Connect with us

Društvo

RAZMIŠLJATE LI O LJETOVANJU? Evo kada je pravi trenutak za REZERVACIJU

Ukoliko već razmišljate o rezervaciji smještaja za ljetnji odmor, te ako se pitate da li su bolje first minute ili last minute ponude, odnosno da li da već sada rezervišete aranžman ili ipak u posljednjem trenutku, pred sam polazak, u nastavku čitajte koje su prednosti i mane navedenih opcija, te odlučite šta je najbolje za vas.

Koja ponuda je bolja, first minute ili last minute?
Već od februara agencije nude tzv. first minut ponude za ljetovanja, na kojima se može uštedjeti zahvaljujući popustima za rane uplate i rezervacije, a dok se neki odluče da odmah rezervišu ovaj aranžman, ima i onih koji ipak smatraju da im je bolje da svoje putovanje planiraju u posljednjem trenutku, te se odluče za neku od last minute akcija.

Inače, first minut ponude se objavljuju mnogo ranije u odnosu na termin aranžmana, i to sa popustima čak do 30 odsto na regularnu cijenu aranžmana, u slučaju ako odmah uplatite cio iznos ili rezervaciju.

Najčešće to funkcioniše da do određenog termina trebate uplatiti dio novca, kako biste ostvarili popust, dok ostatak možete da isplatite do putovanja, s tim da neke agencije daju i opciju plaćanja na rate.

Međutim, pored popusta, first minut se često bira jer tad imate veći izbor, odnosno što ste bliži željenom terminu, te je veća vjerovatnoća da je ostala samo jedna soba ili čak i to bude rasprodato.

U ovom periodu su još svi apartmani slobodni, možete da birate mesto, smještajni objekat, pogled, način plaćanja i slično.

To je jedan od prednosti, jer možete da isplanirate ljetovanje kakvo želite po cijeni koja će vjerovatno biti povoljnija nego da ste kasnije počeli da razmišljate, prenose Nezavisne.

S druge strane, postoje ljudi koji ne vole ili nemaju mogućnost da planiraju ljetovanje mjesecima unaprijed, te čekaju posljednji trenutak da odluče gdje će na odmor.

Last minute je, kao što mu i sam naziv kaže, posljednji trenutak za uplatu aranžmana za određenu destinaciju, a te ponude su ograničene na određen termin, zatim broj osoba ili soba, smještaj, broj mjesta u avionu ili autobusu i slično,

Kad se sve sagleda, tu nema mnogo opcija da se bira, niti ima vremena za premišljanje.

Tako se ovakvi aranžmani obično objavljuju nekoliko dana pred putovanje, a popusti mogu biti niži i do 50 odsto od realne cijene aranžmana. Tada se podrazumijeva da plaćate odmah te da ste spremni da krenete.

S tim u vezi, u first minute varijanti biste trebali mnogo ranije da planirate, ali možete da birate i platite manje, dok ćete u last minute vjerovatno platiti još manje, no plaća se odmah, krećete za dan-dva i dobijate smeštaj koji je ostao.

Sve u svemu, obje opcije imaju svoje prednosti, kao i mane, te nude načine da uštedite na aranžmanu, ali kako za koga. Nakon što ste pročitali tekst, procijenite i sami odlučite kada je najbolje rezervisati smještaj za ljetovanje.

Društvo

POJAČANO KRETANJE: EUFOR intenzivirao aktivnosti u BiH

U naredne dvije sedmice građani će moći vidjeti pojačano kretanje vozila EUFOR na putevima i željezničkim prugama širom BiH.

Kako je saopšteno iz EUFOR, te aktivnosti vezane su za povratak strateških rezervnih snaga EUFOR i njihovih pridodatih elemenata iz BiH u Francusku, Italiju i Rumuniju.

– Elementi rezervnih snaga EUFOR redovno se raspoređuju u BiH radi obuke (na primjer za našu godišnju vježbu “Brzi odgovor”) – saopšteno je iz EUFOR.

Dodali su da ovaj sistem rotacije rezervnih snaga dodatno jača napore EUFOR na pružanju podrške vlastima u BiH pri održavanju sigurnog i stabilnog okruženja.

– Kao i kombinovanu obuku sa Oružanim snagama BiH – navodi se u saopštenju.

Podsjećamo, pripadnici EUFOR u BiH u aprilu su imali brojne aktivnosti u sklopu vojne vježbe “Meleager” koja se izvodila na teritoriji BiH.

U vježbi su učestvovale Oružane snage BiH te pripadnici Strateških rezervnih snaga EUFOR, odnosno vojnici iz Francuske, Holandije i Italije.

Vojnici su vježbali bojevo gađanje kombinovanim naoružanjem, a izvršena je i prezentacija oružja kao i razmjena znanja.

Vojnici su takođe vježbali precizno gađanje na okretnim metama s različitim kalibrima naoružanja.

– Vježba “Meleager” ima za cilj da simbolizuje snažne veze između EUFOR i Oružanih snaga BiH. Tokom svog boravka u BiH, ove Strateške rezervne snage će provoditi obuku i patroliranje sa snagama EUFOR, što će omogućiti EUFOR da uvježba efikasnu integraciju Strateških rezervnih snaga u strukturu snaga EUFOR. Oni će takođe provoditi obuku zajedno sa EUFOR i OS BiH. Ovo će dodatno povećati saradnju i interoperabilnost između EUFOR i OS BiH – naveli su ranije iz EUFOR, prenosi Klix.

