Connect with us

Hronika

Reagovanja na oslobađajuću presudu za zločin nad Srbima u Hrasnici: Nema ni pravde ni istine

Odluka Suda BiH da prvostepenom presudom oslobodi krivice Senada Gadžu, Zaima Laličića i Sulju Hebiba za ratni zločin protiv srpskog civilnog stanovništva počinjen na području Hrasnice kod Sarajeva nije u interesu ni pravde, ni istine ni prava.

Smatraju to predstavnici srpskih udruženja proisteklih iz proteklog rata.

Sudsko vijeće zaključilo je da nije van razumne sumnje dokazano da su trojica bivših pripadnika Četvrte brigade tzv. Armije BiH, u svojstvu stražara, učestvovala u premlaćivanju i ubistvima srpskih civila zatvorenih na području Hrasnice. Oni su oslobođeni i nakanade za sudski postupak, a svi troškovi idu na teret BiH.

Veliki broj od 21 tačke optužnice, navela je predsjedavajuća Sudskog vijeća Mediha Pašić, zasniva se na pročitanim iskazima svjedoka Mirka Vukovića, dok za neke tačke nije izveden nijedan dokaz ili je saslušan samo jedan svjedok.

-Iskazi ovog svjedoka u bitnim i odlučujućim dijelovima nisu potvrđeni nijednim drugim svjedokom ili materijalnim dokazom tako da ne mogu biti pouzdan osnov kojim bi se mogla utvrditi krivična odgovornost optuženih – rekla je Pašićeva.

Ona je pojasnila da, u slučaju kada se optužba zasniva samo na jednom svjedoku, njegov iskaz mora biti takav da ne ostavlja nikakvu sumnju.

Pašićeva smatra da su iskazi Vukovića kontradiktorni među sobom, kao i u odnosu na druga svjedočenja, te navela još neke tačke koje se zasnivaju samo na jednom pročitanom iskazu.

Vijeće nije našlo kao dokazane ni tačke optužnice za koje su saslušani svjedoci zbog kontradiktornosti njihovih iskaza, a Pašićeva je napomenula da je jedan od svjedoka izjavio da se ravnao po iskazima drugih svjedoka koje je pročitao u knjizi.

Ona se osvrnula i na manjkavosti optužnice u pojedinim tačkama, prenosi Birn.

-Tužilaštvo nije navelo koju tačno radnju stavlja na teret optuženima kao ni oblik odgovornosti – navela je Pašićeva.

Prvostepenom presudom Gadžo je oslobođen po 11 tačaka optužnice za učešće u premlaćivanju zatvorenika u školi “Aleksa Šantić”, garažama i podrumu nedovršene zgrade, od kojih je većina podlegla batinama.

On je s Laličićem oslobođen po pet tačaka za smrt jednog i nanošenje psihičke i fizičke boli šestorici zarobljenika, dok je Hebib oslobođen po pet tačaka optužnice za učešće u premlaćivanju četvorice zarobljenika.

Suđenje Gadži, Laličiću i Hebibu počelo je u martu prošle godine.

Na izrečenu presudu dozvoljena je žalba.

– Oslobađajuća presuda nastavak je kontinuiranog rada na lažiranju istorije – izjavio je predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Branimir Kojić.

Kojić je ocijenio da je Sud BiH rak rana ovog društva, “karcinom koji će izjesti srpsko tijelo do krajnjih granica”.

-Prestanak ratnih dejstava potpisan je u Dejtonu, ali ne i prestanak ubijanja Srba – ocijenio je Kojić.

On je istakao da je „činjenica da su Srbi osuđeni u Sudu BiH na skoro 2.500 godina dok su svi drugi osuđena na jedva nešto više od 450 godina“ i da to „jasno govori čemu ovaj sud služi“, te smatra da se takva praksa neće promijeniti.

-To smo shvatili neki dan iz razgovora sa čelnim ljudima Tužilaštva jer je očigledno da kako koji tužilac gubi koji predmet za zločine nad Srbima biva nagrađen na bolje radno mjesto, odnosno za sudiju i to je najbolji dokaz sprege između sudstva i tužilaštva –  tvrdi Kojić.

Predsjednik Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske Božica Živković Rajilić mišljenja je da oslobađajuća presuda Suda BiH trojici bivših pripadnika takozvane Armije BiH za ratni zločin nad Srbima u Hrasnica „samo pokazuje da tome sudu nisu u interesu ni pravda, ni istina ni pravo“.

Upitala je “kako je moguće da budu oslobođena ta trojica, kao i bezbroj drugih prije njih za zločine nad Srbima?“

-To znači da je to politički sud koji sudi samo Srbima, dok niko ne odgovara za zločine nad Srbima – izjavila je Rajilićeva Srni.

Rajilićeva je naglasila da je riječ o strašnoj nepravdi i da oni koji su preživjeli i svjedočili zločinu još jednom doživljavaju njegovo ponavljanje.

Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske (BORS) Radan Ostojić očekuje da će počinioci zločina nad srpskim civilima Hrasnice u drugostepenoj presudi Suda BiH biti kažnjeni, a žrtve dobiti satisfakciju.
-Zbog istine, pravde i žrtava nije potrebno stati samo na tome, nego pravosuđe BiH treba da istraži i procesuira zločine u svih 211 logora i mjesta zatočenja Srba, koliko ih je bilo u Sarajevu tokom proteklog rata – izjavio je Ostojić Srni.

