Connect with us

Region

RODITELJI DJEČAKA UBICE moraju da ISPLATE ODŠTETU: Kecmanovićima IMOVINA ZAMRZNUTA, a evo šta će biti ako ne budu mogli da plate

Osnovna škola “Vladislav Ribnikar”, dječak ubica iz te škole, kao i njegovi roditelji – Vladimir i Miljana Kecmanović, moraće da isplate najmanje 354.000.000 dinara odštete članovima porodice djece koja su ubijena, kao i nastavnici Tatjani Stevanović i dvojici dječaka koji su ranjeni u masakru koji se dogodio 3.maja 2024.godine.

Krajem prošle godine, Viši sud u Beogradu je donio odluku da tuženi maloljetni dječak, Miljana Kecmanović, Vladimir Kecmanović i Osnovna škola “Vladislav Ribnikar” da tužiocima, 27 članova porodica ubijene djece u školi, solidarno na ime naknade nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove usljed smrti bliskog lica u obavezi da isplate 344 miliona dinara.

Druga presuda
Viši sud u Beogradu donio je, u maju 2025. godine, presudu u parničnom postupku koji je pokrenula Tatjana Stevanović, ranjena nastavnica istorije u OŠ “Vladislav Ribnikar” protiv tuženih Miljane Kecmanović i Vladimira Kecmanovića radi naknade nematerijalne štete.

Tuženi Miljana Kecmanović i Vladimir Kecmanović dužni su da ranjenoj nastavnici istorije, tužilji Tatjani Stevanović solidarno na ime naknade nematerijalne štete isplate ukupan iznos od 6.900.000,00 dinara, i to na ime naknade štete za fizičke bolove, strah, duševne bolove zbog umanjenja opšte životne aktivnosti i zbog naruženosti, a sve sa zakonskom zateznom kamatom počev od dana presuđenja.

Treća presuda
Viši sud u Beogradu donio je presudu kojom je djelimično usvojen tužbeni zahtjev maloljetnog tužioca, pa su obavezani tuženi maloljetni dječak ubica, njegovi roditelji Miljana Kecmanović, Vladimir Kecmanović i Osnovna škola „Vladislav Ribnikar“ da maloljetnom tužiocu na ime naknade nematerijalne štete solidarno isplate novčani iznos od ukupno 3.100.000 dinara, i to za:

pretrpljene duševne bolove zbog umanjenja opšte životne aktivnosti iznos od 1.500.000,00 dinara

za pretrpljene fizičke bolove iznos od 600.000,00 dinara, za pretrpljen strah iznos od 800.000,00 dinara

za pretrpljene duševne bolove zbog naruženosti iznos od 200.000,00 dinara

U narednom periodu očekuju se još dvije presude u parničnim postupcima koji su pokrenuti protiv Kecmanovića – po tužbi ranjenog dječaka, kao i po tužbi porodice ubijene djevojčice Adriane Dukić.

Šta od imovine ima porodica dečaka ubice?
Kecmanovići tako moraju da namire veliku cifru koju će potraživati sud od njih.

Ukoliko za to ne budu imali novca, njihova imovina koja je zamrznuta tokom postupka biće stavljena na izvršenje – odnosno prodata.

Vladimir Kecmanović, otac dečaka ubice, u svom vlasništvu ima:

stan na Savskom vencu od 87 kvadrata,

automobil “mercedes” 2005. godište.

Miljana Kecmanović, majka dečaka ubice, u svom vlasništvu ima znatno više imovine:

stan kod Vukovog spomenika od 47 kvadrata i parking mesto na istoj lokaciji,

polovinu stana na Vračaru od 57 kvadrata,

polovinu stana na Zvezdari od 91 kvadrat,

polovinu udjela na porodične kuće u Nišu,

polovinu pomoćnog objekta od 40 kvadrata u Nišu,

oko 25 ari poljoprivrednog zemljišta, građevinskog zemljišta i njiva u Nišu i okolini Paraćina,

automobil “fijat 500”, 2017. godište.

Roditeljima dečaka ubice privremeno je zabranjeno da koriste novac sa svih računa, privremeno su im oduzeti i gotovina i hartije od vrednosti. Koliko je para u pitanju za sada nije poznato.

Koliko zaista vrijedi imovina porodice Kecmanović?
Blic je na osnovu prosječnih cijena kvadrata na lokacijama u Beogradu gdje Kecmanovići imaju stanove izračunao njihovu najmanju vrijednost.

U grubo, samo njihove najvrijednije nekretnine vrijede bar oko 700.000 evra, što je za najmanje 100.000 evra više od cifre koju je navela njihova advokatica.

