Društvo
REVOLUCIJA RODITELJSTVA! Sve više muškaraca u Srpskoj uzima porodiljko odsustvo!

Zbog mijenjanja pelena i brige o djetetu radno mjesto porodiljskim odsustvom prošle godine zamijenilo je 50 očeva, što predstavlja rast broja tata koje se odlučuju na ovaj korak u odnosu na godinu ranije.
Prema podacima Javnog fonda za dječiju zaštitu Republike Srpske, lani je ova ustanova, nakon sprovedenog postupka po zahtjevu poslodavca za priznavanje prava na refundaciju naknade plate za vrijeme korišćenja porodiljskog odsustva očeva, donijela 50 rješenja, što je 1,01 odsto od ukupno izdatih rješenja po osnovu ovog prava.
“U 2023. godini JU Javni fond za dječiju zaštitu, kao nadležni organ, nakon sprovedenog postupka po zahtjevu poslodavca za priznavanje prava na refundaciju naknade plate za vrijeme korišćenja porodiljskog odsustva očeva, donio je 39 rješenja, što je 0,75 odsto od ukupno izdatih rješenja po osnovu ovog prava”, podsjećaju oni za “Nezavisne novine”.
Kako ističu, najviše očeva na porodiljskom bolovanju lani je bilo u Bijeljini i Banjaluci.
Iako se broj roditelja na porodiljskom povećava sporim tempom, za Maju Savanović Zorić, psihologa i sistemskog porodičnog psihoterapeuta, svaki rast u tom pravcu je značajan.
“To pokazuje da se mijenjaju tradicionalni obrasci roditeljstva i da očevi sve više preuzimaju aktivnu ulogu u ranom odgoju djece. Dijete od prvih dana ima višestruke koristi od prisustva oba roditelja, a ravnopravnija podjela roditeljskih obaveza doprinosi i zdravijim porodičnim odnosima, a ujedno se smanjuje i pritisak na majke. Osim što jača emocionalnu povezanost između oca i djeteta, uključivanje očeva u roditeljstvo pozitivno utiče i na njih same jer im povećava osjećaj ispunjenosti i smanjuje stres. Takođe, šalje se društvu jedna veoma važna poruka – da roditeljstvo nije samo ženska uloga, već da je to zajednička odgovornost”, kaže Savanović Zorićeva za “Nezavisne novine”.
Da bi se nastavili bilježiti pozitivni trendovi na ovom pitanju, ona smatra da su potrebne promjene, kako kroz zakon i fleksibilnije radne uslove, tako i kroz promjenu svijesti unutar zajednice.
“Očevi koji uzimaju porodiljsko bolovanje nisu izuzetak, već su primjer savremenog roditeljstva kojem svi treba da težimo. Majke često doživljavaju ovu promjenu kao pozitivnu jer se na ovaj način omogućava ravnomjernija raspodjela roditeljskih odgovornosti i smanjuje teret”, ističe ona i dodaje da se na ove očeve, bez obzira na pozitivne trendove, ipak često gleda sa iznenađenjem.
“U mnogim zajednicama roditeljstvo se i dalje smatra ženskom ulogom, a očevi koji preuzimaju ovu odgovornost mogu biti suočeni sa negativnim komentarima ili neprihvatanjem od strane šire zajednice”, kaže ona.
Vladimir Vasić, sociolog, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da su za odrastanje djeteta, kao i njegovo sazrijevanje i primarnu socijalizaciju, važni i otac i majka.
“S tim u vezi, bilo bi dobro da se ide u izmjene i dopune važećih zakonskih regulativa, da se odobri podjednako i majci i ocu da koriste porodiljsko odsustvo zbog kompleksnosti samog načina podizanja djeteta i važnosti oca u svemu tome, ali i zbog olakšanja majci u tom periodu. Mislim da bi idealno bilo da i otac i majka budu podjednako na porodiljskom odsustvu, a naravno sa ove druge socijalne strane, takođe, mnogo je važno da se skidaju ničim opravdane, nametnute i neprirodne stigme u društvu da otac ne treba da učestvuje direktno u vaspitanju i podizanju djeteta, da otac tu ima zanemarivu ulogu”, kaže Vasić.
