Connect with us

Svijet

RUSIJA JASNA “Evropa nema pravo učestvovati u pregovorima o Ukrajini”

Evropa, koja je krenula putem militarizacije, izgubila je pravo da traži bilo kakvo učešće u pregovorima o Ukrajini i kreće se ka izolaciji, navelo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova u komentaru nakon usvajanja rezolucija Generalne skupštine UN i Savjeta bezbjednosti o ukrajinskoj krizi.

“Generalno gledano, diskusije i glasanje u UN jasno pokazuju da svjetska zajednica želi mir. Evropske zemlje, čvrsto opredijeljene za militarizaciju, opravdano su izgubile pravo na ulogu u pregovorima o rješavanju ukrajinske krize i postaju sve izolovanije. Evidentna su značajna pomjeranja u pozicijama globalne većine, što odražava sve veću želju da se sukob okonča”, navodi se u saopštenju.

Prema Ministarstvu, rezolucija o Ukrajini koju su sačinile SAD je korak u pravom smjeru, čime se ponovo potvrđuje namjera nove američke administracije da doprinese procesu rješenja sukoba.

Savjet bezbjednosti UN juče je glasao za rezoluciju SAD o sukobu u Ukrajini, usvojivši dokument u originalnoj verziji. Savjet bezbjednosti je odbacio i antiruske amandmane koje su predložile evropske zemlje i promjene koje je predložila Rusija s ciljem pojašnjenja ocjene ukrajinske krize. SAD su se uzdržale od glasanja o svim amandmanima.NjUJORK, 25. FEBRUARA /SRNA/ – Evropa, koja je krenula putem militarizacije, izgubila je pravo da traži bilo kakvo učešće u pregovorima o Ukrajini i kreće se ka izolaciji, navelo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova u komentaru nakon usvajanja rezolucija Generalne skupštine UN i Savjeta bezbjednosti o ukrajinskoj krizi.

“Generalno gledano, diskusije i glasanje u UN jasno pokazuju da svjetska zajednica želi mir. Evropske zemlje, čvrsto opredijeljene za militarizaciju, opravdano su izgubile pravo na ulogu u pregovorima o rješavanju ukrajinske krize i postaju sve izolovanije. Evidentna su značajna pomjeranja u pozicijama globalne većine, što odražava sve veću želju da se sukob okonča”, navodi se u saopštenju.

Prema Ministarstvu, rezolucija o Ukrajini koju su sačinile SAD je korak u pravom smjeru, čime se ponovo potvrđuje namjera nove američke administracije da doprinese procesu rješenja sukoba.

Savjet bezbjednosti UN juče je glasao za rezoluciju SAD o sukobu u Ukrajini, usvojivši dokument u originalnoj verziji. Savjet bezbjednosti je odbacio i antiruske amandmane koje su predložile evropske zemlje i promjene koje je predložila Rusija s ciljem pojašnjenja ocjene ukrajinske krize. SAD su se uzdržale od glasanja o svim amandmanima.

Svijet

STVARA SE ČVRST SAVEZ! Putin ide u posjetu Indiji 4. i 5. decembra

Predsjednik Rusije Vladimir Putin posetiće Indiju 4. i 5. decembra, saopštio je pomoćnik ruskog predsjednika Јurij Ušakov.

Ušakov je rekao da će Putin i Modi održati zvanične razgovore 5. decembra, a neformalno će se sastati 4. decembra. Nakon razgovora, Putin i Modi će izdati zajedničko saopštenje i odobriti program ekonomske saradnje između dvije zemlje do 2030. godine.

Tokom posjete planirano je i potpisivanje 10 međuvladinih dokumenata i više od 15 komercijalnih sporazuma.

Ruskog predsjednika će u Indiju pratiti sedam ministara, među kojima su ministar odbrane Andrej Belousov, ministar finansija Anton Siluanov, ministar poljoprivrede Oksana Lut, ministar ekonomskog razvoja Maksim Rešetnjikov i ministar zdravlja Mihail Muraško.

