Svijet
RUSIJA PREDALA REZOLUCIJU O NAPADIMA NA GASOVOD! Kina stala iza njih
Kina podržava nacrt rezolucije koji je Rusija predala Savjetu bezbjednosti UN za pokretanje istrage o terorističkim napadima na gasni sistem “Sjeverni tok”, rekao je danas stalni predstavnik Kine u UN Žang Đun.
Dokument bi se mogao naći na glasanju tokom sedmice.
“Čuli smo poziv upućen članicama Savjeta bezbjednosti UN da se pokrene istraga o eksplozijama. Smatramo da je taj zahtjev legitiman. Podržavamo diskusiju u Savjetu bezbjednosti UN i preduzimanje adekvatnih postupaka kako bi se dobila jasna slika šta se desilo i da odgovorni budu izvedeni pred lice pravde”, naglasio je Žang Đun.
Rusija je nešto ranije zatražila da sutra bude održan sastanak Savjeta bezbjednosti UN o situaciji sa gasovodima.
Rusija je 17. februara predala Savjetu bezbjednosti UN rezoluciju za istragu o terorističkom napadu na gasni sistem. U nacrtu se predlaže da generalni sekretar UN Antonio Guteres formira nezavisnu, međunarodnu advokatsku komisiju za istragu sabotaže.
Neimenovani izvor rekao je agenciji TASS da se u dokumentu ističe da advokati treba da budu nezavisni i da su međunarodno priznati i sa iskustvom.
Dobitnik Pulicerove nagrade Sejmur Herš ranije je objavio tekst u kojem je detaljno opisao kako su američki ronioci postavili eksploziv ispod ruskih gasovoda “Sjeverni tok”.
Herš je naveo da je tekst napisao na osnovu informacija dobijenih iz pouzdanih izvora sa direktnim saznanjima o operativnom planiranju napada. Prema njegovim riječima, eksploziv je daljinski aktiviran 26. septembra 2022. godine prema nalogu predsjednika DŽozefa Bajdena.
Herš je, između ostalog, poznat po tome što je razotkrio da su američki vojnici tokom rata u Vijetnamu u selu Mi Laj izvršili masovno ubistvo nenaoružanih civila i objavio je da američka vojska muči zatvorenike u zloglasnom zatvoru Abu Graib u Iraku.
Svijet
Bankomati u Bugarskoj se gase za Novu godinu, EVO ŠTA JE RAZLOG
Bankomati u Bugarskoj biće privremeno van funkcije u noći između 31. decembra i 1. januara zbog prelaska zemlje na evro, saopštio je generalni sekretar Udruženja banaka, Džejms Jolovski.
Prekid rada bankomata trajaće oko dva do tri sata, a u tom periodu plaćanja karticama i podizanje gotovine neće biti moguće, piše portal “Novinite”.
Tokom tranzicije, bankomati će izdavati novčanice u evrima, dok će depoziti u levima biti prihvaćeni u posebnim kasetama – sistem osmišljen kako bi se izbJegli problemi koji su se javili u nekim drugim zemljama, poput Hrvatske.
Građani se pozivaju da ne paniče i da ne žure sa zamjenskim transakcijama, jer komercijalni objekti i dalje mogu prihvatati lijeve tokom januara 2026. Banke će besplatno zamjenjivati leve do kraja juna 2026. godine, po fiksnom kursu konverzije, piše “Kamatica”.
Svi bankovni računi u levima automatski će biti konvertovani u evre bez dodatnih troškova, a postojeće bankovne kartice ostaju važeće.
Jolovski je naglasio da tranzicija ne ugrožava stabilnost finansijskog sistema. Banke se za prelazak pripremaju još od 2020. godine i sprovedene su opsežne provjere kako bi promjena protekla bez problema.
Svijet
MERC NIJE ODUŠEVLJEN PREGOVORIMA “Mir u Ukrajini ne može preko noći”
Njemački kancelar Fridrih Merc rekao je da ove sedmice ne očekuje nikakav pomak u pregovorima o ukrajinskom rješenju.
“Ovo je težak proces”, rekao je Merc nakon neformalnog samita EU o Ukrajini u Angoli.
Prema njegovim riječima, mir u Ukrajini se ne može uspostaviti preko noći, a sljedeći korak bi trebao da bude uključivanje Rusije u pregovore, prenosi DPA.
“Početni mirovni plan SAD od 28 tačaka ozbiljno je modifikovan tokom pregovora u Ženevi i sada se dogovara novi dokument. Jedinstveni smo u želji da što prije postignemo mir u Ukrajini i želimo bezbjednost za Evropu”, istakao je Merc.
On je ukazao da mirovni plan za Ukrajinu ne može biti usvojen bez saglasnosti Evropljana o pitanjima koja ih zanimaju.
“EU vjeruje da Kijevu trebaju jake oružane snage i pouzdane bezbjednosne garancije”, rekao je Merc.
Svijet
PORUKA IZ KREMLJA “Nismo obaviješteni o pregovorima o Ukrajini”
Moskva nije dobila nikakve informacije o pregovorima sa učešćem SAD, Ukrajine i evropskih zemalja u Ženevi, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Dodao je da u Moskvi ne znaju koji tekst plana je napravljen tokom tih kontakata. – Јoš nismo vidjeli nikakav plan, pročitali smo saopštenja sa diskusija koje su vođene u Ženevi – rekao je on.
I naglasio je da Kremlj ne želi da razgovara o američkom planu za Ukrajinu preko medija, to smatra nemogućim i nekorektnim.
Po njegovim riječima, za ovu nedejlju nisu planirani razgovori sa delegacijom SAD o Ukrajini.
Pregovori predstavnika SAD, EU i Ukrajine održani su u Ženevi 23. novembra.
RTRS
-
Društvo3 dana agoHOROR NA UKC -u! Cijelu smjenu ostavljena GLADNA I ŽEDNA! Sin pacijentkinje ogorčen na osoblje! (VIDEO)
-
Politika3 dana agoJOŠ JEDNA LAŽ REŽIMA! Ništa od povećanja penzija
-
Politika3 dana agoGORICA DODIK OPTUŽILA OPOZICIJU I VLAST DA RADE PROTIV DODIKOVIH?! Ko su “ONI” i da li su u Srbiji?
-
Politika3 dana agoČOVIĆ TVRDI “BiH može napredovati samo uz TRI ENTITETA”
-
Hronika3 dana ago“TO JE BUDUĆI SILOVATELJ” Učiteljica prijavila policiji učenika prvog razreda ZBOG PIPKANJA
-
Politika5 sati agoKO JE IGOR ARSENIĆ – Čovjek koji je prijetio smrću Stanivukoviću? Mračni dosije, droga i veze sa Đajićem! (FOTO, VIDEO)
-
Politika1 dan agoHOĆE LI NAJVEĆI GRAD PRESUDITI? Blanuša ubjedljivo vodi u Banjaluci
-
Politika1 dan agoPrvi rezultati izbora za predsjednika Republike Srpske