U ovu računicu nismo unosili vrijednost kola, imovinu i zemlju koju Miljana Kecmanović ima u Nišu i Paraćinu

Region

PREOKRET NA GRANICAMA NAKON TRI GODINE! Slovenija donijela hitnu odluku, policija se povlači sa prelaza!

Slovenija uvodi promjene na granici s Hrvatskom i Mađarskom, ukidajući kontrole koje su uvedene 2023. godine zbog pogoršane bezbjednosne situacije i povećanog rizika od terorizma. To je danas odlučila slovenačka vlada. Slovenska policija povući će se u ponoć sa graničnih prelaza prema Hrvatskoj i Mađarskoj, prenijela je slovenska novinska agencija STA, prenosi Jutarnji.hr.

Ministarstvo unutrašnjih poslova i javne uprave Slovenije podsjetilo je da je tu mjeru uvela prethodna vlada 2023. godine, kao i da je nedavno produžena do 21. decembra ove godine, prenosi STA.

Pomenuta mjera je uvedena zbog pogoršanja bezbjednosne situacije na Bliskom istoku i povećanog rizika od terorizma, a nakon što je Italija uvela kontrole na granici sa Slovenijom iz istih razloga.

Za razliku od Slovenije, Italija je nedavno odlučila da produži kontrole, prenosi Tanjug.

Ministar unutarnjih poslova Franci Matoz zaključio je da ukidanje nadzora neće smanjiti bezbjednost, nego upravo suprotno.

“Policija kontinuirano prati način zaštite granice s Mađarskom i Hrvatskom te će takvim pristupom osigurati veću učinkovitost policijskog rada na terenu”, rekao je Matoz.

Smatra da će ukidanje nadzora značajno olakšati protok putnika i prekogranični teretni promet na već sada vrlo opterećenim slovenačkim putevima.

Odluka vlade dolazi nakon što je Evropska komisija pozvala devet članica Šengenskog prostora koje su uvele privremene granične kontrole, uključujući Sloveniju, Italiju i Austriju, da ih postepeno ukinu.

Nastavi čitati

Region

PRVI PUT PUSTILI SUZU, ALI NE ZBOG POBIJENE DJECE! Potresna ispovijest roditelja nakon suđenja Kecmanovićima!

Nama ovo nije kraj. Koristićemo sva raspoloživa pravna sredstva za dostizanje pravde. Nismo dobili odgovor zašto se ovo desilo, a kao društvo moramo da ga dobijemo kako se nikada više ne bi ponovilo.

Ovim riječima roditelji djece ubijene u masakru u OŠ “Vladislav Ribnikar” u Beogradu sumirali su utiske nakon završnih riječi na ponovljenom suđenju roditeljima maloljetnog ubice, održanom pred Višim sudom u Beogradu. Presuda će biti izrečena 18. juna, a porodice žrtava poručuju da, bez obzira na njen ishod, potraga za punom istinom i odgovornošću neće biti završena.

U sudnici su se, tri godine nakon tragedije koja je promijenila Srbiju, ponovo sudarile dvije potpuno različite slike istog događaja: jedna koju iznose porodice ubijene djece i njihovi zastupnici, i druga koju predstavljaju optuženi roditelji i njihova odbrana. Ono što je ostalo zajedničko jeste osjećaj da odgovori na najvažnija pitanja još nisu dati.

“Meni će pravda biti kada neko odgovara za masovno ubistvo”

Majka ubijene djevojčice Ane Božović, Ninela Radičević, poručila je tokom gostovanja u “Jutru na Blic” da postupak koji se vodi protiv roditelja maloljetnog ubice za nju ne predstavlja potpuno zadovoljenje pravde.

– Ovo nije krivični postupak za masovno ubistvo. Djela koja se stavljaju na teret roditeljima su nesavjesno držanje oružja i zanemarivanje djeteta, koje je po meni evidentno postojalo u toj porodici. Meni to nije zadovoljenje pravde. Meni će zadovoljenje pravde biti onog trenutka kada neko bude odgovoran za masovno ubistvo. To neće vratiti žrtve, neće vratiti moje dijete, ali smatram da je za pravosudni sistem izuzetno važno da se ovim slučajem postave temelji povjerenja u pravdu i pravosudni sistem – istakla je majka ubijene djevojčice.

Govoreći o činjenici da maloljetni ubica prema važećem zakonu ne može krivično da odgovara, Radičević je ocijenila da je upravo ovaj slučaj morao da promijeni dosadašnju praksu.

