Connect with us

Društvo

RATARI I VOĆARI SLAVE ZIMU! Snježni pokrivač štiti usjeve i osigurava vlagu za proljeće

Snijeg i niske temperature obradovali su i ratare i voćare u Srpskoj, jer, kako ističu naši sagovornici, snježni pokrivač pri niskim temperaturama služi kao dobar izolator ozimim usjevima, a njegovim topljenjem povećaće se zaliha vlage u zemljištu.

Temperaturni minus pogoduje i voćarima, prije svega kako bi se smanjio broj insekata koji su zbog promjene klime prethodnih godina pravili velike probleme voću.

Stojan Marinković, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, kazao je za “Nezavisne novine” da je snježni prekrivač dobro došao voću, a posebno ako nije polomio grane.

“Snijeg je obezbijedio određene rezerve vlage, koje su neophodne za proljećni porast temperatura”, kazao je Marinković i istakao da nema trenutno prijavljene štete što se tiče samih sadnica.

Kako je kazao, što se tiče ratarskih kultura, konkretno pšenice, snijeg je više nego dobro došao.

“Pogotovo nakon blagog zahlađenja i noćnih mrazeva, te je poslužio kao odličan izolator, a i nema rezerve vlage bez snježnog  prekrivača”, kazao je Marinković.

Da su snijeg i niske temperature izrazito dobri u ovo doba godine, saglasan je Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara, i ističe da je najveća koncentracija voćnjaka i intenzivnija proizvodnja na području Potkozarja od Laktaša do Kozarske Dubice.

“Mi u tom potezu uopšte nismo ni imali snijega, voljeli bismo da je bilo više kod nas nego u drugim predjelima, ali uglavnom, što se tiče niskih temperatura, to dobro dođe i bilo bi dobro da to potraje barem u januaru”, kazao je Dojčinović.

Ističe da bi to bila garancija da će biti neko normalnije proljeće, ali kako kaže, više nema pravila.

“Što se tiče ovog snijega  koji je padao, nije pričinio veliku štetu na voćnjacima, sem možda na nekim lošim stablima”, kazao je Dojčinović.

Prema njegovim riječima, u predstojećem periodu će vjerojatno biti još hladnih dana, što će imati dobar uticaj na voćke.

“Za dobru voćarsku proizvodnju potrebno je oko 30 hladnih dana, odnosno iznad 600 sati kako bismo mogli reći da su biljke mirovale i da nije bilo vegetacije tokom zime”,  kazao je Dojčinović.

Darko Milošević, predsjednik Upravnog  odbora Udruženja voćara Republike Srpske i voćar iz Ugljevika, ističe da su na ovom području bile izuzetne padavine, te da je snijeg  bio od 40 do 60 centimetara.

“Posebne štete nije bilo, sporadično je poneko stablo stradalo u voćnjacima, ali to su ona stabla koja nisu održavana na pravi način u prethodnom periodu”, kazao je Milošević i dodao da je snijeg veoma dobro došao i voćari i poljoprivrednici su se obradovali, jer je nedostatak vlage.

“Zemlja je žedna, nedostatak je vlage u dubljim slojevima, tako da će ovaj snijeg popraviti ovaj deficit vode i donijeti voćkama puno bolji start u proljeće”, kazao  je Milošević i dodao da je unazad nekoliko godina topla zima.

“Prethodnih godina imali smo rano kretanje vegetacije u proljeće i onda nam budu mrazevi koji unište voće”, kazao  je Milošević.

Društvo

KAO U FILMOVIMA! Policija pretresa objekte šefa kavačkog klana

Policija je jutros upala u objekte na crnogorskom primorju koji su u vlasništvu Radoja Zvicera, odbjeglog šefa kavačkog klana.

Za sada nije poznato da li se kontrole i pretresi sprovode u sklopu konkretnog krivičnog postupka, ili je riječ o operativnim provjerama u okviru šire bezbjednosne akcije.

Na zahtjev crnogorske kancelarije Interpola za Zvicerom je 9. maja raspisana i javno objavljena crvena potjernica, a Crna Gora potražuje ga zbog šest teških ubistava, ubistva, ubistva u pokušaju, krijumčarenja droge, pišu crnogorske Vijesti.

