Connect with us

Društvo

SAJAM RUKOTVORINA: Banjalučani očarani lutkama patrijarha Pavla, Tita i Jovanke

Udruženje žena “Bubamara” Banjaluka otvorilo je svoj sajam rukotvorina i domaćih proizvoda u parku “Petar Kočić”, a na tezgama ovog sajma Banjalučani mogu pronaći lutke patrijarha Pavla, Karađorđa, cara Lazara, nakit i ostale proizvode iz domaćinstva.

Sajam traje do 1. aprila, a originalnost i kreativnost učesnica sajma privukla je pažnju mnogobrojnih prolaznika.

“Imam lutke u nošnjama, ali i patrijarha Pavla, a tu su i Tito i Jovanka, car Lazar i carica Milica, Sveti Sava, Sveti Nikola, Karađorđe i mnoge druge istorijski važne ličnosti”, rekla je Mira Čekić, članica ovog udruženja, koja je izložila svoje unikatne lutke na ovom sajmu.

Ljiljana Kaurin, članica Udruženja, koja takođe učestvuje na ovom sajmu, istakla je da se pčelarstvom bavi skoro 20 godina.

“U ponudi imamo bagremov med, ali i planinsku livadu, kesten-lipa, propolis kapi, polen i razne mikseve koji se prave sa medom. Imamo miks polen i propolis koji je za jačanje imuniteta, sjeme koprive za anemiju, a novo nam je čoko-med. Pored ovoga imamo i ukrasne svijeće koje ručno pravimo, ali i likere od meda, aronije i višnje”, kazala je ona za “Nezavisne novine”.

Dragana Mićić, članica Udruženja, koja je izložila mnogo različitih proizvoda, istakla je da je odmalena bila kreativna.

“Uvijek sam voljela nešto praviti. Počela sam od plastelina, a prije 13 godina sam počela sa izradom nakita od fimo mase. Ubacivala sam konstantno nove materijale, žicu i kristale. Sada izrađujem nakit od bakra u kombinaciji sa poludragim kamenom”, rekla je Mićićeva, te dodala da pored ovoga radi zmijanjski vez i minijaturne sobe, dijarame.

“Treba mnogo ideja i kreativnosti. Male sobe izrađujem od fimo mase i drugih masa za modeliranje, napravila sam kuhinjicu u kojoj ima malo voće i povrće, kolačići, kiflice, a nakon toga sam počela izrađivati sobice sa slavskim ikonama, što je idealan poklon za slavu. Nisam vidjela da ovo iko radi u Banjaluci i BiH”, objasnila je ona.

Prema riječima Ranke Vojnović, članice Udruženja, Udruženje žena “Bubamara” Banjaluka, djeluje na području Banjaluke, ali i opštinama u zapadnom dijelu Republike Srpske kao što su Prijedor, Novi Grad, Dubica, Laktaši, a imaju članice iz Gradiške i Kotor Varoša.

“Bavimo se organizacijom radionica i edukacija za žene, kao što su izrada nakita, pletenje, heklanje, vez, izrada lutkica, a organizovali smo i školu pčelarstva”, kazala je ona.

Ovaj sajam, kako kaže, organizuju u cilju promocije rada žena i njihovog stvaralaštva, a ovakvih aktivnosti će biti još.

“Uvodimo novitete kao što su makrame i keranje”, kazala je ona, te dodala da će ove tehnike kombinovati sa drugim tehnikama poput veza, veza sa perlicama i tračicama.

“Svoje proizvode izložilo je 10 naših članica, a tu su pčelarke, žene koje se bave preradom voća i povrća, te proizvodnjom proizvoda od drenjka”, objasnila je ona, te dodala da su Banjalučani zainteresovani jer su ovo rukotvorine i proizvodi iz domaćinstava.

“Sve su ovo žene radile ručno, nije riječ o preprodaji. Ovdje možete naći šivane papuče, med, vez, ukrasne flaše, sokove, sirupe, dakle sve što jedno domaćinstvo može da ponudi”, ispričala je ona.

Društvo

VELIKI POSAO ČEKA FBIH: Deponije moraju da se modernizuju ili zatvore

Ovim propisom formalno prestaje da važi raniji pravilnik iz 2005. godine, čime se zatvara jedno poglavlje i otvara prostor za sistemsko i odgovorno upravljanje deponijama u Federaciji BiH.

Federalno ministarstvo okoline i turizma donijelo je novi Pravilnik o uslovima za odlaganje otpada na deponije, koji predstavlja značajan korak ka usklađivanju domaće legislative sa standardima Evropske unije.

Pravilnik detaljno reguliše ne samo tehničke i proceduralne zahtjeve za odlaganje otpada, već i uslove za rad i zatvaranje deponija širom Federacije Bosne i Hercegovine.

Jedna od ključnih novina je jasno razvrstavanje deponija u tri kategorije: za opasni, neopasni i inertni otpad. Za svaku od ovih kategorija propisani su različiti tehnički standardi, kriterijumi za prihvat otpada i operativni zahtjevi.

Dodatno, pravilnik uvodi i potkategorije unutar deponija za neopasni otpad, uzimajući u obzir različit sadržaj organske i anorganske materije.

U fokusu je i stroža kontrola prihvata otpada. Svaki otpad mora da prođe osnovnu kategorizaciju, uzorkovanje i hemijsku analizu prije odlaganja, osim u izuzetno definisanim slučajevima za male količine otpada. Zabranjeno je odlaganje čitavog niza otpada, uključujući medicinski otpad, tečne otpatke, otpadne gume, elektronski otpad, industrijske baterije i neobrađena vozila. Ovim se želi spriječiti nekontrolisano i štetno odlaganje materijala koji se mogu reciklirati ili zahtijevaju posebne tretmane.