– Po sadašnjem zakonu on neće odgovarati. Smatram da u sudskoj praksi uvijek postoje presedani, slučajevi koji menjaju pravila i praksu. Mislim da je to morao da bude ovaj slučaj. Za sada nema govora o promijeni sudske prakse zbog ovog slučaja, ali ja ne gubim nadu. Sve što želimo da mijenjamo, a posebno kada govorimo o pravosuđu, traje dugo – istakla je mama Ane Božović.

Ona se osvrnula i na ponašanje Kecmanovića tokom postupka.

– Ta mirnoća, ta hladnokrvnost, to njihovo ponašanje iskreno meni govori kao da oni imaju neku vrstu zaštite. E sad kakvu, ja ne znam, ali prosto nije nevjerovatno da se neko tako ponaša znajući da će možda završiti u zatvoru – ističe ona.

Ovim riječima roditelji djece ubijene u masakru u OŠ “Vladislav Ribnikar” u Beogradu sumirali su utiske nakon završnih riječi na ponovljenom suđenju roditeljima maloljetnog ubice, održanom pred Višim sudom u Beogradu. Presuda će biti izrečena 18. juna, a porodice žrtava poručuju da, bez obzira na njen ishod, potraga za punom istinom i odgovornošću neće biti završena.

U sudnici su se, tri godine nakon tragedije koja je promijenila Srbiju, ponovo sudarile dvije potpuno različite slike istog događaja: jedna koju iznose porodice ubijene djece i njihovi zastupnici, i druga koju predstavljaju optuženi roditelji i njihova odbrana. Ono što je ostalo zajedničko jeste osjećaj da odgovori na najvažnija pitanja još nisu dati.

“Meni će pravda biti kada neko odgovara za masovno ubistvo”

Majka ubijene djevojčice Ane Božović, Ninela Radičević, poručila je tokom gostovanja u “Jutru na Blic” da postupak koji se vodi protiv roditelja maloljetnog ubice za nju ne predstavlja potpuno zadovoljenje pravde.

– Ovo nije krivični postupak za masovno ubistvo. Djela koja se stavljaju na teret roditeljima su nesavjesno držanje oružja i zanemarivanje djeteta, koje je po meni evidentno postojalo u toj porodici. Meni to nije zadovoljenje pravde. Meni će zadovoljenje pravde biti onog trenutka kada neko bude odgovoran za masovno ubistvo. To neće vratiti žrtve, neće vratiti moje dijete, ali smatram da je za pravosudni sistem izuzetno važno da se ovim slučajem postave temelji povjerenja u pravdu i pravosudni sistem – istakla je majka ubijene djevojčice.

Govoreći o činjenici da maloljetni ubica prema važećem zakonu ne može krivično da odgovara, Radičević je ocijenila da je upravo ovaj slučaj morao da promijeni dosadašnju praksu.

– Po sadašnjem zakonu on neće odgovarati. Smatram da u sudskoj praksi uvijek postoje presedani, slučajevi koji menjaju pravila i praksu. Mislim da je to morao da bude ovaj slučaj. Za sada nema govora o promijeni sudske prakse zbog ovog slučaja, ali ja ne gubim nadu. Sve što želimo da mijenjamo, a posebno kada govorimo o pravosuđu, traje dugo – istakla je mama Ane Božović.

Ona se osvrnula i na ponašanje Kecmanovića tokom postupka.

– Ta mirnoća, ta hladnokrvnost, to njihovo ponašanje iskreno meni govori kao da oni imaju neku vrstu zaštite. E sad kakvu, ja ne znam, ali prosto nije nevjerovatno da se neko tako ponaša znajući da će možda završiti u zatvoru – ističe ona.

Advokat porodica žrtava Stefan Ćorda ocenio je da tokom postupka javnost nije dobila iskrene odgovore o tome kako je došlo do tragedije.

– Mi nismo dobili iskren odgovor. Dobili smo odbranu okrivljenih. Juče su donijeli brojne diplome da bi pokazali kako dete nije bilo zanemareno, već savršeno vaspitano. Meni je upravo to bio dokaz suprotnog. Sve vreme slušamo priču o uspesima, a istovremeno je sam dečak govorio da je bio pod ogromnim pritiskom da bude najbolji. Imao takav pritisak i roditelja. I znate, to sam uvezao činjenicom da je on stvarno rekao policiji kad je izvršio masakr, nažalost, da ne ulazim dalje u detalje, da je on psihopata i da mora malo da se odmori, da se smiri – rekao je advokat, te nastavio:

– Moj je utisak, a to sam isto juče pretočio u završnu riječ, da je on prosto na neki sebičan način pobegao od tih roditelja, udaljio se u neko mesto za koje smatra da je bolje i za koje on sam, verujte mi, kaže da se tamo s njim više radi, više razgovara, iako je on to pokušao da predstavi u kontekstu da je sada sazreo tamo gde je – iako ne zna da nam objasni kako je to sazreo, pa se on sad kao bolje osjeća.