Nastavi čitati

Društvo

SRPSKA SVE ČEŠĆI IZBOR TURISTA: Trebinje se nada novim rekordima

Da prirodne ljepote Srpske sve više privlače turiste pokazuju i podaci za prva tri mjeseca ove godine kada je Srpsku posjetilo 91.522 turista, a broj dolazaka je rastao iz mjeseca u mjesec.

Tako su u januaru, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Republike Srpske, ostvarena 26.643 dolaska turista. U februaru je, u odnosu na januar, ta brojka bila veća za nešto više od pet hiljada, odnosno ostvarena su 31.664 dolaska turista, dok je u martu Srpsku posjetilo 33.215 turista.

Da su podaci zadovoljavajući, potvrđuje i Marko Radić, rukovodilac Sektora za promociju u Turističkoj organizaciji Republike Srpske, koji za “Nezavisne novine” ističe da je statistika u rangu prošlogodišnje kada je u pitanju prvo tromjesečje, što je zadovoljavajuće s obzirom na manjak snježnih padavina u ključnim mjesecima zimske sezone.

“Uprkos najnaprednijoj tehnologiji za vještačko osnježavanje, visoke temperature ipak nisu dozvolile broj dana skijanja koji je planiran početkom sezone. Dok čekamo aprilsku statistiku i rezultate, možemo vidjeti da je početak maja vrlo dobar, sa velikim brojem rezervacija, a s tim ulazimo polako i u glavni dio ljetnje sezone, kada se do kraja septembra očekuje veliki broj kulturnih, sportskih i muzičkih događaja”, kaže Radić.

Kako ističe, i u narednom periodu u Srpskoj će biti brojni događaji koji će privući turiste.

“Pored glavnog turističkog proizvoda, a to je rafting na Tari, kraj maja je rezervisan za Svjetsko prvenstvo u raftingu na Vrbasu. Tu su i festivali poput ‘OK Festa’, ‘Banjaluka festa’, nekoliko motorijada i veliki broj koncerata”, kaže Radić.

Prema njegovim riječima, Srpska je destinacija aktivnog odmora.

“Veliko interesovanje je i za boravak u Parku prirode ‘Orjen’, nacionalnim parkovima ‘Sutjeska’ i ‘Kozara’, dok su, recimo, Janjske otoke ili Pecka idealni za vikend boravke i obilaske rijeka Sane, Janja ili Ribnika”, ističe Radić za “Nezavisne novine”, dodajući da tokom cijele sezone postoji interesovanje za banjske centre širom Srpske.

Zadovoljni početkom ovogodišnje sezone su i u Trebinju, a prema riječima Nikole Kokića iz Turističke organizacije Trebinje, u prva tri mjeseca ove godine zabilježen je veći broj turista nego u istom periodu lani, a najjužniji grad bio je pun turista i u maju.

“Ono što možemo da kažemo je da je tokom prvomajskih i vaskršnjih praznika grad bio izuzetno pun. Bio je utisak kao da je cijeli region došao u naš grad, tako da možemo da kažemo da su prvomajski praznici u Trebinju postali svojevrstan brend i motiv turističkih putovanja svih turista iz regiona, ali i turista sa svih ostalih svjetskih kontinenata, što nas svakako raduje”, ističe Kokić, dodajući da u Trebinje dolaze i turisti iz Kine, azijskih zemalja i SAD.

U najjužnijem gradu Srpske tokom vaskršnjih i prvomajskih praznika bilo je popunjeno više od 90 odsto smještajnih kapaciteta.

“Naime, naša ponuda ima razne oblike turizma, od vjerskog, kulturno-istorijskog i vinskog turizma, do odlične gastronomije, sjajne avanturističke ponude, sjajne prirode i klime, a prvenstveno sjajnih ljudi. Sve su to motivi koji ljude podstiču da dolaze u naš grad”, priča Kokić za “Nezavisne novine”.

Prema njegovim riječima, ovo bi mogao biti uvod u izuzetnu ljetnju sezonu.

“Naše indicije govore da će ljetnja sezona biti izuzetna, naravno ako posluži vrijeme. Dosta je tu i novih turističkih sadržaja koji privlače turiste, tako da s pravo možemo da kažemo da će 2024. godina sigurno biti rekordna i da je Trebinje i dalje regionalni lider što se tiče turističke ponude Bosne i Hercegovine”, kaže on.

Kada je riječ o noćenjima, u Republici Srpskoj su u januaru ostvarena 76.184 noćenja, u februaru 88.858,  a u martu 85.238 noćenja turista.

Nastavi čitati

Društvo

BUDITE STRPLJIVI! Kolone na graničnim prelazima

Na graničnim prelazima Rača, Šepak, Karakaj i Pavlovića most na izlazu iz BiH u Srbiju duge su kolone putničkih vozila, saopšteno je iz Auto-moto saveza /AMS/ Republike Srpske.

Intezitet saobraćaja je pojačan i sa Crnom Gorom na graničnom prelazu Deleuša na izlazu iz BiH, kao i sa Hrvatskom na prelazima Kozarska Dubica i Donja Gradina na izlazu iz BiH.
Frekvencija vozila povremeno je pojačana i na graničnim prelazima Gradiška i Brod.
Iz AMS-a mole vozače sa strpljenje.

Nastavi čitati

Aktuelno