Connect with us

Politika

RODOLJUB TOPIĆ NESUĐENI NAČENIK DUBICE! Najveća želja da bude “lokalni šerif”

Rodoljub Topić, izvršni direktor za ekonomska pitanja Elektrokrajine, koji je na tu poziciju došao 2009. godine iz Čelinca, postao je pravi sinonim za finansijsku malverzaciju i sumnjivo bogaćenje. Ovaj čovjek, koji je nekada bio podstanar kod porodice Latinović, u rekordnom roku stekao je enormnu količinu novca i nekretnina, izazivajući ogorčenje i nevjericu kod građana i kolega.

Topić je vlasnik zgrade sa pet spratova u Kozarskoj Dubici, dva luksuzna stana u Banjoj Luci, apartmana na Zlatiboru, a trenutno gradi zgradu u rodnom Čelincu. Ove nekretnine su samo vrh ledenog brijega njegove sumnjive imovine, za koju je postalo očigledno da je stečena kroz kriminalne aktivnosti dok je obavljao funkciju u Elektrokrajini.

Jedna od glavnih optužbi protiv Topića jeste prodaja trafostanica iz Elektrokrajine, od kojih je lično profitirao. Nije stao na tome – uzimao je procenat od otpremnina zaposlenih, uslovljavajući isplatu ljudima koji su napuštali firmu, čime je dodatno povećavao svoje bogatstvo na račun radnika.

Njegove sumnjive radnje nisu se zadržale samo unutar kompanije. Topić je otvoreno reketirao privrednike iz Dubice, a svoj uticaj širio je i van okvira Elektrokrajine. Kupio je imanje u Klekovcima koje je prodao nakon razvoda od supruge, iako je imanje prvobitno stekao na nelegalan način.

Privatno je prodavao bandere Elektrokrajine po selima, zarađujući novac na infrastrukturi koja pripada građanima, dok su radnici i korisnici mreže trpili posljedice njegovih neodgovornih poteza.

Jedan od najskandaloznijih slučajeva vezanih za Topića je renoviranje zgrade Elektro Dubice. Sistem za grijanje i hlađenje, koji je plaćen višestruko skuplje od realne cijene, prestao je da radi nakon nekoliko mjeseci. Potom su ponovo kupovani novi kompresori za “novi” sistem, čime je javni novac bačen u vjetar.

Topić nije prezauzet ni od postavljanja nelegalne trafostanice na zemljištu Doma zdravlja u Kozarskoj Dubici, koja je izgrađena bez potrebnih dozvola, samo da bi priključio svoju zgradu na struju. Ova trafostanica ugrožava objekat hitne pomoći, ali Topića nije briga za sigurnost pacijenata i medicinskog osoblja.

Za kraj, u potpunosti je razotkriven kada je kupio plac od opštine u Labudovom jezeru, da bi ga kasnije prodao Elektrokrajini po višestruko većoj cijeni. Ova radnja jasno pokazuje Topićev bezobzirni karakter, jer je iskorištavao javnu funkciju za vlastitu finansijsku korist, ne mareći za interese građana.

Rodoljub Topić nije samo izvršni direktor, on je personifikacija korupcije i kriminala u Elektrokrajini. Njegove postupke treba hitno istražiti, a odgovorni, uključujući Topića, moraju biti sankcionisani za nepravde nanesene narodu.
Banjaluka 24

Politika

SJEDNICA SAVJETA MINISTARA: Hoće li SIPA dobiti zamjenika direktora?

Sjednica Savjeta ministara BiH biće održana danas, a na dnevnom redu naći će se i imenovanje zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), međutim pitanje je da li će do toga doći s obzirom na to da je ova tačka na prethodnoj sjednici skinuta sa dnevnog reda.

Podsjećanja radi, Ivica Bošnjak, zamjenik ministra bezbjednosti BiH, u maju je Savjetu ministara BiH uputio rang-listu na kojoj je prvorangirani Dragan Andrić. Ta pozicija zamjenika direktora SIPA upražnjena je gotovo godinu dana, odnosno od kada je Zoran Galić, tadašnji zamjenik direktora SIPA, pobjegao iz BiH u Hrvatsku i na taj način izbjegao hapšenje i krivični proces. Zvanično, Galić je sa dužnosti razriješen u oktobru 2024. godine i to na vlastiti zahtjev.

U međuvremenu, SIPA je ostala i bez direktora jer je Darko Ćulum napustio tu funkciju, ali barem zvanično, Savjet ministara BiH nije ga razriješio sa te funkcije, a situacija u SIPA je sad takva da je trenutno vodi glavni inspektor.

Iz tog razloga Jasmin Emrić, poslanik NES-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, u proceduru je uputio izmjene Zakona o SIPA koje bi se već sljedeće sedmice mogle naći pred poslanicima.

Emrić je naveo da je izmjene Zakona o SIPA u proceduru uputio kako bi se definisalo ko rukovodi Agencijom ako nema direktora ili zamjenika. Kako je rekao, trenutno zakonom je definisano da ako direktor nije u mogućnosti ispunjavati svoju dužnost, to čini zamjenik direktora, ali nije propisano šta ako nema ni zamjenika direktora SIPA, što je sada slučaj.