Mi smo dobili jednu uvežbanu odbranu, po mom mišljenju lošu odbranu. Nismo dobili odgovore zbog čega se ovo desilo. Nisu pomogli ni porodicama ni društvu da razume kako da se ovakve tragedije spriječe. Sve vreme pokušavaju da spasu samo sebe – navodi advokat.

Ćorda je posebno naglasio da je, po njegovom mišljenju, tokom procesa izostala iskrena empatija prema porodicama žrtava.

Prema njegovim riječima, utisak porodica žrtava i njihovih zastupnika jeste da optuženi ni u ponovljenom postupku nisu pružili iskrene odgovore o uzrocima tragedije, već su nastojali da koriguju ranije iskaze i poprave pozicije odbrane. Ćorda je naveo da su roditelji maloletnog ubice, umjesto da doprinesu rasvjetljavanju svih okolnosti zločina i pokažu iskreno saosećanje prema porodicama stradalih, postupak koristili prvenstveno za sopstvenu odbranu, zbog čega, kako je rekao, javnost i dalje nije dobila odgovore na ključna pitanja o tome kako je do tragedije došlo.

– Mi smo tokom postupka bili vrijeđani na jedan perfidan i bezobrazan način – zaključio je.

“Prvi put su zaplakali tek kada su čuli glas svog sina”

Jedan od najpotresnijih trenutaka razgovora odnosio se na opis ponašanja optuženih roditelja tokom prikazivanja dokaznog materijala. Radičević je ispričala da su tokom jednog od pretresa prikazivane fotografije sa uviđaja nakon masakra.

– Njima je prikazivana dokumentacija sa uviđaja. Mi govorimo o fotografijama sa mjesta zločina. Oni te slike nisu ni gledali. Gledali su u pod, u cipele, gdje god. I prvi put su zaplakali tek kada je pušten snimak poziva policiji, kada se njihov sin prijavljivao. To je bio trenutak kada su pustili suzu. Prije toga, tokom cijelog materijala koji je prikazivan, nije bilo nikakve reakcije – ističe sagovornica.

“Ja kao majka moram da kažem da mi je tog djeteta žao”

Govoreći o maloljetnom ubici, majka je iznijela i stav koji je ostavio snažan utisak.

– Ja kao majka moram da kažem da mi je tog djeteta žao. To dijete jeste ubilo moje dijete, ali kada vidite porodicu iz koje dolazi, kada shvatite da je imalo očigledne mentalne smetnje koje su roditelji zanemarili, onda vam bude jasno koliko je tragedija velika na svim nivoima. Ne znam nikoga ko ga je poznavao, privatno ili u školi, a da nije rekao da je bio veoma čudan dječak. Priče da roditelji ništa nisu znali neka pričaju nekom drugom.

Anđelko Aćimović: “To praktično znači da su naša djeca kriva što su ubijena”

Otac ubijene Angeline Aćimović rekao je da ga posebno pogađaju pokušaji da se odgovornost prebaci na ubijenu djecu.

Nikada nismo osećali mržnju prema deci, pa čak ni prema toj porodici, jer zaista oni su toliko ništavni, nisu vredni apsolutno nikakvog razgovora o njima jer kao takvi nisu mogli drugačije dete ni da stvore, ni da odgaje. I sve te pokušaje koje smo mi u toku svih sjednica imali priliku da vidimo su za nas poražavajući. Non-stop kod njihovih izjava je samo briga o sebi i pokušaj prikazivanja kao žrtvi. Što oni, što njihovi advokati. To je jedno licemerje – kroz neku rečenicu vidite da kažu “nama je žao roditelja, mi saosećamo”, a momenat posle toga izreknu jednu stravičnu laž, poput – da su naša deca zlostavljala ubicu, odnosno kažu da treba da se ispita pitanje zlostavljanja Koste Kecmanovića, u razredu gde je išao u školu. To znači da su naša deca kriva što je on njih ubio. To je toliko licemerno, toliko bezobrazno. To su advokati izjavljivali. Neka slobodno podnesu tužbu ili neka me sudija okrivi zato što iznosim to, ali to je samo jedna stvar od mnogih koja govori o njihovom bezobrazluku svih zajedno. I mi kada vidimo da oni svojoj deci, devojčici svojoj koja je šest, sedam godina, ne mogu tačno da znam, u snimcima, daju vatreno oružje da puca. Ja vidim da je onaj pištolj veći od te djevojčice – rekao je Anđelko Aćimović.

