Connect with us

Svijet

RAKETNI NAPADI Proglašena vazdušna opasnost u cijeloj Ukrajini, gađan i Donjeck

Eksplozije su potresle nekoliko ukrajinskih regiona, javili su lokalni mediji.

Sirene za vazdušni napad oglasile su se u četvrtak ujutru širom Ukrajine, uključujući i Kijev.

“Rakete lete ka kijevskoj i viničkoj oblasti, mogle bi da promjene putanju. Ostanite u skloništima i vjerujte našoj PVO”, poručile su Oružane snage Ukrajine. Širom Ukrajine zabilježeno je nekoliko eksplozija, prenosi agencija “Neksta”.

Detonacije su zabilježene u regionima Dnjepropetrovska, Hersona, Kijeva i Nikolajeva.

Ukrajinski sistemi protivvazdušne odbrane oborili su u četvrtak ujutro neodređeni broj ruskih raketa, napisao je na Telegramu šef kabineta ukrajinskog predsjednika Andrij Jermak. Najmanje dvije rakete letjele su kroz južni region Mikolajeva, rekao Vitalij Kim je rekao u Telegramu.

Ranije je najveća ukrajinska privatna energetska kompanija u četvrtak sprovela hitne prekide struje u nekoliko regiona, uključujući Kijev, “zbog pretnje od raketnog napada”, saopštila je kompanija. Sirene za vazdušni napad oglasile su se u četvrtak ujutro širom svih regiona Ukrajine.

Gradonačelnik ukrajinskog glavnog grada Vitalij Kličko objavio je da je jedna osoba poginula, a dvije su ranjene u ruskom raketnom udaru u južnom dijelu Kijeva.

On je objavio na “Telegramu” da su bolničari zbrinuli povrijeđene.

Rusija je jutros ispalila talas raketa na Ukrajinu, a ukrajinska protivvazdušna odbrana oborila je više od 15 krstrećih projektila, tvrde zvaničnici gradske uprave u Kijevu.

Rakete su oštetile energetsku infrastrukturu u južnoj luci Odesi, ali nema izvještaja o povrijeđenim, saopštila je okružna administracija.

Zvaničnici su objavili da opasnost nije prošla i pozvali građane da ostanu u skloništima dok ne bude oglašen kraj uzbune.

Ukrajinske snage istvoremeno od jutros granatiraju grad Donjeck, na koji je ispaljeno pet projektila kalibra 155 milimetara. Riječ je o projektilima kalibra koje obično koristi NATO, prenosi “Sputnjik”.

(Mondo/Srna)

Svijet

PRESTIHLI SU AMERIKU! Kina vodeći trgovinski partner Njemačke

Kina je ponovo pretekla SAD i postala najvažniji trgovinski partner Njemačke.

Spoljnotrgovinski promet sa Kinom je od januara do septembra, zahvaljujući velikom uvozu iz Narodne Republike, blago porastao za 0.6 odsto na 185.9 milijardi evra. Istovremeno je obim trgovine sa SAD opao za 3.9 odsto u odnosu na isti period prošle godine, na 184.7 milijardi evra, saopštio je u srijedu Savezni zavod za statistiku. Kina je već od 2016. do 2023. bila najvažniji trgovinski partner Njemačke, ali su je prošle godine Sjedinjene Države potisnule.

Od januara do septembra, njemački izvoz u Kinu je opao za više od 12 odsto, na 61.4 milijarde evra, što je veći pad nego izvoz u SAD, koji je smanjen za 7.8 odsto.

Posebno je snažno opao izvoz automobila i u SAD i u Kinu.

Sa izvozom od 112.7 milijardi evra, SAD su ipak ostale najvažnije tržište za njemačku robu još od 2015. godine – uprkos trgovinskim sporovima sa američkim predsjednikom Donaldom Trampom.

Kina je na toj listi bila tek na šestom mjestu.

Međutim, uvoz iz Kine je u prvih devet mjeseci 2025. snažno porastao za 8.5 odsto, dok je uvoz iz SAD porastao samo za 2.8 odsto.

NR Kina je tako, sa uvozom od 124.5 milijardi evra, daleko ispred Nizozemske, koja je na drugom mjestu, najvažniji dobavljač za Njemačku. Kina zbog trgovinskog spora sa Trampom preusmjerava robu ka Evropi, pa tako i na njemačko tržište. SAD su sa uvozom od skoro 72 milijarde evra na trećem mjestu.

Posebno su snažno porasli njemački uvoz iz Kine u oblasti električne opreme, odjeće i mašina, prenosi “b92”.

Nastavi čitati

Svijet

DRAMA U BRAZILU! Požar na samitu Ujedinjenih nacija COP30

Učesnici UN-ovih klimatskih pregovora Samitu COP30 evakuisani su zbog požara koji je izbio u paviljonu u kojem se održava u brazilskom gradu Belemu.

BBC-jevi novinari ugledali su plamen i dim u području paviljona prije nego što su izašli napolje. Brazilska vlada tvrdi da je požar sada pod kontrolom i da niko nije povrijeđen. Narandžasti plamenovi progorjeli su rupu kroz lim koji prekriva mjesto održavanja, koje se nalazi u bivšem aerodromu.

Jedan video prikazuje muškarca kako aparatom za gašenje požara gasi vatru prije nego što je pobjegao. Linker
Još nije poznato šta je uzrokovalo požar, navodi BBC.

Hiljade ljudi prisustvuje UN-ovim klimatskim pregovorima, uključujući članove delegacija iz cijelog svijeta.

Skoro 200 zemalja pokušava se dogovoriti o tome kako postići napredak u borbi protiv klimatskih promjena.

Član britanske delegacije rekao je da se vraćaju u svoj smještaj i da je požar poremetio pregovore.

Nastavi čitati

Svijet

Zaharova ukrajinskim vojnicima “BJEŽITE MOMCI”

Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova obratila se Ukrajincima na ukrajinskom jeziku i pozvala one koji su prisilno mobilisani da napuste vojsku.

U intervjuu za TASS, ona je izjavila da se mobilizacija u Ukrajini sprovodi ne radi podizanja ili jačanja odbrambenih sposobnosti, već, kako je navela, radi “izvršenja naređenja o ubijanju ukrajinskih građana”. – Već sam dala savjet onima koji se prisilno mobilišu u Ukrajini: stvarno, bježite, momci – poručila je Zaharova, prenosi Tanjug.

Prema njenim riječima, obični Ukrajinci su postali taoci tuđih interesa, igara i spletki.

Zaharova je dodala da je narod Ukrajine prevaren, rastrgan i uvučen u konfrontaciju koja apsolutno nikome nije potrebna.

Nastavi čitati

Aktuelno