Connect with us

Hronika

RADNICA INSTITUTA O KORONA NABAVKAMA “Nismo gledali koja je cijena, samo smo kupovali, NISAM PUNO PITALA”

U Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske za vrijeme pandemije niko od zaposlenih nije mario za pravila i procedure u javnim nabavkama, niti je ko postavljao pitanja u vezi cijena po kojima se medicinska oprema kupovala.
Kazala je ovo u Okružnom sudu u Banjaluci Vanja Čanković, radnica Instituta na suđenju bivšem direktoru Branislav Zeljkoviću, koji je sa još četiri osobe optužen za zloupotrebu službenog položaja i primanje mita.

Čankovićeva, koja je bila svjedok tužilaštva, je ispričala da je u Institutu nastao opšti haos u februaru 2020. godine, kada je Zeljković na sastanku obavijestio zaposlene da će se preko ustanove na čijem je čelu nabavljati medicinska oprema za sve zdravstvene ustanove u Srpskoj.

„Nismo gledali koja je cijena, samo smo kupovali. Ponude nismo protokolisali jer za to nije bilo vremena, vladao je haos. Radila sam direktne sporazume, gdje su iznosi ograničeni na 6.000 maraka. Iznosi su često bili veći pa smo cijepali nabavke“, rekla je Čankovićeva.

Ona je inače bila član tročlane komisije za nabavku termalnih kamera koju su tražili u Univerzitetsko – kliničkom centru. Iako joj je tužilac predočila izvještaje i zapisnike o sastancima, gdje je na jednom od njih razmatrana i ponuda firme „Arms Sistemi“ iz Banjaluke, ona kaže da na njima nikada nije prisustvovala.

„Mi se uopšte nismo sastajali zbog pandemije. Dobijala sam dokumente i potpisivala ih. Vidjela sam na njima potpis predsjednika komisije Radmile Barašin, pa sam se i ja potpisala. Nisam čitala zapisnike, niti cijenila kvalifikovanost ponuda, samo sam potpisivala“, izjavila je na sudu Čankovićeva koja je rekla i da bi vjerovatno sve ponovo isto uradila ukoliko bi se slična situacija sa virusom korona ponovila.

Ispričala je i kako ih je u martu 2020. godine pozvao direktor firme „Procontrol“ Slavko Bojić rekavši da ima 50.000 FFP2 maski i da ih može isporučiti. U svojoj ponudi koju je poslao elektronskim putem tražio je 6,90 KM bez PDV-a. Ponuda je kako je posvjedočila, objeručke prihvaćena.

„Radovali smo se toj cijeni jer smo inače te maske plaćali 12 ili 13 maraka. Isporučio je sve maske uz dodatnih 1.000 komada kao kompenzaciju jer se kasnilo u isporuci zbog transporta“, rekla je ona.

Kazala je i da o svojim postupcima nikoga od nadležnih nije obavještavala, da joj niko niko ništa nije naređivao, ali ni sprečavao.

Načelnik Službe za opšte i pravne poslove Đorđije Desančić kazao je da je pomoćnica direktora Radmila Barašin imala faksimil sa Zeljkovićevim potpisima, koji je koristila i držala u svojoj kancelariji.

Na pitanje da li je ona ili neko imao punomoć da ga koristi, on je rekao da ne zna.

Ispričao je da je bilo nepravilnosti u vođenju protokola i djelodovniku, da su oni često bili nepotpuni, ali je to pravdao žurbom i nedostatkom vremena zaposlenih u Institutu.

Na pitanje tužioca da li je od strane Zeljkovića bilo pritisaka da radi nešto što nije u opisu njegovog posla, on je negativno odgovorio.

Inače, pored Zeljkovića, direktor firme “Prokontrol” Slavko Bojić optužen je za pomaganje u zloupotrebi službenog položaja, bivši direktor “Sineks laboratorije” Sani Crljić za pomaganje, direktor agencije “Travel for fan” Saša Marković za davanje mita, a direktor “Promedinga” Dragan Dubravac za zloupotrebe u postupku javne nabavke. Suđenje se održava svakog ponedjeljka i petka.

Prvog dana naredne sedmice u sudu bi kao svjedoci tužilaštva trebali da se pojave Biljana Amidžić i Tea Todorović.

CAPITAL

Hronika

STRAVIČNO ZLOSTAVLJALI DJEČAKA! Ženi i muškarcu iz Mrkonjić Grada ukupno 10 godina zatvora

Osnovni sud u Mrkonjić Gradu osudio je na ukupno deset godina zatvora optuženu M.L. i optuženog A.V. zbog teškog zlostavljanja dječaka koje se dogodilo u ljeto 2023. godine.

Suđenje u ovom predmetu je bilo zatvoreno za javnost zbog zaštite maloljetne žrtve.

Na teret im se, kako saznajemo, stavljalo da su od jula do 15. avgusta 2023. godine ugrozili spokojstvo, tjelesni integritet i duševno zdravlje djeteta. Uhapšeni su 20. avgusta te godine, a tužilaštvo je odmah tražilo da im se odredi pritvor zbog bojazni da će ponoviti zlostavljanje, a tvrdili su i da je krivično djelo koje su počinili bilo posebno teško s obzirom na način izvršenja i posljedice.
Prema presudi suda u Mrkonjić Gradu, optužena M.L. je oglašena krivom i osuđena na pet godina zatvora za krivično djelo zapuštanje i zlostavljanje djeteta iz člana 187. stav 3. u vezi sa stavom 1. Krivičnog zakonika Republike Srpske.

