Svijet
RAMPA! Finska će blokirati ulaz Rusima sa turističkim vizama za zemlje šengena

Finska je objavila danas da će “znatno” ograničiti ulaz ruskih državljana na svoju teritoriju, i od sada će odbijati pristup osobama koje imaju turističke vize neke evropske zemlje iz Šengen zone.
Finska, koja bilježi porast ulazaka Rusa preko svoje kopnene granice od kada je Moskva objavila djelimičnu mobilizaciju rezervista za rat u Ukrajini, tako se de fakto pridružila odluci ostale četiri zemlje Evropske unije koje se graniče s Rusijom.
Poljska i tri baltičke zemlje (Letonija, Litvanija i Estonija), od početka septembra ne dozvoljavaju ulazak Rusa iako imaju šengensku vizu.
Finski ministar spoljnih poslova Peka Havisto rekao je novinarima da bi poslije odluke vlade ta mera mogla vrlo brzo da stupi na snagu.
“Oni koji prelaze granicu iz turističkih razloga neće moći da uđu. Potrebno je da imaju neki drugi razlog”, rekao je on.
Odluka se odnosi na vize koje je izdala Finska kao i sve druge zemlje Šengen zone, rekao je šef finske diplomatije.
Finska koja ima granicu od oko 1.300 kilometara sa Rusijom već je odlučila drastično da smanji broj turističkih viza koje izdaje Rusima, ali je Helsinki do sada dozvoljavao osobama sa važećim šengenskim turističkim vizama da uđu.
Za razliku od ostale četiri zemlje koje se graniče sa Rusijom koje su opravdale restrikcije bezbjednosnim razlozima Finska je navela da se uvodi restrikcija da bi se spriječila osnova za ozbiljno narušavanje medjunarodnog položaja Finske, odnosno diplomatskih odnosa zemlje.
Od odluke ruskog predsjednika Vladimira Putina o djelimičnoj mobilizaciji broj dolazaka Rusa u Finsku se udvostručio mada je ostao na ograničenom nivou, prema finskoj graničnoj straži. Juče je granicu prešlo oko 6.000 Rusa, u odnosu na oko 3.000 početkom nedjelje.
Svijet
SUDAR AUTOBUSA U ATINI! Povrijeđeno 47 ljudi, među njima i DJECA, VOZAČU POZLILO, UDARIO AUTOBUS PUN MLADIH!

Najmanje 47 osoba je danas povrijeđeno, od kojih tri teže, u sudaru dva autobusa u južnom predgrađu Atine, Vuli, prenijeli su grčki mediji.
Kako se navodi, među povrijeđenima ima i djece, prenio je “Katimerini”.
Povrijeđeni su prebačeni u tri lokalne bolnice, a ministar zdravlja Grčke, Adonis Georgijadis, saopštio je da niko od njih nije životno ugrožen, iako su tri osobe zadobile teže povrede.
Prema prvim informacijama, do sudara je došlo tako što je jedan autobus udario u drugi koji je stajao, nakon što je vozaču pozlilo i nije uspio da na vrijeme zakoči, prenosi Tanjug.
Na lice mjesta stiglo je 11 ambulantnih vozila.
Predsjednik lokalne uprave opštine Vula, Grigoris Konstantelos, izjavio je da su mahom povrijeđeni mladi ljudi koji su krenuli na plažu.
Saobraćajna uprava Atine (OASA) saopštila je da je otvorena interna istraga o okolnostima nezgode, koja se dogodila u blizini plaže u Vuli.
Kako se dodaje, formiran je njihov tim stručnjaka koji će, u saradnji sa nadležnim vlastima, prikupiti sve neophodne informacije.
Iz Saobraćajne uprave Atine takođe je saopšteno da su spremni da pomognu povrijeđenima i njihovim porodicama.
Oba autobusa koja su učestvovala u nesreći puštena su u saobraćaj u oktobru 2024. godine, napominje grčki list
Svijet
TRAMP UDARA NOVIM CARINAMA! Od 1. avgusta haos u svetskoj trgovini, TAKSE I DO 70%! EU, Kina i Japan na čekanju!

Američki predsjednik Donald Tramp najavio je danas da će njegova administracija početi da šalje zvanična obavještenja trgovinskim partnerima o uvođenju novih carina koje će stupiti na snagu 1. avgusta i kretati se u rasponu od 10 do 70 odsto, u zavisnosti od zemlje i kategorije proizvoda.
U obraćanju novinarima, Tramp je naveo će najkasnije do 9. jula verovatno doneti sve odluke o carinama, prenosi Blumberg.
Novi carinski režim dio je ranije najavljenog plana iz aprila, koji je bio privremeno odložen za 90 dana kako bi se otvorio prostor za trgovinske pregovore, prenosi Tanjug.
Taj rok ističe 9. jula, a američki predsjednik je nagovijestio da neće biti dodatnog produženja.
U međuvremenu, Sjedinjene Američke Države su postigle tri trgovinska dogovora – sa Vijetnamom (ozvaničen u sredu), kao i okvirne sporazume sa Kinom i Velikom Britanijom.
Bijela kuća i dalje pregovara o carinama sa ključnim partnerima poput Evropske unije, Japana, Indije i Južne Koreje.
Svijet
PRAG U MRAKU! Masovni nestanak struje paralisao grad, METRO STAO, TRAMVAJI NE RADE, HAOS U JAVNOM PREVOZU!

Delovi Češke, uključujući i delove Praga ostali su danas bez struje, što je dovelo do zastoja u javnom prevozu i železničkom saobraćaju, saopštili su zvaničnici.
Cela mreža metroa u Pragu bila je van funkcije počev od podneva, saopštila je gradska uprava za saobraćaj. Ipak, linije A i C ponovo su uspostavljene nakon oko 15 minuta, dok je linija B počela da radi posle otprilike 30 minuta.
Premijer Petr Fijala rekao je u objavi na mreži X da je nestanak struje zahvatio i druge delove zemlje i da nadležni organi rade na rešavanju problema. Operater elektrodistributivne mreže CEPS priznao je da je došlo do problema u severnim i istočnim delovima Češke.
Većina tramvaja na desnoj obali reke Vltave u Pragu bila je zaustavljena, dok leva obala nije bila pogođena. Neki vozovi u blizini Praga i u drugim regionima nisu mogli da saobraćaju.
Za sada nema izveštaja da je Međunarodni aerodrom Vaclav Havel u Pragu bio pogođen nestankom struje.
Još uvek nije jasno šta je izazvalo problem, ali su zvaničnici isključili mogućnost sajber napada.
-
Hronika2 dana ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Društvo2 dana ago
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom
-
Svijet3 dana ago
JEZIVA PRIJETNJA IZ TEHERANA “Sljedeći sukob biće posljednji za jevrejsku državu”
-
Politika2 dana ago
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”
-
Hronika2 dana ago
TRAGEDIJA KOJA LOMI SRCE! ŽOTA POGINUO samo desetak dana nakon što se oženio MAJKOM SVOJE TROJE DJECE
-
Banjaluka3 dana ago
NEČASNE RADNJE PREDSJEDNIKA SKUPŠTINE! Ninković traži povećanje plata vaspitačima, ALI PREĆUTKUJE ISTINU!
-
Svijet20 sati ago
HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću
-
Politika3 dana ago
VUKOMANOVIĆ ” Penzioneri jedva čekaju da Dodik ode u penziju, JER DODIK SVE ZAKONE PRILAGOĐAVA SAMO SEBI”