Connect with us

Društvo

REVOLUCIJA RODITELJSTVA! Sve više muškaraca u Srpskoj uzima porodiljko odsustvo!

Zbog mijenjanja pelena i brige o djetetu radno mjesto porodiljskim odsustvom prošle godine zamijenilo je 50 očeva, što predstavlja rast broja tata koje se odlučuju na ovaj korak u odnosu na godinu ranije.

Prema podacima Javnog fonda za dječiju zaštitu Republike Srpske, lani je ova ustanova, nakon sprovedenog postupka po zahtjevu poslodavca za priznavanje prava na refundaciju naknade plate za vrijeme korišćenja porodiljskog odsustva očeva, donijela 50 rješenja, što je 1,01 odsto od ukupno izdatih rješenja po osnovu ovog prava.

“U 2023. godini JU Javni fond za dječiju zaštitu, kao nadležni organ, nakon sprovedenog postupka po zahtjevu poslodavca za priznavanje prava na refundaciju naknade plate za vrijeme korišćenja porodiljskog odsustva očeva, donio je 39 rješenja, što je 0,75 odsto od ukupno izdatih rješenja po osnovu ovog prava”, podsjećaju oni za “Nezavisne novine”.

Kako ističu, najviše očeva na porodiljskom bolovanju lani je bilo u Bijeljini i Banjaluci.

Iako se broj roditelja na porodiljskom povećava sporim tempom, za Maju Savanović Zorić, psihologa i sistemskog porodičnog psihoterapeuta, svaki rast u tom pravcu je značajan.

“To pokazuje da se mijenjaju tradicionalni obrasci roditeljstva i da očevi sve više preuzimaju aktivnu ulogu u ranom odgoju djece. Dijete od prvih dana ima višestruke koristi od prisustva oba roditelja, a ravnopravnija podjela roditeljskih obaveza doprinosi i zdravijim porodičnim odnosima, a ujedno se smanjuje i pritisak na majke. Osim što jača emocionalnu povezanost između oca i djeteta, uključivanje očeva u roditeljstvo pozitivno utiče i na njih same jer im povećava osjećaj ispunjenosti i smanjuje stres. Takođe, šalje se društvu jedna veoma važna poruka – da roditeljstvo nije samo ženska uloga, već da je to zajednička odgovornost”, kaže Savanović Zorićeva za “Nezavisne novine”.

Da bi se nastavili bilježiti pozitivni trendovi na ovom pitanju, ona smatra da su potrebne promjene, kako kroz zakon i fleksibilnije radne uslove, tako i kroz promjenu svijesti unutar zajednice.

“Očevi koji uzimaju porodiljsko bolovanje nisu izuzetak, već su primjer savremenog roditeljstva kojem svi treba da težimo. Majke često doživljavaju ovu promjenu kao pozitivnu jer se na ovaj način omogućava ravnomjernija raspodjela roditeljskih odgovornosti i smanjuje teret”, ističe ona i dodaje da se na ove očeve, bez obzira na pozitivne trendove, ipak često gleda sa iznenađenjem.

“U mnogim zajednicama roditeljstvo se i dalje smatra ženskom ulogom, a očevi koji preuzimaju ovu odgovornost mogu biti suočeni sa negativnim komentarima ili neprihvatanjem od strane šire zajednice”, kaže ona.

Vladimir Vasić, sociolog, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da su za odrastanje djeteta, kao i njegovo sazrijevanje i primarnu socijalizaciju, važni i otac i majka.

“S tim u vezi, bilo bi dobro da se ide u izmjene i dopune važećih zakonskih regulativa, da se odobri podjednako i majci i ocu da koriste porodiljsko odsustvo zbog kompleksnosti samog načina podizanja djeteta i važnosti oca u svemu tome, ali i zbog olakšanja majci u tom periodu. Mislim da bi idealno bilo da i otac i majka budu podjednako na porodiljskom odsustvu, a naravno sa ove druge socijalne strane, takođe, mnogo je važno da se skidaju ničim opravdane, nametnute i neprirodne stigme u društvu da otac ne treba da učestvuje direktno u vaspitanju i podizanju djeteta, da otac tu ima zanemarivu ulogu”, kaže Vasić.

Prema njegovim riječima, i otac i majka imaju veoma važnu ulogu.

“Naravno, majka je majka, to je činjenica, ali mislim da i otac zauzima važnu ulogu. I po meni bi bilo najidealnije da oboje podjednako imaju mogućnost u zakonu da koriste pravo na porodiljsko odsustvo”, navodi on za “Nezavisne novine” i dodaje da sve veći broj očeva koji koriste porodiljsko odsustvo govori o pozitivnim promjenama, što je za pohvalu.

Inače, nakon isteka 60 dana od dana rođenja djeteta, umjesto majke porodiljsko odsustvo može nastavi da koristi zaposleni otac djeteta.

 

Društvo

CIJENE DIVLJAJU! Sokovi poskupjeli 30%, hrana 8%, građani jedva preživljavaju, a tek stiže jesen!

Prosječne potrošačke cijene u Republici Srpskoj u junu su porasle za 4,7% na godišnjem nivou, nakon što su u maju porasle za 4,1 posto.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, najviše je poskupjelo bezalkoholno piće i to u prosjeku za 30,2 odsto.