“Odgovaraćete krivično za nebrigu o vašoj djeci”

Aćimović smatra da presuda mora imati značaj koji prevazilazi sam sudski postupak. Mora da bude osuđujuća presuda i da ona predstavlja neki mali tračak nade da će ipak bar neka sudska pravda biti zadovoljena, ali još je važnije da ona pošalje poruku svim roditeljima kojih, nažalost, ima. Disfunkcionalne porodice uglavnom su uzroci lošeg ponašanja njihove dece i nepažnje prema njima šta oni rade na mrežama, na igricama, uopšte u životu. E, to je problem koji se djelimično rješava i ovom presudom koja će svima ukazati – odgovaraćete krivično za nebrigu o vašoj djeci – zaključio je Aćimović.

Tri godine kasnije: Roditelji i dalje tragaju za punom istinom o Ribnikaru

Iako se postupak približava kraju, roditelji ubijene dece i dalje smatraju da nisu dobili odgovor na ključno pitanje – kako je trinaestogodišnji dječak bio sposoban da sa tolikom hladnokrvnošću izvrši masovno ubistvo. Mene iskreno zbunjuje stepen obučenosti tog djeteta. Dete od trinaest godina koje je sposobno da sa takvom hladnokrvnošću izvrši masovno ubistvo. Postavlja se pitanje – kako? Možda nema nikakve skrivene pozadine, možda je sve posledica disfunkcionalne porodice, ali ja mislim da sve mora biti istraženo do kraja – zaključila je Ninela Radičević u “Jutru na Blic“.

 

Nastavi čitati

Region

MOL POTVRDIO DA SU PREGOVORI OKO NIS-a USPJEŠNO OKONČANI: Evo kakav je dogovor sa Vladom Srbije

Mađarska kompanija MOL potvrdila je završetak pregovora sa Srbijom o akcionarskom sporazumu za NIS.

Mađarska naftna kompanija MOL Plc. zvanično je potvrdila da je uspješno okončala pregovore sa Vladom Republike Srbije u vezi sa zaključivanjem akcionarskog sporazuma za sticanje većinskog udjela u kompaniji Naftna industrija Srbije.

Ovim kompromisom riješena su sva otvorena pitanja između dvije strane, što je ključni korak u rješavanju statusa kompanije nakon američkih sankcija uvedenih ruskom vlasniku.

Srbija kupuje dodatnih 5 odsto akcija
Prema postignutom dogovoru, ukoliko ruski “Gaspromnjeft” finalizuje prodaju svog udjela od 56,15 odsto kompaniji MOL, Republika Srbija će kupiti dodatnih pet odsto akcija NIS-a. Ova transakcija zahtijeva i zvanično odobrenje američke Kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC).

Ovim povećanjem udjela, država bi obezbijedila veća prava u donošenju i blokiranju važnih odluka koje se tiču energetske bezbjednosti i nacionalnih interesa Srbije.

Garantovan nastavak rada Rafinerije u Pančevu
Jedna od najvažnijih tačaka postignutog sporazuma odnosi se na budućnost Rafinerije nafte u Pančevu. Mađarska strana se obavezala da će rafinerija nastaviti da posluje najmanje sa istim prosječnim godišnjim kapacitetima koji su bilježeni u posljednje četiri godine prije uvođenja sankcija.

Cilj je da proizvodnja ostane na nivou koji omogućava potpuno stabilno snabdjevanje domaćeg tržišta naftnim derivatima.

Najveći uticaj države od privatizacije
Novi dogovor predviđa značajno jačanje pozicije predstavnika Srbije u organima upravljanja NIS-om. Članovi srpske strane u Odboru direktora imaće veća ovlašćenja, ali i mogućnost da blokiraju eventualne odluke koje bi mogle biti nepovoljne po interese Srbije.

Ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović ocijenila je da država ovakav nivo uticaja nije imala još od privatizacije kompanije 2008. godine.

Pregovori i dalje u toku
Iako je dogovor o akcionarskom sporazumu postignut, iz kompanije MOL napominju da su pregovori sa prodavcem (Gaspromnjeftom) i nadležnim institucijama i dalje u toku kako bi se cijela transakcija finalizovala.

Država Srbija takođe nastavlja intenzivne razgovore kako bi se pronašlo trajno i dugoročno rješenje za NIS, ističući da Vlada i građani rade na zaštiti kompanije od posljedica sankcija za koje nisu odgovorni.

Nastavi čitati

Aktuelno