U delegaciji će biti i direktor Centralne banke Rusije Elvira Nabiulina, kao i urednik međunarodne medijske grupe “Rusija sevodnja”, čiji je Sputnjik dio, i televizijskog kanala RT Margarita Simonjan.

Ušakov je dodao da će dvojica lidera prisustvovati plenarnoj sjednici rusko-indijskog poslovnog foruma 5. decembra, na kojem će učestvovati 150 vodećih ličnosti iz poslovnih zajednica Rusije i Indije.

Putin će, takođe, zajedno sa Margaritom Simonjan, prisustvovati ceremoniji puštanja u rad televizijskog kanala RT Indija.

– Naš predsjednik će se obratiti publici kanala kratkim pozdravnim govorom – dodao je Ušakov.

RTRS

Nastavi čitati

Svijet

RUTE NE ODUSTAJE “NATO će nastaviti da šalje oružje Kijevu”

NATO će nastaviti da šalje oružje Ukrajini, uprkos tome što je izaslanik američkog predsjednika Stiven Vitkof održao važne razgovore u Moskvi, izjavio je generalni sekretar Alijanse Mark Rute.

On je pred sastanak ministara spoljnih poslova članica NATO-a u Briselu rekao da je jučerašnji sastanak Vitkofa sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom u Moskvi važan i da će biti još takvih koraka, ali da on neće komentarisati svaki korak ka konkretnim postupcima.

Rute je pozdravio napore koje Vašington ulaže u postizanje mira u Ukrajini i naglasio da će Alijansa koordinisati svoje postupke sa SAD, prenio je TASS. Međutim, on je najavio da će članice NATO-a do kraja mjeseca kupiti američko oružje za Kijev u vrijednosti od pet milijardi evra, te da će u sljedećoj godini, uz direktno slanje oružja, dostići nivo finansiranja Kijeva od milijardu evra mjesečno.

Nastavi čitati

Svijet

NEKOM RAT, NEKOM BRAT! Glavni pregovarač Ukrajine ima ČETIRI VILE U MAJAMIJU?

Šef ukrajinske delegacije za pregovore o američkom mirovnom planu i sekretar Savjeta za nacionalnu bezbjednost i odbranu Ukrajine Rustem Umerov ima američko državljanstvo i četiri vile u Majamiju, navode ruski portali. Isti izvor ukazuje da su ove vile četiri argumenta za popustljivost, poput vraćanja klauzula koje su izbrisane iz mirovnog plana američkog predsjednika Donalda Trampa, a jedna od njih tiče se ukrajinskih granica.

Ruski mediji navode da se postavlja pitanje da li će doći do trgovine – vile u zamjenu za teritoriju?

U žiži interesovanja ruskih medija je i odluka Trampa da povuče sve izvršne naredbe bivšeg šefa Bijele kuće Džozefa Bajdena koje nisu potpisane rukom, već takozvanom automatskom olovkom.

Riječ je o 92 odsto svih naredbi Trampovog prethodnika i logično je pretpostaviti da se neke od njih odnose i na “ukrajinski korpus”, odnosno na sankcije Rusiji.

Povučena izvršna naredba 14024 iz 2021. godine dala je američkim državnim organima mandat da uvode sankcije protiv pojedinaca i organizacija uključenih u “zlonamjerne strane aktivnosti”, odnosno omogućila je uvođenje sankcija protiv velikih ruskih banaka i kompanija.

Izvršna naredba 14071 od 6. aprila 2022. godine uvela je zabranu novih investicija i pružanja određenih usluga Rusiji, dok je naredba 14067 blokirala sredstva pojedinaca i entiteta uključenih u priznavanje i podršku Donjeckoj i Luganskoj Republici.

(Srna) Foto: AP/Tanjug

Nastavi čitati

Aktuelno