Prema njegovim riječima, i otac i majka imaju veoma važnu ulogu.
“Naravno, majka je majka, to je činjenica, ali mislim da i otac zauzima važnu ulogu. I po meni bi bilo najidealnije da oboje podjednako imaju mogućnost u zakonu da koriste pravo na porodiljsko odsustvo”, navodi on za “Nezavisne novine” i dodaje da sve veći broj očeva koji koriste porodiljsko odsustvo govori o pozitivnim promjenama, što je za pohvalu.
Inače, nakon isteka 60 dana od dana rođenja djeteta, umjesto majke porodiljsko odsustvo može nastavi da koristi zaposleni otac djeteta.
Društvo
IDE VASKRS, A SVE JE PRESKUPO! “Tanka” prodaja na banjalučkoj Tržnici

Prodavci voća, povrća, mesa i jaja na banjalučkoj Tržnici ovih dana imaju više posla nego obično, a sve zbog priprema za Vaskršnje praznike. Gužve ima, ali oni koji od ranog jutra stoje za tezgama za BL portal kažu da baš i nisu prezadovoljni, a ujedno priznaju da cijene jesu povisoke.
“Generalno je tanka prodaja, ali kao i pred svake praznike ove nedjelje narod kupuje sve vrste povrća. Očekujemo još posla ovih dana”, kaže za BL portal jedan od prodavaca.
Police sa povrćem su pune raznolikih i svježih plodova, a ekipa BL portala provjerila je njihove cijene, pa evo šta vas očekuje u vaskršnjoj kupovini.
Cijena krompira varira u odnosu na vrstu, pa glamočki krompir po kilogramu košta dvije marke, dok je mladi skuplji i potrebno je izdvojiti 3,5 KM po kilogramu. Vreća glamočkog krompira košta 10 maraka, dok vreća kvalitetnijeg krompira košta 13 maraka.
Luk takođe zavisi od kvaliteta i vrste, pa tako cijene idu od 1,5 KM do 3 marke po kilogramu. Za kilogram mrkve je takođe potrebno izdvojiti tri marke.
Cijena kupusa se takođe razlikuje u odnosu na kvalitet, pa tako kilogram ovog povrća košta od 3 do 4 marke.
Nešto skuplje su tikvice, krastavci i paradajz koji koštaju po sedam maraka za kilogram.
Najskuplje su paprike, zelene i crvene, a njihova cijena po kilogramu je osam maraka. Pasulj se takođe razlikuje po vrsti i kvaliteti pa je za kilogram potrebno izdvojiti od 7 do 10 maraka. Kilogram svježih šampinjona košta deset maraka.
Pored povrća, građani ovih dana više nego obično kupuju i meso. Ovo potvrđuju i prodavci u jednoj od mesara na Tržnici.
“Najviše se kupuje svježa i mlada prasetina, mljeveno meso za sarmu i teletina”, kaže u razgovoru za BL portal jedan od prodavaca mesa.
Tako kilogram svježe, mlade prasetine u zavisnosti od dijela košta od 12 do 16 maraka, a za kilogram pečene prasetine trebaće vam 30 maraka.
Kilogram svježe junetine košta od 18 do 22 marke, u zavisnosti koji komad birate. Najskuplja je, kao i uvijek, teletina koja košta od 28 do 35 maraka po kilogramu.
Kao i pred svaki Vaskrs najtraženija su jaja, a njihova cijena po komadu počinje od 35 feninga pa do pola marke, u zavisnosti od veličine, dok su domaća nešto skuplja.
Za one koji ne preskaču ni voće, kilogram jabuka, banana, narandži i jagoda košta između dvije i tri marke.
