Svijet
Rusija od 1. marta privremeno ZABRANJUJE IZVOZ BENZINA
Ruska vlada planira da od 1. marta uvede privremenu zabranu izvoza benzina kako bi izjednačila rastuću potražnju u prolećnoj i letnjoj sezoni, rekao je za TASS portparol potpredsednika vlade Aleksandra Novaka.
“Možemo da potvrdimo ovu informaciju”, rekao je portparol.
Kako navodi TASS, ova odluka je neophodna kako bi se nadoknadila rastuća potražnja tokom ljetnjih raspusta, rada na terenu i planiranih remonta u rafinerijama.
Prethodno je stanica RBC javila, pozivajući se na izvore, da je ruski premijer Mihail Mišustin odobrio privremenu zabranu izvoza benzina od 1. marta i povećanje prodaje dizel goriva na berzi na 16 odsto.
Rojters navodi da se zabrana ovog puta neće odnositi na države članice Evroazijske ekonomske unije – Mongoliju, Uzbekistan i dva otcijepljena regiona Gruzije koje podržava Rusija – Južnu Osetiju i Abhaziju.
Svijet
OGLASIO SE I MAKRON “Pariz će pojačati vojno prisustvo na Grenlandu”
Francuska će pojačati vojno prisustvo na Grenlandu, nakon što je prvi tim francuskih vojnika već razmješten na tom ostrvu, izjavio je francuski predsjednik Emanuel Makron.
On je u obraćanju Oružanim snagama Francuske povodom nove godine najavio da će na Grenland u narednim danima biti razmještena dodatna vojna sredstva. – Prvi tim francuskih vojnika je već tamo i biće ojačan u narednim danima na kopnu, moru i u vazduhu – rekao je Makron.Predsjednik Francuske sazvao je ranije danas hitan sastanak vojnog kabineta u Parizu kako bi razgovarali o namjeri predsjednika SAD Donalda Trampa da zauzme Grenland i o nasilnom gušenju protesta u Iranu.
RTRS
Svijet
TRAMP: Zelenski glavna prepreka postizanju sporazuma, a ne Putin
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je u srijedu da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski glavna prepreka rješavanju četvorogodišnjeg rata u Ukrajini, a da to nije Rusija.
Kako je ocijenio u intervjuu za Rojters, predsjednik Rusije Vladimir Putin “spreman je da napravi dogovor”, prenosi Tanjug.
Međutim, na pitanje u čemu je zastoj, Tramp je odgovorio: “Zelenski.”
“Mislim da je Ukrajina manje spremna da postigne dogovor. Moramo da natjeramo predsjednika Zelenskog da se složi sa tim”, rekao je Tramp.
Prošle sedmice predsjednik Ukrajine je rekao da Kijev nikada neće biti prepreka miru.
Zelenski isključuje bilo kakve teritorijalne ustupke.
Moskvi, navodeći da Kijev nema pravo prema Ustavu zemlje da se odrekne bilo koje teritorije.
Svijet
TENZIJE SA AMERIKOM: Prvi vojnici iz evropskih zemalja stigli na Grenland
Prvi kontingent vojnika iz evropskih zemalja stigao je na Grenland, nakon izjava američkog predsjednika Donalda Trampa o potrebi da to ostrvo postane dio SAD, javio je njemački list “Bild”.
U izvještaju se navodi da je danski vojni transportni avion sinoć sletio na aerodrom u Nuku, glavnom gradu Grenlanda.
Prema pisanju lista, u avionu su bili danski vojnici i predstavnici Oružanih snaga Francuske.
Još jedan danski avion sletio je na aerodrom u Kangerlusuaku, na zapadu Grenlanda.
Očekuje se da danas na ostrvo stigne prvih 13 njemačkih vojnika.
Osim Danske i NJemačke, u razmještanju snaga na Grenlandu učestvovaće Velika Britanija, Kanada, Holandija, Norveška i Švedska.
-
Hronika1 dan agoSTRAVIČNA SLIKA BRIGE O NAJSTARIJIMA! Šuga, kazne i ponižavanje – šta se dešava u domu u Prijedoru?
-
Region3 dana agoNEPRIJATNA ISTINA ZA ZAGREB! Francuski ministar otkrio ZAŠTO Srbija dobija nove, a Hrvatska polovne Rafale
-
Svijet2 dana agoŠokantna izjava Trampa “SAD mogu udariti KAD HOĆE, međunarodno pravo me NE ZANIMA”
-
Društvo1 dan agoPOLITIČKI SPOR BLOKIRAO PROJEKAT: Brza cesta kod Gradiške i dalje nije u funkciji
-
Politika12 sati agoRASPAD SISTEMA! SNSD napuštaju predsjednici lokalnih odbora
-
Društvo1 dan agoVIŠKOVIĆ O GUŽVAMANA PRELAZU GRADIŠKA: Krnjić napravio pakao građanima
-
Politika3 dana agoSKANDAL U SARAJEVU! “Potjernice” za Netanjahuom izlijepljene u centru grada
-
Društvo1 dan agoZA 1.670 PENZIONERA SRPSKE UBUSTAVLJENA ISPLATA PENZIJA u 2026, a ovo je razlog!