Nastavi čitati

Društvo

OVO MORATE ZNATI Evo šta je dozvoljeno unijeti u EU tokom ljetnjih putovanja?

Tokom ljetnje sezone, kada veliki broj ljudi putuje u zemlje Evropske unije iz država koje nisu članice, važno je znati šta je dozvoljeno unijeti u ličnom prtljagu. Evropska komisija objavila je smjernice koje jasno definišu ta pravila.

Unošenje mesa, mlijeka i proizvoda koji ih sadrže nije dozvoljeno. Ova zabrana važi bez obzira na količinu i bez obzira da li su proizvodi namijenjeni za ličnu upotrebu. Ista pravila primjenjuju se i na robu naručenu putem interneta ili poslatu poštom.

Izuzeci postoje za određene prehrambene proizvode, koji se mogu unijeti u ograničenim količinama, isključivo za lične potrebe. Dozvoljeni su voće i povrće, jaja i proizvodi od jaja, med, kao i ograničene količine ribe i ribljih proizvoda, dok je za biljke i životinje zaštićenih vrsta uglavnom potrebna posebna dozvola, prenosi RTCG.

Što se tiče alkohola i duvanskih proizvoda, moguće ih je unijeti bez dodatnih troškova ako su u razumnim količinama i namijenjeni isključivo za ličnu upotrebu. Dozvoljeno je do četiri litre običnog vina, do dvije litre pjenušavog vina ili vina sa dodatim alkoholom, 16 litara piva ili jedan litar žestokog pića koji ima više od 22% alkohola. Kada je riječ o duvanu, pravila određuju zemlje članice, ali propisane količine ne mogu biti strože od minimalnih EU smjernica – 800 cigareta, kilogram duvana, 10 litara jakog alkohola, 20 litara vina sa dodatim alkoholom, 90 litara običnog vina i 110 litara piva.

Za ostalu robu, uključujući parfeme i poklone, dozvoljen je unos u vrijednosti do 300 evra po putniku, odnosno 430 evra za putnike koji dolaze avionom ili brodom. Za mlađe od 15 godina, limit može biti niži – 150 evra, u zavisnosti od nacionalnih pravila. Takođe, u vozilu je dozvoljeno nositi do 10 litara goriva u prenosivom rezervoaru, uz pun rezervoar u automobilu.

Kada je riječ o putovanjima unutar Evropske unije, pravila su znatno liberalnija.

Dozvoljeno je slobodno unošenje mesa, mliječnih proizvoda, voća, povrća i biljaka, pod uslovom da su porijeklom iz neke od članica EU i da ne predstavljaju rizik po zdravlje ili biljnu zaštitu.

Ograničenja se odnose isključivo na količine koje jasno ukazuju da su namijenjene ličnoj upotrebi, a ne komercijalnoj distribuciji. Ipak, preporučuje se da putnici, prije puta, provjere eventualne posebne smjernice zemlje u koju ulaze, jer se granične kontrole i nacionalni pragovi mogu razlikovati.

Putnicima se savjetuje da se prije putovanja dodatno informišu na sajtu carinske uprave zemlje u koju putuju, kao i da poštuju propisana ograničenja kako bi izbjegli zapljene, kazne ili druge posljedice na granici.

Nastavi čitati

Društvo

NEŠTO SE DEŠAVA!? EUFOR-ov avion ponovo kruži iznad Banjaluke

EUFOR-ov avion, koji je poletio iz Sarajeva, ponovo danas kruži iznad Banjaluke.

Prema podacima na aplikaciji FlightRadar24, avion Beech 90 King Air kruži na visini od oko 1,5 kilometara, i kreće se brzinom od oko 320 kilometara na sat.

Avion je nakon što je poletio iz Sarajeva prvo kružio iznad Livna, pa iznad Bihaća, nakon čega se uputio prema Banjaluci.

Kretanje EUFOR-ovog aviona možete pratiti na ovom linku.

Nastavi čitati

Aktuelno