Tehnički uslovi za rad deponija znatno su precizirani. Uvedeni su zahtjevi za geološke barijere, sisteme za prikupljanje procijednih voda i kontrolu deponijskog gasa. Pored toga, svaka deponija mora da obezbjedi tačno mjerenje količine otpada pri prijemu, kao i unos svih relevantnih podataka u informacioni sistem za upravljanje otpadom, čime se osigurava veća transparentnost i nadzor.

Da li deponije nastavljaju sa radom ili se zatvaraju?
Postojeće neuređene deponije dobile su rok od godinu dana da prijave svoju namjeru – hoće li nastaviti s radom i prilagoditi se novim uslovima, ili će biti zatvorene. Za one koje nastave s radom, obavezan je plan prilagođavanja, koji mora da bude sproveden u periodu od deset godina, uz obavezu nabavljanja nove dozvole i eventualno dozvole koja se tiče zaštite životne sredine. U slučaju zatvaranja, propisana je detaljna procedura sanacije lokacije, s jasno definisanim mjerama za sprečavanje uticaja na okolinu.

Pravilnik takođe precizira postupak dobijanja dozvole za upravljanje deponijom. Pravna lica koja žele da upravljaju deponijama moraju podnijeti zahtjev kantonalnim organima, uz elaborat o upravljanju otpadom, prostorno-plansku dokumentaciju, dokaz o vlasništvu i druge propisane priloge. Sam rad deponije ne može početi bez dozvole, a propisana je i obaveza imenovanja odgovornih osoba koje nadgledaju prijem i kontrolu otpada na terenu.

Važna komponenta pravilnika odnosi se na obaveze nakon zatvaranja deponije. Rukovodioci deponija dužni su da osiguraju nadzor, održavanje i kontrolu lokacije najmanje 30 godina nakon zatvaranja, kako bi se spriječili potencijalni negativni uticaji na zdravlje ljudi i okolinu. U slučaju da pravno lice prestane s radom, nadzor nad zatvorenom deponijom prelazi na lokalnu samoupravu.

Ovim propisom formalno prestaje da važi raniji pravilnik iz 2005. godine, čime se zatvara jedno poglavlje i otvara prostor za sistemsko i odgovorno upravljanje deponijama u Federaciji BiH.

Nastavi čitati

Društvo

Bomba ispred kafića u Zvorniku aktivirana daljinskim upravljačem: OSUMNJIČENI U BJEKSTVU

Zvornička policija traga za A.M. zbog sumnje da je bacio eksplozivnu napravu na kafić u Zvorniku, zbog čega su ranije uhapšeni S.R. iz Zvornika i M.S. iz Bijeljine.

Bomba je daljinskim upravljačem aktivirana 3. jula ove godine iza ponoći. Srećom tom prilikom niko nije povrijeđen, a u eksploziji je oštećen kafić, butik i dva vozila.

Nakon hapšenja Osnovni sud u Zvorniku je odbio da odredi pritvor S.R. i M.S, te im je izrekao mjere zabrane.

Inače, S.R. je osumnjičen da je napravio eksplozivnu napravu koja je bačena na kafić. Bombu je predao A.M. i M.S. koji su se sutradan dovezli pred kafić gdje su bombu aktivirali daljinskim upravljačem.

”Osumnjičeni A.M. i M.S. su se 2. jula dovezli do kuće S.R. u kojoj je on napravio eksplozivnu napravu koju je dao A.M. i poučio ga na koji način će je aktivirati”, saopštilo je Okružno javno tužilaštvo u Bijeljini.

Nakon toga su, kako navodi tužilaštvo, zajedno otišli do objekta u Zvorniku kako bi S.R. pokazao A.M. lokaciju na kojoj se objekat nalazi.

”Sutradan, M.S. i A.M. su došli u blizinu objekta i iz vozila u pokretu A.M. je sa mjesta suvozača bacio neopoznatu eksplozivnu napravu prema objektu, koju je potom aktivirao daljinskim upravljačem. Usljed eksplozije došlo je do oštećenja više objekata i vozila u blizini”, navodi OJT Bijeljina.

Pojašnjavaju da je, nakon odbijanja prijedloga za pritvor, sud osumnjičenima S.R. i M.S. odredio mjere zabrane napuštanja boravka, oduzimanja putnih isprava, korištenja lične karte za prelazak granice, kao i mjeru zabrane sastajanja i komuniciranja sa ostalim osumnjičenima, prenosi ATV.

Inače, obojica su osunjičeni da su počinili krivično djelo izazivanje opšte opasnosti i oštećenje tuđe stvari, dok se S.R. na teret stavljaju i nedozvoljena proizvodnja i promet oružja ili eksplozivnih materija.

Nastavi čitati

Društvo

MALO PROMJENE Danas sunčano i do 37 stepeni, pljuskovi i grmljavina ponegdje, stiže razvedravanje popodne!

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH danas će biti sunčano uz malu do umjerenu oblačnost, a na sjeveru se u prvom dijelu dana očekuju padavine.

Ponegdje će biti jači pljuskovi sa grmljavinom, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Poslije podne se na sjeveru očekuje prestanak padavina uz razvedravanje, dok će se od jugozapada ka istoku javiti lokalni razvoji oblačnosti koji će ponegdje donijeti kišu i pljuskove praćene grmljavinom.

Јutarnja temperatura vazduha od 13 u višim predjelima i na istoku do 23 na jugu, a dnevna od 30 na sjeveru do 37 na jugoistoku, u višim predjelima u Krajini od 25 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren vjetar, povremeno pojačan, uglavnom sjevernih smjerova, u Hercegovini južnih.

U Republici Srpskoj i FBiH preovladava sunčano vrijeme uz malu oblačnost, podaci su Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Aktuelno