I cijene hrane ne prestaju da rastu, a u šestom mjesecu je hrana skuplja u prosjeku za 8,2 odsto u odnosu na juni prethodne godine.

Sve skuplje su i usluge, a na godišnjem nivou su najviše poskupjele zdravstvene, osim bolničkih usluga, i to u prosjeku za 15,5 odsto. Za 10,8 odsto je skuplje predškolsko obrazovanje, a putni aranžmani su u prosjeku skuplji za 11,7 odsto. Ugostitetljske usluge su skuplje za osam odsto, a usluge prevoza za 6,1 odsto.

Poskupjele su i finansijske usluge i to za 5,1 odsto, a ostale usluge su u prosjeku više za 8,4 odsto.

Prema podacima Saveza sindikata RS, troškovi hrane i komunalnih usluga učestvuju sa oko 70 odsto u potrošačkoj korpi.

Indeks potrošačkih cijen Federacije Bosne i Hercegovine porastao je za godišnjih 4,2% u junu, nakon što je porastao za 3,2% u maju, podaci su Zavoda za statisiku FBiH, prenosi Indikator.

Nastavi čitati

Društvo

KATASTROFA! BiH i Albanija u trci za najsiromašniju zemlju Evrope

Živimo sve lošije, pokazuje i najnovija Eurostatova statistika. U trci smo sa Albanijom za najsiromašniju zemlju Evrope.

Prema najnovijim podacima Eurostata za 2024. godinu, bruto domaći proizvod po stanovniku u BiH iznosi svega 35% prosjeka Evropske unije, dok je u Albaniji nešto više – 37%. Ali zanimljiv zaokret donosi pokazatelj stvarne potrošnje građana, tzv. AIC (actual individual consumption). Tu BiH prestiže Albaniju sa 41% prosjeka EU, dok je Albanija na 38%.

Drugim riječima, Albanija ima nešto veće prihode, ali BiH troši više.

Na vrhu ljestvice nalazi se Luksemburg sa nevjerovatnih 241% EU prosjeka, dok BiH i Albanija ostaju duboko u zoni siromaštva. Sljedeća najlošije plasirana zemlja unutar EU je Bugarska sa 66% prosjeka, gotovo dvostruko više od BiH.

Zemlja BDP po stanovniku (% EU) AIC po stanovniku (% EU)

Luksemburg 241% 142%

Njemačka 102% 100%

Hrvatska 73% 71%

Bugarska 66% 64%

Albanija 37% 38%

BiH 35% 41%

Napomena: Podaci za Albaniju temelje se na preliminarnim procjenama Eurostata.

Kako živimo bolje kad imamo manje?
Veća potrošnja uz niži BDP može biti posljedica veće dijaspore, uvozne pomoći, kreditne potrošnje, sive ekonomije, pa čak i statističkih odstupanja. Jedno je jasno – ni BiH ni Albanija, kao ni zemlje regiona Crna Gora, Srbija, Sjeverna Makedonija, nalaze se daleko ispod evropskog prosjeka.

Bosna i Hercegovina i zemlje regiona imaju znatno niže cijene u odnosu na prosjek EU, što donekle ublažava uticaj nižih prihoda i BDP-a. Ipak, niži troškovi života nisu dovoljni da potpuno kompenzuju niži životni standard i ekonomsku snagu ovih zemalja.

Takođe primjetno je i da se evropske ekonomske sile nastavljaju udaljavati jedna od druge. Luksemburg je i dalje neprikosnoveni lider sa BDP-om po stanovniku koji je 142% iznad prosjeka EU, dok je Irska na drugom mjestu sa 111% iznad prosjeka. Ove dvije zemlje pokazuju neuporedivo visok nivo ekonomskog razvoja i životnog standarda.

Irska, uprkos visokom BDP-u, bilježi znatno nižu stvarnu individualnu potrošnju, što ukazuje na specifičnosti njihove ekonomije – multinacionalne korporacije i intelektualna svojina značajno podižu BDP, ali ne doprinose ujednačenoj raspodjeli bogatstva među stanovništvom.

S druge strane, Bugarska, kao najsiromašnija zemlja EU, ima BDP po stanovniku 34% ispod prosjeka Unije, dok Rumunija, Letonija i Grčka takođe znatno zaostaju. Disperzija između najbogatijih i najsiromašnijih članica EU ostaje velika, iako je tokom posljednjih deset godina blago smanjena – najbogatiji su i dalje oko četiri puta bogatiji od najsiromašnijih.

Ovi podaci jasno pokazuju da unutar Evrope i dalje postoje duboke ekonomske podele koje ugrožavaju socijalnu koheziju i jedinstvenu evropsku tržišnu ekonomiju. Dok bogate zemlje nastavljaju da rastu i jačaju svoj standard, slabije ekonomije ostaju zarobljene u začaranom krugu niskog rasta i nejednakosti, prenosi Buka.

Nastavi čitati

Društvo

Preminuo Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske

Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske, preminuo je juče u 74. godini.

Kondić je rođen 20. juna 1952. godine u Banjaluci.

Bio je univerzitetski profesor, doktor ekonomskih nauka i dekan Ekonomskog fakulteta u Banjaluci.

Sahrana će biti u petak 25. jula 2025. godine u 13 časova na Perduvovom groblju.

Nastavi čitati

Aktuelno