Ostojić je rekao da samo takvim stavom i radom pravosudnih institucija može doći do pomirenja u složenoj državnoj zajednici kakva je BiH.
On je ukazao da je današnja oslobađajuća presuda još jedna sramna odluka pravosuđa BiH, koje svojim radom sigurno neće dovesti do otkrivanja istine o proteklom ratu i pomirenja naroda na ovim prostorima.

SRNA

Hronika

Bokserski trener iz Bijeljine OSUĐEN na 12 godina robije zbog OBLJUBE DJEVOJČICE

Milenko Tomić (62), bokserski trener iz Bijeljine, optužen da je obljubio četrnaestogodišnjakinju koju je trenirao, osuđen je na 12 godina zatvora.

Riječ je o prvostepenoj presudi Okružnog suda u Bijeljini, koji je Tomiću odredio i pritvor, pišu Nezavisne novine.

Naime, njemu je ranije određen kućni pritvor, ali se on toga nije pridržavao, tako da ga policajci nisu našli na njegovoj adresi, niti je poznato gdje se on sada nalazi.

Podsjetimo, kako su Nezavisne ranije pisale, ovaj proces je u bijeljinskom sudu trajao duže od dvije godine. Prije nego što će isteći te dvije godine, bijeljinsko tužilaštvo je upozorilo da ističe rok u kojem Tomić može biti u pritvoru, te ocijenilo da se ovaj proces namjerno odugovlači.

Na kraju se to i desilo – Tomić je umjesto u pritvor poslat u kućni pritvor, te sada nije poznato gdje se nalazi.

Nastavi čitati

Hronika

Nestao pripadnik Oružanih snaga BiH, PORODICA MOLI ZA POMOĆ

Porodica Draga Tanaskovića, pripadnika Oružanih snaga BIH iz Čajniča traga za tridesetogodišnjim mladićem, za kojeg tvrde da je nestao nakon što je priveden u Policijsku stanicu u Foči.

Cijeli slučaj komentarisao je Tanaskovićev stric, Radoš.

– Radi kod vojske u Bileći, policija ga je pokupila 25. marta, oko ponoći, a zadržan je na ispitivanju do 26. marta u Policijskoj stanici Foča i kažu da je pušten u 21.05. Od tada je nestao, nije se javio kući u Čajniče, nije se javio na posao, nema ga. Niko nam ništa ne govori, mnogo smo zabrinuti šta se desilo. Šta god da je uradio neka odgovara. Ono što znamo je da ga je prijavio neki momak Njegoš, da li je on priveden, da li se čula ta druga strana, mi ne znamo. Ali momka od 30 godina nigdje nema. Pokušavamo doći do bilo kakve informacije, da li je živ uopšte? Tri noći su prošle od tada, ovo je četvrti dan. Nestao je čovjek, momak od 30 godina u centru grada i niko ništa – kaže za Klix Radoš Tanasković, stric od Draga Tanaskovića.

Tanasković je navodno priveden zbog sumnje da je počinio krivično djelo Iznuda u pokušaju.

– Ako je kriv neka odgovara, ali neka se ispita i osoba koja ga tuži, jer njega sad nema. Ako je on stvarno prijetio nekome, zašto se taj neko ne ispita? Bojimo se najgoreg. Molimo sve ljude, ako znaju nešto ili imaju neku informaciju da nam jave. Posljednji put je viđen u Foči. Molim vas ljudi pomozite nam da nađemo Draga – očajan je Dragov stric Radoš Tanasković.

Kaže kako policija koja ga je odvela, ne daje nikakve odgovore.

– Tvrde da su ga pustili, a mi smo prijavili nestanak. Molim ljude ako nešto znaju da nam jave na broj 065 469 690, poručio je Tanasković.

Iz policije u Foči još uvijek se nisu oglasili o ovom slučaju.

Nastavi čitati

Hronika

VEĆ ČETVRTI DAN! I dalje se traga za dvogodišnjom Dankom Ilić

Potraga za dvogodišnjom Dankom Ilić, koja je nestala u utorak u naselju Banjsko polje kod Bora, ušla je u četvrti dan.

Policija je i tokom noći dežurala kod kuće odakle je djevojčica nestala.

Na mjesto nestanka dvogodišnje djevojčice u Banjskom Polju kod Bora došao je juče bager koji je, kako je objasnila policija na terenu, trebalo da raščisti dio oko kuće i omogući policiji da nastavi pretragu.

Na tom mjestu su bili postavljeni i šatori, a prisutne su bile i Vatrogasno-spasilačke jedinice i jake policijske snage koje su blokirale prilaz kući.

Federalna uprava policije Bosne i Hercegovine juče je, na osnovu informacija Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, uhapsila tri osobe koje se sumnjiče da su putem društvene mreže „Tik Tok“ objavile da su povezane sa nestankom djevojčice Danke Ilić, saopšteno je iz MUP-a Srbije.

”Avaz” je ranije sinoć objavio da su istražitelji Odsjeka za Sajber kriminal FUP locirali putem IP adresa osobe koje su tvrdile da imaju saznanja o nestanku male Danke i koje su tražile 50.000 konvertibilnih maraka, odnosno oko 25.000 evra za otkrivanje tih informacija.

Dvogodišnja Danka Ilić nestala je u utorak oko 13.45, a u trenutku nestanka na sebi je imala ljubičaste pantalone, maslinasto zelenu jaknu i kosu vezanu u rep.

Djevojčica ima smeđu kosu, braon oči i visoka je oko 85 centimetara.

Zbog njenog nestanka u Srbiji je prvi put aktiviran sistem “Pronađi me”.

Nastavi čitati

Aktuelno