Srđan Banović, BL portal
Društvo
PRED NAMA SU PRAZNICI! Ovo su neradni dani u Srpskoj

U Republici Srpskoj neradni dani biće 18. april, kada pravoslavni vjernici obilježavaju Veliki petak, kao i 20. i 21. april, kada se slavi Vaskrs i Vaskršnji ponedjeljak, saopšteno je iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske.
Iz Ministarstva je navedeno da su ovo neradni dani za vjernike pravoslavne vjeroispovijesti u skladu sa Zakonom o praznicima Republike Srpske.
– Vjernici pravoslavne vjeroispovijesti imaju pravo na plaćeni izostanak sa radnog mjesta u te dane – naveli su iz Ministarstva.
Kada je riječ o neradnim danima povodom Međunarodnog praznika rada, to su 1. i 2. maj, dok se 9. maja obilježava republički praznik – Dan pobjede nad fašizmom.
U dane praznika ne rade republički organi i organizacije, organi jedinica lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti.
Načelnici opština, odnosno gradonačelnici će odrediti koja su preduzeća, ustanove i druge organizacije sa područja jedinica lokalne samouprave dužni da rade i u dane republičkog praznika i u kojem obimu, radi zadovoljenja neophodnih potreba građana.
Društvo
“LOV” NA SEZONSKE RADNIKE PRI KRAJU! Plate na Jadranu idu u nebo

Lov na sezonske radnike je pri kraju, mami se obezbijeđenim smještajem, hranom i velikim platama, ali i benefitima po završetku sezone.
Edin Salispahić iz Sarajeva uskoro ide u Hrvatsku na sezonski rad i to prvi put. Dogovor s poslodavcem je, kako kaže, ozbiljan i korektan. Prilika je to koju ne želi propustiti.
“Izabrao sam ugostiteljstvo, jer sam komunikativan, znam s ljudima i jednostavno volim taj dinamičan ambijent – stalni kontakt s gostima, timski rad i svakodnevno nešto novo. S obzirom na ekonomske prilike u našoj državi i činjenicu da je ovdje teško doći do stalnog i pristojno plaćenog posla, osjećam da nemam puno izbora. Primoran sam pokušati vani, makar na nekoliko mjeseci, da nešto zaradim i barem malo olakšam situaciju. Početak rada je zakazan za kraj maja, a planiram ostati do početka oktobra ako sve bude išlo po planu. Iskreno se nadam najboljem – da će uslovi biti dobri, da ću steći iskustvo i da će se trud isplatiti”, ispričao je Salispahić za Oslobođenje.
Zima u BiH, ljeto na Jadranu
Sličnih priča je na hiljade, neki već godinama zimu provode u Bosni i Hercegovini, dok ljeti rade na Jadranu. Komšijama je potraga za radnom snagom još jedan teg u izazovnoj sezoni koja samo što nije počela, a lov je pri kraju. Sezonci pakuju kofere.
U tome što komšijama nedostaje radnika ovi domaći vide priliku za zaradu. I to dobru. Oglasa je na sve strane. Mami ih se obezbijeđenim smještajem, hranom i velikim platama. Recepcionari, konobari, kuvari, sobarice i čistačice od zarade, ako im se posrećilo i od bakšiša, mogu živjeti dobar dio godine, a da ništa ne rade. Svi oni na svojim leđima trebaju iznijeti i ovu turističku sezonu, kako u Hrvatskoj, tako i u Crnoj Gori.
Prema onome što se čuje, uslovi rada na Jadranu su nikad bolji. To će svakako iskoristiti radnici iz BiH. Za stalne radnike spremne su povišice, a i srednjoškolci pitaju za posao. Ipak, oprez ne škodi. Dešava se i da poslodavci ne ispoštuju dogovor, dodaju posla ili prebace na neki drugi slabije plaćen, obećani smještaj bude loš, a dogovorena plata ne bude ista za sve mjesece rada.
Za konobare gotovo da nema plate ispod 1.200 evra, barmeni mogu da zarade između 1.100 i 1.600 evra mjesečno, a recepcioneri od 1.000 evra pa naviše. Velika je potražnja za kuharima čije se plate kreću od 1.800 do 2.500 evra, dok šefovi kuhinja mogu zaraditi i puno više.
