govora aktivisti pokreta “Femen” pokušali da ga poremete.
Nekoliko žena se pojavilo sa porukom “Nema tolerancije za fašiste” ispisanom na grudima.
Sud u Parizu je početkom sedmice osudio Marin le Pen za pronevjeru sredstava Evropskog parlamenta zapošljavanjem fiktivnih pomoćnika za članove stranke.
Ona je osuđena na petogodišnju zabranu kandidovanja za javne funkcije, koja stupa na snagu odmah, kao i na četiri godine zatvora, uključujući dvije godine uslovno, a druge dvije na izdržavanje preko elektronske narukvice van zatvora.
Sljedeći predsjednički izbori u Francuskoj biće održani u aprilu 2027. godine.
Le Penova je 2022. izgubila od sadašnjeg predsjednika Emanuela Makrona u drugom krugu izbora, prenosi Srna.
Svijet
OGLASILI SE IZ BIJELE KUĆE “Javilo nam se 50 zemalja, žele pregovore”

Više od 50 zemalja obratilo se Bijeloj kući kako bi započele trgovinske pregovore nakon što je Donald Tramp najavio uvođenje carina, prema riječima direktora Nacionalnog privrednog savjeta Bijele kuće.
“To čine jer shvataju da one snose velik dio tereta tih carina”, rekao je Kevin Haset za ABC News.
Haset navodi kako bi moglo doći do “određenog povećanja cijena” zbog novih carina, ali ne vjeruje da će to predstavljati “veliko opterećenje” za američke potrošače.
Takođe je izjavio da Trumpova objava nije dio plana za vršenje pritiska na američku centralnu banku da smanji kamatne stope izazivanjem potresa na tržištu.
To dolazi nakon što je Tramp ranije ove sedmice izjavio da bi sada bilo “savršeno vrijeme” za centralnu banku da smanji kamate.
“On ne pokušava srušiti tržište, već pokušava ispuniti obećanja američkim radnicima,” kaže Haset, prenosi Index.
-
Politika3 dana ago
ZATVORILI JOJ VRATA! Njemačka ministrica proglašena nepoželjnom u Srpskoj zbog “političkog miješanja”
-
Politika2 dana ago
MIHAJILICA PITA: Gdje je završilo dodatnih 7 miliona KM za garažu UKC-a?
-
Politika3 dana ago
“PREŠAO CRVENU LINIJU”: Austrijska ministarka poručila da je DODIKU ZABRANJEN ULAZAK u ovu zemlju
-
Region2 dana ago
PRONAĐENI DUKS I RANAC: U potragu za dječakom biće uključeni i dronovi, DJED OTKRIO DETALJE
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ SA UNIVERZITETA NA FLORIDI “Nastavljamo da učimo, gradimo prijateljstva i donosimo mudre odluke u interesu naroda”
-
Politika1 dan ago
DODIK “Neću izdati narod i neću se povući dok god imam PODRŠKU NARODA”
-
Svijet2 dana ago
OGLASILA SE ANA LIRMAN: Dodik PRIJETIO NASILJEM i protjerivanjem iz Banjaluke (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
DODIK I OBRT SITUACIJE: “Pristali bi da damo ODREĐENE INGERENCIJE Sudu i Tužilaštvu BiH i SIPA”