Connect with us

Svijet

Rezulucija koju usvaja Generalna skupština UN je politički akt i NEMA PRAVNU SNAGU

Rezolucije koje usvaja Generalna skupština Ujedinjenih nacija nisu pravni akti i ne obavezuju države članice skupštine po bilo kom osnovu.

Generalna skupština UN u Njujorku danas će raspravljati i odlučivati o prijedlogu rezolucije o Srebrenici koja je podigla mnogo prašine i stvorila političke tenzije, prije svega u Bosni i Hercegovini i Srbiji.

U ove dvije zemlje stvorena je politička atmosfera koja u stvarnosti ne odgovara stvarnom značaju i snazi rezolucije koju usvaja Generalna skupština UN. Suštinski i veći problem je motiv, način iniciranja, sponzorisanja i lobiranja za donošenje rezolucije koji je očigledno zaobišao ustavne i zakonske procedure koje Ustav BiH predviđa u vođenju spoljne politike i samim tim je narušio (krhke) političke odnose u RS i FBiH.

Profesor Ustavnog prava Milan Blagojević za Mondo pojašnjava da je rezolucija Generalne skupštine UN (GS UN) politički akt i upravo zato nema pravnu snagu te ne može pravno obavezivati.

“Prema Statutu Međunarodnog suda pravde, pravno obavezujući akti su Povelja Ujedinjenih nacija i međunarodni ugovori, pri čemu ugovori mogu biti pod tim nazivom, ali i pod nazivom sporazuma, konvencija, paktova, jer su i to nazivi koji označavaju ugovore po svojoj pravnoj prirodi”.

Blagojević dodaje da je u GS UN uspostavljena praksa donošenja rezolucija pa zbog te prakse taj akt ja mogu nazvati samo tako – rezolucija.

“Nigdje u Povelji UN ne piše riječ rezolucija, da Generalna skupština UN donosi akte pod tim nazivom”, naglasio je Blagojević.

U Generalnoj skupštini UN 193 države imaju pravo glasa. Pretpostavka je da će sada već famoznu rezoluciju podržati skoro sve zemlje zapadnog bloka i veliki broj islamskih zemalja, ali i da će veliki broj zemalja biti uzdržan prilikom glasanja jer i u nekim muslimanskim zemljama rezoluciju vide kao politički čin i “skretanje pažnje” sa stradanja u Gazi.

Političko tumačenje deklarativno ideoloških rezolucija nije novo. U novembru prošle godine je treći komitet Ujedinjenih nacija usvojio rezoluciju o borbi protiv glorifikacije nacizma i neonacizma, a Zlatko Lagumdžija, ambasador BiH u UN je glasao protiv usvajanja!

Rezolucija je usvojena sa 112 glasova za, 50 protiv i 14 suzdržanih. Lagumdžija nije podržao borbu protiv glorifikacije nazicma i neonacizma svrstavši se uz Ukrajinu, SAD, Veliku Britaniju, Kanadu, Njemačku i druge zemlje ЕU. Razlog? Rezoluciju je predložila Rusija.

Mondo

Svijet

„RUSIJA ODBILA TRAMPOV PLAN“ Putin i dalje ne prihvata sporazum o prekidu sukoba u Ukrajini

Zamjenik ministra inostranih poslova Rusije Sergej Rjabakov otkrio je da je Rusija i zvanično odbila plan američkog predsjednika Donalda Trampa za okončanje rata u Ukrajini.
Rjbakov je rekao da Amerika “nije uzela u obzir glavni zahtjev Rusije” te da neće prihvatiti plan kojeg je napravila Trampova administracija.

– Još nismo vidjeli signal od Trampa za Kijev da se ovaj rat treba okončati – rekao je Rjabakov za ruski magazin International Affairs.

Rekao je još da je Rusija “samo vidjela neke šeme” koje bi “vodile drugim šemama” i da od toga “na kraju ne bi bilo ništa.”