U hotelijerstvu vlada velika potražnja za sobarima i sobaricama, gdje zarada ide i do 1.400 evra mjesečno.
“Ove godine se kao i prethodnih očekuje veliki odliv radne snage. Uglavnom, ljudi odlaze u Hrvatsku i Crnu Goru da rade u ugostiteljstvu i u trgovini. Ova godina je možda čak najinteresantnija za naše radnike, s obzirom na povećanje plata, a i tražio se veći broj ljudi. Najtraženiji su konobari i kuvari. Svi idu tamo gdje misle da im je bolje, gdje imaju veće plate. U Hrvatskoj su plate za osmočasovno radno vrijeme više za 100, pa i 150 posto nego ovdje kod nas, u Crnoj Gori za oko 100 posto… Ljudi i ne razmišljaju, jednostavno odlaze, pogotovo što je uveden taj status stalnog sezonskog radnika. Time se rezerviše radnik koji radi sezonu, a u periodu u kojem ne radi ima određene benefite”, rekao je Goran Savanović, predsjednik Sindikata trgovine, turizma, ugostiteljstva i uslužnih djelatnosti RS-a, za Oslobođenje.
Ističe da domaći ugostitelji ne mogu trčati trku sa komšijama.
“Nema šanse. Te plate koje se tamo daju radnicima naši poslodavci ne mogu da obezbijede”, izričit je Savanović.
Elitni turizam
Dubrovnik otima radnike Trebinju. Istina, tokom cijele godine, ne samo tokom sezone. S obzirom na to da je Dubrovnik svega tridesetak kilometara udaljen od Trebinja, više hiljada Trebinjaca posljednjih nekoliko godina živi i radi u Dubrovniku, dok neki vozare svako jutro.
“Pregovori za sezonski rad su završeni. Kod nas je specifična situacija zato što smo blizu i dosta ljudi u Dubrovniku radi cijelu godinu. Uvečer se, uglavnom, vraćaju kući. Svakako, pojačani su ti odlasci u sezoni, to je već sve izdogovarano. Domaći poslodavci ne mogu trčati tu trku s poslodavcima iz Dubrovnika, ali ne mogu čak ni oni u Hrvatskoj. U Dubrovnik dolaze raditi ljudi iz Slavonije. Elitni je turizam u Dubrovniku, cijene su visoke, pa ljudi mogu više i zaraditi. Međutim, nije jednostavno putovati svaki dan, nosi i to određene probleme, pa ne odluče svi da odu, zavisi i u kojoj su fazi života, imaju li porodicu ili ne. Ne znači da će otići svako ko može”, ispričao je Veselin Savić, direktor Privredne komore Trebinja. Oslobođenje
-
Politika3 dana ago
TEGELTIJA SE OPET OŽENIO! Treća sreća ili ponovo neuspjeh?
-
Region3 dana ago
DA NE BI OMETALI VOĐENJE POSTUPKA! Tačiju i Veseljiju produžen pritvor
-
Politika3 dana ago
NENAD VUKOVIĆ “Republika Srpska će platiti dug „Vijaduktu“, NEMINOVNO I SA KAMATAMA”
-
Društvo3 dana ago
NE MOŽE NAMA BITI DOBRO! Monstrumi iz sela kod Prijedora BRUTALNO PREBIJALI SVEZANOG KONJA (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
I PRNJAVORU OBEĆAO 2 MILIONA! Dodik nastavlja ISTU PRIČU U SVIM GRADOVIMA
-
Svijet2 dana ago
TRAMPU SMETA SI ĐINPING U VIJETNAMU “Njegova posjeta je pokušaj da se naškodi SAD”
-
Hronika2 dana ago
BRUTALNO PRETUKAO RADNICU: Sud potvrdio kaznu poslodavcu koji je teško povrijedio Enisu
-
Politika2 dana ago
“PODRŠKA” ZA POŽELJETI! Tramp zatvara konzulate u Banjaluci i Mostaru?