U članu ovog zakona se navodi: “Ako je usljed djela nastupila teška tjelesna povreda ili teško narušenje zdravlja djeteta, ili se dijete odalo prostituciji, alkoholu ili drugim oblicima asocijalnog ponašanja, učinilac će se kazniti kaznom zatvora od jedne do osam godina”.

Optuženi A.V. je takođe osuđen na pet godina zatvora za krivično djelo teška tjelesna povreda iz člana 132. stav 2. u vezi sa stavom 1. Krivičnog zakonika RS, u kojem se navodi:
Linker
“Ko drugog tjelesno povrijedi ili mu tako teško naruši zdravlje da je usljed toga doveden u opasnost život povrijeđenog ili je uništen ili trajno i u znatnoj mjeri oslabljen važan dio njegovog tijela ili važan organ, ili je prouzrokovana trajna nesposobnost za rad povrijeđenog, ili trajno i teško narušavanje njegovog zdravlja ili unakaženost ili je djelo izvršeno iz mržnje, kazniće se kaznom zatvora od dvije do osam godina”, prenosi Mondo.

Nastavi čitati

Hronika

PREMINUO OTAC JELENE DOKIĆ! Godinama je zlostavljao bivšu teniserku

Damir Dokić, otac nekadašnje četvrte teniserke svijeta Jelene Dokić, preminuo je u 66. godini života.

Vijest o njegovoj smrti potvrdili su sin Savo i kćerka Jelena. Sahrana će biti održana na Novom Groblju u Vrdniku 22. maja u 14 časova.

Ko je Damir Dokić?
Damir Dokić rođen je 1958. godine u Osijeku, tadašnjoj Jugoslaviji. Krajem 90-ih i početkom 2000-ih, Damir je bio poznata, ali i kontroverzna figura u svijetu tenisa – često u žiži zbog svog temperamentnog ponašanja i sukoba sa zvaničnicima, novinarima i organizatorima turnira.

Emigrirali u Australiju
Porodica Dokić emigrirala je iz tadašnje Jugoslavije u Australiju 1994. godine, bježeći od rata. Jelena je kao juniorka briljirala, a Damir je insistirao da joj bude glavni trener i autoritet, neretko uz kontroverzne metode. Kasnije su se razišli, a Jelena je javno govorila o fizičkom i psihičkom zlostavljanju koje je trpila godinama, što je detaljno opisala u autobiografiji “Unbreakable”.

Hapšen zbog nasilja
Damir je više puta hapšen, i u Australiji i u Srbiji, zbog nasilnog ponašanja, prijetnji i posjedovanja oružja. U jednom trenutku je i pravosnažno osuđen na zatvorsku kaznu u Srbiji (2009), nakon što je prijetio ambasadoru Australije.

Do smrti je potom živio povučeno, daleko od javnosti i profesionalnog sporta, dok je odnos s kćerkom godinama bio potpuno prekinut, iako je Jelena u posljednje vrijeme izjavila da mu je u određenoj mjeri oprostila.

Nastavi čitati

Hronika

OVO JE ZA SRČANI UDAR! Ljudima u Konjicu OTROVNICA UŠLA U STAN

U naselju Trešanica u Konjicu sinoć se odigrala prava drama kada je poskok usao u jedan od stanova, javlja portal NoviKonjic.com.

Zmija je ušla u jedan od stanova u ulici Civilnih žrtava rata, izazvavši paniku među stanarima.

Prema izjavama uznemirenih susjeda, zmija je neopaženo ušla kroz otvorena vrata u prizemlju i skrila se u namještaju, što je prestravilo vlasnicu i okolne stanare.

“Čula sam od druge komšinice da je prva vidjela zmiju, i obje smo odmah alarmirale vlasnicu stana,” ispričala je Zuhra Omerović, jedna od komšinica.

“Iako u blizini ima dosta mačaka, pomisao da je zmija unutra bila je užasna. Bez oklijevanja smo pozvale policiju i vatrogasce.”

Nekoliko minuta nakon poziva, stigli su s vatrogasci vozilom, a dva prisebna vatrogasca ušla su u stan.

Uz profesionalan pristup i spretne manevre, ubrzo su locirali i uhvatili zmiju.

Utvrđeno je da se radi o otrovnom poskoku.

“Vatrogasci su koristili zaštitne rukavice i sprej, i zaista su majstorski uhvatili zmiju. Stavili su je u flašu i odnijeli,” dodala je Omerović, naglašavajući da se sličan događaj nikada ranije nije zbio u njihovoj ulici.

Unatoč pretrpljenom strahu, zahvaljujući brzoj i efikasnoj intervenciji konjičkih vatrogasaca, ova neobična situacija je sretno okončana.

Stanovnici naselja Trešanica izrazili su svoju zahvalnost vatrogascima na njihovoj profesionalnosti i hrabrosti.

(NoviKonjic)

Nastavi čitati

Aktuelno