Ovaj zakon, ukoliko se pojavi pred poslanicima, vrlo lako bi mogao dobiti podršku s obzirom na to da je i SDA rekla da će glasati za njega, ali sve dok se ne usvoji u Domu naroda, od njegovog stupanja na snagu neće biti ništa.

U SDA su rekli da podržavaju sve aktivnosti koje imaju za cilj pronalaženje rješenja, ali da sve te aktivnosti treba posmatrati na način da se javnosti želi prikazati kao da nova većina u Predstavničkom domu nešto radi, iako, kako navode, nijedno pitanje u vezi sa deblokadom rada institucija BiH nisu riješili nakon smjene Nebojše Radmanovića iz SNSD-a sa mjesta člana Kolegijuma Predstavničkog doma u januaru ove godine.

Nastavi čitati

Politika

POSLANICI IMAU RIJEČ: Nastavljena redovna sjednica parlamenta Srpske

Redovna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske nastavljena je danas u Banjaluci razmatranjem Nacrta zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju.

Pred poslanicima su i Nacrt zakona o zaštiti zdravlja stanovništva od duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje, Nacrt zakona o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj i Nacrt zakona o obilježavanju Dana žalosti.

Poslanici će razmatrati i Nacrt zakona o dopunama zakona o unutrašnjem platnom prometu – građanska inicijativa.

Skupština je juče po hitnom postupku razmotrila više akata među kojima je Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima.

Nastavi čitati

Politika

SKANDAL U MINISTARSTVU! Višestruka kršenja zakona otkrivena revizijom u Ministarstvu porodice, omladine i sporta RS!

Najnoviji izvještaj Glavne službe za reviziju javnog sektora RS za 2024. godinu otkriva niz ozbiljnih kršenja zakona i nepravilnosti u radu Ministarstva porodice, omladine i sporta, na čijem je čelu Selma Čabrić.

Ministarstvo je, kako navodi revizija, dobilo mišljenje s rezervom u pogledu usklađenosti, a neke greške ponavljaju se iz godine u godinu, ukazujući na sistemske propuste i neodgovornost u upravljanju javnim sredstvima.

Među najznačajnijim kršenjima ističe se višestruko prekoračenje zakonskih odredbi vezanih za imenovanje vršilaca dužnosti sekretara i 2 pomoćnika ministra.

– Vlada Republike Srpske je, suprotno Zakonu o državnim službenicima, donijela akt o postavljenju vršioca dužnosti sekretara Ministarstva i dva pomoćnika ministra na period do 90 dana, i to više od tri puta uzastopno – ističe se u izvještaju revizije.

Pored toga, Ministarstvo je nezakonito angažovalo šest osoba duže od dozvoljenog perioda, dok je šest ugovora o djelu zaključeno za poslove koji predstavljaju redovnu djelatnost Ministarstva, što je direktno suprotno Zakonu o radu.

Problemi se ne zaustavljaju ni na nepravilnostima u zapošljavanju i ugovorima, već su evidentirane i nepravilnosti u priznavanju prava zaposlenih.

– Naknada troškova prevoza kod dolaska na posao i povratka sa posla priznato je bez vjerodostojne isprave o mjestu stanovanja, a novčane pomoći su odobravane bez potrebnih dokaza o osnovu za iste. Takođe, zabilježeni su propusti u obračunu i povratu putnih troškova, gdje povrat akontacija nije pravovremeno izvršen – navode revizori.

Revizija je ukazala i na ozbiljne propuste u oblasti javnih nabavki. Planirane nabavke vrijednosti gotovo pola miliona KM nisu sprovedene u skladu sa zakonom.

Nabavke robe i usluga obavljene su kroz 84 direktna sporazuma i druge netransparentne procedure, a pojedine nabavke stručnog usavršavanja i ugostiteljskih usluga uopšte nisu bile planirane u planu nabavki, niti su za njih donesene odluke o pokretanju postupka javne nabavke.

Posebno zabrinjava činjenica da su nabavke robe široke potrošnje i sportske opreme podijeljene u više direktnih sporazuma, čime je očigledno zaobiđen zakon koji zabranjuje dijeljenje predmeta nabavke.

Dodatno, Ministarstvo nije zaključilo ugovor za nabavku goriva i autokozmetike po osnovu okvirnog sporazuma, a na portalu javnih nabavki nisu objavljene obavijesti o dodjeli ugovora, što je još jedno kršenje Zakona o javnim nabavkama.

Glavna služba za reviziju podsjeća da su u okviru finansijske revizije za 2023. godinu Ministarstvu dato ukupno osam preporuka.
Iako su neke od njih provedene, četiri ključne preporuke koje se odnose na zapošljavanje, angažovanje po ugovorima o djelu, uspostavljanje sistema finansijskog upravljanja i kontrola, te primjenu Zakona o javnim nabavkama, nisu realizovane, čime su ostale otvorene značajne rizike od zloupotreba i neefikasnog upravljanja, prenosi Srpskainfo.

Nastavi čitati

Aktuelno