Iako je Donald Tramp u svojim planovima isključio mogućnost da Ukrajina uđe u NATO, što je bio jedan od ključnih zahtjeva Rusije za okončanje rata, predsjednik Rusije Vladimir Putin i dalje ne prihvata bilo kakav sporazum za kraj sukoba u Ukrajini.
Tramp je ranije žestoko kritikovao Vladimira Zelenskog, lidera Ukrajine, zbog toga što je bio skeptičan o planovima da se okonča rat u Ukrajini.
Ipak, Zelenski je pod velikim pritiskom pristao i prihvatio sporazum kojim bi se obustavile borbe na mjesec dana, te druge dogovore, primarno onaj kojim bi SAD imale kontrolu nad eksproprijacijom i prodajom ukrajinskih rijetkih minerala.

Bez obzira na to, Rusija nije prihvatila planove za okončanje rata, te je čak i prekršila, kako tvrdi Zelenski, dogovoreni prekid udara na energetsku infrastrukturu, što je bio plod razgovora u glavnom gradu Saudijske Arabije Rijadu.
Srpskainfo

Nastavi čitati

Svijet

IZRAEL BOBARDOVAO BEJRUT,UBIJENO TROJE LJUDI! Testiraju krhko četvoromjesečno primirje

Izraelska vojska je u saopštenju navela da je napala militanta Hezbolaha “koji je nedavno upravljao Hamasovim operativcima i pomagao im”.

Najmanje troje ljudi je ubijeno, a sedmoro je ranjeno u izraelskom vazdušnom napadu na južno predgrađe Bejruta u utorak, saopštilo je libansko ministarstvo zdravlja, dodatno testirajući krhko četvoromjesečno primirje između Izraela i Hezbolaha.

Izraelska vojska je u saopštenju navela da je napala militanta Hezbolaha “koji je nedavno upravljao Hamasovim operativcima i pomagao im”. Napad se dogodio nekoliko dana nakon napada Izraela na južno predgrađe glavnog grada Libana, uporište Hezbolaha poznato kao Dahije.

Libanski predsjednik Džozef Aun osudio je najnoviji izraelski vazdušni napad u utorak, nazvavši ga “opasnim upozorenjem” koje signalizira smišljene namjere protiv Libana. Aun je rekao da rastuća “agresija” Izraela zahtjeva od Libana da pojača diplomatski domet i mobiliše međunarodne saveznike kao podršku punom suverenitetu zemlje.

Libanski premijer Navaf Salam takođe je osudio izraelski napad i rekao da se radi o flagrantnom kršenju Rezolucije UN-a 1701 i dogovora o prekidu vatre. Navaf je rekao da pomno prati posljedice napada u koordinaciji sa ministarstvima odbrane i unutrašnjih poslova.

Sporazum o prekidu vatre prošlog novembra zaustavio je jednogodišnji sukob i naložio borcima Hezbolaha da se povuku iz južnog Libana i uklone svoje vojne baze, da se rasporede libanske snage u to područje i da se povuku izraelske kopnene trupe iz tog područja. Ali strane se međusobno optužuju da nisu u potpunosti ispunile te uslove.

Nastavi čitati

Svijet

PRVI PUT OD DRUGOG SVJETSKOG RATA: Njemačka vojska ušla u drugu državu

Njemačka je danas trajno rasporedila oklopnu brigadu od 5.000 vojnika u Litvaniji, što je prvo njemačko zvanično raspoređivanje vojnih snaga u inostranstvu od Drugog svjetskog rata.

Novostvorena 45. oklopna brigada, kojom komanduje general Kristof Huber, zvanično je aktivirana tokom ceremonije ispred Vilnusa, a osnovan je i privremeni štab.

Huber je rekao da je misija ove brigade da osigura “zaštitu, slobodu i bezbjednost naših litvanskih saveznika na istočnom krilu NATO”, prenosi portal “Politico”.

“Čineći to, takođe štitimo teritoriju NATO i samu Njemačku”, ocijenio je general.

Berlin je obećao dugoročno raspoređivanje vojske 2023. godine i time okončao decenije odbrambene politike koja je izbjegavala trajno stacioniranje borbenih trupa u inostranstvu.

Za NATO, raspoređivanje predstavlja kritičan dio prelaska Alijanse na odvraćanje naprednom odbranom, a Litvanija je takođe pozdravila ovaj korak zbog nesigurnosti baltičkog regiona od početka rata u Ukrajini, navodi briselski list, a prenosi “b92”.

Nastavi čitati

Aktuelno